O tom, že feminismus měl a má své opodstatnění v historii a dnes v jiných zemích, píše čtenářka V.poho. Ale u nás a v této době je již jeho význam minimální...

Kdyby žila čtenářka V.poho v devatenáctém století, stála by v čele feministického hnutí. Dnes je ale spokojená. Více už v jejím příspěvku k tématu: Vy a feministky.


Kdybych se narodila o dvě století dříve, určitě bych držela vlajku a stála v první řadě.
Kdybych se narodila jako muslimka, určitě bych okázale strhla šátek z hlavy, postavila se do čela tohoto hnutí a čekala, kdo po mně jako první hodí kamenem.
Ano, byly a jsou chvíle, kdy měl feminismus své opodstatnění.

Nejsem si ale jistá, že je to tak právě tady a teď.
Samozřejmě, ženy to mají v životě v jistém ohledu těžší. Mají děti a tak se jim hledá hůř zaměstnání. Nemají takovou sílu a tak se jim poněkud obtížněji jezdí na traktoru a pracuje v dolech. Často mají nižší plat. Není jich v politice tolik jako je tam mužů. A není jich tolik ani ve vedoucích funkcích. To všechno je samozřejmě pravda.

Otázka ale zní, milé dámy, jestli to chceme jinak.

Vždyť nás nikdo nenutí mít děti nebo nedělat kariéru. Nikdo nám nebrání v tom, abychom zakládaly firmy nebo vstupovaly do politiky. Nejsou k tomu potřeba žádné stanovené kvóty. Silně pochybuji, že by se většina žen nedokázala prosadit ve světě mužů. Myslím, že máme možná prořízlejší pusy než leckterý muž. A když chceme, tak víme. Nebo se doučíme.

No, možná bychom měly trochu problémů v těch dolech. Ale upřímně řečeno, mě to ani nijak nemrzí. Jsem ráda, že až se dostanu na úřad práce, nikdo mně nebude moci strčit do ruky těžké kladivo, jen ať se živím, jak umím.

Nezlobte se na mě, ale já si myslím, že je to především naše volba a že máme takový život, jaký si ho uděláme. Myslím si, že nám dneska už nikdo nebrání, abychom dělaly, co chceme. Pokud na to máme vědomosti, schopnosti a hlavně chuť. A že to za nás žádný -ismus nevyřeší.

Podle mého názoru už je v naší společnosti prostě dobojováno a feminismus jako takový je přežitek. Já bych řekla, že už jsme prostě my ženy vyhrály, že jsme rovnoprávné a pokud budeme chtít urvat ještě větší kus koláče, budou muset vyrazit do boje zase pro změnu muži. V naší společnosti jsem se opravdu nesetkala s nějakým utlačováním. Žena je plně schopná postarat se o sebe a nikdo na ni nekouká skrz prsty, pokud zůstane sama. Je to jen její rozhodnutí, zda se bude nebo nebude chtít vdát nebo rozvést, mít děti a pokud ano, zda se o ně bude starat sama anebo společně s partnerem, partnera si vybírá sama, není nucena spojit svůj život, s kým jí je poručeno.

Tak co bychom vlastně chtěly víc?

Vždyť všechno ostatní už si musíme vybojovat ve své rodině, ve svém zaměstnání, na tom našem malém písečku samy. To za nás žádné hnutí rozhodně neudělá. Ani muži přece nemají uhlazenou cestu a své postavení si musí zasloužit. Tak snad bychom nechtěly, aby se s námi jednalo jinak?
:-)

V.poho

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 7. prosince 2011: Já a feministky

  • Jaký je váš názor na feministky?

I když se zdá tahle otázka položená mužem v ženském magazínu trochu odvážná, nemyslím si, že je od věci. Extrémní názory vyvolávají v lidech reakce. Stejně, jako máme každý, napříč věkem, pohlavím i rasou svůj názor třeba na židovství, tak máme názor i na feminismus. A mě zajímá ten váš, milé čtenářky! Posílejte mi ho na e-mail uvedený níže jako příspěvek k tématu a nezapomeňte, že pokud chcete mít šanci na získání krásného dárku, který se hodí pro každého chlapa a feministku, totiž hry POKER deluxe od Albi, musí váš text být dlouhý alespoň jako tento odstavec.

Chcete-li mít šanci na zveřejnění, posílějte své príspěvky nejpozději 7. 12. 2011 ve 14.30 hodin.

poker

Hrajte ŠŤASTNOU VÁNOČNÍ SOUTĚŽ o ceny v hodnotě 30.000 KORUN! Více zde...

Reklama