Bulvár

Feminismus: Pohled mužů


Poměrně živou diskusi vyvolal článek na Ženě-in Feministka? Ani náhodou. Z ní vyplynulo, že feminismus je u nás vnímám až diametrálně odlišně. Češi jsou prý vůbec se znalostí myšlenek tohoto hnutí na štíru. Nechali jsme tedy promluvit dva muže, kteří jsou s feminismem nějak spojeni – ať už jako odpůrci, či zastánci.

Jsou to neukojené a neukojitelné ženy


Za veřejného nepřítele číslo 1 považují feministky a jejich příznivci zřejmě senátora Jaroslava Kuberu (ODS). Ten si to u nich polepil svými přinejmenším necitlivými výroky, které na adresu feministek poprvé veřejně vypustil při projednávání paragrafu zákoníku práce o sexuálním obtěžování před několika lety.


„Nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harašment nikdy nehrozí. To je na tom velmi pikantní a zvláštní. Nemohu je jmenovat, protože bych se dopustil toho, čeho se dopustit nechci, ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude.“

 

Co si o feminismu myslí dnes? Podle něj řeší problémy, které řešit nemusí. „Většina normálních ženských problémy, které feministky řeší, nemá,“ řekl pro magazín Žena-in. „Nakonec, šikovné ženy si chlapa dokážou obmotat. Vždyť to vidíme třeba u Topolánků, u Paroubků…“ rýpl si do politiků s mladšími ženami.

 

„Opravdu už to uráží schopné ženy, které nepotřebují žádné kvóty... když budete chtít, tak najdete diskriminaci všude a nikdy ji žádnými kvótami neodstraníte,“ míní.

 

Podle něj je feminismus jistá forma extremismu. „Začíná to nevinně a končí to zákazy reklamy na spodní prádlo,“ tvrdí, přičemž nešetří ani samotné aktivistky. „Některé feministky jsou neukojené. Ale nejen to, ony jsou i neukojitelné,“ přilil olej do ohně.

 

Své názory nepovažuje za protiženské. Holky se mi líbí, mám je rád, tedy myslím ty normální, i když toto slovo nemohu použít, protože to by na mě přišla hned žaloba. Opravuji se, všechny nefeministky jsou úžasné,“ řekl.

 

Kubera při svém vztahu k ženám dokáže provokovat nejen feministky. „Nedávno jsem si koupil brýle a viděl své kolegyně senátorky a… jsou aspoň milé,“ dodal pro Ženu-in. Říká, že zřejmě z recese navrhoval, aby ačkoliv je spodní hranice vstupu do Senátu 40 let, senátorky byly limitovány horní věkovou hranicí třiceti let.

 

Feministky odmítají podřízenou roli

 

K feministkám se naopak hlásí Tomáš Pavlas, autor projektu www.novimuzi.cz. Podle něj v české společnosti existuje obava se spojováním schopných žen s feministickými postoji. „Úspěšná a emancipovaná Češka často na konci rozhovoru nezapomene zdůraznit: Nejsem žádná feministka,“ poznamenal.

On však feminismus považuje za nedílnou součást moderní demokracie. „Feministky jen odmítly přirozenost podřízeného postavení ženy vůči muži a trvají na tom, že o budoucí podobě vztahu mezi pohlavími je nutno vyjednávat,“ tvrdí.

Aby dodal vážnost svým slovům, položil si několik řečnických otázek: „Copak jsou rozdílný plat, strop při postupu v kariéře, zastoupení žen v politice, dvojí směna (práce – domácnost), mýtus krásy, domácí násilí, omezený prostor v médiích pouhou fikcí? Druhá vlna feminismu skutečně volala po faktické, a nejen formální rovnosti. Není to snad vzhledem k faktické situaci žen oprávněné? Jaký prostor pro svobodnou volbu a osobní odpovědnost nám však dávají přirozené, to znamená biologicky předurčené role? Nefunguje přirozenost spíše jako pláštík pro konzervativní ideologii?“

Dokud si podle něj budeme muset klást podobné otázky, bude mít feminismus své opodstatnění a bude se snažit nastíněné problémy řešit nebo
 na ně upozorňovat.

 

K jakému z názorů se přikláníte? Nebo máte svůj vlastní? 

   
30.09.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [18] grizzly [*]

  Ono není feministka jako feministka. Většina českých zastánkyň feministického hnutí má jedinou starost jak získat pro sebe více peněz a větší moc.
  Něco jiného je samostatná nezávislá žena (jenže ta nepotřebuje žádné hnutí, které by hájilo její práva, umí to sama).
  A něco jiného jsou aktivisté bojující za "práva" žen v "rozvojových" zemích. Rozuměno jsou to lidé myslící si, že jejich kultura je ta nejlepší a proto se jí musí řídit i ostatní.
  To že jsou ženy nespokojené, je naprosto v pořádku, je to jejich biologická funkce viz pohádka o rybářově ženě.

  superkarma: 0 02.10.2008, 15:21:34
 2. [17] Dubika [*]

  je to pouze jeden názor jednoho senátora, jsem emancipovaná a hlásím se k feminismu a moc se mě líbil názor Gotta, který prohlásil, že s feministkama nemá žádný problém a tečka. Chlap, který je opravdu chlap a nepotřebuje si hojit svoje ego na ženské a chce partnerku a ne služku, tak ten feministku snese, ostatní proti nim sočí. Dokonce i některé mé známé žijí v tom názoru, že feministky přece jsou svobodné a nikdo je nechce a když já jsem feministka, proč vařím? Moje odpověď, já vařím z lásky, ale ta moje známá musí, to je ten rozdíl.

  superkarma: 0 02.10.2008, 10:31:31
 3. avatar
  [16] Suzanne [*]

  kareta: tato formulace zní ovšem jinak. A politik, placený za veřejnou službu, by měl formulace zvládat.

  superkarma: 0 30.09.2008, 21:44:58
 4. avatar
  [15] kareta [*]

  Suzanne: on to nemyslí zle, jen se blbě vyjadřuje. Pochopila jsem to tak, že se nemáme snažit být jako chlapi a využívat toho, že jsme ženský Což mi i vyhovuje

  superkarma: 0 30.09.2008, 19:47:16
 5. avatar
  [14] Suzanne [*]

  kareta: A já v podstatě taky, ale přesto si myslím, že tohle jeho plácání je zbytečné a hloupé.

  superkarma: 0 30.09.2008, 19:39:32
 6. avatar
  [13] kareta [*]

  Suzanne: já beru současný status quo Mám dojem, že historicky byla role žen jako na houpačce- není možné brát 19 stol. jako bod 0 To byla tuším na jedné z nejnižších pozic v dějinách. Ale- nestudovala jsem tuto problematiku- mám o tom docela povrchní vědomosti

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:43:52
 7. avatar
  [12] Suzanne [*]

  kareta: víš, ale popírat smysl feminismu a zaměřovat se na extremistky, to je velmi hloupé a laciné. Z hlediska existence moderní kultury jsou lidská práva a ženská rovnoprávnost velmi křehké a mladé záležitosti. Ještě před pár desítkami let byly ženy oficiálně brány jako méněcenné ve většině civilizovaného světa. Proto si myslím, že by veřejně volený reprezentant neměl takové věci vůbec vypustit z pusy

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:38:50
 8. avatar
  [11] kareta [*]

  Já asi chápu, co tím chtěl říct a mám obavu, že má pravdu- ženské zbraně fungují líp než kvóty- přírodu neoblafneš

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:18:39
 9. avatar
  [10] femme [*]

  Bellana: sedmý trpaslík je náhodou 100x krásnější, než tohle individuum

  superkarma: 0 30.09.2008, 15:06:30
 10. avatar
  [9] pohodarka [*]

  Bellana: mozna jako osmy trpaslik, toho totiz ani sami trpaslici do pohadky nepribrali

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:41:54
 11. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Pavlas to řekl normálně a hezky. A každý extrém je škodlivý. I Kubera.

  superkarma: 0 30.09.2008, 14:33:29
 12. avatar
  [7] Aja [*]

  Jeremi: Najdu ten link a pošlu...

  superkarma: 0 30.09.2008, 10:12:34
 13. avatar
  [6] gerda [*]

  Jinak k tématu: nemyslím si, že by se tzv. ženská otázka někdy mohla vyřešit. Je to vděčné téma, debatovat o něm se dá donekonečna. Dokud se nenaučí chlapi rodit a kojit, budou ženy i nadále v nevýhodě

  superkarma: 0 30.09.2008, 10:02:34
 14. avatar
  [5] Jeremi [*]

  Aja: Si nevzpomínám, že by smrděl. Naopak mi v osobním styku přišel lepší než jeho mediální obraz. Měl to v hlavě srovnaný a byl i docela vtipnej.

  Jinak z citovaných názorů je mi bližší ten Pavlasův.

  superkarma: 0 30.09.2008, 09:52:46
 15. avatar
  [4] gerda [*]

  Aja: no jo, kyselý hrozny

  superkarma: 0 30.09.2008, 09:38:34
 16. avatar
  [3] Aja [*]

  Pan Kubera prý strašně smrdí vajglama a potem. Kolegyně jej raději obcházejí obloukem V tom asi bude jádro pudla

  superkarma: 0 30.09.2008, 09:32:30
 17. avatar
  [2] gerda [*]

  Bellana: myslíš, že si to o sobě přečte? Plácá nesmysly, to má z toho kouření. A tu pleť taky.

  superkarma: 0 30.09.2008, 09:12:14
 18. [1] Bellana [*]

  Pan senátor Kubera je ten pravý, který může hodnotit vzhled svých kolegyň. On sám je atraktivní asi jako sedmý trpaslík a zdá se, že i intelektuálně je na tom stejně. Je zajímavé, že škaredí chlapi nejvíc kritizují vzhled žen, které o ně nestojí. Lišky na vinici?

  superkarma: 0 30.09.2008, 08:52:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme