.

Evropani jsou peciválové

Cestování

Evropani jsou peciválové


Safari? Výstup na Kilimandžáro? Horká zřídla na studeném Islandu? Nic takového. Exotické atrakce kupodivu lákají jen málo Evropanů. Většina totiž raději zůstává doma „za pecí“. Alespoň v loňském roce to tak bylo. Proč?

 

Dovolená v tuzemsku je nejen levnější, ale i pohodlnější. „Dovolenkovníci“ si vystačí jen s autem, nehrozí jim, že se během pobytu v zahraničí s nikým nedomluví. Tato překvapivá zjištění vyplynula z loňské studie statistického úřadu Eurostat.

 

Největšími „lenochy“ jsou tradičně Řekové (90 %), Španělé a Francouzi, kterým jejich vlastní země nabízejí moře i hory. Ale krásám vlasti dává přednost ve svých volných dnech také víc než polovina Čechů. Češi jsou také – hned po Švédech – na druhém místě v chalupaření (39 % tráví dovolenou na chalupě).


Nejvíc o dovolené cestují Lucemburčané. Velkovévodství jich během prázdnin opouští dokonce 99 %. Naopak dovolenou doma volí přes 80 % Poláků.


Cestovní kanceláře si trendu „domácí dovolené“ všimly a nabízejí řadu speciálních služeb, zaměřených na letní i zimní domácí turistiku. Hitem jsou školy jezdectví, golfu nebo pronájmy chalup, ale i ozdravné a lázeňské pobyty.

Tipy:
Krátký relaxační a léčebný pobyt k načerpání nových sil nabízejí například Františkovy Lázně. Můžete si vybrat čtyřdenní (3 noci) nebo týdenní (6 nocí) pobyt v různých cenových relacích. Klient na základě vstupní prohlídky během kúry absolvuje pět (10) procedur. Může si vybrat typ masáže (např. lávovými kameny nebo aromatická masáž), jednu koupel (v přírodním zdroji nebo v perličce), jeden rašelinový zábal, případně aplikaci oxidu uhličitého, aplikaci magnetoterapie, elektroléčby a cvičení s fyzioterapeutem.

V Karlových Varech můžete absolvovat „minikúru“ s ubytováním a na 3–5 nocí. Na programu jsou tři procedury denně (1x vřídelní koupel, 1x částečná masáž, 1x perličková koupel).


V Lázních Teplice – specializovaných na léčbu osteoporózy – můžete během zkráceného osmidenního pobytu  podstoupit speciální balneorehabilitační program léčby osteoporózy cestou posílení svalového aparátu a zmírnění bolestí.


Na zotavovně Měřín lze prožít krátkodobý „wellness pobyt“. Během čtyř dnů (3 noci) podstoupíte denně – aquapark, finskou a parní saunu, whirlpool, můžete trénovat ve fitness, nechat se namasírovat podle vlastního výběru. U sedmidenních pobytů získáte navíc vstup do solné jeskyně a Kneippovu lázeň.


Krátkodobé pobyty připravují i Lázně Jeseník.


Mladé Evropany táhne individuální turistika, starší generace využívá služeb cestovních kanceláří. Nejvíc na odbyt jdou hlavně nabídky tzv. all-inclusive se širokou škálou výletů.

 

S nabídkami nízkonákladových leteckých společností je spojen další trend: Do ciziny se už tolik nelétá na „velkou“ – většinou letní – dovolenou, ale prostě na víkendový výlet do cenově výhodné destinace.

Dáváte přednost pobytu v tuzemsku, nebo si v žádném případě nenecháte ujít pobyt v zahraničí? Máte chalupu? Kolik času na ní trávíte? Zaujaly vás poznávací či oddechové víkendy například v Paříži, Londýně či Římě? Nelitovala byste peněz jen na tak krátký pobyt? Trávíte dovolenou raději s celou rodinou, nebo jen s partnerem, anebo úplně sama?

   
21.04.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [20] Čírina [*]

  No, po několika šíleně nudných pobytech na plážích v různých destinacích(Řecko, Španělsko, Chorvatsko, Itálie...) jsem se zodpovědně rozhodla, že již nikdy.
  Ráda bych se podívala do Benátek, Říma a Florencie, ale to by se dalo sfouknout každé za víkend... Když jsem jezdila na chatu, tak byla mým nejoblíbenějším místem k dovolené pohovka na verandě, ale posledních několik let to tam okupuje babička, se kterou už není k vydržení.
  Onehdá, ještě s rodičovstvem, jsme projeli kus Čech po hradech, zámcích a podobných atrakcích - a klidně bych to zopakovala.

  superkarma: 0 22.04.2008, 12:58:12
 2. [19] Lindaa [*]

  Vivian: Tak sbalte auto a nejdrív muzete navstívit me a pak pokracovat severneji k Evelyn .
  Já v sobotu vyrázím na mesíc do Austrálie, moc se vsichni tesíme, ale víckrát to nepodnikneme - skudlení na vsem aby se usetrilo a ted nás ceká 24hodin letadlem.

  superkarma: 0 22.04.2008, 08:46:15
 3. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Vivian: No, jednou se začne podepisovat, a je to kratší, než Opička

  superkarma: 0 21.04.2008, 21:05:49
 4. avatar
  [17] Dášule [*]

  To Lucembursko mě zase tak nepřekvapuje, velká část obyvatel Česka také opouští svůj kraj - a když si uvědomíme, že Lucembursko je menší než nejmenší kraj naší republiky...

  superkarma: 0 21.04.2008, 18:37:40
 5. avatar
  [16] Vivian [*]

  Manx: no jo, zrovna nedávno jsme si říkali, proč jsme jí vůbec dávali jméno Karin, když ho vůbec nepoužíváme

  superkarma: 0 21.04.2008, 15:24:19
 6. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  myslím, že Evropani líní nejsou a češi rovněž ne. Pokud teda nebereme v potaz to procento čechů, kteří se jedou každoročně vyvalit na některou z chorvatských pláží, pokud možno podvacáté na to samé místo.
  Individuální turistika je fajn, hlavně se mi ekluje, aby se na mé dovolené napakovala nějaká cestovka. jde to i jinak a zajímavěji. A nemyslím, že by člověk musel zrovna tisíce kiláků daleko, aby mohl, říct, že strávil super dovolenou

  superkarma: 0 21.04.2008, 12:18:29
 7. [14] tanecnice [*]

  jinak bych rekla, ze dovolena se ridi dost bohatosti statu, proto me neprekvapuje ze polaci jsou doma, treba napriklad.

  superkarma: 0 21.04.2008, 11:44:39
 8. [13] tanecnice [*]

  No jasne, agentury si toho vsimly, a tak i za dovolenou v nasi vlasti zaplatime pekny prachy,,no jeste ze ty agentury mame

  superkarma: 0 21.04.2008, 11:43:14
 9. [12] a.... [*]

  Teda jak ty víkendové pobyty v evropských metropolích může někdo nazvat oddechové? To musí být spíš poznávaci maraton.Pokud obyvatelé Evropy jsou peciválové( o čemž pochybuji) pak ale Češi určitě ne, však si ještě vzpomínám, jak si loni cestovky libovaly, jak se zvyšuje počet prodaných zájezdů.No jinak já cestovkám vydělat nedávám, mám radši individuální turistiku, přičemž důležitým momentem pro tenhle způsob cestování je také to, že se v zahraničí chci pokud možno vyhnou českým turistům.

  superkarma: 0 21.04.2008, 11:08:55
 10. avatar
  [11] Kelly [*]

  Evropani jsou peciválové - prohlásil kdo? Krachující cestovky?
  U nás je tolik krás, že se tu najezdím a nachodím víc, než v zahraničí. A každý prd ve světě také vidět nemusím ... dovolená je o pohodě, a každý z nás ji vnímá jinak.

  superkarma: 0 21.04.2008, 10:59:07
 11. avatar
  [9] Meander [*]

  Já jsem doma docela spokojená.
  Ségra má chalupu, takže já taky.
  Velmi málo, nemám ráda venkov.
  Zaujala mě jejich nestydatá cena a naprosto přepíčený program.
  Litovala, pokud bych je vrazila cestovce.
  Dovolenou s celou rodinou budu trávit příští rok, až přijedeme na Ukrajinu

  superkarma: 0 21.04.2008, 10:33:39
 12. avatar
  [8] Kassy [*]

  1) Podle momentální nálady. A taky ceny.
  2) Bohudíky ne. Stačí mi chata mých rodičů a hospodářství přítelových
  3) –
  4) Nezaujaly. Za dva dny se takové město nedá poznat, když se o to člověk snaží, jen se zbytečně honí a stresuje. A o oddechu se asi taky nedá moc mluvit, když se vezme v úvahu poměr času stráveného cestou a pobytem.
  5) Litovala. Z výše uvedených důvodů.
  6) S partnerem. Někdy i s rodiči nebo s kamarády, závisí na druhu dovolené. Děti zatím nemáme. Nedokážu si představit, že bych na dovolenou jela úplně sama.

  Nejradši mám nakombinovanou dovolenou, trocha turistiky, trocha poznávání, trocha válení. Jestli u nás nebo v cizině ani tak nehraje roli, spíš jde o cenu. Na dovolenou za 50 000 pro jednoho fakt nemáme

  superkarma: 0 21.04.2008, 09:48:21
 13. avatar
  [7] SENSITIVESKIN [*]

  já se klidně jednou za rok poválím....nebudu si rvát žíly jen proto, že je módní si hrát na sportovce....

  superkarma: 0 21.04.2008, 09:20:42
 14. avatar
  [6] Evikus [*]

  Loni jsem byla na Kypru a zjistila jsem, že mě opravdu nebaví dovolená typu válení se u moře. Sice jsem si odpočinula, ale třetí den už mě to nebavilo. Sice jsme dva dny jeli na výlety, ale na ně zase bylo moc velký vedro

  superkarma: 0 21.04.2008, 08:52:54
 15. avatar
  [5] Lostris [*]

  Kdybych mohla, tak jsem na cestách pořád

  superkarma: 0 21.04.2008, 08:44:38
 16. avatar
  [4] Solei [*]

  Já bych i na to Klimánjáro (dokud je na něm aspoň vločka sněhu) jenže nejsou finance. Můžu leda závidět sestře, která díky finančním možnostem a ochotě manžela utrácet cestuje po celém světě.
  Ale i tak si vystačím, to se vezme mapa načrtne se prstem trasa a pak se jede tak jak zavelí zvědavost a počasí.

  superkarma: 0 21.04.2008, 08:35:24
 17. avatar
  [3] kareta [*]

  já se řekům nedivím..

  superkarma: 0 21.04.2008, 06:51:08
 18. avatar
  [2] Vivian [*]

  Já radši tuzemsko, případně přilehlé okolí (chci poznat Německo) Na jih už rozhodně cestovat nechci (jedno Chorvatsko mi stačilo do konce života), když moře, tak jedině Severní, Balt... třeba Rügen nebo Fehmarn nebo tak...
  Paříž, Londýn ani Řím mě neláká, spíš Mnichov nebo Berlín A víkend je úplně ideální doba. Jedna noc v cizí posteli je až až

  Dovolenou netrávím žádnou nikde s nikým, od té doby, co jsem osvč Prostě si občas uděláme volno a někam jedeme. Dokud jsme neměli auto, cestovala jsem sama, teď jezdíme s Jirkou (protože cestování vlakem ho neláká, ale za volantem cestuje velmi rád) a taky samozřejmě s naší Opičkou Ale zatím jenom krátké trasy. Např. dnes, resp. včera jsme se byli podívat v Panenských Břežanech, na sídla někdejších říšských protektorů A Opička má teď nějaký divoký spaní...

  superkarma: 0 21.04.2008, 00:18:30
 19. [1] gentiana [*]

  (1) podle toho
  (2) ne
  (3) nic
  (4) spas se, kdo můžeš. Válet se na kanapi můžu doma, tak proč na to pobývat v Paříži. A trajdat někde za nějakou babou s deštníkem, která mi říká, na co mám kouknout a co si o tom myslet... no, já mám vlastní mozek a nestydím se ho použít
  (5) jako na poznávací? nebo pobytový? to bych teda sakra litovala.
  (6) dovolená s lidma ztrácí podstatu věci.

  superkarma: 0 21.04.2008, 00:08:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme