Domácnost

FCI standard: Pekingský palácový psík

Standard Mezinárodní kynologické federace (Federation Cynologique Internationale - F.C.I.) pro plemeno: Pekingský palácový psík. FCI standard č. 207 / 24. 6. 2009/ EN.

PEKINGSKÝ PALÁCOVÝ PSÍK
(PEKINGESE)

Země původu: Čína
Patronát: Velká Británie
Datum publikace původního platného standardu: 26.3.2009

Použití: společenský pes
Klasifikace FCI:

 • Skupina 9 společenských plemen
 • Sekce 8 -  Japonský chin  a Pekingský palácový psík
 • Bez pracovní zkoušky.

Všeobecný vzhled

Malý, dobře vyvážený, mírně podsaditý  psík lvího  vzhledu s živým a inteligentním výrazem, ztělesňující důstojnost a ušlechtilost.  Všechny příznaky dýchacích obtíží, nebo neschopnost správného pohybu jsou neakceptovatelné a měly by  být  výrazně penalizovány. Srst nesmí být přespříliš bohatá

Povaha

Odvážný, věrný, rezervovaný, ale ne bázlivý, nebo agresivní.

Hlava

Dostatečně velká, proporčně širší než vyšší

 • Lebka: proporčně širší, mezi ušima je široká a plochá, nevyklenutá;  široká  mezi očima.
 • Stop: výrazný
 • Obličejová část:  je nezbytné, aby nosní houba, pysky a okraje víček byly černě pigmentovány
 • Nos:  nepříliš krátký,  nosní otvory velké, otevřené. Nosní vráska je slabá,  vybíhající  od lící po kořen nosu ve formě široce otevřeného obráceného „V“. Upřednostněna je vráska  přerušená ve svém průběhu. Vráska nikdy nesmí zasahovat do očí, nebo překrývat nos. Uzavřené nosní otvory a nadměrně silná vráska překrývající nosní houbu  jsou nepřípustné  a musí  být  výrazně  penalizovány
 • Nosní partie:  musí být výrazná, ale  relativně krátká a široká.  Pevná dolní čelist je nezbytná.
 • Pysky: pod dobře přilehlými pysky nesmí být vidět zuby nebo jazyk.  Nesmí však  zakrývat bradu, která je dostatečně vyznačena
 • Oči: ne příliš velké,  jasné, kulaté, tmavé a lesklé . Bez zjevných vad zraku.
 • Uši: uši ve tvaru srdce nasazeny na úrovni temene, neseny  přilehlé k hlavě, s dlouhými a bohatými závěsy. Boltec ucha nesmí sahat pod linii čenichu.

Krk : relativně krátký a silný

Trup

Relativně krátký, výrazné slabiny, rovný hřbet. Široký hrudník s klenutými a pružnými žebry. Těžiště hrudníku mezi hrudními končetinami.

Ocas:  vysoko nasazený  pevně nesený ocas,  lehce přetočený přes hřbet na jednu stranu, dlouhý závěs srsti

Hrudní končetiny: relativně krátké, silné, s těžkou stavbou kostí. Kosti předloktí tvoří mírný oblouk; Ramena jsou uložen šikmo vzad, pevně uložena k trupu,  lokty musejí  být přilehlé k tělu. Nadprstí  je lehce šikmé a  pevné. Tlapy jsou velké a ploché, ne kulaté. Mohou být lehce vytočeny do stran. Výrazné vytočení tlap do stran však musí být penalizováno. Pes musí stát pevně na celé ploše tlapy, ne na nadprstí. Nezbytná je správná stavba končetin bez defektu.

Pánevní končetiny: pevné a dobře osvalené,  ale  lehčí než končetiny hrudní, mírně úhlené se zřetelným kolenem. Pevná, lehce šikmá hlezna, při pohledu zezadu paralelní,  tlapy velké a ploché, ne kulaté,  směřující  přímo vpřed. Výrazně úzký postoj pánevních končetin musí být penalizován. Je nezbytné, aby stavba končetin byla bez defektu.

Pohyb: typicky pomalý, valivý a  důstojný chod, který nelze zaměňovat s kolébavým chodem způsobeným volnými rameny, nebo jinými defekty v utváření končetin. Všechny indikátory nesprávného utváření  končetin musejí být výrazně penalizovány.  Kvalita pohybu nesmí být ovlivněna nadměrnou délkou srsti .

Srst

Mírně dlouhá, rovná srst  s hřívou, která tvoří bohatý límec okolo krku, nedosahující až na ramena. Krycí srst (pesíky) je hrubá s jemnou podsadou, bohaté závěsy na uších, na zadních stranách končetin, na ocase a na tlapách . Srst ve své délce a objemu nesmí zakrývat tělesné obrysy a nesmí psa omezovat v jeho aktivitách. Nadměrně bohatá srst musí být penalizována

 • Barva: všechny barvy a znaky jsou přípustné a rovnocenné, s výjimkou albínů a hnědé (játrově hnědé barvy). U partikolorně (vícebarevně) zbarvených psů je rozložení znaků souměrné.

Hmotnost

Ideální váha nepřekračuje 5 kg u psa a 5,4 kg u feny. Psi musejí vypadat malí, ale při nadzvednutí jsou překvapivě těžcí. Těžká kostra,  dobře stavěné  a mohutné tělo jsou  základními znaky plemene.

Vady

Každá odchylka od výše uvedených bodů musí být posuzována jako vada,  jejíž penalizace vychází z  vážnosti důsledku vady na zdraví psa a jeho zdravý vývoj

Vylučující vady

 • Psi agresivní, nebo bázliví
 • Všichni psi  vykazující evidentní anomálie fyzické, nebo povahové, jsou diskvalifikováni.

Poznámka: psi musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá do šourku

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

Secretariat General: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belgie)

   
03.07.2011 - Atlas psů - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [1] jithule [*]

  líbí se mi díky své povaze

  superkarma: 0 12.12.2012, 07:52:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme