Domácnost

Felinoterapie


Felinoterapie (využívání koček k léčebným účelům) je v ČR takřka neznámým, většinou opomíjeným pojmem, vytlačovaným do pozadí známější a náročnější hipo-, a především canisterapií.

Jistě, psi jsou nejčastějšími pomocníky člověka, přínos asistenčních, vodicích a signálních psů je značný, velmi záslužný a obdivuhodný, zaslouží si tedy právem podstatnou podporu a prezentaci.

Kočka nemůže poskytnout člověku pomoc takového formátu jako tito psi.
Ale, ruku na srdce, to od ní ani neočekáváme... požadujeme od ní (a dostáváme) mnohem více citu, něhy, duševní harmonie a lásky...

Léčebné působení kočky může probíhat i v omezeném prostoru, kočka nevyžaduje pravidelné venčení, výcvik, fyzickou spoluúčast. Kočka si vystačí, postará se sama o sebe, a přitom dokáže vyzařovat velice silnou pozitivní energii. Je tedy ideálním „terapeutem" a společníkem pro osoby s omezenou hybností, kam patří jak tělesně postižení, tak většina seniorů, kteří nevyžadují přímé služby vodicích či asistenčních psů, přesto jim prospívá společnost zvířecího miláčka.
Nelze totiž opomíjet jisté kočičí mystično, již odpradávna obdivované, přijímané i zatracované, ale stále všudypřítomné...

Základem felinoterapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie kočky, schopné odnímat bolest a utrpení, schopnost navozovat duševní harmonii a napomáhat najít ztracenou životní rovnováhu, vytvářet nový smysl života potřebným, odnímat pocit osamění, zklamání, opuštěnosti, vytvářet pocit jistoty a bezpečí, mnohdy právě zodpovědnost za blízkého milovaného tvora drží seniory při životě.
Oblast psychická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena.

Nemocný, handicapovaný či starý člověk se cítí vyhoštěn z lidské společnosti, mnohdy ztrácí smysl života či dokonce chuť žít, zvláště pokud je mu tzv. zdravou aktivní společností dáváno najevo, že již není adekvátně výkonný, bystrý, schopný, žádoucí...  Následně se uzavírá do sebe, přestává komunikovat s okolím, navazování kontaktů mu činí čím dál tím větší potíže. Přitom vnitřně o to více touží po přijetí, vnímá samotu a bolest mnohem intenzivněji než člověk zdravý či v produktivním věku.

Postižený, bezmocný či starý člověk touží být přijímán bez podmínek, touží po sounáležitosti a pocitu blízkosti, fyzickém i verbálním kontaktu s živým tvorem. Potřebuje se cítit potřebný a žít plnohodnotným životem i za dané situace. Skutečné lidské kvality nelze vyčíslit věkem či momentálním zdravotním stavem.

Nedílnou součástí felinoterapie je přirozené rozvíjení schopností dětí postižených jak fyzicky, tak dětí s mentální poruchou, a jejich kvalitní začlenění do plnohodnotného života bez předsudků. Tato oblast si zaslouží stále více pozornosti, neboť kočka v takovém případě funguje jako zcela přirozený léčitel a přítel postiženého dítěte, které, aniž si to uvědomuje, je nuceno utvářet si své priority, učit se zodpovědnosti a rozvíjet své schopnosti jak motorické, tak mentální, jež by jinak mohly zůstat nevyužity.


Zdroj: www.felinogrey.estranky.cz

   
06.12.2006 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [63] Evik8 [*]

  To som ani nevedela,ale jaksi sa mi to nezdá.Teda u mačiek.Veď tie sú povaho úplne iné než psy

  superkarma: 0 16.12.2006, 01:49:10
 2. avatar
  [46] vlcice [*]

  Já si myslím, že je úplně jedno, jestli má člověk psa nebo kočku. Obě zvířátka se dokážou stejně krásně mazlit (záleží spíš na povaze jedince) a dokáží člověku velmi intenzivně projevovat lásku a náklonost. Takže canisterapie nebo felinoterapie, to je přece úplně jedno. Výsledný efekt je vždy stejný.
  Každý má své plusy a mínusy a je jen na nás, zda nám vyhovuje víc psí nebo kočičí povaha a způsob péče o ně.
  Já jsem měla možnost poznat jak život se psem, tak i s kočkou.
  A musím říct, že úplně nejlepší je mít oba.

  superkarma: 0 07.12.2006, 11:19:04
 3. avatar
  [45] Kadla [*]

  Tak já mám s felinoterapií skutečné zkušenosti. Mám doma 3+1 kočky - tři své domácí plus jednoho divokého přivandrovalce, který si nás adoptoval. Každá z mých koček má svou vlastní schopnost, jak nám pomáhat. Želvovinová tříbarevka Jenny bezpečně pozná, když mám migrénu (pravidelně každý měsíc před menstruací). Normálně se se mnou moc nemazlí, to spíš s mým přítelem, ale když mě bolí hlava, neomylně ke mně přijde, lehne si mi k hlavě, úplně se mi obtočí kolem hlavy, takže ji mám doslova od ucha k uchu a přede. Vydrží tak i dvě nebo tři hodiny. Vždycky se mi spolehlivě uleví už během prvních deseti minut a za ty dvě hoďky je po bolesti. Když to srovnám s dobou před tím, tak mi migréna vydržela i dva dny (a kdo zažil, co je klasická migréna za hrůzu, pochopí). Druhá číča Casey zase léčí bolesti břicha a žlučníku. Stejně jako Jenny hlavu, ale tahle se zaměřuje na břicho. Kromě toho nás umí uklidnit. Když hulákám na děti, přijde ke mně a začne na mne sahat (když stojím). Když sedím, postaví se na zadní a packou mě začne hladit po tváři a slabounce mňouká, jako by říkala ""Tak už se nerozčiluj, nebo tě trefí šlak" :-) Je to plašanka, měla hrozné dětství (byla týraná), normálně se k lidem až tak moc nepřibližuje, ale jak začnu křičet, mám ji na klíně :-) No a náš mourek Riki léčí deprese. Stalo se mi několikrát, že jsem byla strašně smutná. On je normálně takový samorost a příliš se mazlit nechodí. Ale když sedím a je mi strašně smutno, šup a mám ho na klíně :-) Spolehlivě a vždycky :-). A na mazlení máme našeho přistěhovalce. To je kocour, který byl úplně divoký, vyzáblý a nemocný. Teď už je od října náš - a v životě jsem tak strašně mazlivou kočku nezažila.

  superkarma: 0 07.12.2006, 10:36:22
 4. avatar
  [44] zdenan [*]

  Kočky jsou své a to je to kouzlo.Nedají se "koupit"

  superkarma: 0 06.12.2006, 23:00:55
 5. avatar
  [43] edith1975 [*]

  na co všechno jsou kočky dobré

  superkarma: 0 06.12.2006, 22:50:50
 6. avatar
  [42] pastel.ka [*]

  Beruska123:Je to hloupost štvát psa na kočky. Měla bys ho štvát na nezodpovědné lidi, kteří pustí cizí kočky do domu, nebo pokud je mají v bytě a jsou líní sejít pár schodů a postit je ven. Je to můj případ, když byly dveře od domu věčně otevřené a cizí kočky vlezly do domu.Jiný za sebou ty dveře zavřel a kočky byly odkázány na rohožky u bytů .Potom se vše svádělo na moje kocoury. Nyní je již klid, na domovní dveře se dala koule, zavírají se a já si své miláčky pohlídám. Ale, že šlapu ve psích výkalech, to je fakt. Vše je v lidech a v přístupu ke zvířatům..

  superkarma: 0 06.12.2006, 20:46:09
 7. [41] free [*]

  superkarma: 0 06.12.2006, 18:41:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] fialinka [*]

  mám ráda kočky i psy, ale doma máme psa, takže u nás je to spíš canisterapie - nedávno tohle slovo objevil i manžel, takže to používá vždycky když i se psem leží na gauči nebo v posteli - nech nás, my tu máme canisterapii no ale původně chtěl kočku, takže toho psa na to mazlení trošku přeučil, už mu vydrží ležet na klíně klidně i celý poločas fotbalu

  superkarma: 0 06.12.2006, 17:53:45
 2. avatar
  [39] Vivian [*]

  Bébina: z tebe ta tolerance přímo stříká

  superkarma: 0 06.12.2006, 17:07:48
 3. avatar
  [38] sanvean [*]

  Bébina: Nepřeháníš to trochu? Já kočky miluju, ale nikdy bych si nedovolila o někom prohlásit, že je blb, protože je nemusí Někdo zas nemá rád psy, někdo plazy, brouky...a co má být? To je každého věc.

  superkarma: 0 06.12.2006, 16:37:10
 4. avatar
  [35] bbarbucha [*]

  no pokud nekdo pochybuje o tom, co kocka cloveku muze dat, mel by si precist tento zajimavy clanek http://www.kocky-online.cz/jportal/articles.phtml?op=read&id=1277§ion=Ko%E8i%E8%ED+p%F8%EDb%EChy&_t_=Kocour%20Jáson%20II

  superkarma: 0 06.12.2006, 16:12:00
 5. [33] Bébina [*]

  ami30: Dalsi blb se ozval.

  superkarma: 0 06.12.2006, 16:07:07
 6. [32] ami30 [*]

  Tak kočky vůbec nemusím.

  superkarma: 0 06.12.2006, 16:04:11
 7. [30] Bébina [*]

  A jeje, zase clanek o kocka a coklisti maji potrebu vylivat si svou nenavist k zviratum. Zvlastni, ze opacna situace se nevyskytuje. Ze by meli milovnici kocek vice tolerance? Stojim si za tim, ze kdo nema rad kocky, tak z nej mluvi neznalost, protoze doma nikdy kocku nemel (doma jako doma, ne polodivokou u baraku, ale vychovanou a socializovanou, ktera cloveka vita, kdyz prijde z prace a spi s nim v posteli).

  superkarma: 0 06.12.2006, 15:57:12
 8. [29] Beruska123 [*]

  My máme doma psa a vždycky jsme ho proti kočkám "štvali", aby je vyháněl ze dvora. Nesnáším, když jdu ráno do práce a na rohožce kočičinec, od té doby co psa máme, žádný problém. Nic proti kočkám, které potřebu vykonávají doma, ale ti co je pouští ven . .

  superkarma: 0 06.12.2006, 15:06:57
 9. avatar
  [28] závislá na čokoládě [*]

  Moje sestra má kocoura,protože je sama.Je to úplný debil(pardon). Je to neskutečná kočka, která se nemazlí, nic nedělá jenom žere a.. a ještě se umí krásně urazit. Pokud něco do baráku, tak jedině , ale to u nás nehrozí, protože mám doma dvě zvířata-manžel+syn

  superkarma: 0 06.12.2006, 14:17:44
 10. avatar
  [27] pajda [*]

  Já jsem vlastně absolvovala felinoterapii...když byl Macek ještě malý, "ulovil" si na kredenci asi půl kila zmrzlého hovězího...táhl ho dolů tak mohutně, že se na něj maso převážilo a náš milý kocourek skončil naplacato rozmáznutý na podlaze pod hovězím. Jednak musím připustit, že smích léčí, jednak byl kocour definitivně vyléčený z kleptománie...

  superkarma: 0 06.12.2006, 13:59:19
 11. [26] Mončí [*]

  Šupitopresto: bomba rozptýlení

  superkarma: 0 06.12.2006, 13:48:07
 12. avatar
  [25] Šupitopresto [*]

  RenataP: Zrovna včera jsem také prožila jednu léčivou felinoterapii: náš černý (ďábel) ulovil na zahradě vrabce, a protože chtěl synek nebohého opeřence osvobodit, šelma před ním zdrhla pootevřenými dveřmi, se zmítajícím se úlovkem v tlamě, domů. Zde byla atakována pod bobíkem v obýváku. Osvobozený vrabec ulítl za gauč, kocour paničku vzteky kousnul. Po uzavření zmítající se šelmy do koupelny, byl opět uloven šokovaný vrabec s torzem pírek na ocásku a vypuštěn do tůjí. Kocour se tvářil do večera naštvaně Díky zvýšené hladině adrenalinu mi divoce tlouklo ještě půl hodiny...

  superkarma: 0 06.12.2006, 13:37:45
 13. avatar
  [24] monca13 [*]

  Ano, naše Bella, zdatný canisterapeut - samouk, by jistě ráda přivítala do rodiny nějakou kočičku . Ale asi bychom měli velkou spotřebu .

  superkarma: 0 06.12.2006, 13:35:59
 14. avatar
  [23] Sisy [*]

  už se těším, až mrňata odrostou a konečně si pořídíme moji vytouženou kočku. Jak tady čtu,a občas i v jiných článcích, mám se na co těšit.

  superkarma: 0 06.12.2006, 13:20:32
 15. avatar
  [22] RenataP [*]

  jeden kus vhodný k terapii vlastníme.
  Včera večer skočila na skříň v ložnici, když jsme všichni spali. Vysypala tašku s dárky a krabice s nářadím, pleskla sebou o židli. Přežila to, nicméně já se v polospánku lekla, že je to zloděj, probuzený....
  ...v rámci psychické terapie jsem prohlídla kočku, zda je celá a přidala ji facku přes prdel.....

  superkarma: 0 06.12.2006, 12:41:35
 16. avatar
  [19] vora [*]

  Kočky nemusím.

  superkarma: 0 06.12.2006, 12:39:20
 17. avatar
  [18] pajda [*]

  Náš kocour naprosto empaticky vycítí, když začínám vařit, sedne si za mě a zařve "Žrrrrrrrrrrráááááát!" Sežere, co může a odejde...že by felinoterapie? je fakt, že brát ho vážně, tak opravdu nemám potíže s váhou...

  superkarma: 0 06.12.2006, 12:28:21
 18. avatar
  [17] Salazarka Zmijozelová [*]

  Manx: se musim smát! U nás je to stejný! a kočka ještě čučí, jakože co se děje? proč panička křičí?

  superkarma: 0 06.12.2006, 12:07:11
 19. avatar
  [15] Salazarka Zmijozelová [*]

  mirienka: taky mi naše skáče na záda. moc ráda ve chvíli, kd mám slaboučkou noční košili to bych ji nejradši zabila, leknu se cuknu a ona aby nespadla do mě zatne drápy, v létě v tílku pak vypadám jak exot nutno podotknout, že číča má přes 6 kilo

  superkarma: 0 06.12.2006, 11:50:32
 20. avatar
  [14] mirienka [*]

  Máme kocourka a když má chuť se mazlit, tak si vždycky najde příležitost. Jen si sednu, už ho mám na klíně. Nedávno jsem si ho trošku nevšímala a na klín nevzala a hned mi skočil na záda a uvelebil se za krkem. A byl spokojený.

  superkarma: 0 06.12.2006, 11:46:13
 21. avatar
  [12] Vivian [*]

  Ťapina: i když já teď teda praktikuju spíš cavioterapii
  Naši sice mají jednu mícu, ale ta se moc nemazlí, to je taková dáma

  superkarma: 0 06.12.2006, 11:34:33
 22. avatar
  [11] Vivian [*]

  Ťapina: 7-

  superkarma: 0 06.12.2006, 11:33:17
 23. avatar
  [10] LidusP [*]

  Mám taky raději psi, ale proti kočkám nic nemám.

  superkarma: 0 06.12.2006, 11:16:32
 24. avatar
  [9] 801926027 [*]

  Asi záleží na tom, co je komu milejší, zda kočka nebo pes. A u mě je to jednoznačně

  superkarma: 0 06.12.2006, 10:40:10
 25. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Myslím, že kdo má kočku, ten ví moc dobře, co je to felinoterapie a jak probíhá

  superkarma: 0 06.12.2006, 10:34:40
 26. avatar
  [7] Salazarka Zmijozelová [*]

  ježiši ten smajlík...ja myslela že mává a on se tluče do hlavy... tak pardon holky, to nebylo nic proti vám

  superkarma: 0 06.12.2006, 10:29:19
 27. avatar
  [6] Salazarka Zmijozelová [*]

  chuanita: ta terapie je už stará věc už asi před pěti rokama byl o tom pořad na Spektrum
  holky já vam pučim , mojí kočku a uvidíte co znamená slovo mazlit se

  superkarma: 0 06.12.2006, 10:26:48
 28. avatar
  [3] tlustoprdka [*]

  _zelvicka_: Taky si to nedovedu představit. Kočka je osobnost a mazlit se přichází sama. Pes je přítulnější a víc projevuje radost. Nevím, jak se v tomto případě chovají kočky při terapii, ale sestra jednu kočku má (podotýkám, že terapii nedělá) a ta se chodí mazlit jen s ní, protože je s ní v kontaktu. Švára ji nemusí a my tam jezdíme tak 1-2x do měsíce. Zná nás, ale mazlit to NE. Tak asi tak ...

  superkarma: 0 06.12.2006, 09:32:46
 29. avatar
  [2] Salazarka Zmijozelová [*]

  jo jo kočičky ¨ moje Šklíba je velice uklidňující, je to sibiřka, takže má huňatej kožich a neni nic lepšího, než jí ho pořádně poňuchňat

  superkarma: 0 06.12.2006, 09:22:18
 30. avatar
  [1] _zelvicka_ [*]

  Dost jsem o tom četla, ale už jsem tady někde psala, že nemusím. Nevím proč, ale jak vytáhnou drápky, tak se mi to nelíbí. Bojím se jich. Jsem zvyklá na

  superkarma: 0 06.12.2006, 09:00:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme