Bulvár

Emancipace v práci


Celý dnešek řešíte pouze problémy spojené s emancipací a feminismem doma, v manželství, ale já osobně si myslím, že mnohem závažnější je to, čím nám ženám ukřivďují v práci, za stejnou práci dostává žena o mnoho menší plat pouze proto, že je žena.

Muž je přece živitel rodiny a žena pouze "paběrkuje" a má být ráda, že je vůbec zaměstnaná. A to už vůbec nemluvím o tom, že když má děti, nedej bože občas nemocné děti, musí už vůbec "držet h..u a krok" a být ráda, že je ráda.

Kdepak aby muž mohl jít občas na ošetřování místo ženy, to by byla opravdu troufalost. Kdo to kdy viděl, aby žena chodila do práce a muž se doma staral o nemocné dítě.

Holt v mnoha zaměstnáních je zakořeněný starý přežitý přístup k ženám-zaměstnankyním a jejich  ohodnocení za práci. Tohle je podle mě daleko závažnější než to, kdo večer umyje po večeři nádobí, protože dokud nevyženeme tyhle nešvary ze své práce a nepředěláme své "šéfy", tak to ani doma nebude jiné.

Helip

Milá Helip... souhlasím. Jen bych neposuzovala, co je závažnější. Já myslím, že ten problém prostě závažný je - doma i v práci. A je fakt, že ty léty zažité stereotypy se strašně těžce překonávají.

A co vy a rovnoprávnost? Pište na redakce@zena-in.cz své úvahy a zkušenosti. Ženský magazín je i od toho, abyste si zde mohly v klidu postěžovat, a třeba i zanaříkat. Když nic jiného, třeba se vám trošku uleví. :o))

   
03.08.2005 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [21] psycho [*]

  helip: tak to teda u nás rozhodně není, i různé příplatky máme ne podle výše platu, ale vypočítávají se z počtu odpracovaných směn a v případě životních odměn z počtu odpracovaných let.

  superkarma: 0 05.08.2005, 09:04:14
 2. [19] helip [*]

  Pro Psycho: S tabulkovým platem se nehne, s tím souhlasím, ale vždy to jde nahonit osobními příplatky a tak podobně. To je všechno už předem dané podle tohot, zda nosíš sukni nebo kalhoty.

  superkarma: 0 04.08.2005, 07:17:32
 3. avatar
  [18] psycho [*]

  Já teda nevím, co to melete o tom, že jste špatně placené, u nás bere ženská nebo chlap stejné prachy, máme na to tabulky a není možné dát více chlapovi a méně ženské. Podle mě to je jen laciné téma. A že se nebavíš o tom, že po rozvodu dávají děti z 90% ženským. To není diskriminace?

  superkarma: 0 04.08.2005, 07:10:58
 4. avatar
  [17] Dášule [*]

  Zažila jsem něco podobného. Nutně jsem potřebovala do práce, manžel zůstal doma a zaměstnavatel chtěl od něj potvrzení mého zaměstnavatele, že jsem musela být v práci. Bylo to ještě před 90. rokem, tak jsem se obrátila na odbory a odb. rady vzkázala manželovu zaměstnavateli, že to musí vyplatit, jinak že je budou žalovat oni. Zanedlouho nato mi domlouval manželův zaměstnavatel, že si mám uvědomit, kdo je živitelem rodiny. Zeptala jsem se je, co to je "živitel rodiny", že právní řád něco takového nezná. Vysvětlil mi laskavě, že to je ten, kdo živí rodinu, kdo má vyšší plat. Zažil šok. Řekla jsem mu, že tedy manžel bude mít všechny paragrafy, žádné přesčasy a žádné akce po pracovní době, protože živitelem rodiny jsem já - měla jsem asi o čtvrtinu vyšší plat než manžel. Jo, jo, za půl roku manžela přendali na nižší funkci.

  superkarma: 0 03.08.2005, 18:05:37
 5. [15] Radka JS [*]

  Median. Rozhodně bych nezobecňovala..
  Nemyslím, že tady řešíme otázku přístupu k práci dle pohlaví, ale otázku "za stejnou práci, stejné peníze".
  Nechápu, proč to prostě nefunguje!!
  Já osobně jsem nebyla na neschopence několik let, vždy si na běžnou nemoc vezmu volno. Tak kde je ten rozdíl?? Je to o myšlení a ne o pohlaví!
  Jinak souhlasím s tím, že se nemocenské zneužívá. Taky s tím, že se hodně lidem prostě pracovat nechce. Jsou i tací/takové, které v práci nedělají co mají... Ale myslím, že stejně chlapy jako ženský! Howg.

  superkarma: 0 03.08.2005, 15:45:27
 6. avatar
  [13] kemy [*]

  median: tak to si nemyslim. ty platy zůstanou ve firmách u žen nižší, i kdyby ses třeba rozkrájela.
  mmch a jak oni teda na začátku ví, že chlap je dříč a nebude zneužívat nemocenskou?

  superkarma: 0 03.08.2005, 15:06:49
 7. [12] Katka [*]

  Souhlasím s Median. Pokud žena ví co chce dosáhne toho. Já más skvělou práci, za kterou dostávám dobře zaplaceno (stálo mě to energii, přes postel to nešlo). Doma máme domácí práce rozděleny. Na miminko zatím čekáme, ale chci podobnou dělbu povinností zavést i v této oblasti. Manžel se nebrání, protože už maminka ho vedla k soběstačnosti a ochotě pomoci.
  Je skvělý a přeji takového chlapa každé ženské, která si ho zaslouží.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:46:16
 8. avatar
  [9] liman [*]

  Nezapomenu na svého šéfa - bylo to v r. 79 - kdy seřval jednoho kolegu, když ho potkal s kočárkem - prý to je ženská záležitost a vyhrožoval postihem. Dopadlo to normáulně, šéf dostal po letech a po čase byl rychle odejit. Byl to pořádný blbec, a stejně jsem ho viděl asi před 10 lety s kočárkem s vnoučkem a další mrně na ramenou. Neodpustil jsem si tenkrát dost štiplavou poznámku.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:32:37
 9. avatar
  [8] kemy [*]

  median: rozhodně to neni pravidlo.moje teta pracuje a strejda už se od revoluce válí doma a je na socce. prestiž - neprestiž. má dvě děti a asi ho to ne*ere, páč nemaká a makat nebud.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:32:19
 10. avatar
  [7] Trinii [*]

  median: jen co příjdu do práce tak pracuju, sedím tu sama tak nemám s kým vykecávat...a stěžuju si jen na to, že nemám co dělat a dokonce mě napadne spíš naopak, jestli si ty svoje peníze zasloužím za to, že toho tak málo dělám
  a když se nějaká práce najednou nahromadí tak čas příjemně utíká, mám radost, že se to tady beze mě neobejde, že jsem prospěšná

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:29:15
 11. [6] louže [*]

  Ve státních organizacích jsou zaměstnanci placeni tabulkově. Tam se zohledňuje vzdělání a délka praxe, na pohlaví nezáleží.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:26:28
 12. avatar
  [5] Pajinka [*]

  Můj už byl na paragrafu několikrát, je to fakt otázka zakořeněných zvyků, se kterými zatím těžko co naděláme.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:23:31
 13. avatar
  [3] Trinii [*]

  Mě se zase při "pohovoru" ptali jakou poslouchám hudbu a jeslti mi nevadí, že se tu kouří.
  A jelikož dělám i výplaty tak vím, že v porovnání s chlapama a tím co dělají jsem na tom dobře. A doma to mám taky v pohodě.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:22:06
 14. [2] ValerieM [*]

  Mě zase do práce brali s tím, že se mě zeptali, jestli chci děti. A tak jsem jim slíbila, že 3-4 roky počkám a teprve potom a že se v práci s mateřskýma vystřídáme.

  superkarma: 0 03.08.2005, 14:16:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme