V minulém článku o exotickém ovoci jste mohli ochutnat liči, mango a maracuju. Pro připomenutí si můžete článek přečíst ZDE. Dnes vás seznámíme s pomelem, karambolou, mangostanem a papájou.

Papája
Toto sladké a vitamínů plné ovoce se pěstuje v tropických oblastech Amerii, v Africe, ale také Indii či Thajsku. Strom podobný palmě měří asi deset metrů a rostou na něm oválné plody podobající se melounům a váží od půl do devíti kilogramů. Ty mají různé velikosti a tvary, ale také rozdílnou barvu - od žluté, přes oranžovou až po červenou. Podle oblasti kde rostou, se může lišit i chuť a obsah prospěšných látek v ovoci. Chuťově je papája podobná melounu. Papája se musí loupat. Uvnitř plodu je dužina a vprostřed semínka, která jsou sice jedlá, ale pálivá. Proto se před konzumací většinou vyškrabávají.
Papája je ceněná pro svůj vysoký obsah enzymů, provitaminu A a vitaminu C. Je to ovoce velice prospěšné pro náš trávící systém.

Jestli si chce papáju vychutnat je nejlepší jíst ji čerstvou a samostatně. Můžete ji však přidat i do ovocných salátů, udělat z ní džem nebo ji nakrájet na kostičky, pokapat citronovou šťávou, zalít vychlazeným bílým jogurtem a ochutit medem.

Mangostan - Garcinia mangostana
Podle názvu by se mohlo zdát, že je toto ovoce podobné mangu. Je to mýlka, jeho název je odvozený od oblasti v jihovýchodní Asii, odkud pochází - Mangu. Strom, na kterém mangostan roste, bývá vysoký až 2,5 m a za rok se na něm urodí tisíce plodů, které jsou veliké asi jako malé jablko (průměr okolo 7 cm). Plod má kůru silnou asi 8 mm, která má temně fialovou barvu. Pod ní je sladkokyselá aromatická dužina, bohatá na vitamín C, vápník, vlákninu, antioxidanty a další cenné látky.
Zvláštností tohoto plodu je, že se musí sklízet až po úplném dozrání, protože po utržení již nezraje.  

Pomelo
Tento největší citrusový plod může dorůst až do 5 kilogramů. Častější jsou ale plody vážící okolo 1 kg. Před konzumací je nutné zbavit tvrdé silné slupky a pro lepší chuť je vhodné zbavit i jednotlivé dílky tenké slupky. Pomelo je nejchutnější nakrájené na kostičky a vychlazené. Můžete jej použít i do ovocných salátů. Určitě stojí za zkoušku připravit si z pomela džem - je vynikající.
Dužina je bohatá na vitamin C a železo.

Karambola
Strom Averrhoa carambola je vysoký asi 10 metrů. Plody jsou žluté či zelené, oválné, velké asi 10 až 15 cm. Jejich chuť je sladkokyselá a velice osvěžující.
Před podáváním se odstraní hnědá žebra a plod se nakrájí na plátky - hvězdičky. Nezapomínáme odstranit také nejedlá semena. Hvězdičky karamboly slouží často jako ozdoba dezertů či nápojů.
Toto ovoce je bohaté na vitamín C a minerální látky. Posiluje kosti a imunitu.

 

 


Dobrou chuť přeje

Reklama