Na víno Bona Dea, které se od letošního podzimu dostane do lékáren, jsme se zeptali doktora Karla Nešpora, primáře mužského oddělení léčby závislostí při Psychiatrické nemocnici Bohnice. Tvrdí, že alkoholický nápoj s obsahem alkoholu 9–12 % 100% lihu není acylpyrin!

Text primáře Karla Nešpora otiskujeme v jeho původním znění. Za exkluzivní vyjádření pro magazín ŽENA-In.cz děkujeme.

Pane doktore, jaký je váš názor na víno v lékárnách, které bude od podzimu 2013 k dostání?

Jsou tu nejméně tři oblasti, o kterých reklama mlčí.

To závažnější: alkohol

Pracně jsem zjistil, kolik procent alkoholu onen vychvalovaný produkt obsahuje. Je to 9 až 12 %. Ve dvou „deci“ tohoto produktu je tedy přibližně stejně alkoholu jako v 50 ml destilátu (tj. „velký panák“). Alkohol představuje vážné a někdy smrtelné ohrožení pro řadu lidí. K nim patří:

  • Nemocní s chorobami, které alkohol zhoršuje (nemoci jater, epilepsie, onemocnění slinivky břišní atd.).
  • Ti, kdo jsou léčeni léky, jež se s alkoholem nesnášejí.
  • Ti, kdo řídí automobil a věnují se rizikovým činnostem.
  • Lidé se zhoršeným sebeovládáním a sklony k násilí.
  • Těhotné ženy a ženy, které těhotenství nevylučují (plod je nezranitelnější na počátku těhotenství, když o něm nemusí žena vědět).
  • Děti a dospívající. Otravy u nich nastávají i po malých dávkách, závislost se rozvíjí velmi rychle, existuje vyšší riziko problémů s ilegálními drogami a vyšší riziko poškození mozku.
  • Lidé závislí na alkoholu, těch může být u nás kolem půl milionu a ještě více je závislostí ohrožených.
  • Lidé závislí na nealkoholových drogách. Předejde se tak možnému přesmyku závislosti z ilegální drogy na alkohol nebo recidivě drogové závislosti. Jestli je někdo závislý, může snadno odhadnout na základě dotazníků, které najde ve svépomocných materiálech na mém webu www.drnespor.eu.
  • Patologičtí hráči, protože alkohol zhoršuje jejich sebeovládání.
  • Dospělé děti závislých rodičů a další lidé se zvýšeným rizikem rozvoje závislosti.

Antioxidanty

Antioxidantů existuje velké množství. Jejich vydatnými zdroji jsou mimo jiné většina luštěnin, mnohé bobuloviny (např. borůvky, kustovnice, maliny, arónie atd.), ovoce (např. jablka, švestky, meruňky, broskve, mango a třešně), koření (např. oregano, tymián, rozmarýn, kurkuma, hřebíček, skořice, kmín, zázvor, hořčice, bazalka), nealkoholické nápoje (např. kakao, zelený čaj i další druhy čaje, máta, šípky), zeleniny (např. cibule, česnek, rajčata, zelí, nebo cuketa), vlašské ořechy, panenský olivový olej atd. Víno se sice na žebříčcích antioxidantů také objevuje, rozhodně ne ale na předních místech.

V lékárnách by proto měli raději nabízet cukety, čočku, cibuli a rajčata. Bylo by to správné, protože Češi jedí v porovnání s jinými zeměmi málo zeleniny. Nedělám si ale iluze, že by lidé chodili do lékárny pro cibuli. Cibule by totiž lékárnám nepřinášela takový zisk jako neúčinné nesmysly, které tam také prodávají, nebo alkohol.

Zhoršené sebeovládání, škodlivé užívání a závislost

Alkoholický nápoj s obsahem alkoholu 9–12 % 100% lihu není acylpyrin. Velká množství acylpyrinu polyká málokdo, naproti tomu je nadměrné pití alkoholu je v Česku časté. Tato reklamní kampaň doporučuje návykovou látku, která se může vyknout kontrole. To pak škodí vztahům, zaměstnání, mozku, játrům a také srdci. Podle uznávaných zahraničních propočtů připadá asi 15 % úmrtí celosvětově působených alkoholem na srdeční onemocnění.

Co z toho vyplývá pro lékárenství?

Léky jsou často nezbytné. Přesto se objevují kritiky farmaceutického průmyslu. Vytýká se mu bezohledná honba za ziskem. Negativní pohled se může přenést i na příbuzné lékárenství, zvláště když se zaplete do reklamy a prodeje alkoholu.

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

Kam dál?

Reklama