Rodina

Epidurál ano, či ne?

Kdo špatně snáší bolest, má strach a nervy nejsou jeho silnou stránkou, asi bude před porodem uvažovat o epidurální anestezii. Její princip spočívá v tlumení bolesti zavedením znecitlivující látky do oblasti bederní páteře. Látka na přechodnou dobu ochromí nervy, které vedou z míchy do břicha. Zavádí ji lékař anesteziolog po předchozí domluvě, žena při tom leží na boku.

Dávka anestetika je nízká a je podána tak, aby nezpůsobila útlum plodu. Nejčastěji se používá při komplikovaných porodech, především při císařském řezu či vícečetném porodu. Rozhodnout se pro ni ale může kdokoli. Nezapomeňte to však lékaři říct včas. Ve chvíli, kdy se dítě nachází v porodních cestách, již znecitlivění nelze provést.r

Kdy je epidurál nevhodný?

Podle statistik má s epidurálem zkušenost polovina všech rodiček, přece ale není pro každého. Nedoporučuje se zejména ženám, které trpí poruchou krevní srážlivosti, těhotenskou cukrovkou a maminkám, které se rozhodly pro porod do vody – tady je totiž zvýšené riziko infekce. Nevýhodou epidurální anestézie je oslabení děložních kontrakcí.

Znamená to, že žena vlastně přirozeně nepozná, kdy má tlačit, a musí poslouchat pokyny porodní asistentky. Existuje také riziko, že aplikace znecitlivující látky do páteře se nemusí podařit a dojde k poranění obalů míchy, což se stává přibližně ve dvou případech ze sta. Příznakem je úporná bolest hlavy. To se dá však celkem snadno vyřešit takzvanou krevní záplatou, kdy lékaři ženě odeberou krev z paže a vpíchnou ji do postižené oblasti.

Trocha chemie

Epidurální léky spadají do třídy drog, jako je například chloroprocain nebo lidokain. Často jsou dodávány v kombinaci s opiáty nebo narkotiky. Touto kombinací vám maximálně uleví od bolesti.

Aplikace

Lékař vás vyzve k tomu, abyste si lehla na bok (nebo postavila na všechny čtyři) a vyhrbila záda. Pak vám místo kolem pasu namaže antiseptickým roztokem a speciální katetr s přívodem anestezie vám zapíchne do dolní části zad mezi obratle až k míše, kde začne během chvíle působit znecitlivění. Dnes jsou k dispozici dva základní druhy epidurální anestezie.

k

Kombinované - Spinální epidurální (CSE) a „Walking Epidurální“. První je více znecitlivující – účinek trvá až osm hodin, druhá mamince umožní větší pohyblivost, dříve však vyprchá.

Výhody

1.       Umožní vám odpočinek a úlevu při dlouhém porodu.

 1. Zmírní nepohodlí porodu, pro některé maminky je to velice pozitivní zkušenost.
 2. I přes anestezii jste po většinu času aktivním účastníkem svého porodu
 3. Dítěti v drtivé většině neublíží
 4. Pokud podstupujete císařský řez, epidurální anestezie vám umožní zůstat vzhůru a také poskytne úlevu od bolesti během zotavení
 5. Použití epidurální anestezie při porodu je neustále zdokonalováno, jeho úspěšné použití hodně závisí na péči té které porodnice.

Nevýhody

1.       Epidurál může způsobit náhlý pokles tlaku. Proto je při jeho aplikaci stále kontrolován tlak maminky.

2.       Můžete zaznamenat silné bolesti hlavy způsobené malým únikem mozkomíšního moku. To však postihuje jen 2 % žen. Zmírnit obtíže lze takzvanou krevní záplatou – injekce vlastní krve do epidurálního prostoru.

3.       Po epidurálu budete muset ležet na boku a možná i často měnit jeden bok za druhý. Lékař pak na monitoru sleduje vaši tepovou frekvenci a pohyby dítěte, které vy sama necítíte. Touto polohou se porod může zpomalit.

4.       Můžou se dostavit nežádoucí účinky jako třes, zvonění v uších, bolesti zad, bolesti v místě zavedení jehly, nevolnost nebo obtíže při močení.

5.       Možná zjistíte, že nedokážete dostatečně tlačit, a lékař tak bude muset použít kleště nebo císařský řez.

6.       Za několik hodin po porodu vás stále mohou brnět nohy. Chodit budete moci jen s pomocí.

7.       Je to sice vzácné, ale při špatném zavedení jehly může dojít i k trvalému poškození míchy, tudíž hybnosti.

8.       Některé studie naznačují, že výjimečně mohou mít děti problémy s kojením, dýcháním nebo špatným srdečním tepem.

Máte zkušenost s epidurálem? Jakou?

   
26.08.2009 - Těhotenství a porod - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [30] cicinka [*]

  mam-ča — #17 Tohle si taky myslím. Dá se to vydržet. Jsou samozřejmě různé situace, kdy je leccos třeba, ale jen kvůli bolesti...Sml23

  superkarma: 0 30.08.2009, 08:17:31
 2. avatar
  [29] cicinka [*]

  spetulka — #15 Teď si to po sobě znova čtu....tato divná asistentka mě naštěstí jen přijímala. Ráno v šest přišli nové a úžasné. "Stará" zkušená , která vedla celý porod a doktor podepsal jen papíry, ten kolem mne jen prošel. A s ní tam byly mladé začínající sestřičky, které se moc snažily. Takže jinak porod Sml67 a musím tedy dodat k tématu, že oba porody byly bez epidurálu.

  No a první porod tedy byl naprosto O.K. tam se sešly taky úžasné sestřičky. Těm jsem tehdy napsala poděkování do místního tisku.Sml67

  superkarma: 0 30.08.2009, 08:15:48
 3. [28] ppee [*]

  Rodila jsem 23 hodina prezila jsem to bez epiduralu.je pravda ze v poslednich hodinkach jsem je prosila at mi ho pichnouSml30

  superkarma: 0 28.08.2009, 08:03:14
 4. avatar
  [27] Tulinka [*]

  Dante Alighieri — #21 U nás se musel zájem o epidurál hlásit předem,už při sepsání porodopisu Sml80

  Při druhým porodu jsem si od bolesti ulevovala ve sprše a na balonu,dalo se to vydržet,i když jsem byla hooodně unavená Sml18

  superkarma: 0 27.08.2009, 20:50:39
 5. [26] BUBLINKAKA [*]

  Já jsem chtěla epidurál,ale při obou porodech mi řekli,že mám krásné boky,že porodím hned.Měli pravdu,jedno jak druhé trvalo tři a půl hodiny se vším všudy.

  superkarma: 0 27.08.2009, 18:15:02
 6. avatar
  [25] kyka [*]

  Já rodila první dcerku bez epidurálu ani teď se na něj nechystám a to už to mám za "pár"

  Chápu ale, že když má žena strach z porodu, je to dobré řešení. Kamarádka se tak bála, že si zablokovala porod a musela pak stejně na císaře.

  Sestřička v porodnici říkala, že není nic horšího než psychicky zablokovaný porod. takže pokud se bojíte, klidně si ho dejte a budete mít klid.

  superkarma: 0 27.08.2009, 14:27:01
 7. [24] castulikovajana [*]

  tak já rodila 2krát pokaždé bez epidurálu a šlo to ani bych si ho nenechala píchnout prostě když chcete malé tak se bez té bolesti neobejdete jen to některé snáší hůř ale záleží na každé zda si to nechá píchnout.Sml59Sml59

  superkarma: 0 27.08.2009, 14:08:40
 8. [23] castulikovajana [*]

  paníliška — #12 ale máte psané že je tam nerv který vede z míchy.

  superkarma: 0 27.08.2009, 14:00:38
 9. [22] ditakir [*]

  Epidural FOREVER! Rodila jsem v Italii, pichali mi ho v sede, kontrakce jsem pak citila mnohem mene a porod byl uplna parada. Normalne jsem sama poznala kdy tlacit. A anesteziologove byli skveli, neustale se me ptali,jak mi je a i po porodu prisli nekolikrat zkontrolovat, jak se citim.Moje kamaradky,co rodily po me bez epiduralu, maji trauma jeste ted.

  superkarma: 0 27.08.2009, 13:54:19
 10. avatar
  [21] Dante Alighieri [*]

  Těhotná ještě nejsem a nebyla jsem, ale epidurál rozhodně ano. Jsem hodně hysterická už jen při minimální bolesti.

  Ale děsí mě už teď, že přestože některý rodící matky se o to hlásí už na vrátnici, nakonec to třeba vůbec nedostanou! Např. že se doktor někde fláká a pak už je pozdě! Bohužel jsem to v různých diskuzích na toto téma četla několikrát. Ano, to je péče v roce 2009.

  1. na komentář reaguje Jitulinka — #27
  superkarma: 0 26.08.2009, 23:16:25
 11. [20] meme [*]

  Já mám tři děti.První porod - bez epidurálu - hrůza!Další dva s epidurálem.Super.Bez bolesti,krásně jsem poznala,kdy mám "tlačit".Po porodu jsem byla plna energie,v pohodě.Třetí porod s epiduralem - tolik mi epidurál "nesedl".Bolela mě polovina břicha, a to celkem dost.Ale i tak,dobré.

  Já tedy za sebe epidurál vřele doporučuji.Se zkušeným anesteziologem je to výhra.Přeju všem nastávajícím maminkám hlavně zdravé děti!

  superkarma: 0 26.08.2009, 22:48:33
 12. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  Holky, mne se to keca, tady a od stolu, ale kdyz jedna rodi... Je to ale tezce hnusny, jak si muze dovolit vubec nekdo na nekoho rvat? Co si myslej, ze jsou?

  Pri mem prvnim silenem osmnactihodinovem porodu byli vsichni okolo me uz unaveni. A davali mi patricne najevo, ze uz je teda fakt nebavim, ja jsem malem chcipla. Porodila jsem a kdyz zacali vyplnovat papiry, zeptali se mne : nejste nahodou snacha sestry T.? No byla jsem.

  Moje tchyne tam byla vrchni, jenze neslouzila. To byla zmena chovani, panecku. Prej proc jsem nic nerekla, ze by me nenechali takhle trpet.... ODPORNY.

  Mlcela jsem. Ja uz jsem nemela silu. Tchyne nechtela, abych mela nejakou protekci... Coz bylo OK. No, je to uz daaaaaaavno, skoro 34 let.

  superkarma: 0 26.08.2009, 22:47:07
 13. avatar
  [18] jtomis [*]

  Marit — #7 Pracuji na operačních sálech a i u nás se píchá při operacích vsedě, i na porodnici se píchá rodičkám vsedě. Vleže se píchá jen pokud je rodičce nevolno.Sml22

  superkarma: 0 26.08.2009, 19:47:46
 14. avatar
  [17] mam-ča [*]

  1. Mám, 2. Špatnou

  Ježíši holky, pokud nemusíte, nenechte si cokoliv píchat do páteře. Stačí, že vám nechtě "jen" poškodí kořeny nervů, a máte po zbytek života o zábavu postaráno.

  Porod prostě bolí. Těch pár hodin se to dá vydržet, zvládly to i naše prababičky.

  Kdybych musela na císařský řez, volila bych radši celkovou narkózu. Jen né šťourání jehlou v páteřním kanálu ! Sml23

  1. na komentář reaguje cicinka — #30
  superkarma: 0 26.08.2009, 19:00:18
 15. avatar
  [16] Laliari [*]

  Eva_Fl — #11  bohužel, nestěžovala jsem si. Měla jsem poporodní blues, týden jsem tam prořvala, a jedna dětská sestra tam byla ještě větší kráva. Když jsem odtamtud vypadla, byla jsem tak ráda, že mě to vůbec nenapadlo Sml15

  superkarma: 0 26.08.2009, 18:51:27
 16. avatar
  [15] spetulka [*]

  cicinka — #14 ono si stačí zapamatovat, jak se dotyčná jmenovala a stížnost podat až při odchodu z nemocniceSml58Pak už ti madam nijak ublížit nemůže. Jinak já teda musím říct, že kdykoli jsem ležela v nemocnici (pravda - bylo to jen u porodu a pak teď na laparoskopické operaci), tak personál byl naprosto úžasnej, ochotnej, vstřícnej, prostě superSml67A nemohu soudit z osobní zkušenosti epidurál - moc jsem ho chtěla, ale nejdřív bylo moc brzo, pak už zas moc pozdě, protože porod po 16hodinách nabral rychlý spád(za půlhodiny jsem se otevřela z 1 cm na tlačení - takže na těch 10cm), ale co jsem teď viděla na tom pooperačním - byly tam i matky císařovny, tak z šesti měla jedna epidurál a byla naprosto nejrychleji ready, v podstatě hned po přivezení a zůstala v pohodě celou dobu, zatímco maminy po celkové narkoze byly daleko víc "zlikvidovaný" a rekonvalescence jim trvala podstatně déleSml22

  1. na komentář reaguje cicinka — #29
  superkarma: 0 26.08.2009, 16:39:30
 17. avatar
  [14] cicinka [*]

  Eva_Fl — #11 Mě taky sjela. Ale nestěžovala jsem si, chtěla jsem to tam přežít. Ale říkala jsem si, že kdyby býval manžel nebyl doma se starším synkem, šla bych pryč, jinam. Jenže malého neměl kdo hlídat. Byly dvě hodiny v noci, tak jsem dělala co se po mně chtělo, aby byl klid a madam, aby mně ještě nějak neublížila. Jsem srab?Asi jo.

  1. na komentář reaguje spetulka — #15
  superkarma: 0 26.08.2009, 15:24:04
 18. avatar
  [13] kuty [*]

  Laliari — #4 mám nachlup stejnou zkušenost jako ty.No prostě některé asistentky jsou holt megery.Místo vpichu mě bolelo víc než rok.Jestli budu ještě někdy rodit tak epidural už nechciSml22

  superkarma: 0 26.08.2009, 13:51:54
 19. avatar
  [12] paníliška [*]

  Jen na vysvětlenou - mícha v místě, kam se zavádí jehla, už není, tudíž ji nelze poranit.

  1. na komentář reaguje castulikovajana — #23
  superkarma: 0 26.08.2009, 13:37:39
 20. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  Laliari — #4  tak mě porodní asistentka seřvala jak malého haranta

  doufam, ze sis na ni stezovala, doufam, ze ona uz tu praci nevykonava, doufam, ze chcipla, krava jedna.

  To me muze Sml57 vzit, kdyz to ctu.

  1. na komentář reaguje cicinka — #14
  2. na komentář reaguje Laliari — #16
  superkarma: 0 26.08.2009, 13:06:23
 21. avatar
  [10] Kofola [*]

  Tak já jsem rodila s epidurálem a císařským řezem svá dvojčata. Asi jsem měla smůlu, ale zrovna jsem patřila mezi ty 2%, že mi vytíkal mozkomíšní mok. Bolest to byla nesnesitelná a kdo nezažil,nepochopí.Nemohla jsem se ani hnout.Sestřičky mi dávaly brufeny proti bolesti a kdyby nebylo mé kamarádky-zdravotní sestry momentálně na mateřské, která mi poradila krevní zátku, tak mě snad nechají "zemřit". Hrozný zážitek Sml31

  superkarma: 0 26.08.2009, 11:08:23
 22. [9] mindulinka [*]

  Při prvním porodu mi epidurál pomohl od únavy - od bolestí ne. Kontrakce jsem rozhodně cítila a věděla, kdy mám tlačit. Při druhým porodu mě zachránil od celkové anestezie. Nechala jsem si ho píchnout a rodila jsem několik hodin - mimi bylo koncem pánevním a nechtělo ven - tak jen připíchli silnější koncentraci a šlo se na císaře. Jinak bych šla pod celkovou narkózu, na epidurál už by čas nebyl. Mám zkušenost, že vlastní kontrakce epidurál nezmenší, ale vyvolávané kontrakce  - ty po něm klesají.

  superkarma: 0 26.08.2009, 10:45:16
 23. avatar
  [8] Kuře [*]

  Poprvé jsem rodila bez epidurálu, takže cca 10 hodin šílených bolestí, protože malá nesestupovala a stahy byly čím dál silnější a častější. Pak následovalo rychlé uspávání a císař, na epidurál už nebyl čas. A po probrání bolesti, třes, no prostě nic moc.

  U druhého škvrněte jsem byla upozorněná, že je možné, že to bude probíhat podobně, takže jsem se o epidurál hlásila hned po příjezdu. A dostala ho. Stahy jsem cítila jako tlak, mohla jsem ležet i na zádech. Po X hodinách z toho byl zase císař, protože dítko opět nepostupovalo, ale já jsem mohla být vzhůru, malého jsem hned viděla, mohla se s ním poňuchňat a pak ještě pár hodin epidurál působil. Narozdíl od prvního porodu jsem se vzpamatovala podstqatně dřív a ani bolesti jsem neměla tak dlouho.   

  superkarma: 0 26.08.2009, 10:44:29
 24. [7] Marit [*]

  Nemuzu si na epidural stezovat,sami mi ho nabidli-a musim rict,ze mi to od bolesti hodne pomohlo,nakonec jsem musela rodit stejne cisarem,takze by mi ho pichli tak jako tak.

  Rodila jsem v zahranici a tam epidural pichaji v sede.

  1. na komentář reaguje jtomis — #18
  superkarma: 0 26.08.2009, 09:22:53
 25. avatar
  [6] wolves13 [*]

  Tak mě ho všichni doporučují, jsem v 8 měsíci těhotenství a názory se tak různí, že ani nejde říct či ano nebo ne. Myslím, že na každého to působí jinak a záleží na průběhu. Věřím, že doktoři ví, co dělají, i když bohužel i to není vždy zaručeno.

  superkarma: 0 26.08.2009, 08:51:00
 26. [5] FAXÍK [*]

  nikdy jsem epidurál neměla a když jsem si o něj řekla, tak že už je pozdě Sml80

  superkarma: 0 26.08.2009, 08:39:31
 27. avatar
  [4] Laliari [*]

  Měla jsem epidurál při prvním porodu, který byl vyvolávaný. Od bolesti mi nepomohl a navíc mi po něm bylo špatně. A když jsem si dovolila postěžovat, že mi to nepomohlo, tak mě porodní asistentka seřvala jak malého haranta, že to mi přece nikdo nesliboval Sml80

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #11
  2. na komentář reaguje kuty — #13
  superkarma: 0 26.08.2009, 08:37:51
 28. avatar
  [3] Juana [*]

  Mám, při vyvolávaném porodu. Byla to úleva, navíc mi to primář doporučil, protože jsem rodila s tlakem 195/130 - asi proto, jak tu čtu, že přitom může tlak klesnout. A tlačit šlo, hned jsem to poznala, že už chce dítko konečně ven, a problémy s tím žádný nebyly. Komplikace taky ne.

  superkarma: 0 26.08.2009, 07:20:24
 29. avatar
  [2] danap [*]

  po 19hodinových bolestech při porodu, kdy malý nechtěl....ven... to byla přímo spása.....a to jsem měla úplně bezproblémové těhotenství, závěr příšerný....nakonec vše O.k.

  superkarma: 0 26.08.2009, 06:34:44
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Máte zkušenost s epidurálem? Jakou?

  Uzasnou. Zpackali mi operaci a uz mi nemohli dat dalsi narkozu. Takze v noci opravovali... :-(

  Po mnoha hodinach bolesti najednou NIC. Konecne jsem nic necitila. Bylo to bezva.

  superkarma: 0 26.08.2009, 01:11:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme