Rodina

Epidurál, nebo porod do vody?

Mnoho žen se shodne na tom, že svoje nejpernější předporodní chvilky trávily tak nějak intuitivně, pokud jim to bylo personálem porodnice umožněno, ve sprše. Některé přívětivější porodnice, jako např. Městská nemocnice Almeda v Neratovicích, umožňují maminkám dokonce relaxační koupel v první době porodní s použitím aromaterapie. Poněkud kontroverzní porody do vody nabízí například porodnice v Krnově.

 

Nejrůznější druhy hydroanalgezie byly v porodnictví používány po staletí. Pravděpodobně nejvíce oblíbené byly koupele. Nyní se s oblibou používají relaxační sprchy, horké nebo studené obklady, termofory přikládané na bederní oblast rodičky a konečně i porody do vody, jejichž průkopníkem byl v minulém století známý francouzský porodní  a „porodnický buditel“ Michel Odent. Podle Odenta má pobyt ve vodě velmi příznivý vliv na psychiku rodičky a též na cévní a svalový systém.

Příznivci výše uvedených metod poukazují na libé pocity, které většina z nás prožívá v teplé vodě. Tento příjemný stav by měl navodit zvýšené vyplavování mírně analgetických látek zvaných endogenní opioidy (tyto látky je schopné si tělo samo vyrábět např. při sportu).

Základní medicínské rozdělení metod, které využívají analgetických schopností vody, je:

 

Relaxační koupel -  nachází své uplatnění v první době porodní, příjemná vodní lázeň je rodičce většinou nabízena ve speciálně upravené vaně, koupel přímo vybízí k použití nejrůznějších éterických olejů. Aromaterapeuté doporučují zejména levandulový olej, který prý urychluje porod, ale zároveň nezvyšuje intenzitu stahů. Jako další vhodný se jeví éterický olej z heřmánku římského, ten má mírné analgetické účinky, a tím pádem může snižovat bolestivost stahů. Účinně pomáhá též při vzteku a podráždění, což není v této době vůbec na škodu.

Výhodou relaxačních lázní mimo jiné je nadmíru příjemný stav, kdy je tělo těhotné ženy při každé změně polohy nadlehčováno.

Před tím, než vám porodní asistentka koupel nabídne, měl by ošetřující lékař posoudit vaší anamnézu (při některých onemocněních se procedura nedoporučuje). Teplou vanu si bohužel budete muset odepřít v případě, že váš porod neprobíhá fyziologicky, nebo již došlo k odtoku plodové vody. Epidurální analgezie či jiná sedativa jsou též s relaxační lázní kontraindikovány.

 

Intradermální  obstřiky – obnášejí podkožní aplikaci malého množství sterilní vody nebo ještě lépe fyziologického roztoku (výhodou je menší bolestivost aplikace) do oblasti okolo pánve. Úleva především od křížových  bolestí nastupuje zhruba do půl minuty. Proceduru je možné několikrát zopakovat. Jako všechny metody využívající vodu jsou i intramediální obstřiky levné, jednoduché a organismus rodičky a plodu dále nezatěžující. Nevýhodou je však nižší analgetická efektivita než u medikamentózní léčby.

 

Porod do vody – pravděpodobně prožil svůj boom na sklonku minulého století. Jeho skoro zákonným otcem je francouzský porodník Michel Odent, který roku 1983 zveřejnil pojednání o porodu do vody. Nastávající matka tráví první dobu porodní v mělkém bazénku, teplota vody se pohybuje kolem 37 °C. Samotný porod doporučuje Odent vést však mimo bazén, vleže na lůžku, vestoje, v kleče a nebo přímo do vody. Porod do vody, dle tohoto francouzského novodobého reformátora porodnictví, novorozence vůbec neohrožuje, neboť první dýchací pohyby jsou vyvolány stykem pokožky se vzduchem. Další možností, jak vést „vodní porod“, je přivést dítě na svět přímo v bazéně.

A jaké jsou klady této metody? Teplá voda zvyšuje elasticitu svalů zevních rodidel a zároveň má analgetické účinky. Pro děťátko je příchod na svět s „mezipřistáním“ ve vodním prostředí prý šetrnější. Připomeňme si jen, že po celou dobu svého prenatálního života se plod pohybuje ve vodním prostředí, které naplňují pouze tlumené zvuky zvenčí a vesměs pravidelné zvuky matčina těla. Celý životní prostor je zahalen do šera. Z tohoto důvodu propagátoři porodů ve vodě doporučují mít na porodním sále pouze velmi tlumené světlo.

Protože porod do vody není samozřejmě alternativou pro všechny rodičky, neboť může být za určitých podmínek pro ženu a dítě nebezpečný, stanovila v roce 1998 Česká gynekologicko-porodnická společnost přesné směrnice a podmínky, za kterých lze v ČR porod do vody provádět.

 

A závěr? Jestli jste „vanové typy“ jako já,  je poměrně pravděpodobné, že vám teplá lázeň bude dělat dobře.  I když jahody a šampaňské si budete muset nechat na doma.

 

Zdroj: www.porodnice.cz

          Michel Odent, Znovuzrozený porod 

 

A jak na problematiku analgezie u porodů koukáte vy, milé čtenářky?

Dáváte přednost takzvaným přirozeným metodám, nebo klasické medikamentózní léčbě bolesti?

Neláká vás vyzkoušet porod do vody?

   
14.02.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [49] honuska [*]

  Já měla jen sprchu, že by mi nějak ulevila, tak to nevím. Navíc jsem byla unavena, že jsem v ní ležela na zemi. A navíc mi potom byla děsná zima.
  No, toto bylo mé třetí a asi poslední miminko a i když jsem do 30. týdne lítala po rajóně a běhala mezi rodinou a dálkově dělanou vysokou stejně se tomu malému dáblíkovi na svět nechtělo.

  superkarma: 0 17.02.2007, 20:36:26
 2. avatar
  [48] Exupery [*]

  innuschka: Joo? V červnu ještě nebylo, ale ověřím si to. A i kdyby, tak snad ti doktoři se museli někam přemístit, najdu si je Navíc zatím ještě nejsem ani těhotná, ale už se na to pomalu chystám, aby neměli ty děti moc velkej věkovej rozdíl.

  superkarma: 0 16.02.2007, 11:04:43
 3. avatar
  [47] Zuza.N [*]

  Já rodila v prosinci 2005, už ve 36. týdnu těhotenství mi pan doktor poněkud netaktně naznačil, že to bude těžký porod, protože podle ultrazvuku měl syn už tehdy 3,60 kg. Nakonec jsme to dotáhli na 4,55 kg a 55 cm Porod jsem zvládla bez léků, přirozeně a nebylo to až tak strašné, mám skoro pocit, že jsem si to i užila v nějaké takové euforii nebo co. Ve vaně jsem strávila asi hodinu a půl, manžel mi sprchoval bříško teplou vodou, když už byla vana plná chladnoucí vody, tak jsme ji vypustili a sprchovali vesele dál, docela mi to pomáhalo. Horší bylo z té vany vylézt, napůl cesty mě chytnul stah, tak jsem stála jednou nohou ve vaně, jednou na obrubě a visela na manželovi, musel na mě být pohled Rodila jsem v klasické poloze, do vody to u nás nejde a ani bych o to nestála. Jsou u nás tři porodní sály a jen na jednom je vana, jsem ráda, že jsem tam byla první, hned za mnou přijela jiná mamina a holt ostrouhala
  Jinak souhlasím s Exupery, já si taky těhotenství moc užila a to jsem studovala vysokou, těšila jsem se na mimčo a porodu jsem se fakt nebála. A těším se na další, i když zatím je to předčasné

  superkarma: 0 15.02.2007, 17:23:49
 4. avatar
  [46] Janinas [*]

  Měla jsem dva porody a oba děs a hrůza - sestry nepříjemné, apatické a celou dobu jsem ležela s kapačkou v ruce na zádech. Nikdy nezapomenu na tu bezmocnost a bolest. V porodnici to bylo velmi ponižující, sestry i doktoři si nás vychutnávali.

  superkarma: 0 15.02.2007, 14:19:13
 5. avatar
  [44] Exupery [*]

  Jardine: Nám taky říkali, že ta vana neva ani když praskne voda, to vadí akorát v těch "medicínskejch" porodnicích, si myslím. Křížový bolesti jsem vůbec neměla, mě voda moc nezabírala na nic, akorát mi bylo pěkně teplo. Já v ní byla tak půl hodiny, a pak jsem chtěla ven, protože nechtěli, abych ležela na zádech a bejt ve vaně na boku bylo děsně nepohodlný a nemohla jsem se tak dobře kroutit jako na suchu. Balón jsem využila taky hodně, ale neseděla jsem na něm, já jsem klečela na zemi a na něm jsem ležela tělem v takový dost srandovní poloze, ruce jsem měla připažený, takže ta asistentka se furt bála, že z toho spadnu

  superkarma: 0 14.02.2007, 19:40:58
 6. avatar
  [43] Jardine [*]

  Exupery: mně píchli plodovku a pak mě šoupli do vany ...

  Byla jsem ve vodě asi 3 hodiny, ale na křížové bolesti to moc nezabíralo, spíš byla lepší masáž nebo gymnastický míč. O epidurál jsem v jedné slabé chvilce také škemrala, ale nedali mi ho a dnes jim za to děkuji. Dá se to vydržet i bez chemie a dobrý konec vše spraví.

  superkarma: 0 14.02.2007, 19:32:45
 7. avatar
  [42] *Kotě* [*]

  Do vody jsem nerodila, polohu jsem si mohla vybrat a z tzv. "alternativních praktik" mi nejvíce pomohla masáž křížové oblasti levandulovým olejíčkem, kterou mi dělal manžel.

  Ale ve vaně jsem proležela větší část první doby porodní, kdy jsme byli doma s manželem, a byla to krása kontrakce nekontrakce

  superkarma: 0 14.02.2007, 17:45:08
 8. avatar
  [41] Exupery [*]

  Ty kontrakce nebyly po 23, ale po 3 minutách

  superkarma: 0 14.02.2007, 17:43:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Exupery [*]

  Gabi: Kde jsi rodila, jestli to není tajný? A kdy?

  superkarma: 0 14.02.2007, 17:42:08
 2. avatar
  [39] Exupery [*]

  Manx: To zní jako kdybys to už zažila, já myslela, že nemáš a nechceš děti.
  Smajlinka: Auto nepotřebuješ, existujou taxíky, odveze tě klidně 100 km. Do dobrý porodnice se to vyplatí. Nebo třeba ve Vrchlabí je spousta penzionů, kde se ty ženský, co tam chtěj rodit ubytujou pár dní před termínem a pak to mají přes ulici, to si klidně dojdou pěšky. Já měla docela hustý hontrakce po 23 minutách rovnou od začátku, ale určitě bych ještě pár kiláků ušla. I bysme mohli jet z Prahy, kdyby jsme tam už nečekali.

  superkarma: 0 14.02.2007, 17:40:40
 3. avatar
  [38] erKa [*]

  Rači rodit než jít k zubaři.

  superkarma: 0 14.02.2007, 16:08:24
 4. avatar
  [36] Meander [*]

  Smajlinka: Proč si nekoupíte auto?

  superkarma: 0 14.02.2007, 14:06:44
 5. avatar
  [35] Smajlinka [*]

  Já se hlavně, jak píše Exupery bojím blbý nemocnice. Auto nemáme, tak holt budu odkázaná na porodnice v našem městě a to je hrůza. Jo holt asi můj osud...

  superkarma: 0 14.02.2007, 14:05:28
 6. avatar
  [33] Gabi [*]

  Tak já jsem do vody rodila a bylo to bezva, ale nijak jsem to ortodoxně neplánovala. Spíš bych řekla, že je nejlepší předem nastudovat a pak mít možnost si vyzkoušet "tu pravou porodní polohu". V průběhu porodu jich může být i několik. Fixovat se na jednu možnost nedoporučuju.

  superkarma: 0 14.02.2007, 13:29:24
 7. avatar
  [32] Exupery [*]

  Lucik13: Žádná není nejlepší, nejlepší je, to co ty budeš chtít až tam budeš. Je možný, že to bude furt ta voda, ale já spíš chtěla vyzkoušet úplně všechno a to se mi taky povedlo. Nakonec se mi v tý vaně prostě bejt nechtělo, páč jsem tam neměla takovou volnost pohybu. Zato židlička byla super
  Jinak teda musím říct, že těhotenství bylo fakt úžasný období a porod se mi taky docela líbil a těším se i příště u těch dalších dětí na to všechno. Přijde mi teda pěkně blbý brát to tak, že se člověk tím protrpí až k tomu novorozenci a teprv pak to začne bejt pěkný Tak to není, kdybych se bála porodu a nechtěla bejt ani těhotná, tak to si můžu nějaký dítě adoptovat. Čeho se tolik ženskejch bojí, nechápu. Leda špatný porodnice

  superkarma: 0 14.02.2007, 13:24:49
 8. avatar
  [31] závislá na čokoládě [*]

  Mně odtekla voda, takže vana , šup na kozu a dolů v žádném případě. Pravda,doktor to vidí pořád a já jsem nebyla asi jiná než ostatní, ale styděla jsem se tam ležet s fajfkama od sebe a zrovna ohleduplní moc nebyli-doktor,asistentka,dětská doktorka,sestřičky.... Jak říkám nic,moc

  superkarma: 0 14.02.2007, 12:55:28
 9. avatar
  [30] Maldová [*]

  Ahoj. Tak jak říká Luciš - sestřenka chtěla epidurál, ale pan anest. zrovna neměl čas, takže utřela. Jinak já jsem při bolestech do sprchy vůbec nešla. Byla jsem ráda, že žiju. V září mě to čeká znova a vůbec se netěším

  superkarma: 0 14.02.2007, 12:44:57
 10. avatar
  [27] Luciš [*]

  lilithheta: že jo, kolegyně rodila loni v létě a porod neporod, byla ráda, že už je ten vetřelec venku, další otíkání nohou a to děsné vedro v paneláku by prý už nevydržela

  superkarma: 0 14.02.2007, 12:31:33
 11. avatar
  [25] Exupery [*]

  Mně je divný, že teplou vanu si musí odepřít ta, které již odtekla plodová voda, to by se do té vany jen tak někdo nenarodil

  superkarma: 0 14.02.2007, 12:10:51
 12. avatar
  [24] Suzanne [*]

  Vivian: viď Naštěstí u mě to bylo tak rychlý, že mi do toho nikdo nestačil kecat

  superkarma: 0 14.02.2007, 12:01:05
 13. avatar
  [23] Meander [*]

  Ani jedno ani druhé. Císař a následující dva roky (i předchozích devět měsíců) v umělém spánku.

  superkarma: 0 14.02.2007, 11:53:54
 14. avatar
  [22] Vivian [*]

  Suzanne: to si myslíš ty Tady přece odjakživa rodili doktoři, zatímco ženy "byly rozeny"

  superkarma: 0 14.02.2007, 11:52:25
 15. avatar
  [21] Suzanne [*]

  A mně se nejvíc líbí formulace, že "doktor odrodil" Já myslela, že asistuje Pořád jsem ještě přesvědčená o tom, že rodí žena

  superkarma: 0 14.02.2007, 11:42:05
 16. avatar
  [20] Vivian [*]

  Co je na porodu do vody kontroverzního?

  superkarma: 0 14.02.2007, 10:54:13
 17. avatar
  [19] Luciš [*]

  To je sice pěkné, ale obávám se, že ve skoro všech porodnicích v ČR se s tím nepářou Na epidurál zrovna jako náhodou nebude anesteziolog, či bude mít napilno jinde, či vám to z xy milionů nedoporučují, vana bude plná, jestli ji tam vůbec mají, a porod do vody? Už vidím, jak tam za mnou bude lízt nejen porodní asistentka, doktor a medici (co mi vykládala kamoška, že se u ní vystřídalo asi deset lidí). Má zkušenost s doktory je, že si to hlavně nedělají složité pro sebe

  superkarma: 0 14.02.2007, 10:49:50
 18. avatar
  [18] Exupery [*]

  Já jela kvůli přirozenýmu porodu až do Vrchlabí a nikam jinam už rodit nejedu. Mohla jsem co jsem chtěla, i v tý vaně jsem byla, ale nějak se mi pak zachtělo na souš a tam jsem pěkně v sedě na štokrdli vystřelila na zem Vendu. Nemá cenu se předem rozhodnout jak chci rodit, chci tam, kde mě až za pochodu nechají vybrat. Jinak si pamatuju, jak jsem zkoušela sporchu a příští kontrakci jsem skoro necejtila, říkala jsem si jak je to super, ta sprcha, no a ona to byla slabší kontrakce, další byla zas stejná jako na suchu, Rozdíl jsem moc nepoznala
  Jinak kamarádka se právě s porodníkama prala, byla na zemi, ve stoje, říkala, že už cejtila, jak je synek skoro venku, ale nepřeprala je a musela vylízt na tu kozu, takže cítila, jak zase zalezl zpátky To bych je přišla zmlátit dodatečně.

  superkarma: 0 14.02.2007, 10:35:15
 19. avatar
  [17] Henri [*]

  Tobbi: já se s nima třeba i poperu!

  superkarma: 0 14.02.2007, 10:25:04
 20. avatar
  [15] lilithheta [*]

  Fairy: Myslím, že horší jsou pokakaný plínky, nablinkáno na rukávu, popraskaný bradavky, několik probděných nocí ... porod je oproti tomu jen okamžiková záležitost

  superkarma: 0 14.02.2007, 09:57:56
 21. avatar
  [13] Fairy [*]

  Porod je něco, na co se jednou vůbec netěším

  superkarma: 0 14.02.2007, 09:53:22
 22. [12] Tobbi [*]

  Henri: Jak tě jednou položí na záda, už ti nic dalšího nepovolí.

  superkarma: 0 14.02.2007, 09:22:44
 23. avatar
  [11] Henri [*]

  První dobu porodní jsem se půl hodiny cákala ve vodě s aromaoleji a nic. Jen ta výřivka hučela jako vysavač a já se svýma citlivýma ušima (školní jídelna a cinkání příborů ve spojení hlukem lidí byla moje smrt) zvlášť při porodu, jsem ten kravál nějak špatně nesla. A prý to vypnout nešlo. Nechápala jsem, tak jsem vylezla, položili mě a už mě nepustili dolů. Příště asi radši zůstanu ohučená ve vaně.

  superkarma: 0 14.02.2007, 09:08:12
 24. [10] FAXÍK [*]

  rodila jsem klasicky, žádný epidurál mi ani nenabídli a porod do vody u nás nedělají, bohužel

  superkarma: 0 14.02.2007, 08:54:58
 25. [9] 7658 [*]

  nerodila jsem do vody, ale byla mi umožněna koupel v masážní vaně na porodním sále a můžu plně doporučit. Hodně to pomohlo a uvolnilo.

  superkarma: 0 14.02.2007, 08:42:06
 26. avatar
  [8] Smajlinka [*]

  V dnešní době, kdy se vývoj porodnictví takřka zastavil a další "nové" metody nepřijímá se mi jeví porod do vody jako krásný sen... bohužel jím asi jen zůstane.

  superkarma: 0 14.02.2007, 08:24:45
 27. avatar
  [7] Knopper [*]

  Měla jsem tak rychlý porod, že jsem si ani nevzpoměla, že chci epidurál. A vanu bych si taky nestihla užít Šlo to šup rup

  superkarma: 0 14.02.2007, 08:08:22
 28. avatar
  [3] ddeenniissaa [*]

  Hrozně se porodu bojím . Proto se mi vůbec do miminka nechce

  superkarma: 0 14.02.2007, 07:03:24
 29. avatar
  [2] elfos [*]

  Předporodní chvilky jsem trávila na lůžku, povolili mi jen jednu krátkou procházku :-) .... Porod do vody mě láká.. a lákal, už v minulém století. :-)

  superkarma: 0 14.02.2007, 02:02:19
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Pokud se zadaří a jen trochu to půjde, jdu do toho

  superkarma: 0 14.02.2007, 00:54:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme