Rodina

Exekutoři chystají past na matky samoživitelky

„Vůbec si nedovedu představit, jak ze dne na den přežívající nezabezpečená matka dvou dětí sežene najednou tak vysoký obnos a pak bude čekat třeba rok, než jí exekutor oznámí, že je dlužník (otec dítěte) nemajetný. Již dnes nedochází k vymáhání dlužných alimentů v takové míře, v jaké by to bylo záhodno, a nastavením dalších přísnějších pravidel by se vymahatelnost těchto dluhů zase rapidně zkomplikovala. Kde je jistota, že zaplacená obligatorní záloha nebude exekutorovi prostě stačit k tomu, aby po roce věřiteli prohlásil, že dlužník nic nevlastní?“ (ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová)

Asociace neúplných rodin o. s. (ANR) rezolutně odmítá plánované zavedení územní působnosti exekutorských úřadů a s tím spojené povinné zálohy na vymáhání pohledávek. Na nich se minulý měsíc na svém sněmu dohodla exekutorská komora. Podle ANR by došlo k ohrožení vymahatelnosti soudem stanovených vyživovacích dávek, protože by matky samoživitelky by ztratily možnost svobodně si vybrat kvalitního exekutora. A navíc by tomu přidělenému musely zaplatit předem bez jistoty úspěchu.

Exekutorská komora sice tvrdí, že v některých případech zálohu exekutor odpustí, ale o tom, kdo by posuzoval bonitu věřitele, zpráva komory nic neříká. „Vzhledem k faktu, že průměrná výše zálohy pro exekutora by se měla pohybovat kolem 7 000 Kč, se z mého pohledu jedná o bezprecedentní krok namířený nejen proti rodičům samoživitelům, ale vůči všem drobným věřitelům,“ říká ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová. Ta se pozastavuje nad danou jistotou, že zaplacená obligatorní záloha nebude exekutorovi stačit, a po roce věřiteli dopisem prohlásil, že dlužník nic nevlastní.

exe

„I když to pro mne nebylo jednoduché, zvládla jsem alimenty za součinnosti ANR vymoci. Navíc jsem si mohla zvolit takového exekutora, který po manželovi pátral a peníze vymohl. Kdybych musela platit zálohu ve výši několika tisíc, byla bych v koncích, stejně jako desetitisíce jiných lidí, v obdobné životní situaci. Vymáhání bych musela vzdát a peníze bývalému manželovi odpustit. Pokud o to legislativci usilují, měli by skutečně v ročních statistikách o exekuci méně, bohužel i o tu moji,“ říká jedna z matek samoživitelek Martina B, matka 2 dětí z Prahy.

Exekutorská komora plánovaný krok ospravedlňuje snížením počtu exekucí, ale v praxi to lze vnímat jako nastavení bariér rizikové skupině věřitelů. Ředitelka Asociace neúplných rodin Lucie Asenová k nešetrnému návrhu poznamenala: „Je to stejné, jako by ministerstvo dopravy řešilo snížení dopravních nehod zákazem řízení motorových vozidel v regionech s nejčastějším výskytem kolizí.“

   
19.06.2014 - Rodina - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [6] Alka2015 [*]

  Exekuce bohužel jsem jednu nalezla manželovi. Nevím co s tím našla jsem ji na základě mích domněnek. Které se potvrdili. Od kamarádky jsem se dozvěděla o této možnosti http://www.kontrolaexekuce.cz a ejhle potvrdila se má černá můra. Ted nevim co s tím. On to neví, že já vím

  superkarma: 0 26.06.2016, 22:53:11
 2. [5] Rikina [*]

  Radek Kříž — #3 Dnes a denně mám na stole něčí exekuci a poskytuji součinnost exekutorům dle zákonné povinnosti. Vím o tom víc, než je mi milé a příjemné, a radši bych to nedělala, ale nemám na výběr. Sml80 Místní příslušnost exekutorů je celkem rozumná věc, nicméně možnosti požádat o jiného exekutora budou i nadále.

  superkarma: 0 19.06.2014, 22:08:11
 3. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Radek Kříž — #3 Radku, to ano. Ale stále jde zcela bezplatně operovat přímo u soudu. A ten se neptá na nic, učiní soudní exekuci, opak se složitě dokladuje až posléze. Jak je možné, že někde to jde a jinde ne?

  superkarma: 1 19.06.2014, 12:14:40
 4. avatar
  [3] Radek Kříž [*]

  Rikina — #1 Myslím, že jste nepochopila , o co jde.

  Zatímco dnes může kdokoliv jít od exekutora, který chce zálohu, k jinému, který ji nepožaduje. Místní příslušnost exekutorů, tomuto zabrání.

  Netvrdím, že místní příslušnost exekutorů není krok správným směrem, ale třeba tohle je jasné negativum...

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  2. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 19.06.2014, 11:05:14
 5. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Za prvé - souhlas s Rikinou. 

  Za druhé - zažila jsem situaci, kdy matka dítěte zašla na soud, oznámila, že otec neplatí a soud OKAMŽITĚ uvalil dvě exekuce na dvě různá období. O exekuci se dlužník dozvěděl až nadstandardním telefonátem z banky, že jako co se děje. Za měsíc přišlo oznámení od soudu. Pak se teprve "dlužník" mohl odvolat, dodat výpisy z účtu a prokázat, že vše je zaplaceno v řádném termínu. Dalšího půl roku trvalo, než přišlo od soudu vyjádření a exekuce byla stažena. Žádný externí exekutor v tom nebyl, všechno bylo pro nebohou matku samoživitelku zdarma a ihned. Prokazování trvalo dlouho a byly s tím následné problémy (nedůvěryhodnost pro banku, opruz). Ale že by matka samoživitelka byla chudák, který se nemůže domoci spravedlnosti, to ani náhodou.

  superkarma: 3 19.06.2014, 11:02:42
 6. [1] Rikina [*]

  Ježiš, to je zase nesmysl. Sml80 Exekutoři mají právo žádat zálohu na náklady exekuce i teď, vždycky měli. Podle výše vymáhané částky, maximálně 50% z odměny exekutora a výdajů na provedení exekuce. Samozřejmě tu zálohu potom exekutor musí vyúčtovat a doložit, na co to použil. Zálohu platí každý, ne jenom matky samoživitelky. Navíc má oprávněný možnost si vybrat exekutora, který od něj tu zálohu chtít nebude, případně požádat soud, aby mu byl přidělen jiný exekutor, pokud je k tomu důvod. Nějak nechápu, proč by právě pro matky samoživitelky měli exekutoři pracovat zadarmo. No a že exekutor nic nevymůže a oznámí, že je dlužník nemajetný? Jistě, to se stát může, ale on to ten exekutor napřed musí zjišťovat a ověřovat, to taky stojí čas a peníze. Kromě toho je hloupost žalovat někoho, o kom vím, že nic nemá - aspoň by si to měl každý rozmyslet a spočítat, jestli se mu to vyplatí, za každý soud se platí soudní náklady, jestliže jako věřitel chci, aby pro mě někdo pracoval a vymohl pohledávky, musím počítat s tím, že za to něco bude chtít a nebude to dělat z dobroty srdce. Sml80

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #3
  superkarma: 8 19.06.2014, 01:51:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme