.

Eva Turoňová: Když se maminky naučí se svým tělem spolupracovat, nepotřebují drahá fitka

Rodina

Eva Turoňová: Když se maminky naučí se svým tělem spolupracovat, nepotřebují drahá fitka

Energická Eva Turoňová zasvětila svůj život práci s lidmi jako trenérka skupinových lekcí. I po porodu se dál věnuje svým aktivitám. Učí maminky pracovat se svým tělem a užívat si mateřství po všech stránkách. Upozorňuje také na to, že v době internetu si ženy mohou při cvičení podle volně dostupných videí i ublížit.

Když Evu vidíte s malým prckem, je vám hned jasné, že takto vypadá šťastná žena. A všichni víme, že když je šťastná maminka, je šťastné a spokojené i dítko. Samozřejmě nejde podcenit ani úlohu tatínka. Dokonce bych řekla, že ta je v tomto jednoznačně klíčová - žena, a na mateřské zvlášť, potřebuje cítit podporu svého partnera. Vědět, že když se bude chtít realizovat někde mimo domácnost, nevyvstane z toho pro hlavu rodiny problém, ale naopak že se setká s pochopením a maximální pomocí.

Eva Turoňová

Evo, jsi více než deset let trenérkou individuálních a skupinových lekcí, se svým partnerem se věnuješ pohybovým programům ve Fit Factory Třinec a pokud vím, tak nikdy moc nezahálíš. Dokážeš popsat, jak tě změnilo narození tvé první dcery? Přestala jsi třeba některé věci řešit, nebo naopak začala víc přemýšlet o jiných, které tě do té doby ani nenapadly?
Změna, kterou přinesla naše dcera Lena, se víc než čehokoli jiného týká života v jeho nejzákladnějších aspektech - v bytí, prožívání a pravdivosti. Na svou roli mámy jsem se, ohlédnu-li se zpětně, začala připravovat dávno před tím, než naše dcera koukla poprvé na svět. A s mužem vidíme, že se nám to vrací v každém prožitém dni. Už to, jakým způsobem přišla na svět, naznačovalo mnohé. Byť to nebylo v plánu, porod proběhl doma jen za asistence mého muže a duly. A všechny nás to změnilo. Tím okamžikem jsme věděli, že za námi přišla malá moudrá učitelka.

 • Když to vztáhnu na fyzické tělo, ještě více se prohloubila víra v moudrost našeho těla. Je to nejgeniálnější „stroj“, jen je potřeba mu naslouchat a dát mu prostor. Začneme-li se svým tělem komunikovat, mnohokráte nám to vrátí.

V životě se mi děje vše, jak má, takže převratné změny se nekonaly. Už v těhotenství jsem opustila náš první společný projekt, byť jsem to místy nesla těžce. Ale jak se říká - člověk někdy musí opustit a udělat prostor, aby mohlo do života vstoupit nové - ještě lepší. Povahově jsem rychlá, neposedná s milionem nápadů, což s sebou nese i stinné stránky. Co je ale pro mě překvapení, že v roli mámy nechávám Leně poměrně dost prostoru. A roste z ní tak svobodné radostné dítko. Jsem za to vděčná a snažím se tuto uvolněnost předávat i jiným maminkám, protože ta přehnaná úzkostlivost bere vitalitu, energii a děti jsou pak častěji nemocné.

Eva Turoňová

Vše tedy logicky vyústilo v tvůj projekt cvičení maminek s dětmi. Čím se ten tvůj liší od těch standardních programů, které jsou nyní téměř všude nabízeny, protože být aktivní mamka je tak nějak IN? V čem tkví jeho unikátnost? Na jakých principech stavíš?
Základním principem je pozornost věnovaná mamince a respekt k potřebám dítěte. Můj MaMamove je projekt, kdy jde o „více než jen cvičení maminek s dětmi.“ Je to hodně o celkovém přístupu. Na hodinách se snažíme dávat prostor sobě i dítěti, uvolnit se. Panuje tam otevřená a přátelská atmosféra a pomalu se začíná budovat i komunita podobně smýšlejících žen, které i po cvičení rády zůstanou na kus řeči.

 • Mým záměrem je naučit maminky používat vědomě tělo, aby dobře fungovalo i při běžných činnostech. Aby v podstatě „cvičily“ při uklízení hraček, při opakovaném zvedání dítěte, prostě při jakékoli činnosti. Když je naučím mít dítě na těle jako výhodu = zátěž, nebudou muset spoléhat jen na hodinu pohybu týdně, ale budou tvarovat své tělo i při chůzi.

Unikátnost projektu spatřuji v tom, že na mých lekcích nekladu maminkám téměř žádná omezení. Dítě může spinkat, ležet, lozit, být v šátku, běhat, poznávat sousedy a i prostory a může být v jakémkoli věku. A i když jde o skupinovou lekci, tak každé mamince se věnuji individuálně.

V úvodu jsem zmínila tvého partnera, který se mi jeví jako skutečný parťák do pohody i nepohody. Předpokládám, že ti pomáhá i s tvým projektem? A s kým jej případně ještě tvoříš? A kde berete inspiraci?
Postavit se za své cvičení s vlastním konceptem chtělo odvahu! Můj muž je mi velkou oporou, inspirací a motivátorem. Díky jeho impulzu jsem odsunula všechny své obavy a strachy - že toho ještě dost nevím, zda jsem dost dobrá, zda to bude maminky bavit, zda to zvládnu skloubit s rolí mámy - a pustila jsem se do toho! Rozhodujícím momentem byl jeho „drive“, kdy přišel po sdílení mých nápadů a snů se zajímavým názvem a pak mi během půl dne udělal stránky a řekl, že do toho se mnou půjde jako „technická podpora“, že TEĎ je ten správný okamžik! Moc mu tímto děkuji a jsem šťastná, že s ním mohu tvořit. A co víc, že můžeme tvořit něco krásného a nadčasového jako rodina i s naší dcerou! Bylo to velké vykročení z mé komfortní zóny, ale díky Bohu za to. Teprve tam se totiž dějí zázraky. Užívám si tu cestu a moc se těším, co vše s sebou tyhle kroky přinesou.

Když jsme si předběžně povídaly o tomto rozhovoru, zmínila jsi, že se maminkám po porodu nikdo moc nevěnuje, že jejich těla jsou kolikrát v žalostném stavu, co se týká síly, a přitom je narození dítěte obdobím, kdy je stále co zvedat... A není to jen o fyzických silách, ale dobře víme, jak obrovský je to kolikrát zápřah na psychiku. Dokážeš jim pomoci i v tomto směru? A jakým způsobem?
Motto mého projektu je „více než jen cvičení s dětmi“, což samo o sobě napovídá, že kromě pohybu tento program skrývá i další aspekty, které pomohou ženě cítit se i po porodu zdravá, plná energie a fyzicky a psychicky v pohodě.

Eva Turoňová

Sama se hodně zabývám psychosomatikou, ženskými tématy, stravou, která nás vyživuje, a v neposlední řadě i tím, jak vést sebe a své dítě, abychom byli všichni spokojení a užívali si života. O to jediné totiž jde. Dávám do hodin velký kus sebe, a zda se některá maminka bude chtít inspirovat, pak tahle má cesta naplňuje svůj smysl.

Jak tedy vypadá tvoje standardní lekce? Co vše se tam maminky o sobě a svém těle naučí? A jaké máš plány do budoucna?
Jak už jsem řekla, maminkám a jejich dětem dávám svobodu. Jedinou podmínkou je, aby po nás zůstal sál v původním stavu (smích).

 • Základem je práce s dechem, což už samo o sobě vede maminky ke zklidnění, koncentraci na sebe - v rámci možností. Buď se pak zaměříme na jednotlivé svaly, o kterých mnohdy maminky ani nevěděly, že je mají, nebo celé svalové řetězce.

V čem vidím přínos mé metody, je fakt, že každý pohyb rozpitvám do nejmenších detailů a jedu v podstatě řadu průpravných cviků od nejjednodušších po složitější. Každá žena si pak najde tu svou polohu, ve které se cítí dobře a tam se svým tělem pracuje, naciťuje se na sebe. S každou lekcí zvládají maminky komplexnější a náročnější sestavy pohybů. Já osobně se dostávám až do euforických stavů, když vidím, jak se nahazují původně spící svaly a tělo začíná spolupracovat. Je to krásná práce a jsem moc vděčná, že mě to vede tímto směrem.

Plány do budoucna vycházejí z mé vize, která je postavena na touze naučit co nejvíce maminek cvičit správně. A to nejde bez osobního kontaktu. V době internetu a tisíce cvičebních videí je to náročné. Praxe ale ukazuje, že tímhle domácím cvičením bez předchozího vedení si mohou dost ublížit. A tak připravujeme osvětu...

To zní báječně. Máš ještě nějakou radu pro maminky, které se na tvé lekce nedostanou, a přesto by chtěly na sobě začít pracovat?
Doporučuji všem takovým maminkám na úvod do sebe investovat a konzultovat svůj záměr s kvalitním trenérem. Někdy stačí 2 hodiny, jindy měsíc, ale budou mít jistotu, že už je to napořád! Pokud se naučí se svým tělem spolupracovat, nepotřebují pak ani žádná drahá fitka a přístroje a mohou si zacvičit doma nebo si zajít s kámoškama na jakýkoli sport a tělo jim bude skvělým parťákem.

Děkujeme za rozhovor a přeje mnoho úspěchů a šťastných maminek.

Kontakt: www.mamamove.cz

Přečtěte si také:

   
13.02.2017 - Rodina - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [10] dallbosco [*]

  Přesně tak! Je nutno i po porodu se zaměřit na své tělo a na veškerý pohyb! A na toto maminky čím dál tím více zapomínají a kila jim pak nejdou shodit! Tak ale pozor na kila,jenž jsou zbytečná nabrat i po dobu těhotenství!

  superkarma: 1 14.02.2017, 14:47:47
 2. [9] mulzik [*]

  Rodit doma? Blázen Sml23Sml31

  superkarma: 0 14.02.2017, 13:26:29
 3. avatar
  [8] man-mimo [*]

  kareta — #3 má ještě kdo? Sml80

  superkarma: 0 13.02.2017, 23:44:10
 4. avatar
  [7] AmeA [*]

  Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 13.02.2017, 20:39:48
 5. [6] bobani [*]

  poučné

  superkarma: 0 13.02.2017, 13:11:34
 6. [5] MARIE MATEJKOVA [*]

  Pravda je,že správné dýchání je základ. Vím,ze své zkušenosti,že než jsem se naučila cvičit,aniž bych stále musela myslet na správný dech,trvalo mi to dost dlouho.

  superkarma: 0 13.02.2017, 10:59:16
 7. [4] babinka [*]

  Sml67Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 13.02.2017, 09:47:07
 8. avatar
  [3] kareta [*]

  Super! Hlavně že je naučí správně dýchat, to bývá pro nesportovce překvapivě problémSml22. Pak se můžou uštvat a efekt žádnej. Nevím, proč se tohl eneučí na ZDŠ, když už jsou děcka lemry, nutila bych je nacpat si do hlavy alespoň teorii, na tu žádné úlevy od lékaře nedostanouSml8

  1. na komentář reaguje man-mimo — #8
  superkarma: 0 13.02.2017, 08:57:11
 9. avatar
  [2] RenataMor [*]

  Sml67Sml67Sml59

  superkarma: 0 13.02.2017, 08:52:02
 10. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml59Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 13.02.2017, 00:22:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme