Domácnost

Eukalyptus s vůní exotiky

eukalyptus

Zaručeně provoní vzduch u vás doma. Spolehlivě odpudí moly. Protáhne vám ucpaný nos. O čem je řeč? O eukalyptu čili blahovičníku, aromatické rostlince z daleké Austrálie.

Čím je tak zvláštní? Jemné žlázky eukalyptu dezinfikují vzduch svými silicemi. Průmyslově se užívá do léčiv proti zánětům horních cest dýchacích.

eucalyptusEukalyptus si můžete vypěstovat přímo doma za oknem a proslulé silice budete mít doslova z první ruky. Botanické názvy dvou běžně pěstovaných druhů Eucalyptus globulus a Eucalyptus citriodora (česky blahovičník) označují rychle rostoucí keřovité až stromky, původem z Austrálie a z Tasmánie, kde tvoří řídký lesnatý porost. Keříky mají nazelenalou nebo modrošedou barvu. Listy jsou měkké a mají vejcovitý tvar. Plodem eukalyptu je čtverhranná tobolka.

Botanicky jde o vzdálené příbuzné naší myrty. Ve své domovině rostou velmi rychle v bažinatých půdách, které je nutné co nejrychleji odvodnit, čímž se zamezí vývoji larev komárů, přenášejících obávanou malárii. Dorůstají do několikametrové výše. Koaly na nich chroustají voňavé listy. Zvláštní je, že tyto listy neposkytují téměř žádný stín. Jeho listy se totiž vždy natáčejí hranou ke slunci, a proto stín nevznikne téměř žádný. Do Evropy se dostal eukalyptus až v 19. století.

Účinky

eucalyptusEukalyptus považovali již australští domorodci za všelék. Léčili jím nachlazení, horečku, revmatické bolesti i úplavici. Považovali jej za protijed proti hadímu uštknutí. Velmi pozitivně působí na dýchací cesty, podrážděnou sliznici, uvolňuje ucpaný nos, tlumí kašel a má zahřívací účinky. Neměl by se používat v těhotenství a v době kojení.

Pokud je silice užitá vnitřně, tak může způsobit otravy, které jsou doprovázené nevolností, zvracením, závratěmi, bolestmi žaludku, křečemi, zúženými zornicemi nebo slabostí ve svalech. Při zevním užití se doposud žádné nežádoucí účinky nevykázaly. Eukalyptus může zesilovat účinky léků, které snižují hladinu cukru v krvi.

Dlouhověkost

Rostlina sama staví listy tak, aby nemusely čelit úpornému slunečnímu žáru. Zásady pěstování jsou dvě: hlava (nadzemní část) v suchu, nohy (kořeny) vždycky ve vodě. Květináč s rostlinkou postavte v bytě k oknu, hlubší misku nezapomínejte neustále dolévat vodou (pochází přece z bažin!). Dobře udržovaný exemplář vydrží v domácnosti řadu let.

Během zimy může být eukalyptus v chladnějším pokoji, nikdy však na mrazu. Za všech okolností potřebuje dostatek světla. Poněvadž rostlina roste bujně, je třeba jí zaštipovat vrcholky. Pak vytvoří krásné košaté tvary podobné bonsajím. V létě bude eukalyptus vděčný za umístění na zahradě nebo na stinném balkoně. S přihnojováním nejsou potíže. V létě 1x týdně, v zimě 1x za měsíc vícesložkovými hnojivy.

Odpuzovač hmyzu

eucalyptusPři přesazování se nesmějí zranit kořínky, proto přenechejte množení odborníkům. Listy blahovičníků obsahují až 3 % velmi aromatických silic, které vydechují do ovzduší. Průmyslově se silice získávají destilací z listů a zpracovávají se na dezinfekční pomocné látky, které úspěšně zasahují při zánětech horních cest dýchacích jako složka pro inhalování, do silně zředěných nosních kapek. Hlavně v rodinách s malými dětmi je vhodné obohatit prostředí tímto keříčkem. Listy rozetřené v prstech velmi silně voní.

Rostlina je porostlá jemnými žlázkami, které vypouštějí do vzduchu velká množství aromatických silic, a tím jej dezinfikují. Významné jsou vonné látky, hlavně citran, citronellol a geraniolcerát, které i po krátkém kontaktu s dlaní ulpívají dlouhodobě na pokožce a svěže voní. Rostliny zvyšují vlhkost vzduchu, dezinfikují jej a příjemně provoní. Nastříhané přebytečné výhony můžete usušit a parfemovat jimi nejen čaje, ale i skříně s oděvy, také spolehlivě působí proti molům.

Pochoutka medvídků koala

 • Eukalyptus pochází z Austrálie a Tasmánie, kde slouží jako hlavní potrava pro medvídka koalu. Je příbuzný s myrtou. Do Evropy se dostal až v 19. století.
 • Roste v bažinatých půdách, takže při domácím pěstování potřebuje hodně vláhy, nadzemní část rostliny ale musíme udržovat v suchu.
 • Rostlinu je třeba chránit před mrazem. I v zimě musí mít dostatek světla. V létě můžeme rostlinu umístit do zahrady nebo na stinný balkon.
 • Za péči se eukalyptus odvděčí v mnoha směrech. Osvěží vzduch, intenzivně voní a chrání šatníky před molí invazí.

Věříte bylinkám? Kupujete je sušené, nebo si je pěstujete sama? Bez které by se vaše domácnost rozhodně neobešla a proč? Můžete čtenářkám poradit nějakou zaručeně „zázračnou“ bylinku?

   
02.07.2009 - Zahrada a květiny - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Veronka22 [*]

  Sml59

  superkarma: 0 02.07.2009, 19:36:39
 2. avatar
  [8] lenagirl [*]

  moc nepěstuji občas nějakou koupím v lékárně ale čemu věřím stoprocentně je kopřiva,dost používám piju neslazené a pomáhá mě na exzém Sml67

  superkarma: 0 02.07.2009, 13:28:58
 3. avatar
  [7] Myškomedvídek [*]

  také pěstuji dost bylinekSml22

  superkarma: 0 02.07.2009, 13:15:24
 4. [6] Pavla_b [*]

  Kadla — #4 tak to je škoda, že nepřežil, ale -22 je už opravdu hodně

  superkarma: 0 02.07.2009, 10:58:57
 5. avatar
  [5] vladka006 [*]

  Pěstuji bylinky - tymián, bazalku, pažitku, meduňku. Marmošku dělám z šípků. Je moc dobrá. Taky jsem dělala šípkový sirup, výborně se osvědčil při chřipce.

  superkarma: 0 02.07.2009, 10:24:50
 6. avatar
  [4] Kadla [*]

  Eukalyptus jsem si pěstovala tři roky na zahradě. Byl nádherný. Díky tomu, že je neopadavý, býval úplně k sežrání v zimě, když byl zasněžený nebo pokrytý námrazou. Kupovala jsem jej jako půlmetrový stromeček. Po třech letech měřil 3 metry a byl nádherný. Bohužel letos v zimě nepřežil 22stupňové mrazy... Je mi to líto. Takhle jsem vyfotila namrzlé lístky vloni v zimě:

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #6
  superkarma: 0 02.07.2009, 09:41:44
 7. avatar
  [3] paji [*]

  ...taky si doma pěstuji bylinky jako je bazalka,majoránka,zelenou petrželku,pažitku,levanduli,stévii...Není nad to,když je pak použiju čerstvé do jídla,nebo je jen tak vložím do prádla.

  superkarma: 0 02.07.2009, 09:26:32
 8. [2] MirkaK [*]

  Taky jsem letos dělala bezovou šťávu, džem jsem nezkoušela.

  superkarma: 0 02.07.2009, 09:17:08
 9. [1] Zdenča [*]

  Některé bylinky si pěstuji-mátu,meduňku,bazalku,levanduli,kontryhel,měsíček-lékařský.Bazalka je dobrá ,když se peče maso-krásně voní.Kontryhel si dávám do polévek,brambor,rýže no skoro do všeho jídla,měduňkový čaj si uvařím na zklidnění-krásně po něm spím-no tak bych pokračovala,ale tyto bylinky zná každý,tak bych nosila dříví do lesa.Zázračnou bylinkou snad nazývám BEZ,z květů dělám sirup a med,z plodů-džem a opravdu je mooooc dobrý.

  superkarma: 0 02.07.2009, 06:10:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme