Každá doba má své sexuální symboly. Měla je i 80. léta v totalitním Československu. Tehdy zdobila pokojíčky teenagerů modrooká dlouhovlasá blondýna Eva Vejmělková (45). Pár let po revoluci se ale z očí fanoušků ztratila. A teď je zpět v nové roli – před pár dny představila veřejnosti svou knižní prvotinu Růžové moře. O čem je? A co herečka prožila od chvíle, kdy zazářila ve filmu Fontána pre Zuzanu?

Narodila se v Karviné, ještě na základní škole si jejího nevšedního půvabu všimli hledači talentů a už v roce 1979 se mihla ve Vláčilově snímku Koncert na konci léta. Její další kroky vedly na ostravskou konzervatoř. Rok 1985 byl pro ni osudovým – jako představitelku hlavní role si ji pro svůj film Fontána pre Zuzanu vybral slovenský režisér Dušan Rapoš (61). Nejenže z ní tento film udělal hvězdu, ovlivnil i její soukromí – Rapoš se stal jejím životním partnerem. Pak se její herecká kariéra slibně rozvíjela, hrála v divadle, v televizi a nejen v našich, ale i zahraničních filmech, asi největším úspěchem byl hollywoodský velkofilm Dračí srdce z roku 1996. Tři roky poté ještě natočila Fontánu pre Zuzanu 3 a jako by se nad ní zavřela voda…

Eva VejmělkováChytila ji psychologie

O modrookých blondýnách s nevinným kukučem si lidé často myslí, že jsou naivní a hloupoučké. Eva Vejmělková ale taková rozhodně není. Vedle herectví se totiž rozhodla studovat psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po úspěšném absolutoriu nastoupila v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích jako psychoterapeutka na oddělení pro léčbu závislostí, kde pracovala dva roky. Pak se provdala za svou životní lásku v Las Vegas, porodila dcery Taru (13) a Ritu (10) a začala se na plný úvazek věnovat rodinnému životu. „Všichni se diví, že jsem dcery hned po porodu nepředala chůvě a nevrhla se do práce. Chtěla bych, aby si jednou, až budou velké, prohlížely alba plná společných rodinných vzpomínek a zážitků, a ne fotografie matky herečky, která prožívala v divadle životy jiných, a její vlastní jí doma přitom utíkal,“ prozradila v jednom z rozhovorů. S rodinou zakotvila v Havířově, často ale všichni cestovali – Evinou milovanou zemí je Itálie, především pak Toskánsko.

Kde je Růžové moře?

A právě tam se odehrává i děj její knižní prvotiny Růžové moře, která byla před pár dny slavnostně uvedena na trh. Příběh mladé ženy Mii je o velké lásce, ale také o tom, jak přistupujeme k životu a jak se vyrovnáváme se smrtí blízkých i vědomím vlastní smrtelnosti. Ač se jedná o vážná témata, autorka se na ně umí dívat i s nadhledem a lehkým humorem. Vedle psaní si teď Vejmělková hodlá otevřít vlastní psychologickou praxi v Havířově a věnovat se psychoterapii a hypnóze. Uvidíme ji ještě někdy ve filmu nebo v televizi? Zatímco ještě před pár lety tvrdila, že hrát už nejspíš nebude, dnes říká, že pěkné roli by se nebránila. Tak fanouškům nezbývá než čekat a těšit se, třeba ve společnosti její knížky.  

Reklama