Bulvár

Fejeton Lenky Matuškové - Co to s námi lidmi je?

            Od té doby, co jsem začala pročítat nabídky autoškol v našem městě, se noviny jen hemží hnusnými popisy autonehod se smrtelnými následky, kterým se většinou nedalo vyhnout. Kromě... kromě té možnosti žádnou autoškolu neoslovit a zůstat pěkně doma v křesle (a nechat se prostě srazit uprostřed přechodu pro chodce cestou pro mléko a dvě housky). A to přísahám, že tyhle zprávy nijak nevyhledávám. Prostě jsou na první straně.

 

            Od té doby, co jsem se začala z přejedené ženské měnit v evidentně těhotnou, začali mi i zcela neznámí lidé líčit ošklivé příhody se samovolným potratem, děsivým porodem, nečekanými chorobami a strašlivými mordy.

 

            Od té doby, co místo sání večeřím příborem, se lidé předhání s očima navrch hlavy v mytických eposech o tom, co všechno je jistě skryto v jídle! Na většinu těch věcí brzo umřu, paštika není z masa, housky z mouky a kvůli většině mých večeří muselo něco umřít!

 

            Jakmile jsem nastoupila na pedagogickou fakultu, začala moje máma monitorovat články o bestiálních studentech se samopalem. Když mě nikdo nezastřelil při studiu, čekalo se na nějakého týpka se železnou tyčí, co mě skolí cestou do družiny.

 

            Co to s námi lidmi je? Kdyby vám někdo nabídl noviny, kde budou převažovat dobré zprávy, řeknete si, že je magor? Koupil by si je někdo? Děje se obyčejných příhod, které nekončí smrtí, míň? Někteří lidé dokáží se špatnou zprávou tak spěchat, že je ty dobré zprávy snad ani nemohou dostihnout.

 

            Věříte rosničkám, které čarovnou dlaní posunují po obrazovce mráčky, že zítra bude hezky, nebo spíš uvěříte bouřkám? Berete si deštník, i když je obloha vymetená? V metru se krade, výtah se zasekne, lodě se potopí, vlaky vykolejí, lanovka spadne a v lese je hejkal!

 

            Co to s námi lidmi je? Slyšíme něco dobrého, něco srandovního a říkáme si: Je to možné? Ale ukradená peněženka... tomu se nikdo nediví. Vážně se častěji kradou peněženky, než se třeba nosí mámám kytky? Co když ne? Co když by to prostě jenom nikdo nečetl? A proč?

 

            V hlavních zprávách kromě všech podrazů a afér vidím hlavice a hlavně. A tak hlavně: Poslední dobou čtu schválně zprávy o Číňanech, co natírají lom na zeleno, krávách, které dostanou matrace a walkmany, a plastových kachničkách, které plují Atlantikem. Žiju v pěkném bludu. Pěkném. Větším než ten, kdo vyhledává jen nehody a krimi? Fakt nevím. Ale statečně si sedím na uších.

   
10.08.2007 - Společnost - autor: Lenka Matušková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] jiraka [*]

  Mluvíš mi z duše, Lenko. Připadá mi, že čím drastičtější zprávy, tím lépe. A přesouvá se to i jinam. Když si vyberu detektivku, mám pocit, že se autoři předhánějí ve zvrhlých vraždách. Je to nechutné. Slušní lidé aby se styděli objevit se v médiích.

  superkarma: 0 12.08.2007, 21:36:50
 2. avatar
  [8] Meander [*]

  O tom přece psala i Betty MacDonald.

  superkarma: 0 10.08.2007, 15:30:44
 3. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Co svět světem stojí, lidi se rádi straší. I dřív si vykládali o mordech a katastrofách, teď to ale máme z celého světa téměř v přímém přenosu.
  Já špatný zprávy eliminuju v rámci pudu sebezáchovy. Přesně, jak píše Vivian - nač mi je, že vím o nehodách, které nemohu ovlivnit? Zbytečně bych se stresovala.
  Pianistka: Kamarádce nadšeně vyprávím i radostné maličkosti

  superkarma: 0 10.08.2007, 14:45:19
 4. avatar
  [6] Vivian [*]

  Noviny nečtu, na zprávy nekoukám, 99% informací v médiích je mi stejně naprosto k ničemu Zpravodajství je fraška. Na co já třeba potřebuju vědět, že se někde vymlátil autobus a umřelo tam dvacet lidí? Co je mi do toho? Takovéhle "důležité" informace si klidně nechám ujít.

  superkarma: 0 10.08.2007, 13:13:14
 5. avatar
  [5] wich [*]

  Vždycky, když si pustím zprávy, říkám "tak se podíváme na horor"

  superkarma: 0 10.08.2007, 12:58:13
 6. avatar
  [4] sanvean [*]

  Slyšela jsem teorii, že ve zprávách běží samé drasťáky, aby lidi byli vystresovaní a víc nakupovali. No nevím, že by to měli až tak promyšlené

  superkarma: 0 10.08.2007, 09:52:29
 7. avatar
  [3] Kadla [*]

  Lenko, díky za ten fejeton. Zrovna předevčírem můj pubertální synek po shlédnutí večerních zpráv v televizi znechuceně povídá: "To jsou akorát povodně, požáry, nehody a zvířátka."

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:55:33
 8. [2] Pianistka [*]

  To je asi přece normální Lidi prostě zajímá co se děje, nikoli když se nic neděje. Taky nebudu kámošce nad kávou vyprávět svoji normální cestu do práce, nebo když mě normálně obslouží prodavačka. Ale když se něco přihodí, např. se porafu s pokladní - tak už mi to zahýbe s emocema a mám potřebu o tom mluvit

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:40:27
 9. [1] funnka [*]

  tak já si kupuju noviny jenom proto,abych se dozvěděla co se komu stalo.Patřím mezi lidi,pro který dobrý správy nejsou zajímavý

  superkarma: 0 10.08.2007, 08:30:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme