Původ onemocnění, které postihuje podle odhadů až 80 % žen v reproduktivním věku, stále nemá vysvětlení. To je problémem zejména pro nemožnost stanovení prevence a účinného vyléčení.
Odborníci z centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy se domnívají, že mezi hlavní příčiny nemoci může patřit např.: snížená imunita, genetická zátěž, civilizační problém - dlouhodobý vliv estrogenů na pacientku (hormony vaječníků, které podporují růst děložní sliznice nebo mléčné žlázy). Jejich působení je totiž mnohem delší, než tomu bylo v dřívějších dobách.

 

Co je vlastně endometrióza?

Slovo pochází od latinského endometrium, což je výstelka dutiny děložní. Jde tedy o onemocnění, při kterém se částečky endometria nacházejí mimo dutinu děložní. Ložiska reagují na působení hormonů vaječníků stejně jako sliznice uvnitř. Krev z ložisek nemá kam odtékat, a tak se hromadí na jednom místě a vytváří dutinky naplněné krví. Každou menstruací krve přibude.

 

Jak onemocnění poznám?

Nemusíte jej sama vůbec poznat.Řada žen nemá žádné subjektivní potíže. Nejčastějším projevem je však bolest v podbřišku, a to zejména během menstruace a krátce před ní.

 

Specialisté apelují na gynekologické ambulance, aby pacientky s opakujícími se bolestmi v podbřišku odesílaly na specializované pracoviště k dovyšetření. Není totiž ojedinělým případem žena opakovaně a zbytečně léčená antibiotiky pro domnělý zánět vaječníků.


Pozná ji můj gynekolog?

Pro diagnostiku endometriózy se používají i neinvazivní metody (sonografie, magnetická rezonance), ale nejčastější a nejpřesnější zobrazení ložisek umožní pouze invazivní vyšetření – laparoskopie. Proto není v silách ambulantního gynekologa, aby onemocnění poznal.

 

Jak se léčí?
Endometriózu lze dobře léčit právě hormonální léčbou. Zřejmě proto se odborníci domnívají, že procento nemocných v budoucnosti už dále neporoste. Dívky totiž velmi brzy začínají užívat hormonální antikoncepci, která omezuje činnost vaječníků, a tím i činnost sliznice zatoulané mimo vaječníky.

Přesto, že toto chronické onemocnění nelze definitivně vyléčit, lze jej zbavit alespoň aktivních projevů na určitou dobu (zmiňovaná hormonální léčba - blokáda vaječníků), případně chirurgicky odstranit ložiska. Endometrióza se však může za čas zase objevit.

 

Kde se objevuje?

Nejčastěji se ložiska endometriózy vytvářejí na pohlavních orgánech. Méně často pak i jinde - v plicích, střevech, žaludku, ledvinách, močových cestách, ale i jizvách apod. Dosud nebyla popsána pouze v jediném orgánu, a tím je slezina.

 

Endometrióza a neplodnost

10 až 50 procent žen trpících neplodností má diagnostikovánu endometriózu. Příčinou je např. anatomická překážka, porucha imunity apod. Léčba endometriózy závisí na rozsahu a umístění ložisek a na plánování gravidity. Centrum pro diagnostiku a léčbu endometriózy spolupracuje s centry asistované reprodukce. Pacientky s lehčí formou onemocnění tu mají srovnatelnou šanci otěhotnět jako zdravé ženy.

Gravidita je navíc vítanou metodou léčby.

Nejdůležitější je nepodceňovat stálé nebo opakující se bolesti a provést pečlivou diagnostiku na specializovaném pracovišti.


Zdroj: tisková konference Konec ženského trápení

Reklama