facka

Tento článek jistě vyvolá spoustu reakcí. Žijeme v jednadvacátém století a panuje mezi námi rovnoprávnost, přesto se najdou lidé, kteří se domnívají, že docela obyčejná facka v partnerském vztahu prostě provětrá vzduch a může být velice prospěšná. Osobně na to nemám ujednocený názor a zajímal by mě ten váš. Ještě, než budete číst dál, vyjádřete ho v následující anketě (nebojte, na konci článku dostanete možnost, hlasovat znovu)...

Odhlasováno? Dobře. Teď nechám zaznít názor jedné mé kamarádky, který jsem si s ní vyměnil v korespondenci. Kamarádka s uveřejněním souhlasila, jen si nepřála být jmenována...

Kamarádka: „... těžko soudit, víš. Když neznáš pozadí situace... Dovedu si představit, když je ženská úplně hysterická, může jí výchovný pohlavek pomoci - vrátit ji do reality. Čímž pochopitelně neříkám, že jsem zastáncem domácího násilí."

Moje odpověď: Něco na tom bude. Ale celé moje vnitřní já se brání s něčím takovým souhlasit. Přijde mi to hrozně na hraně. Něco jiného je výchovný pohlavek dítěti, ale ženě? Nemám na to ujednocený názor, chápu, že to může pomoct, ale přijde mi to jako něco, co se prostě dělat nemá, nemyslíš?

Kamarádka:Víš, ono je toto téma dost na hraně. Ale podle mě prostě nejde jednorázově zavrhnout chlapa, který někdy uhodil ženu. Takový extrém, kdy má muž v hlavě jednoznačně zakodóváno, že ženské se zkrátka nebijí, pak může vést k domácímu násilí na něm samotném. Protože i žena občas potřebuje ukázat hranice a nemůže si myslet, že ONA jeho bít může. Nebo třeba pokud žena surově tluče jejich dítě, také pochopím, pokud jí chlap jednu vrazí. Jsou to dost ojedinělé případy, já vím, ale podle toho, co člověk občas vídá na ulici... Extrémní situace si zkrátka říkají o extrémní řešení. K lidem se pak dostane už jen ta část příběhu, kdy muž uhodil ženu, ale co tomu předcházelo, to se nedoví."

Musím říct, že mě kamarádka trochu přesvědčila. Přirozeně ale nejde o facku pouze ženě, dnes už si ale dokážu představit situace, při kterých si jeden z partnerů prostě zaslouží výchovný políček.

A tak je čas na druhou anketu, jsem celkem zvědavý, jestli dopadne stejně, jako ta v úvodu článku.

Reklama