O zajímavém primitivním plemeni, tedy psu původního rázu, jsem si povídal s paní Janou, majitelkou hned několika faraonů. Jsou to psi-sportovci, více už v našem Atlasu psích plemen...

Země původu: Malta
Použití: ostražitý, nadšený lovec, zvěř následuje čichem a zrakem, na krátkou vzdálenost se rovněž výborně orientuje sluchem
Klasifikace podle FCI:faraon

  • Skupina 5. Špicové a primitivní plemena
  • Sekce 6. Původní plemena
  • Bez zkoušky z výkonu.
  • Celý standard FCI: Faraón (klikni)

Hmotnost: 23 až 24 kg
Velikost (v kohoutku):

  • Psi: ideálně 56 cm
  • Fenky: ideálně 53 cm

Dožívá se: 12 až 14 let
Chovatelský klub: Klub faraonských psů (www.faraonklub.cz)

Historie plemene...

Když si pořídíte faraonského chrta, zapojíte se tak do historie staré bezmála 5000 let. Nástěnné malby těchto psů jsou k vidění už ve starověkém Egyptě. Byli dokonce pohřbívání společně s vládci Egypta, a to se stejnou úctou. Svědčí o tom několik nalezených mumií faraónského chrta. Časem se ale psi vytratili, legendy říkají, že je nechala vyhubit královna Kleopatra.
Znovuobjeveni byli na Maltě. Jak se tam dostali, nikdo netuší. První pár těchto faraonských prů byl z Malty převezen do Velké Británie v roce 1930 a začala se psát novodobá historie plemene.

Vzhled psa...

Středně velký pes s hrdým postojem a čistými liniemi. Elegantní, přesto silný pes. Pohyb je velmi rychlý a volný. Ostražitý výraz.

Povaha faraóna...

Je pozorný, inteligentní, přátelský, oddaný a hravý pes.

Jak o něj pečovat?

Faraonský pes je velký sportovec a milovník své rodiny. Je to také zdatný lovec. Všechny tyto věci se v něm snoubí a vytváří jedinečnou osobnost tohoto plemene. Rozhodně není vhodný pro lidi, kteří mu nemohou věnovat dostatek času.

Co se výživy týče, není nijak náročný, naopak. Na svou velikost toho sní poměrně málo, jde o chrta, který nemá sklony k přejídání. Samozřejmě je ale potřeba dbát na to, aby krmivo bylo kvalitní s akcentem na faraónovu aktivitu. Péče o exteriér je také nenáročná.

Na faraonského chrta Hanifa jsem se zeptal paní Jany...

hanifProč jste si pořídila právě faraónského psa?
Musím přiznat, že když jsem si pořizovala v roce 2007 svého prvního faraóna, netušila jsem, do čeho vlastně jdu. O plemeni básnil můj kamarád a podařilo se mu mě účinně „nakazit“. Faraón vyhovoval mé představě sportovního psa. Sice jsem měla načteno pár informací o jeho povaze, které se na několika místech na internetu víceméně opakovaly, ale samozřejmě mne čekalo nejedno překvapení. O tom, jak celkově mi Hanif (D´Nailah Hanif Tal Sannat) změní život, ani nemluvě: Dnes mám dva faraóny a dva ibizské podengy, opustila jsem svoji původní profesi (architekturu) a věnuju si výrobě oblečení a obojků pro psy.

Měla jste nějaké problémy s výchovou či výcvikem?
O faraónech lidé s oblibou říkají, že jsou nevychovatelní. S tím nesouhlasím. Samozřejmě člověk nemůže čekat od primitivního plemene, že bude dělat, co mu na očích uvidí, vazba na člověka je u těchto plemen jiného druhu než u pracovních psů například, speciálně přivolání v pro faraóna „zajímavém“ prostředí je skutečný oříšek. Na druhou stranu správně pojatý výcvik, který baví psa i pána, nezůstane bez odezvy.

hanif

S Hanifem jsem jako začátečník byla zpočátku přesvědčená, že ho „vychovám za každou cenu“ a strávili jsme desítky hodin na cvičáku. Nemít to štěstí, že jsme hned v začátku potkali cvičitelku s pochopením pro jeho individualitu, asi bychom daleko nedošli. Běhali jsme pak nějakou dobu agility, zkoušeli dogdancing a cvičili poslušnost. Hanifa práce baví a bere ji jako velkou legraci. Později jsme se začali více věnovat dostihům a coursingu, kde se Hanif po úspěšné kariéře pomalu dostává do věku veterána, takže plánuji, že se zase ke cvičení vrátíme.

Jakou vám Hanif provedl největší kulišárnu?
Největší kulišárna? Kulišáren je dlouhý seznam a s časovým odstupem se špatně hodnotí, která byla největší:) Asi každý faraón něco někdy uloví – ať už třeba jen vrabce – nejpikantnější příhody pak jsou, stane-li se to přede svědky, kteří vyjadřují svůj názor. Stejně tak – a to nejen faraón – se každý v něčem „voňavém“ občas vyválí... a drobnosti typu rozkousané pelechy, boty, mobily, snědené obědy, nákupy, odpadky – těžko říct, co mně kdy více dostalo:)

hanif

Jak je na tom se zdravím?
Co se zdraví týká, mám štěstí, že mám doma dva zdravé a veselé psy. Bohužel i plemeno faraonský pes potkává to, co všechna plemena: s jeho rozšířením a (ne)cíleným chovem se objevuje řada dědičných chorob a nevhodných predispozicí tělesných i povahových. Případným zájemcům o plemeno bych doporučila důkladné prověření zdravotního stavu a povahy rodičů. A hlavně neposlouchat věty typy „to je prostě faraón“!

Pořídila byste si ještě faraóna?
Vzhledem k tomu, že mám doma 4 v podstatě mladé psy většího plemene, mohu v nejbližší době uvažovat o rozšíření smečky jen v podobě menšího psa. Nemohu ani s jistotou říct, zda si ho pořídím ve vzdálenější budoucnosti, přestože faraón je úžasný společník a člen rodiny. Leccos také již o plemenu vím, stejně tak o lidech kolem něj. Jedno je tedy jisté – budu si hodně vybírat :)

hanif

Za odpovědi moc děkuji a na oplátku uvádím odkaz na Janin psí obchůdek SOFA Dog Wear...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama