Do redakce přišel ještě jeden příspěvek k tématu předchozímu – úternímu. Rozhodli jsme se ho nezahodit s omluvou, že přišel pozdě, ale vydat jej. Díky za názor Martino, v niveč nepřišel.


Dobrý den, je těžké psát výčet pro a proti, komu bylo v roce 11 let nebo byl podobně mladý, skutečně nepocítil žádný rozdíl před a po.

Já osobně jsem vítala aktivně vysněnou změnu, okolo jsem všem vysvětlovala, co se vlastně děje a s napětím jsem sledovala politické reakce v televizi.

V hlavě se mi neustále opakovalo, že pokud půjde o vše, hodlám se zapojit i fyzicky. Nebylo možné se vracet někam na půl cesty se socialismem s lidskou tváří, co to tedy bylo? S nelidskou tváří? Vždy jsem tvrdě kroutila hlavou nad politickými myšlenkami o demokratizaci, o perestrojce a o všech dalších "módních" vlnách z Ruska.

Vždy to byl jen jakýsi paskvil, něco, co se snažilo vypadat trochu více vlídnější, ale vše to byla jen záplata narychlo spíchnutá. Skutečně, kdo trochu sledoval 80' léta věděl, že nic nemá cenu, jen změna. Bylo nádherné, že se celá revoluce odehrála v procesu celonárodní demonstrace bez násilných akcí.

Teď jsme v době, kdy jsme si zatím neuvědomili, jaké máme velké šance, spoustu jsme toho již promarnili, volíme politiky z toho, co je a politici se chovají dle obrazu národa. Někdo mi před lety říkal, že teprve po naší generaci přijdou lidé s kvalitnějšími cíly a programy a že to vše, co se tady odehrává je jen přestup.

Nevím, ale zdá se mi, že již uběhla dlouhá doba od 89 a že bychom se skutečně měli trochu zamyslet, jednat a ne se hádat o maličkostech. O politických koalicích už se mi ani psát nechce. Je to sice kompromis, aby vláda pracovala, ale je to také malá zrada na voličích. Proč tady není strana, která by byla seriozní a která by na prvním místě po celou čtyřletou dobu preferovala blaho lidí s pevnými zákony?

Až tohle je demokracie dle mého gusta, byla by to demokracie s poznáním nutností a možností.

Martina


Téma pro vaše dnešní příspěvky, které mi posílejte na redakce@zena-in.cz zní : Co jsme po kom podědili a co bychom vyměnili?

Také ještě vyhlásíme borce a chcípáka pro dnešní den.

Autor dnešního vylosované příspěvku uloví exklusivní krém na obličej s medem a mlékem.

Reklama