Bulvár

Evangelium aneb Nový zákon úplně jinak

Od chvíle, kdy na pulty českých knihkupectví vtrhl světový bestseller Šifra mistra Leonarda, aby jedny nadchl a druhé rozlítil, uplynulo už přece jen trochu času a zvířená hladina se zase uklidnila. Rozbouřit ji ovšem nyní přichází románová trilogie domácí provenience s výmluvným názvem: Evangelium. Její autorka, Katrin Taillefer, žije a pracuje v Praze a odvaha jí rozhodně nechybí, jinak by se do tak kontroverzního a choulostivého tématu vůbec nepouštěla.

Na úvahy o ženatém Kristu už jsme si vcelku zvykli, ale spekulace o tom, kdo vlastně byl jeho skutečným otcem, čím se panna Marie zabývala v Egyptě nebo jak to bylo s ostatními ženami v Ježíšově životě, mnohé nepochybně zvednou ze židlí.

V první části nazvané Moře hořkosti se obraz unylé Panny Marie mění v neuvěřitelnou pouť dívky Marjam, svobodomyslné bytosti vzpírající se vnucenému manželskému svazku s nemilovaným Josefem i kruté víře. Proti nelítostnému židovskému bohu zde stojí odvěká bohyně Isis, jejíž mystéria nečekaně obestřou i mladou matku právě tak jako zakázaná nemanželská láska ke krásnému Egypťanovi. Sílu žít dodává Marjam její syn Ješua, který po svém tajemném otci zdědil nejen břitký rozum, ale i nezvyklé schopnosti.

Na počátku druhé části románu, Syn člověka, se znovu setkáváme s Ježíšem, tentokrát ve věku šestnácti let, kdy se svým nevlastním bratrem, pozdějším Janem Křtitelem, uteče z domu, od své matky Marjam a jejího přítele Egypťana Merikarea. Proč? Protože jeho dcera odmítla Ježíšovu nabídku k sňatku! Nelehké dospívání nevšedního mladého muže v zemi drcené římskou okupací je i přes propast času podobné citovým i duševním zmatků dnešních teenagerů. Mladý „Ješua“ kráčí neomylně cestou k svému předurčenému cíli a za odhalením strašlivého tajemství, ale to neznamená, že na ní čtenáře už nic nepřekvapí…

„Bezpohlavní“, vždy dokonalý biblický Ježíš z kostelních soch se ve třetím díle s názvem Spasitelka světa stává plnokrevným, vášnivým, milujícím mužem, který se zamiluje (ne jednou!) a nakonec, jak je ostatně v životě běžné, se ožení. Očima jeho ženy Myrai (Máří Magdaleny) sledujeme překotný spád událostí. Ač příběh všichni znají, zde je podán zcela jinak. Stará dogmata se mění v naprosto jiný, šokující příběh. „Svatí“ mají často do svatosti daleko, takže se můžeme jednou rozčilovat nad hroznou povahou sv. Petra a podruhé se smát pubertálním nápadům Magdalenina mladšího bratříčka, ze kterého se nakonec vyklube světoznámá biblická postava…
Tajemství Boží budou odhalena a Ješua se konečně setká se svým otcem – i když to samozřejmě také proběhne trochu jinak, než bychom čekali…

Pod povrchem celého svižně a lehce ubíhajícího příběhu se však vynořují neodbytné otázky. Je ten, koho nazýváme Bohem, skutečně tím, za koho jej všichni máme, anebo je to všechno úplně jinak? Známí „sixtinští“ andělíčci na obálkách, kterým se původní sladké tvářičky od prvního do posledního dílu čím dál víc vraští do démonických šklebů, napovídají mnohé…

První dva díly trilogie už si našly cestu mezi čtenáře a poslední, třetí, by měl vyjít v lednu. Na tento měsíc je také plánována beseda s autorkou. A protože podle posledních zpráv už o ni projevila zájem i církev, dostaví se zřejmě „třaskavá“ směsice hostů složených z reportérů bulvárních médií, nadšených čtenářů, laických odpůrců i katolického kněžstva. Rozhlasový pořad Rockpalác na Rádiu Šumava, jehož byla paní Taillefer v neděli 10. prosince hostem a v němž zazněly skladby takových „kacířů“ jako je Ozzy Osbourne, skupina Black Sabbath nebo česká gotická legenda XIII. století, nasvědčuje tomu, že Evangelium, které vám přináší nakladatelství Metafora, představuje skutečně pořádné píchnutí do vosího hnízda.

   
15.12.2006 - Kultura - autor: Richard Klíčník

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [71] gentiana [*]

  Mirathea: tak ještě jednou. Ten, kdo absolvoval základní školu, by měl být schopen rozlišit román, tedy dílo smyšlené, od odborné literatury. Tuším, že se to učí někdy od druhé nebo od třetí třídy.
  Proto by román, tedy dílo smyšlené, neměl nikomu nabourat představy o Ježíšovi (nebo pro mě za mě třeba o zahraniční politice Andorry).
  Pokud myslíš, že valná většina lidstva není schopná rozeznat historii a smyšlené dílo (a takové jsem označila jako bezmozky, protože k tomuhle rozlišení stačí trocha soustředění a trocha zamyšlení), tak se asi pohybuješ mezi jiným lidstvem než já a můžeme mít pravdu obě.

  superkarma: 0 19.12.2006, 00:43:05
 2. avatar
  [68] Jakanovka [*]

  navia: Madona vždycky provokovala a byla trochu "vyšinutá",tak snad ani nemůže nikoho urazit.A co se týká dogmat,nemá je jen katolická církev a od některých ani nelze ustoupit,ale malinko modernizace by,myslím,neuškodilo.

  superkarma: 0 18.12.2006, 10:28:15
 3. avatar
  [67] navia [*]

  Blueberry: Ukřižován sice nebyl jen Ježíš, ale pokud se Madona nechá ukřižovat s napodobením trnové koruny, tak už je to o něčem jiném, navíc ona myslela Ježíše, právě proto, že věděla, že to vzbudí rozhořčení. Kdyby napodobovala "nějakého protiřímského vzbouřence" bylo by to každému šumák a nepřineslo by to ani cent.
  Navíc nechápu, proč se všichni obouváte do církevních dogmat - jednat to slovo používáte jako nadávku a za druhé copak tyhle slátaniny vadí jen katolíkům? Evangelíci to nesou lépe? Nebo pravoslavní? Ale katolíci jsou obvyklý terč, že.

  superkarma: 0 18.12.2006, 08:10:04
 4. [66] gentiana [*]

  Mirathea: Román ve mně opravdu nevzbudí pochyby typu A když teda Franta Román říká, že královna souložila s podkoním, tak nám dosavadní historiografie lhala... nejsem bezmozek.
  vora: srovnávat bibli a kdejaký román je trochu mimo měřítko. Něco jako nazvat New York roztroušenými samotami v lesích.
  Obecně: I mezi věřícími jsou bezmozci, ale řekla bych, že mnoho z nich je v Bibli vzděláno natolik, aby ji nechápali jako prohlášení o tom, jak bude vypadat skutečnost, ale jako soubor textů různého původu v čase i prostoru, které pochopitelně odrážejí situaci v čase i místě vzniku. Doporučuju si přečíst knihy jako Leviticus a Numeri, které jsou pro dnešek naprosto nepoužitelné, i kdyby se papež i s kardinály postavili na hlavu a hráli při tom na dudy.
  Tenhle rádoby jiný rádoby pohled na cokoli mi přijde jako parazitování..... chystám se přes vánoce si přečíst toho zatracenýho mistra Leonarda, po několika nakouknutích v knihkupectví jsem usoudila, že Foucaultovo kyvadlo od Umberta Eca, kterýžto se ve středověku a věcech souvisejících s dovolením kurevsky vyzná, je stokrát lepší, ale ze studijních důvodů musím, abych to mohla totálně strhat z hlediska historika. Asi se vyskytuje víc bezmozků než lidí schopných rozlišit román od historické studie a já každou chvilku vysvětluju, že Leonardo byl sice magor, ale že z Poslední večeře udělat rodinnou party opravdu nemohl, i kdyby se Dan Brown postavil na hlavu a hrál při tom na saxofon. Není mi věřeno.
  Zde by mohla následovat dlouhá, kritická a ošklivá úvaha o vzdělávání dějinám v Česku a jeho strašlivých důsledcích typu Církev je zpátečnická banda lakomých černoprdelníků, ale zdržím se, dokud někdo neprojeví zájem to číst.

  superkarma: 0 18.12.2006, 02:37:32
 5. avatar
  [65] pupik paja [*]

  Tento žánr četby není nic pro mě.

  superkarma: 0 17.12.2006, 23:38:21
 6. avatar
  [63] ALUDNEV [*]

  toto nemusím.

  superkarma: 0 17.12.2006, 22:13:55
 7. avatar
  [62] Canadian [*]

  U Sifry jsme vedli dohady kvuli prekladu (anglictinari a znalci kryptografie vedi jaky je rozdil mezi sifrovanim a kodovanim - v anglictine je ten vyznam markantnejsi nez v cestine)
  A souhlasim s nazorem, ze ryti do nekoho, kdo se musi branit je velmi pitome ziskavani pulicity, lec -a to konstatuji, nebranim- kdo vam da reklamu zadarmo? Tak si ji proste opatruji

  superkarma: 0 17.12.2006, 21:41:13
 8. avatar
  [61] Blueberry [*]

  *Kotě*: Ale ukrizovan nebyl prece jen Jezis, ze? V jiste dobe to byl proste zpusob popravy - takze "ukrizovani" Madonny se hned nemusi brat jako hanobeni cirkve.

  superkarma: 0 17.12.2006, 20:46:06
 9. avatar
  [59] Jakanovka [*]

  a....: Jenže já mám obavy,že pro mnoho dnešních lidí už mrtvá začíná být,což mimochodem dokazuje i to,že nějak u všech mizí duchovno a začíná převládat materiálno,a to jsme byli přesvědčováni,že to je totalitním režimem,ale teď,v tom reálném kapitakizmu je to snad ještě horší.A kdo víru měl,tomu ji ani komunisté nemohli z mysli vymazat,na to ať se nikdo nevymlouvá.

  superkarma: 0 17.12.2006, 14:46:59
 10. [58] ami30 [*]

  Tak v těchto věcech se neorientuju.

  superkarma: 0 17.12.2006, 14:22:46
 11. [57] a.... [*]

  Jakanovka: Církev se vyvíjí už 2000 let, kdyby se nevyvíjela, pro dnešního člověka by byla už dávno mrtvá. Jde asi o to, že okolní svět se mění příliš rychle a tak velká část lidí má pocit, že církev neodráží potřeby dnešního člověka. Já bych spíš hledala problém u lidí, málokdo má dnes čas a chuť se zastavit a přemýšlet...ten kdo si ten čas udělá nepotřebuje, aby mu byla nabízena dogmata v nějaké pro člověka líbivější a stravitelnější formě.

  superkarma: 0 17.12.2006, 12:23:01
 12. avatar
  [56] Jakanovka [*]

  a....: Ale mysi stále nerozumíme,já také nepokládám Šifru a Evangelium(myslím tu novouknihu)za pravdivé,ale přece mi nechceš tvrdit,že všechna církevní dogmata jsou neměnitelná a že se kat.církev nesmí vyvíjet.To by nás,věřících,zůstalo časem moc málo.

  superkarma: 0 17.12.2006, 11:44:51
 13. [55] a.... [*]

  Jakanovka: To jako že by kvůli blábolům pana Browna měla katolická církev přehonotit své učení? Nemyslíš to tak úplně vážně, doufám...Pokud by církev chtěla vyvinou nějakou novou iniciativu ve získání mládeže, tak tím, že se jim bude podbízet nějakým komerčním brakem by udělala víc škod než užitku.

  superkarma: 0 17.12.2006, 11:33:21
 14. avatar
  [54] Jakanovka [*]

  *Kotě*: Ale to vůbec ne,přece od toho učení o Máří Magdaléně ustoupila už dávno přěd "Šifrou"což bys měla vědět,když chceš o tom diskutovat.Já jsem věřící,Ale myslím si,že jsou otázky,které by katolická církev měla přehodnotit,aby přitáhla víc ,hlavně mladých lidí,cožje teď,bohužel,naopak.Všechno se přece vyvíjí,poznání také a tak by nebyla pro církev žádná ostuda,kdyby to přiznala,nemyslíš?

  superkarma: 0 17.12.2006, 10:37:37
 15. avatar
  [53] vora [*]

  považuji za velkej nedostatek, že se nevyznám v bibli. Tak trochuá Starý zákon, ale Nový zákon - to už jen tápu. A teď ještě tahle tvorba. Už v tom mám jen guláš.

  superkarma: 0 17.12.2006, 07:57:54
 16. avatar
  [52] *Kotě* [*]

  Jakanovka: a proč by taky od svých dogmat měla ustupovat? Kvůli nějaké komerční slátanině?

  superkarma: 0 17.12.2006, 01:42:18
 17. avatar
  [51] Jakanovka [*]

  K tomu,aby člověk opravdu porozumněl Šifře,musí mít alespoň částečnou povědomost o bibli a o historii,jinak nemůže vědět o čem je řeč a nemá cenu to číst.Jinak je to ale velmi zajímavé čtení a také poučné.Katolická církev ale z toho nemůže mít velikou radost,protože od svých dogmat nerada ustupuje a když,tak potichoučku.Kolikpak lidí ví,že změnila názor na Maří Magdalénu?

  superkarma: 0 16.12.2006, 23:53:34
 18. [50] standa1 [*]

  Film taky není špatný, ale oproti knížce odvar,

  superkarma: 0 16.12.2006, 23:03:44
 19. avatar
  [49] *Kotě* [*]

  lilithheta: nespálila, nechala se "ukřižovat", to jsem dala jako příklad.

  superkarma: 0 16.12.2006, 21:50:59
 20. avatar
  [48] jana81.v [*]

  radši to zkouknu v telce

  superkarma: 0 16.12.2006, 21:02:59
 21. avatar
  [46] Wolly [*]

  superkarma: 0 16.12.2006, 16:46:41
 22. [45] standa1 [*]

  šifra je velice čtivá, všem doporučuju.

  superkarma: 0 16.12.2006, 15:44:47
 23. avatar
  [44] cibulicka [*]

  superkarma: 0 16.12.2006, 15:02:57
 24. [43] a.... [*]

  lilithheta:

  superkarma: 0 16.12.2006, 15:00:14
 25. avatar
  [42] lilithheta [*]

  *Kotě*: Ona spálila Bibli?

  superkarma: 0 16.12.2006, 14:15:46
 26. avatar
  [41] lilithheta [*]

  navia: Koho napsat pikantněji? A s tím prorokem, sice je to přehnané, ale z mého pohledu by mě osobně víc urazila ta karikatura než jiný úhel pohledu. Nebo snad církev chce popírat ještě v dnešní době, že apoštolové byli lidé z masa a krve s normálními potřebami a tužbami? Navíc islám je ve stejné době vývoje, jako bylo křesťanství cca v 15.st - no a to nebyla doba zrovínka humanitou a láskou oplývající.

  superkarma: 0 16.12.2006, 14:14:47
 27. avatar
  [40] lilithheta [*]

  Meander: Já osobně na tom, tématu nevidím nic kontroverzního. Jak jsem psala, kontroverzně to může brát leda tak někdo, kdo věří doslovně Bibli. A o tom píchnutí do úlu - předpokládám, že tato "myšlenka" pochází od nakladatele - musí nějak upozornit, aby se mu zvýšil obrat.

  superkarma: 0 16.12.2006, 14:09:54
 28. [39] oriska [*]

  taky se na šifru chystám

  superkarma: 0 16.12.2006, 14:06:31
 29. avatar
  [38] Kikinka001 [*]

  superkarma: 0 16.12.2006, 12:31:55

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] Kekka [*]

  Meander: jak to, že se jí nic nestane? Vezme jí čert!

  superkarma: 0 16.12.2006, 11:49:37
 2. [35] vaclamar [*]

  Šifra se mi líbila,ale už si ji asi nebudu kazit podobnou četbou.

  superkarma: 0 16.12.2006, 09:04:56
 3. avatar
  [34] Evik8 [*]

  Katolíci budú vyskakovať stále,pretože to čo nie je kázané nimi proste nie je pravda a hotovo .Škoda,že sa na to nepozrú inými očami.A kniha asi bude stáť za prečítanie,takže kto vie,možno si ju kúpim.

  superkarma: 0 15.12.2006, 22:34:47
 4. avatar
  [32] 801926027 [*]

  Šifra je super

  superkarma: 0 15.12.2006, 17:21:16
 5. avatar
  [31] Vivian [*]

  Meander: taky mám ten dojem... Myslím, že vozit se po křesťanech dnes už žádnou odvahu nevyžaduje a že na tom ani není nic kontroverzního... "píchnutí do vosího hnízda" je opravdu zbytečně silný výraz.

  superkarma: 0 15.12.2006, 16:54:19
 6. avatar
  [30] JasiS [*]

  Tak to bych nepřečetla.

  superkarma: 0 15.12.2006, 16:39:33
 7. [29] standa1 [*]

  aja: doufám, že myslíš tu knihu a ne tu plodnou diskuzi tady ... :o)))

  superkarma: 0 15.12.2006, 15:00:25
 8. avatar
  [28] *Kotě* [*]

  Meander: Nyotaimori: tak tak... například když se Madonna při svém slavném koncetě nechala "ukřižovat"... bylo jí naprosto jasné, že se církev MUSÍ ozvat, protože to je její povinnost, bránit se proti zesměšňování a blasfemizaci, a tak získá další cennou publicitu... protože ono je to tak snadné zarýt si do katolické církve, ta když se ozve, každý bude do krve bránit rouhače a nadávat církvi do konzerv a fosilií. Chtěla bych vidět, jak by si milá Madonna dovolila na pódiu spálit Korán.

  Škoda že si neuvědomujeme, jak moc si s tím zpochybňováním, zesměšňováním a urážením křesťanství se..me do vlastního hnízda...

  superkarma: 0 15.12.2006, 13:12:16
 9. avatar
  [27] navia [*]

  Nyotaimori: Meander:

  superkarma: 0 15.12.2006, 12:26:00
 10. avatar
  [26] navia [*]

  lilithheta: ty karikatury proroka Mohameda se na něj taky dívaly jen z jiného pohledu ne? A nebo myslíš, že Korán je přesný popis událostí. To by taky stálo za to je napsat trošku jinak a pikantněji, ne? Jenže to si právě nikdo netroufne.

  superkarma: 0 15.12.2006, 12:25:13
 11. avatar
  [24] Meander [*]

  lilithheta: "Evangelium, které vám přináší nakladatelství Metafora, představuje skutečně pořádné píchnutí do vosího hnízda"
  ...pravil autor článku.

  To je podle tebe ten jiný pohled? Já to vnímám, jako že někdo chce být za každou cenu, ehm, "kontroverzní" - a svézt se po křesťasnské vlně je nejpohodlnější způsob, jak toho dosáhnout. Autorce se nic zlého nestane a popularitu má zaručenou.

  superkarma: 0 15.12.2006, 12:21:53
 12. avatar
  [23] lilithheta [*]

  navia: Proč to bereš, že se strefuje? Já tu knížku nečetla, ale z recenze mi přišlo, že křesťanství nekritizuje, jen se na to dívá "z jiného pohledu". Navíc, snad nikdo rozumný nemůž slepě věřit, že v Bibli je zapsáno všechno přesně tak, jak se událo (kniha plná historických nejasností, na které byly během času dělány "drobné úpravy" vyššími místy, jak se to zrovna hodilo).

  superkarma: 0 15.12.2006, 12:05:17
 13. avatar
  [22] Meander [*]

  Až se paní Taillefer se podobnou trilogií pustí do Mohameda, pak to bude skandální a třaskavé. Ale to si nelajzne, páč by jí někdo v tu ránu ufikl hlavinku.
  Vozit se po křesťanských reáliích je už trošku jednotvárné.

  superkarma: 0 15.12.2006, 11:55:19
 14. avatar
  [21] aiša [*]

  nezavrhujte nemusí to být až zas tak špatné čtení

  superkarma: 0 15.12.2006, 11:31:49
 15. [20] FAXÍK [*]

  Takové knihy nečtu,ale jsou určitě poučné a zajimavé.

  superkarma: 0 15.12.2006, 10:55:08
 16. [18] Martíšek [*]

  knihy Dana Brauna jsou strhující,Katrin Taillefer zatím neznám,může to být zajímavé

  superkarma: 0 15.12.2006, 10:09:41
 17. avatar
  [17] Gabi [*]

  Bože můj !

  superkarma: 0 15.12.2006, 10:08:51
 18. [16] jithule [*]

  hmm, to mě nebere

  superkarma: 0 15.12.2006, 10:02:14
 19. avatar
  [15] _zelvicka_ [*]

  V tomto se nevyznám, není to má parketa
  Tak aspoň popřeji krásný den, teplé

  superkarma: 0 15.12.2006, 10:01:03
 20. avatar
  [14] Aja [*]

  standa1: Ono je to spíš takové babské čtení

  superkarma: 0 15.12.2006, 09:53:22
 21. avatar
  [13] Wolly [*]

  superkarma: 0 15.12.2006, 09:40:26
 22. [12] standa1 [*]

  Ale, že bych si to vzal večer ke čtení před spaním, to ne. Mám jiné představy.

  superkarma: 0 15.12.2006, 09:08:08
 23. [11] MartinaC [*]

  tak tohle ja nemusim

  superkarma: 0 15.12.2006, 08:56:15
 24. avatar
  [10] Aja [*]

  Bere-li to člověk jako beletrii, budiž. Vlastně se to dost kupuje, protože je kolem toho opět moc humbuk. A ještě bude!

  superkarma: 0 15.12.2006, 08:18:48
 25. avatar
  [9] dzijana [*]

  měla jsem knížku půjčenou a po pár stránkách jsem jí vrátila

  superkarma: 0 15.12.2006, 08:16:03
 26. avatar
  [7] navia [*]

  Není nic jednoduššího, než se strefovat do křesťanů a jejich víry. Některé knihy, filmy, obrazy .... už vznikají jen proto. Vždycky se ozve někdo, kdo protestuje, tudíž úspěch zaručen. Pokud by to autor ovšem řehnal a "strefil" se do muslimů nebo židů, bude veřejným míněním a mnoha autoritami (i evropskými) okřiknut za rasismus a kde co, zatímco když se bude jednat o křesťanství, tak se tytéž autority budou vehementně zastávat autora a poukazovat na svobodu slova.
  (Volně převyprávěná myšlenka z jené z knih T. Halíka)

  superkarma: 0 15.12.2006, 08:05:03
 27. [6] standa1 [*]

  Zajímavé knihy vzbuzující klasické otázky: kdo je vlastně bůh?

  superkarma: 0 15.12.2006, 07:49:31
 28. avatar
  [5] kouzelnice [*]

  zajímavé knihy

  superkarma: 0 15.12.2006, 07:39:53
 29. avatar
  [4] Mazlinka [*]

  Tuhlenc knihu mám doma, pokud by někdo chtěl koupit ať mi pisne vzkazík

  superkarma: 0 15.12.2006, 07:28:09
 30. avatar
  [2] boudicka [*]

  Nyotaimori: Obávám se, že jo. Fakt nechápu, že to ještě nezabalili... Jejich trapná snaha navodit "hustou" atmosféru je tak dojemná, že si člověk říká, jak něco tak chabého může tak dlouho existovat..

  superkarma: 0 15.12.2006, 07:02:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme