Zdraví

Epilepsií trpí více než sto tisíc Čechů

Informovat o epilepsii a pomáhat nemocným i jejich přátelům je hlavní cíl Národního dne epilepsie, který připadá právě na dnešek. Nemocí v současnosti trpí více než sto tisíc Čechů, na celém světe trpí epilepsií asi 50 milionů lidí.

Společnost E ve spolupráci s odborníky tradici založila roku 2004. "Choroba kromě genetických dispozic může z různých důvodů kdykoli postihnout kohokoli z nás," říká předsedkyně Společnosti E Alena Červenková a pokračuje: "Veřejnost se o epilepsii stále mnoho neví, je obávaná a k lidem s tímto onemocněním je přistupováno se značnou nejistotou."

V souvislosti s Národním dnem epilepsie proběhne hned několik akcí. Kromě odborného sjezdu epileptologů v Průhonicích jsou připraveny i programy pro širokou veřejnost. 8. října se uskuteční Den otevřených dveří v pražském stacionáři, i brněnském a ostravském klubu Společnosti "E". Na 21. říjen je pro veřejnost připraven opět v pražském stacionáři připravený odborný seminář na téma epilepsie. Zde se zájemci mohou dozvědět například to, jak poskytnout první pomoc při záchvatech.

Epilepsie je onemocnění, které se vzhledem k většímu množství svých druhů projevuje různými typy záchvatů, například nevnímáním, brněním, třesem, křečemi, bezvědomím aj. Epileptických záchvatů se podle odborníků není třeba bát, v případě jejich výskytu je však nutné znát základy první pomoci. Epilepsie bývá vrozená, ale může se vyskytnout i náhle u kohokoli. Může být vyvolána, např. úrazem, stresem, vyčerpáním nebo operací. Léčí se pomocí antiepileptik, dodržováním správné životosprávy a případně také operativně.

Společnost "E" je občanské sdružení, které bylo založeno roku 1990 rodiči a přáteli osob s epilepsií. Vzniklo na podporu lidí postižených touto nemocí a k umožnění jejich rovnocenného zapojování do běžného života.

   
30.09.2009 - Zdraví - autor: MediaFax

Komentáře:

  1. avatar
    [1] Eliza [*]

    Díky za tenhle odkaz. Zrovna nedávno (asi 3 týdny) se projevila epilepsie u jednoho kamaráda. Je to moc fajn kluk, sotva 20 a nádherně zpívá. Známe se ze sboru, kde zpívá druhý bas - tedy ten nejhlubší - a na jedné zkoušce najdenou slyším ja si švitoří se sopránem. Doufám, že až se sebere z prvotního šoku, tak zase začne chodit zpívat. Máte někdo nějaké užitečné tipy jak mu pomáhat?Sml80

    superkarma: 0 30.09.2009, 09:17:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme