Zdraví

Extrémní očistné kúry


S jarním úklidem domácnosti by člověk měl myslet i na jarní očistu organismu, zaneseného po únavné zimě. Existuje řada ulevujících a prospěšných technik, které není těžké vykonávat. Některé jsou naopak náročnější, ale o to víc účinné. Tady jsou ty nejextrémnější pro otrlé.

Většina lidí si svůj život bez každodenní hygieny nedokáže představit. Čištění zubů, sprchování, péče o vlasy a pokožku, to jsou všechno zevní způsoby péče o tělo. Mnohem důležitější je však péče o vnitřní tělo, což už málokdo dělá. Vnitřní hygiena by se kupříkladu měla zaměřovat na tlusté střevo, jehož správná funkce je základem zdravého organismu. To věděli již dávní jogíni.

Pomocí vnitřní hygieny můžeme předcházet řadě tzv. civilizačních chorob, se kterými si dnešní medicína neví rady. Řeší totiž pouze symptomy a důsledky nemocí, nikoliv  jejich příčiny. Jogíni a staří léčitelé obecně považovali za příčinu chorob přítomnost škodlivin, dnes také říkáme toxinů. A právě vnitřní hygiena je tou správnou komplexní detoxikací.

Důvody zanesení organismu toxiny jsou především stravování, nedostatek pohybu, oxidace materiálu v ústní dutině, pohlavní styk a dokonce polibky, užívání alkoholu a drog, poranění pokožky.

Pro tentokrát se budeme zabývat mechanickým pročišťováním těla.

Mezi nejznámější způsoby patří určitě klystýr, pročišťování jater a žlučových cest pomocí olivového oleje a vyplachování žaludku solným roztokem.

Klystýr je všelékIrigátor

Určitě vzpomínáte na felčara z Haškova Švejka, který na každou nemoc předepisoval klystýr. V důsledku ale jeho medikace nebyla úplně špatná. Klystýr vrací střevům schopnost kvalitně zásobovat organismus živinami. Používá se k němu nádoba zvaná irigátor. Ke koupi ji dostanete ve zdravotnických potřebách. Skládá se z plastového sáčku nebo smaltované nádoby, hadičky a tzv. rektální trubičky. Sáček se zavěšuje na stěnu, z něj vede hadička s otočným ventilkem, a ta končí rektální trubičkou, která se zavádí do konečníku.

Klystýr se provádí vždy na lačný žaludek. Připravte si 0,5-2 litry teplé vody s 1 lžící citrónové šťávy nebo odvar z heřmánku, nalijte do irigátoru a zavěste do výše hlavy. Konec hadičky zvlhčete olejem. Klekněte si a hlavu opřete o ruce. Uvolněte se a dýchejte přirozeně. Zasuňte hadičku do konečníku a nechte vodu vtékat až do pocitu většího tlaku. Nalévání vody lze přerušit a pokračovat ve chvíli, kdy tlak povolí. Přijměte tolik vody, kolik unesete. Pokud se vám podaří v sobě vodu chvíli udržet, je to jen dobře. Nakonec si zajděte na toaletu.Pitná kúra pro žlučník a játraJátra

Zatímco játra jsou orgánem s největší regenerační schopností v těle a jsou jakýmsi biochemickým filtrem, žlučník je nazýván dirigentem orgánů díky zásadnímu ovlivňování trávení. Když máte vyčištěná střeva, dopřejte stejný komfort i játrům.

Udělejte si nápoj z olivového oleje, který budete pít po dobu 4-5 dnů každé ráno nalačno. Tím se budou játra stimulovat a vyloučí ze sebe nahromaděné jedy do žlučníku. Ty se žlučí odejdou z těla trávicím traktem. Dvě hodiny před a tři hodiny po požití nápoje by se nemělo jíst. Pro další podporu můžete pít bylinkové čaje, aby eliminovaly toxiny vyloučené z jater.

Nápoj z olivového oleje pro játra a žlučník: Tento nápoj se skládá z olivového oleje, citronové šťávy a pronikavě působících bylin, jako jsou česnek, zázvor a kayenský pepř. Panenský olivový olej slijte s citronovou šťávou v poměru půl na půl v celkovém množství  4 dcl.

Výplach žaludku solným roztokem

Staří Indové toto pročišťování nazývali vamanadhauti. Tato svérázná technika asi nebude vhodná pro každého, ale její účinnost je vynikající. Ajurvédská literatura doporučuje vyplachování žaludku slanou vodou jako denní součást hygieny.

Ráno před požitím jakékoliv stravy nebo pití si ohřejte přibližně 1 litr až 1,5 litru vody tak, aby byla voda vlažná. Následovně vsypte sůl, dokud nevytvoříte velmi slaný roztok. Některé zdroje uvádějí, že by roztok měl být nasycený, ale to není nutné.

Poté pomalu vypijte tolik slané vody, kolik snesete. Je to poměrně nedobrá chuť, tak se na to připravte. Když už víc vypít nemůžete, nechte v žaludku roztok působit přibližně pět minut a poté si vstrčením prstů do krku vyvolejte zvracení a všechen obsah žaludku ze sebe dostaňte ven.

Zpočátku se budete divit, co to z vás vychází, ale po několika dnech by měly nečistoty úplně zmizet. Navíc ani zvracení nebude tak problematické a správnou technikou spíše obsah žaludku ze sebe vylijete. Nejpozději do hodiny je nutné se najíst, nejlépe třeba dušenou zeleninu na másle. Připravte se na slabší dehydrataci, proto je nanejvýš důležité dodržovat dostatečný pitný režim.

Myslíte si, že uvedené a podle řady publikací prý léty prověřené extrémní kúry mohou fungovat, nebo mohou tělo naopak poškodit? Jaké znáte další způsoby očisty vnitřních orgánů? Jaké máte zkušenosti s uvedenými? Je pro vás vnější hygiena důležitější než vnitřní?

   
14.04.2008 - Zdraví - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [48] Jana 01 [*]

  Možná to vypadá zpočátku nechutně nebo zbytečně, ale takový 4 - 7 denní půst s pitím zředěných ovocných a zeleninových šťáv 5x denně a vždy ráno 1 klystýr - to je přímo zázrak. Spoustu zdrav. problémů vyřeší, pleť je nádherná, žádné akné, cítíte se lehce, plní síly a vitality... 2x za rok opakovat a pak je možno i zkrátit třeba na 3. denní a jste v pohodě! Kdyo nevyzkoušel, může kritizovat...

  superkarma: 0 19.04.2008, 13:55:09
 2. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Honza The Farmer: Pes je zvíře přirozeně zvracející. Člověk ne. Taky máme zvířata vracející potravu ze žaludku do úst k překousání, nebo zvířata pojídající vlastní exkrementy, jsou výživné. To není hodné napodobení?

  superkarma: 0 15.04.2008, 10:32:46
 3. avatar
  [46] Eva_CZ [*]

  ToraToraTora: ja nevim, ze by mi neco dal Buh a nevim, jak ty, ja jsem se s jatry narodila.
  Tyhle clanky jsou kokotiny jak krava.

  superkarma: 0 14.04.2008, 23:46:47
 4. avatar
  [45] tyrkys [*]

  Vivian: normálně klečíš a hlavu si položíš na zkřížené ruce, tudíž máš prdel výš a líp to tam teče, ne?

  superkarma: 0 14.04.2008, 23:35:43
 5. avatar
  [43] Vivian [*]

  aja22: a co přesně znamená ta "hlava na rukách"?

  superkarma: 0 14.04.2008, 23:11:55
 6. [42] Honza The Farmer [*]

  Bellana: Neznáš zvíře, které by si schválně vyvolalo zvracení? Opravdu jsi nikdy neviděla, jak pes žere trávu, aby se vyzvracel? Nebo to dělají jen naši psi...?
  Souhlasím s Vivian, že článek je hodně okleštěný a z celé široké problematiky detoxikace jsou vybrány jen ty nejvíc "šokující" věci, aby si všichni řekli, jací jsou ti indové blázniví potrhlíci.

  superkarma: 0 14.04.2008, 23:09:29
 7. avatar
  [39] Vivian [*]

  aja22: myslela jsem to jinak, ale blbě jsem se vyjádřila. A tušila jsem, že se toho někdo chytí Ale ty určitě chápeš, jak to bylo míněno. Nebo to mám vysvětlit?

  superkarma: 0 14.04.2008, 22:58:48
 8. avatar
  [36] ToraToraTora [*]

  Vivian: Bůh nám sice dal játra, ale každý filtr se časem zanese a je třeba ho pročistit. Detoxy fungují a myslím, že pokud někdo nechlastá asfalt a nestravuje se v závodní jídelně, tak docela stačí bylinky, některé jsou docela silné, stačí se v tom jen vyznat, nebo si nechat poradit

  superkarma: 0 14.04.2008, 20:30:46
 9. avatar
  [35] Vivian [*]

  Věřím, že to má něco do sebe, ale dost tomu škodí ten způsob, jakým se o tom píše všude možně - spousta nepřesností, polopravd či rovnou nesmyslů, pletení pojmů s dojmy... Tento článek je toho bohužel taky příkladem. Chce popsat spoustu věcí najednou, a tak je příliš obecný a plný nepřesností. Např. "pijte bylinky, abyste eliminovali toxiny vyloučené z jater" - jaké bylinky? jak často a v jakém množství? a má to být nálev, nebo odvar, nebo nějaká úplně jiná forma? Nebo ten oblíbený omyl, že toxiny jsou škodliviny. Toxin je jed. Škodlivina má jiný latinský název. A pokud jde o jedy, tak s těmi si organismus umí poradit i bez nějakých výplachů a jiných psích kusů...
  Taky čtu poprvé, že klyzma se dává vkleče. Popsanou polohu ("hlavu si opřete o ruce"?) si při nejlepší vůli neumím představit, navíc si myslím, že klek je pro aplikaci tekutiny do konečníku dost nešikovný, klyzma se obvykle podává v leže (nejčastěji na boku), v jiné poloze jsem to ještě neviděla

  Myslím, že pokud někdo vážně uvažuje o nějaké vnitřní očistě těla, tak by určitě neměl získávat informace v ženských magazínech, ale nastudovat odbornou literaturu nebo se poradit s odborníkem.
  Já si ale myslím, že pokud člověk nežije nějak extra nezdravě, tak něco takového snad ani nepotřebuje... Na co by nám pánbůh dal játra, ledviny a jiné "očistné" orgány? Myšlenku o zanesení organismu toxiny vlivem pohlavních styků nebo polibků už vůbec nekomentuju, ta bohužel jen jasně dokládá, z jakého soudku je tento článek

  superkarma: 0 14.04.2008, 19:52:54
 10. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Radka27: On je ale taky obrovskej. Kočka normální velikosti se dá vyžrat na 7 nebo 8 kg a už se sotva valí, šestnáctikilový kocour má velikost středního psa (i podle té fotky). Takže kdyby měl váhu na svoji velikost normální, tak bude mít třeba těch 8.

  superkarma: 0 14.04.2008, 16:11:06
 11. avatar
  [32] Radka27 [*]

  Luciš: Nicméně si říkám - chudák. A jestli to není týrání zvířat. Vždyť mu musí brzy selhat nějaký orgán v těle. 16 kilo to je tak trojnásobné překročení průměrné váhy... Třeba 240 kilový člověk by taky byl zajímavý exponát

  superkarma: 0 14.04.2008, 16:02:30
 12. avatar
  [31] Radka27 [*]

  Luciš: Málem jsem vyprskla na klávesnici vodu jak jsem ho spatřila

  superkarma: 0 14.04.2008, 16:00:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Luciš [*]

  žrádlo, to je mor

  http://www.novinky.cz/clanek/137568-v-italii-zije-obri-sestnactikilovy-kocour-orazio-prezdivany-garfield.html

  té babě bych zakroutila krkem

  superkarma: 0 14.04.2008, 15:58:22
 2. avatar
  [29] ještěrka.ehp [*]

  Ťapina: to mě taky napadlo, ale jsem v polovině odborné knížky, tak se to třeba na konci dočtu

  superkarma: 0 14.04.2008, 15:10:07
 3. avatar
  [28] Ťapina [*]

  ještěrka.ehp: A jak se ty opakované výplachy líbí těm bakteriím potřebným pro trávení? Já bych řekla, že ani moc ne.

  superkarma: 0 14.04.2008, 15:06:27
 4. [27] bruna [*]

  Jen jsem si precetla o tom skoro nasycenem roztoku soli a uz jsem malem zvracela i bez jeho poziti

  superkarma: 0 14.04.2008, 15:05:08
 5. avatar
  [26] Gabi [*]

  Bože můj - po čem to je zase poptávka ?!

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:57:05
 6. avatar
  [25] Radka27 [*]

  No, na každém šprochu pravdy trochu... Ale nevím komu může prospět takový dryák jako 2dl citronoé šťávy a 2 dl olivového oleje a následné 3 hodinové ranní hladovění Tak možná šťáva z citronu a 2 lžíce olivového oleje na lačno před snídaní určitě nastartují imunitní systém, ale uvedený recept Stejně tak litr nasyceného solného roztoku Zase - 2deci vlažné vody s jednou lžičkou soli pěkně doplní sodík a tím uleví od křečí, ale litr a pak zvracet... to má jako být zdravé?

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:49:00
 7. avatar
  [24] RenataP [*]

  já znám jednu extrémní očistu - těhotenství. V ideálním případě se vyblijete z podoby až do špitálu na infuze
  Ne dík, blít dobrovolně už ani náhodou

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:34:19
 8. avatar
  [23] ještěrka.ehp [*]

  ups, pardon, ke klystýru

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:30:49
 9. avatar
  [22] ještěrka.ehp [*]

  Tlusté střevo má cca 1,5 m a probíhá v něm vstřebávání zbylých vitamínů, minerálů a vody a nacházejí se v něm bakterie, důležité pro trávení. Tyto bakterie vytvářejí některé B vitaminy a vitamin K, který je nezbytný pro tvorbu látky potřebné při srážení krve. Výplachem střev se míní výplach střeva tlustého, co se týče střeva tenkého, jeho výplach se provádí pouze pod lékařským dohledem. Tolik ke klistýru.

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:29:32
 10. avatar
  [21] Solei [*]

  Bellana: to s tou movitostí bych neviděla až tak striktně. V cosmopolitanu klidně doporučí krém od dermacolu a v tině od diora (akorát má tina míň textu a větší obrázky).

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:18:59
 11. avatar
  [20] Daduna [*]

  blbě formulovaná věta - gel z aloe vera mi pomohl

  superkarma: 0 14.04.2008, 14:06:54
 12. avatar
  [19] Daduna [*]

  Taky doporučuju aloe vera, ten mi pomohl.

  superkarma: 0 14.04.2008, 13:36:38
 13. avatar
  [18] Daduna [*]

  Protože mám potíže se žlučníkem, taky jsem zkoumala "možné očisty". Ale na internetu upozorňují, že např. očista žlučníku pomocí oliv. oleje a citronu je jen pro silné osobnosti a ti, co se na to necítí, tak to nemají vůbec zkoušet.

  superkarma: 0 14.04.2008, 13:34:54
 14. [17] Bellana [*]

  gentiana: Prostý lid nerad učení. Co potřebuje vědět, dozví se z bravíčka a později z časopisů typu Žena a život, to ty méně movité, nebo Cosmopolitan, to ty prachatější. A tam jim to nějaká celebrita vždycky srozumitelně a za pomoci věcí mezi nebem a zemí hezky vysvětlí, lépe, než ta blbá úča na základce nebo gymplu

  superkarma: 0 14.04.2008, 13:34:42
 15. [16] gentiana [*]

  Ťapina: Se mi někdy zdá, že prostý lid hodiny přírodních věd na základní škole prospal.

  superkarma: 0 14.04.2008, 13:20:02
 16. avatar
  [15] Ťapina [*]

  ToraToraTora: Vodu jo. Léky spíš tenké, ne? A minerální látky se nejvíc vstřebávají v ledvinách, jsem zvědavá, kdy někdo vymyslí proplach těch.

  superkarma: 0 14.04.2008, 12:52:27
 17. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  ...a minerální látky

  superkarma: 0 14.04.2008, 12:15:36
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Ťapina: tlusté střevo vstřebavá hlavně vodu a léky

  superkarma: 0 14.04.2008, 12:13:14
 19. avatar
  [12] Ťapina [*]

  Tlusté střevo nezásobuje organismus živinami, tlusté střevo dělá ho... teda formuje odpadní produkt

  superkarma: 0 14.04.2008, 12:06:42
 20. avatar
  [11] Solei [*]

  ToraToraTora: urinoterapie není detoxikační kůra...

  mně tu spíše chybí propagace hydrocolonu - ten článek k němu přímo směřuje.

  superkarma: 0 14.04.2008, 11:40:35
 21. [10] Bellana [*]

  ještěrka.ehp: No, biologie mě nikdy moc nezajímala, ale pokud mě paměť neklame, tak střeva jsou pěkně dlouhá a hodně klikatě uložená, tak si neumím představit, jak velkou část lze zasáhnout propláchnutím. Připadá mi, že to bude spíš jen malá část, ta, kde už by většina živin měla být vstřebaná předchozími metry zažívacího traktu. Ale proti gustu žádný dišputát, očistné kúry praktikované jinými lidmi mi neublíží, proto je nikomu nerozmlouvám. Sama se obejdu. Holt si pod vnitřní hygienou představuji něco jiného než klystýr nebo zvracení.

  superkarma: 0 14.04.2008, 11:32:18
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Už mi tu chybí jen podrobný návod k urinoterapii....

  superkarma: 0 14.04.2008, 11:05:40
 23. avatar
  [8] ještěrka.ehp [*]

  Bellana: v tlustém střevě se toho naopak vstřebává poměrně hodně a je také třeba si uvědomit, že žádné zvíře se necpe moučnou jíškou a podobnými lahůdkami. Ale samozřejmě výše zmíněné není možné nikomu nutit a pokud se proto někdo sám rozhodne, je to myslím čistě jeho věc. Takže proti gustu...

  superkarma: 0 14.04.2008, 10:03:06
 24. avatar
  [7] Solei [*]

  Popis vybraných očistných kůr je zcela nepochopitelně (v dnešní době googlu) naprosto nedostatečný.

  Nevidím důvod proč bych měla své tělo huntovat něčím jako je agresivní "očistná" kůra. Zvláště pokud si uvědomím jak vyvážená či nevyvážená je moje současná strava a pohybové aktivity a uvážím, že mí předkové neměli problémy s konzumací arseniku, olova, plesnivých potravin a koupat se jednou týdně považovali za zhýralost.
  K pocitu jarního detoxu mi stačí bylinková pitná kůra.

  superkarma: 0 14.04.2008, 09:27:47
 25. avatar
  [6] kuty [*]

  myslím že tyhle metody mohou fungovat,ale já to zkoušet nebudu.abych se cítila v pohodě tak cvičím/pět tibetˇanů/. Klystýr mi stačil před porodem.

  superkarma: 0 14.04.2008, 09:25:06
 26. [5] Bellana [*]

  Jsem víceméně přírodní člověk, neznám zvíře, které by si dobrovolně dávalo klystýr nebo úmyslně pilo něco, po čem bude zvracet. Takže děkuji, ne, já nejsem indický jogín a nebudu se ničit citrónovou vodou a solí ve střevech aplikovanou koncem k tomu neurčeným. Klystýry před porody a apendektomií mi jako životní zkušenost bohatě stačily. Ostatně mám dojem, že v tlustém střevě už se těch živin zase tolik nevstřebává a tenké střevo se tím asi nepropláchne.

  superkarma: 0 14.04.2008, 09:24:38
 27. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Extrémní očistné kúry nemůže provádět nikdo, kdo neprošel předchozím tréninkem. Chcete-li ji,obráťte se na odborníka.

  superkarma: 0 14.04.2008, 08:28:40
 28. [3] gentiana [*]

  (1) Ehm, publikací označujeme Třeskyplesk pro ženy, kde Vladěna Slavná popisuje, jak skrze klystýry zhubla a cítí se fajn?
  (2) Pán zapomněl, že neučí prvňáky a nepřizpůsobil způsob kladení otázek?
  (3) Kromě četby Třeskyplesku pro ženy žádné. Můj masochismus končí u těch časopisů.
  (4) To jako že se nad sebou mám zamyslet a dospět k názoru, že jsem povrchní nána, když si nevyplachuju střeva?

  Já se držím svých podivných bylin, které se pojídají (ústy) a pak obvyklou cestou vyloučí.

  superkarma: 0 14.04.2008, 08:13:17
 29. avatar
  [2] ještěrka.ehp [*]

  Jelikož se mám ráda a chci být dlouho zdravá, očistu organismu právě studuji. Zatím jsem se na vlastní kůži dostala jen k tomu výplachu střev (zapomněli jste uvést, že pro správnou funkčnost se má provádět po dobu cca 5 týdnů s klesající intenzitou - nejdřív každý den, pak obden atd.), který mi nijak drastický nepřijde, ale to pití oleje a slané vody, na to jsem si zatím fakt netroufla. Navíc nemám ráda zvracení ani neúmyslné, tak nevím, jak bych zvládla každoranní úmyslné

  superkarma: 0 14.04.2008, 07:50:07
 30. avatar
  [1] Evikus [*]

  Fuj, do tohohle bych v životě nešla, já se mám totiž hodně ráda

  superkarma: 0 14.04.2008, 06:55:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme