Cestování

Falešné bifteky

Má dlouhý a úzký tvar a není příliš rozlehlý, takže jej lze pohodlně přejet autem tam a zpět za jedno odpoledne. Obklopují jej nádherné písčité pláže, místy pokryté oblázky, na nichž lze provozovat všechny možné druhy vodních sportů. Podnebí je zde velmi příznivé, po celé léto je teplo a slunečno, horké dny ochlazuje pouze mořský větřík. V zimě potom často prší - také díky tomu je ostrov pokryt poměrně bujnou vegetací - oleandry, banánovníky, fíkovníky, cypřiši, olivovníky - a působí velmi svěže a zeleně.
Ostrov byl osídlen již v prehistorických dobách, v 7.století před naším letopočtem tvořil spolu s dalšími ostrovy dórské společenství Hexapolis. V roce 366 př.n.l. bylo založeno město Kos a v té době ostrov prožíval největší rozmach. Nejvíce jej proslavil otec medicíny Hippokrates, který v cypřišovém háji za městem založil první lékařskou školu a nemocnici Asklepeion, jejíž pozůstatky stále hrdě shlíží z kopce dolů na město a na moře. V centru města Kos potom nacházíme nejstarší strom v Evropě - Hippokratův platan, který je starý téměř 2500 let. Tradice říká, že strom byl vysazen samotným Hippokratem a pod jeho korunu často vodil své žáky.
Ve vnitřním městě je k vidění turecký minaret, budova řeckých a římských lázní, základy Afroditina chrámu a zbytky starověkého města i hradu. Z krásného přístavu můžete vyjet na výlet lodí na přilehlé řecké ostrovy (nejčastěji na Rhodos nebo Kalymnos) a také do blízkého Turecka, na jehož břehy odsud dohlédnete. Nedaleko od města vyvěrá ze skály do moře termální siřičitý pramen, který má prý léčivé účinky na kožní a dýchací potíže. Kolorit ostrova dotvářejí malebné vesničky, posázené na úpatí nevelkého pohoří (největší výšku má Dikaio - 875 metrů n.m.), které jsou typické bílo-modrými domky a pohostinnými obyvateli.
Až se vydáte do taverny, rozhodně musíte ochutnat ouzo, sladký řecký likér z lékořice, a potom samozřejmě některý tradiční řecký pokrm, jako jsou tzatziki, souvlaki nebo gyros. A domů si po báječné dovolené můžete odvézt kromě krásných vzpomínek a spousty zážitků také sluníčko schované v jiskřivé láhvi Metaxy a pravé mořské houby, které se loví a ručně zpracovávají na nedalekém Kalymnosu.


Šárka Kunická
   
30.05.2000 - Zahraničí - autor: Jiný autor

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Ťapina [*]

    Čtu to blbě, nebo tam není zmínka o tom, který ostrov to je?

    superkarma: 0 05.12.2003, 16:23:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme