Zatímco mnozí Češi ve finančních otázkách tápou, Eva Decastelo v nich má jasno. Spolu s dalšími celebritami navštívila nově otevřenou pobočku ČSOB v OC Lihovar v Říčanech a spolu s nimi své znalosti otestovala.

A výsledek? Naprosto famózní. Tato třiatřicetiletá modelka a moderátorka ani u jedné otázky nezaváhala a všechny bezchybně v okamžiku zodpověděla. „Člověk si musí své peníze hlídat a dávat si pozor, aby ho někdo nenapálil,“ řekla k výsledku Eva Decastelo.

decast

Zahanbit se nenechala ani Libuška Vojtková, která si k dotazníku přizvala na radu partnera. „Peníze jsou součástí života každého z nás, a proto je potřeba se v nich vyznat,“ komentovala tanečnice.

Jenže to, co ví o financích celebrity, ani zdaleka netuší někteří obyvatelé České republiky. Rozsáhlý výzkum, který si nechala ČSOB před časem zpracovat, totiž ukázal, že celých 8 % Čechů rozumí penězům jako koza petrželi a zachází s nimi jako nemluvňata. 31 % lidí má minimální znalosti a zvládnou tedy jen obsluhu svého účtu.

Vyznáte se ve financích stejně dobře jako celebrity?

Zajímá-li vás, jak jste na tom vy, zkuste si krátký test, ve kterém Eva Decastelo zazářila. Kviz byl připraven ve spolupráci s odborníky z ČSOB.

1. Přímé bankovnictví znamená:
a) možnost přímé komunikace se svým bankéřem na pobočce
b) možnost spravovat svůj běžný účet 24 hodin denně, 7 dní v týdnu prostřednictvím internetu, GSM, telebankingu apod.
c) bezplatné vedení běžného účtu

2. Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou je:
a) kreditní karta není vázána na účet, jedná se o jistou formu úvěru. Debetní karty jsou vydávány k účtu a v některých případech také slouží k čerpání úvěru
b) na debetní kartě je oproti kreditní kartě možné čerpat úvěr, tedy překročit finanční zůstatek na účtu
c) s debetní kartou je možné platit pouze elektronickou formou

3. RPSN je:
a) revolvingové procento splatné na požádání
b) ručitelský příslib splatný nominálně
c) roční procentní sazba nákladů

4. Co je to diverzifikace financí?
a) rozdělení podílů z výnosů mezi jednotlivé investory
b) rozložení peněz za účelem snížení rizika
c) investice do rizikových obchodů

5. Který produkt nabízí nejvyšší zhodnocení?
a) spořicí účet
b) vkladní knížka
c) běžný účet

6. Co je to phishing?
a) „lovení malých ryb“ - bankovních podvodníčků
b) zasílání podvodných e-mailů, které po klientovi chtějí citlivé údaje
c) emaily s lákavou finanční nabídkou, které mají za cíl nalákat nové klienty (tzv. „rybaření“)

7. Nejvíce zajištěných fondů v České republice nabízí:
a) Česká národní banka
b) Fond pojištění vkladů
c) Československá obchodní banka

8. Co je to inflace?
a) růst cenové hladiny v čase
b) pokles spotřebních cen
c) růst ceny nemovitostí

Správné odpovědi: 1b, 2a, 3c, 4b, 5a, 6b, 7c, 8a

0 - 4 bodů

Žádná celebrita nedosáhla takového výsledku jako vy. Buď jste schválně odpovídali špatně, nebo je vaše povědomí o financích opravdu chabé a jste finančně negramotní. Z toho důvodu bychom vám doporučili se o tuto oblast více zajímat. Také byste měli být opatrní ve všem, co bude souviset s financemi. Než se rozhodnete půjčit si peníze nebo je naopak uložit, poraďte se s profesionálním bankovním poradcem. Nechte si všechno podrobně vysvětlit a nebojte se ptát. Jinak se vám může stát, že naletíte nějakému podvodníkovi a přijdete o své peníze.

5 - 6 bodů

Vaše povědomí o financích je srovnatelné s Janem Přeučilem a jeho partnerkou Evou Hruškovou. O penězích a všem, co s nimi souvisí, určité povědomí máte, ale opravdu se nedá říct, že jste ve světě financí jako ryba ve vodě. I pro vás platí nutnost zvýšené opatrnosti a předtím, než se rozhodnete investovat nebo si naopak půjčit, ověřte si informace z důvěryhodných zdrojů. U půjček věnujte pozornost všem podmínkám smlouvy, dávejte pozor na RPSN a sankční podmínky. U investic doporučujeme zajištěné fondy. Také si rozdělte své peníze do více různých produktů, abyste snížili možné riziko.

7 bodů

Blahopřejeme! S penězi si víte rady, stejně dobře jako Libuška Vojtková. Můžete se považovat za finančně gramotné. Dá se předpokládat, že se svými financemi pracujete aktivně, máte uložený několikanásobek měsíčních nákladů své domácnosti, využíváte spořicí účty, investujete do podílových fondů a ve vašem portfoliu se najde vše od stavebního spoření až k životnímu pojištění. A pokud se k založení těchto produktů teprve chystáte, věříme, že se obrátíte na seriózní banku a necháte své peníze vydělávat. Nicméně neusínejte na vavřínech. Když jde o peníze, nesmíte polevovat v pozornosti!

8 bodů

Klobouk dolů! Jste finanční genius a hned tak nikdo vás na něčem nenachytá. Stejně jako Eva Decastelo, přesně víte, jak s penězi zacházet a kde je nejlépe zhodnotíte. Zkrátka své finance milujete a také patřičně hlídáte.

Reklama