Zdraví

Fakta o kouření: Máte odvahu si je přečíst?

Kouření dělí lidi na dva tábory. Jedni jsou striktně proti, druzí jej tvrdošíjně hájí. Proti gustu žádný dišputát, chtělo by se říct. Jenže jsou tu ověřená fakta, nad kterými není radno přivírat oči. Co možná nevíte o cigaretách?

Dnes je Mezinárodní nekuřácký den. Má být osvětou pro kuřáky, že nejen sami sobě ničí zdraví, ale poškozují jej i svému okolí, tzv. pasivním kuřákům.

Pro začátek tu máme pár statistik, u kterých rozhodně nezačnete zívat.

 • Každou cigaretou si kuřák zkracuje život o celých 5 minut. Kolik že jich denně zvládnete?
 • Na celé zemi zemře na následky kouření každou hodinu 560 lidí, denně je to 13 400 lidí. Za rok tak má tato kratochvíle na svědomí 4,8 milionu lidí. A jak jsme na tom u nás?
 • V České republice v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí, ročně mu pak podlehnou desetitisíce lidí.
 • Na následky kouření umírá celosvětově až polovina kuřáků.

Cigareta během hoření uvolňuje zplodiny, v nichž se nachází více než 4 000 škodlivých látek. Z nich je celá řada karcinogenních a jedovatých. Nejde tedy jen o škodlivý nikotin, ale také například o nitrosaminy, dehtové látky, benzpyren, arsen, formaldehyd, dioxiny, radioaktivní polonium či oxid uhelnatý, který se váže na červené krvinky místo kyslíku.

kouření

Stačí zadržet kouř v ústech na dvě vteřiny, aby se absorbovalo až 70 % v něm obsaženého nikotinu.

Co všechno tedy kouření ovlivňuje?

Tabákový kouř je zařazen mezi karcinogeny nejvyšší nebezpečnosti. I když byl tabák v minulosti nějaký čas považován za léčebný, opak je pravdou. Svůj podíl má na vzniku mnoha nemocí, některé i přímo zapříčiňuje.

 • Kuřákům hrozí nejen rakovina plic, ale také nádory v ústní dutině, na slinivce břišní, děložním čípku, ledvinách, močovém měchýři, střevech či konečníku.
 • Značně urychlí kornatění tepen, což vede k mozkovým cévním příhodám a srdečním infarktům.
 • Zapříčiní vředovou chorobu žaludku a dvanáctníku, ale také dřívější rozvoj šedého zákalu a stařecké hluchoty.
 • Negativní vliv má i na plodnost žen i mužů, způsobuje poruchy potence a zhoršuje menstruační obtíže.
 • U každého kuřáka je mnohem obtížnější proces hojení.
 • Má vliv na drobné tepénky kůže, čímž podstatně urychluje zevní projevy jejího stárnutí.
 • Tabákový kouř škodí nejen nenarozeným dětem, ale je jednou z příčin syndromu náhlého úmrtí kojenců. Přesto v těhotenství přestává kouřit pouze kolem 20 % žen.
 • Vyhráno nemají ani nekuřáci. Pokud jsou dlouhodobě vystaveni kouři (jsou takzvanými pasivními kuřáky), hrozí většina nemocí, jako kuřákům. Jen v menší míře.

Jak je to se závislostí?

Existuje psychosociální a fyzická závislost na kouření. U té první jde o potřebu mít v ruce cigaretu. Jenže během dvou let se až u 80 % pravidelných kuřáků objeví i závislost na účinných látkách, tedy fyzická. Lze se jí ale zbavit.

Objeví se sice abstinenční příznaky, které bývají nejhorší první tři týdny, ale po třech měsících by měly ustat. Kuřákovo tělo se časem očistí od všech škodlivin.

Proč (ne)kouřím?

Nechápete, proč ještě někdo kouří? Nebo naopak, proč vás za kouření kdekdo kritizuje, když je to čistě vaše věc? Zeptali jsme se několika žen, jaký mají na kouření názor právě ony. S kterými z nich se ztotožníte?

„Kouřím už desítky let a ráda bych přestala, protože mi to leze do peněz i do zdraví. Jenže… Moc dobře vím, že nemám pevnou vůli, tak to ani nezkouším. Stačí, když si vzpomenu, jak nervózní jsem, když si někde nemohu zapálit. A to jde třeba jen o pár hodin!“ Sabina, 42 let

„Nechápu, proč bych měla vyhazovat nemalé peníze za něco, co mě postupně zabíjí!“ Kateřina, 30 let

„Kouřím, protože mi to chutná. A nemám v plánu na tom nic měnit. Každý člověk je jiný a věřím tomu, že někomu tabákový kouř neškodí. Například můj praděda byl silný kuřák a dožil se krásných devadesáti let!“ Eva, 34 let

„Přestala jsem před šesti lety ze zdravotních důvodů a jsem za to vážně ráda. Nevěřila bych, jak snadno se nekuřákům dýchá! A zlepšila se mi dokonce i pleť.“ Aneta, 44 let

„Kouřím jen minimálně, tak krabičku cigaret do týdne. Myslím si tedy, že tím své zdraví až tak neohrožuji. Není to o tom, že bych cigaretu k životu nutně potřebovala. Dám si ji proto, že chci. Bez ní bych si třeba vůbec nevychutnala kafe.“ Irena, 29 let

„S cigáry skoncovat nemůžu, nebylo by se mnou k vydržení. A navíc bych určitě děsně nakynula.“ Světlana, 27 let

„Ačkoli pocházím z kuřácké rodiny, já sama s tím nikdy nezačala. Až tak mi to rodiče v dětství zprotivili.“ Iveta, 37 let

Co vy a kouření?

Možnost%
Jsem nekuřačka.56,4
Kouřím, ale ráda bych s tím přestala.16,4
Kouřím jen výjimečně, nechci na tom nic měnit.4,2
Jsem kuřačka a nemám s tím problém.6,1
Kouřit jsem přestala a jsem za to ráda.17

Čtěte také:

   
18.11.2016 - Zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] datura [*]

  Můj táta hulil stovku cigaret /bez filtru/ denně, ve 48 letech zemřel, kuřáky tudíž nemám ráda a taky nikdo v naší rodině nekouří. Není nic horšího, než smradlavá ženská. A když vidím, jakou má pleť má sousedka, náruživá kuřačka, tak je mi jí líto. Sml80

  superkarma: 0 19.11.2016, 12:18:58
 2. [22] Andreadornova [*]

  Eva_CZ — #7Sml80

  superkarma: 0 18.11.2016, 23:25:24
 3. avatar
  [21] morgan [*]

  Popravdě nevím, jak se k tomuto tématu vyjádřit. Vadí mi kouř z cigaret (po ránu je to fakt hnus, pokud se chcete nadýchnout čerstvého vzduchu ale místo něho se na vás vyvane tenhle smrad už ve výtahu nebo na zastávce autobusu), ale tabák samotný mi voní. Navíc jsem znala dost lidí, kteří kouřili "jak fabrika" a byli zdraví, zatímco jiní dodržovali různé režimy a zemřeli daleko dříve. Tabák je návyková droga stejně jako například čokoláda nebo alkohol. A k výše uvedeným statistikám? Proč moje známá umřela na rakovinu plic, ačkoli nikdy nekouřila ani nikdo v jejím okolí? První tchýně umřela ve vysokém věku (92 let) a to pila i kouřila. Můj syn je astmatik, přestože jsem v těhotenství ani po porodu nebyla vystavena stálému tabákovému kouři. Sml80

  superkarma: 0 18.11.2016, 20:13:00
 4. avatar
  [20] bleblemcy [*]

  Myškomedvídek — #10Pevně se rozhodnout. Prostě vědět, že opravdu chci a ne to něčím podmiňovat. Jako ještě dokouřím tuhle krabičku, nebo ještě si jednu dám a pak přestanu. Takhle to nefunguje je prostě potřeba si říct teď skončím a hotovo.

  superkarma: 0 18.11.2016, 19:35:37
 5. avatar
  [19] bleblemcy [*]

  Přestala jsem a pak jsem po dvou letech zase kouřit začala. Když jsem otěhotněla tak jsem znovu přestala a nekouřím už zhruba rok. Jenomže cigarety mi nikdy nepřestaly vonět. Pořád bych si ráda zapálila i když nechci už být otrokem cigaret a vím, že to určitě škodí zdraví tak mi nepřipadá, že bych byla zdravější, nebo se mi lépe dýchalo. Ani ty peníze co jsem jinak utratila za cigarety nemám a záhadně mizí aniž si koupím něco navíc. K tomu jsem ještě přibrala a mám vysoký tlak, který jsem nikdy neměla. Takže já bych potřebovala v anketě ještě odpověď přestala jsem a nepoznám skoro žádný rozdíl. Tedy vlastně jeden velmi důležitý ano už nesmrdím.

  superkarma: 0 18.11.2016, 19:31:48
 6. [18] 1anicka [*]

  kuřáci by si měli platit všechna vyšetření,ošetření u lékaře.když si sami dobrovolně huntujou zdraví,tak ať si to potom i zaplatí.

  když člověk jde po ulici a nikde nikdo,ale ulice je smradem z cigarety zamořená.pak že nás kuřáci neomezují.pch.smradi.at si kouří doma.nikdo na ten smrad není zvědaví.

  superkarma: 0 18.11.2016, 18:03:53
 7. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  bobani — #16co bych byla? Cech. Krovak.Sml80

  cherinka — #13 taky rozvojovy zeme. Sml22

  superkarma: 0 18.11.2016, 17:11:21
 8. [16] bobani [*]

  Eva_CZ — #7 a vy jste co ?

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #17
  superkarma: 1 18.11.2016, 15:31:59
 9. [15] zzandaa [*]

  Nikdy jsem nekouřila. Smrdí mi to. Všichni v mém okolí ví, že když v moji přítomnosti kouří, musí si dát pozor, kam to foukají. Jsem na to alergická.

  superkarma: 0 18.11.2016, 14:17:22
 10. avatar
  [14] RenataMor [*]

  nikdy jsem nekouřila

  superkarma: 0 18.11.2016, 13:48:32
 11. avatar
  [13] cherinka [*]

  Eva_CZ — #7 Pchh, tos asi nebyla pořádně v Řecku nebo v Bulharsku. Sml68

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #17
  superkarma: 0 18.11.2016, 13:19:47
 12. [12] Boros [*]

  V práci s tím stále bojuju. nekuřácká nemocnice a když projdu sklepem, smrdím jak tchoř a chce se mi zvracet

  superkarma: 0 18.11.2016, 12:28:57
 13. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  Myškomedvídek — #10pomoz si naplastma, e-cigaretou. FAKT to pomaha! Hodne stesti.Sml72

  superkarma: 0 18.11.2016, 12:11:05
 14. avatar
  [10] Myškomedvídek [*]

  Sml24bohužel kouřím,nevím jak přestat

  1. na komentář reaguje Eva_CZ — #11
  2. na komentář reaguje bleblemcy — #20
  superkarma: 0 18.11.2016, 11:40:46
 15. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Nikdy jsem nekouřila, ani jsem to neměla potřebu zkusit. Moje babička i táta kouřili a umřeli na rakovinu krátce po šedesátce. A to táta skoro 15 let nekouřil. Moje maminka nikdy nekouřila a dožila se 86. Nechápu, proč v dnešní době, kdy každý zná zdravotní důsledky kouření, ještě někdo může kouřit. A těch peněz zbytečně vyhozených za cigarety!

  superkarma: 1 18.11.2016, 11:34:54
 16. [8] dadma [*]

  V mládí jsem kouřila,ale již nekouřím dobrých 30 let. Jednou jsme si v práci s kolegní řekly ,že skončíme vykouřily poslední cigaretu ,cigára zahodily a od té doby ani jedna nekouříme. Manžel ten byl silnější kuřák , tak 30 - 40 denně, ale také již asi 25 let nekouří.Sice zkoušel asi na třikrát , vždy nějakou dobu vydržel a pak do toho něco vlezlo úmrtí v rodině ...a zase si zapálil. Pak se narodil vnuk , přestal a vydržel. Nyní jsme za to rádi po finanční stránce a hlavně zdravotní. Mě až tak ten smrad nevadí ,ale manželovi hodně,když jedeme k jeho sestře na návštěvu ,tak volá dopředu ,vysypat popelník a vyvětrat. Tak si říkám ,že jsme návštěva za trest. Ale již se také snaží nekouřit, zatím mají ty "náhradní" cigarety. Leze jim to do peněz. Moje děti nikdy nekouřily a za to jsem ráda. Už si vůbec neumím představit ,že by doma někdo kouřil?

  superkarma: 1 18.11.2016, 11:15:08
 17. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Cesi silene moc hulej a pijou a prijde jim to normalni. No jo, co chcete po Krovacich? Sml80

  1. na komentář reaguje cherinka — #13
  2. na komentář reaguje bobani — #16
  3. na komentář reaguje Andreadornova — #22
  superkarma: 1 18.11.2016, 10:19:03
 18. avatar
  [6] kobližka [*]

  Lidé,kteří smrdí cigaretovým kouřem a dokonce se jim line z úst,jsou,mírně řečeno,odpudiví.A dát takovému kuřákovi pusu? Ani omylem...

  superkarma: 2 18.11.2016, 09:43:17
 19. [5] Bébina [*]

  Nekouřím, nikdy jsem nekouřila. Z rodiny taky nikdo nekouří. Táta kouřil dlouho, ale nechal toho, už je to dost dlouho, snad víc jak 10let. Vlastně se s kuřáky prakticky nepotkávám, takže když náhodou některého potkám na ulici, tak mě to překvapí a popravdě i urazí.

  superkarma: 0 18.11.2016, 09:18:19
 20. [4] akčak [*]

  Kouřila jsem 35 let ,letos to je 5 let co nekouřím.Přestala jsem kvuli vnučce.Nelituji ,ale stále mně chybí ta chvilka ,když jsem si sedla na balkon a pokuřovala .

  superkarma: 0 18.11.2016, 09:15:52
 21. [3] bobani [*]

  nekouřím a nesnáším ten smrad a ten bordel , který po kuřácích všude je

  superkarma: 1 18.11.2016, 08:58:23
 22. [2] papunkova [*]

  Nemam rada koureni, ten smrad z cigaret. Nadherny letni den otevru okno a zanedlouho se vali do bytu smrad z cigaret...jj ma balkonku pod nami sedi dedek a uziva si taky slunny den. Jen s tim rozdilem, ze obtezuje okoli. Zakazat to.

  superkarma: 1 18.11.2016, 08:03:55
 23. avatar
  [1] luneta [*]

  nekuřačka

  superkarma: 1 18.11.2016, 07:58:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme