Bulvár

Emancipace, nebo pokrytectví?

Prý „Kdo zneužívá šovinismus?“ dozvěděl jsem se od Meryl na těchto stránkách. Šmahem mne pak tato dáma označila za názorového chudáčka a moji sofistikovanou teorii za slovní průjem. Byla se mnou hotova v cuku letu. Nu co… Alespoň, že mne nenazvala ztroskotancem a samozvancem po vzoru legendárního redaktora Kojzra, který takto častoval disidenty.

Pro střelbu na mé pozice použila sugestivní případ ženy vystavené psychickému teroru na hranici domácího násilí svého manžela. Zřejmě aby ve své šmahem hotové denunciační válce čtenářkám přiblížila, jak to asi u nás chodí. Vedle, přenádherná autorko.
Vskutku neprocházím byt v bílých rukavičkách. Ostatně jsem zastáncem teorie, že vzorně uklizený byt je známkou promarněného života. Jen jsme se se ženou dohodli, že v našem vztahu já budu mužem a ona ženou. Vyhovuje to mně, vyhovuje to jí. Tečka.

Mnohem zajímavější je však její výpad proti mužům reagujícím na emancipaci žen tím, že upustí od sexistických rituálů. Protože věz, drahá autorko, že dávání přednosti ve dveřích, pochvaly zevnějšku, nošení kytek – to vše JSOU ryze sexistické rituály.

Pro vysvětlení musím předem podotknout, že samozřejmě jsem sexistou. Líbí se mi vztah muže a ženy v tradičním pojetí.  Já a má žena jsme se emancipace dobrovolně zřekli (dobrovolně i ze strany mé partnerky).  Nicméně jsem liberál, a tudíž dím – žena má v moderním světě na emancipaci nárok. Každému jeho jest.

Tak jako výhody tohoto kroku, však musí být připravena nést i důsledky. Českým ekvivalentem emancipace je osamostatnění. Pokud dítě dovrší osmnácti let, rozhodne se často, že si zařídí život po svém. Nu dobrá. Odejde z domova a často po všech peripetiích přijde k rodičům žebronit o pomoc. Inu je to stále ještě dítě a začátky jsou těžké. Proč se ale takto chová autorka článku jako dospělá emancipovaná žena?!

Emancipace žen je vzepřením se mužskému sexismu. Tento sexismus vychází z určité společenské role muže a ženy, které provází určité rituály. Tyto modely chování rozstřílelo feministické hnutí na kusy, označilo je z velké části za nepřípustný projev sexismu.
Nu dobrá, odmítne-li však žena tento model chování, je logické, že odmítá i rituály.
Bojovnice Meryl označuje muže, kteří nedávají najevo sexistické chování za pokrytce. Bože, jaká schizofrenie! Chce projevy sexismu bez sexismu – jaká tragikomedie. Obviňuje muže, že se schovávají za feministické hnutí – jaká ironie. Chová se jako adolescent, jenž se chce postavit na vlastní nohy, nicméně za tatíčkovy peníze.

Není to tedy pomsta ze strany mužů za emancipaci, je to logické vyústění změny sociálních vztahů. Co s rituály, když jsme vyrvali jejich kořeny a označili je za ohavné? 

Přečarovná Meryl zahájila článek bojovným titulkem o zneužívání čehosi. „My, nebo oni?“ chřestí v nadpisu dále zbraněmi. V závěru vyzývá k vzájemné úctě, respektu a pochopení. Ó logiko, kde jsi?

 

PS.: Na doporučení jedné milé čtenářky samozřejmě zasílám Meryl do redakce květiny. Jak již jsem říkal, jsem sexista. Mohu si proto tento rituál dovolit…

   
14.02.2005 - Společnost - autor: Radek Kříž

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [258] Avilka [*]

  Tak a čo mám k tej emancipácii povedať ja, keď ste si už všetko riekli.

  superkarma: 0 14.02.2005, 18:00:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [257] *Kotě* [*]

  gryzli: o nebezpečnosti generalizací jsem ti psala už pod článkem o učitelkách... nezapomeň, že negativní myšlení podrývá psychiku

  superkarma: 0 14.02.2005, 17:40:07
 2. avatar
  [194] Wiki [*]

  tak at zijem :)))

  superkarma: 0 14.02.2005, 16:27:53
 3. avatar
  [189] Wiki [*]

  Gryzli 187: ja radsi gambca :)

  superkarma: 0 14.02.2005, 16:24:19
 4. avatar
  [183] Wiki [*]

  si uz pripadam jak v hospode :)

  superkarma: 0 14.02.2005, 16:17:04
 5. [137] otka [*]

  Hannah01:od obyčejného článku o ničem jsme se dostali až k základním lidským právům.Je to blbý,že to u nás není jako v severní Evropě,ale to se tady řešit původně ani nemělo.A vůbec lidi žijte si každý jak chcete a milujte se.

  superkarma: 0 14.02.2005, 15:23:01
 6. avatar
  [122] Hannah01 [*]

  otka: O otm to celé právě není

  superkarma: 0 14.02.2005, 15:04:40
 7. [116] otka [*]

  děláte z komára velblouda,jako by jste jamesovi nechteli rozumet.Vím jak to myslí s rozdělením na muže a ženu,není to o tom ,že jeho žena nechodí volit nebo do práce a jen se stará o barák,jde o to jak se k sobě chovají,on si jí váží a májí rád ,proto jí nosí kytky,ona ho má ráda tak mu vaří mnamky. Ten prvmí článek jsem nečetla ,ani všechny reakce,ale asi do toho pletete i to o čem tu nebyla řeč.Já jsem taky ženská a mám ráda ,když dostanu kytku jen tak nebo to znamaneá ,že chlap je sexista a jý si tu kytku nemám vzít,popř.ho s ní mlasknout po palici?

  superkarma: 0 14.02.2005, 14:52:45
 8. avatar
  [93] Rybulka [*]

  by jsi = bys

  superkarma: 0 14.02.2005, 14:03:06
 9. avatar
  [86] ad.astra [*]

  nečetla jsem všechny příspěvky, ale jak tak koukám, hlavně se to točí kolem kytek, dveří a čištění bot :o))) Můj osobní názor na emancipaci je ten, že KAŽdÝ ČLOVĚK má mít stejná práva i povinnosti. je hezké, že naše vláda začala také snahou o zrovnoprávnění, ale vzala to úplně opačně. Myslím si, že největší problém v emancipaci je mít stejná práva v zaměstnání, tzn. za stejnou a stejně dobře odvedenou práci mít stejný plat !! To se domnívám je to nejzákladnější, o co v rovnoprávnosti jde. Ovšem naše vláda místo řešení tohoto problému, který je dosti palčivý, sáhla do jiného soudku a nadělila ženám jiná práva a povinnosti. Asi dle hesla, chcete se rovnat mužům, tu máte !! A nařídila brannou povinnost pro ženy v případě válečného konfliktu. Jistě, jsou ženy a nebude jich málo, které přivítaly tuto možnost podílet se na obraně vlasti, v tom vidím, že to PRÁVO je v pořádku, ale nastolená POVINNOST jít bojovat za vlast, když má doma žena děti, to mě připadá od naší vlády podlé, copak dítě, kterému je tedy 15 let je již hotový dospělý člověk, který se bez rodičů obejde? Když už by ta povinnost tady měla být, měla by být pro takové ženy, které již nemají v péči děti, která ty děti má již dospělé a umí se o sebe postarat. Vždyť podle zákona je dítě dítětem až do 26-ti let, pokud studuje, a je tudíž závislé na rodičích. Když už bojovat, tak s rozumem a s vědomím následků. Na jednu stranu se propaguje vyšší porodnost a na druhou stranu těmto dětem se vezmou rodiče v jejich 15-ti letech a teď se ty dítě postarej samo o sebe.
  A ještě dovětek k té rovnosti v zaměstnání. Je hezké, že jsou obory, ve kterých žena podle zákona pracovat nesmí, ale proč ji je to PRÁVO ODEPŘENO? Klidně bych to právo na tu práci dala, pokud se žena na to cítí, že ji zvládne, proč by nemohla být třeba kopáčkou, popelářkou, hornicí(Jsou ženy, co se na to cítí)?! Nebo snad zákon brání a zakazuje ženám třeba pracovat na stavbě rodinného domu? Tam žena kolikrát normálně kope, táhá kolečko s betonem... nebo třeba jiná práce, uklízí uhlí do sklepa...

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:40:35
 10. avatar
  [85] Rybulka [*]

  Řeknu-li někomu, že je idiot, jsem fanatik a sektář. Jaký sekty, mohu-li se našeho akademika zeptat? Jsem fanatická žena, jupííí!:o)
  Gryzliku můj milej, zesměšňuješ sám sebe obdivem k rádoby sofistikovaným výblitkům.

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:27:32
 11. avatar
  [81] Hannah01 [*]

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:24:23
 12. avatar
  [78] medunka2001 [*]

  Moc pěkný článek, ale nehodí se sem. Zkuste blisty.cz nebo něco podobného, na ženě-in tohle číst NECHCI.

  superkarma: 0 14.02.2005, 13:11:44
 13. avatar
  [74] marcellina* [*]

  James006: dobrej blabol

  superkarma: 0 14.02.2005, 12:01:02
 14. [70] maja15 [*]

  Ahoj holky, nezlobte se na me ale ja si myslim ze chlap ma byt chlap se vsim vsudy. Ja nejak nefuguju kdyz chlap neumi prastit do stolu. Stat si za svym a mit nademnou prevahu. A kdyz pisu prevahu tak myslim uplne ve vsem :o)Jsem ten typ co potrebuje pevnou ruku, jinak mam divny napady.........trvalo mi dlouho nez jsem prisla na to co mi chybi. Je to asi nejak zakodovny z davnych dob.

  superkarma: 0 14.02.2005, 11:21:46
 15. avatar
  [69] Toniniella [*]

  Aja: Myslíš eman-cyp?

  superkarma: 0 14.02.2005, 11:04:09
 16. avatar
  [68] Aja [*]

  Copak emancipované ženy ale co emancipovaní muži!

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:34:52
 17. avatar
  [67] Rybulka [*]

  Já nevim, proč tady vedete nějaký boje a zamýšlíte se nad emancipací, když jamesík je akorát grafoman, kterej se snaží psát strašně sofistikovaně a logicky a přitom jediná věta nemá hlavu a patu. Z hlediska jazyka i logiky je to vcelku zábavné, leč nedůležité.

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:34:01
 18. avatar
  [66] Sirikit [*]

  Když se podíváme hluboko do historie, tak úloha žen byla vždycky nezastupitelná. Žena, jako dárkyně života, musela být zbožňována a ochraňována, viz např. Mariánský kult ve středověku. Hodně žen v minulosti umíralo při porodech a proto žena, která porodila více dětí, byla váženou a ceněnou. Muž – bojovník a nebo lovec, mohl být kdykoliv zraněn nebo zabit, jeho úlohu samce nahradil však okamžitě jiný. Přesto však muži dokázali převzít otěže a řídit osudy žen, i když podle přísloví že krk hýbe hlavou to bylo mnohdy naopak. Prvorepublikový model rodiny byl založen na tradiční roli muže-živitele a ženy v domácnosti. Přesto paradoxně ženy pracovaly mnohem méně než nyní. Mám ještě v živé paměti svoje rodiče i prarodiče a vím, o čem mluvím. Moje matka byla celý život ženou v domácnosti a dnešní shon zaměstnaných žen by ji nejspíš pořádně stresoval. Za socialismu se hodně mluvilo o emancipaci, ale diskriminace žen se naopak ještě více prohloubila. Ženy byly nuceny (při)vydělávat peníze, tj. pracovat mnohdy více než muži za mnohem méně a kromě toho zvládat druhou směnu i doma, vystát si fronty na všechno možné i nemožné a při neexistenci služeb podávaly často až nadlidský výkon. (Tehdy zřejmě vzniklo úsloví „má stará je polo-žena, polo bagr“). Doplácely na to samozřejmě děti, od šesti měsíců brzy ráno vláčené do jesliček a potom do školky. Takže socialismus sice dal ženám práva, ale v podstatě z nich udělal otrokyně a muže tím pádem rozmazlil, protože si zvykli, že to už nemusí být oni kdo živí rodinu a že žena nejen vydělává peníze, ale ještě se dokáže a vlastně musí postarat o rodinu. Pro mnohé muže je dnešní postavení ženy tak trochu šok. Mnozí se musí smířit s tím, že v práci je jejich vedoucí či ředitel právě žena. A mnozí to prostě nedokážou překousnout. Jsou to většinou muži středního a staršího věku, kteří si zvykli na model ženy-údernice. Mladší muži už většinou takové předsudky nemají, nepovažují domácí servis za výhradní doménu ženy a dokáží se o chod domácnosti postarat stejně jako žena. Dnes je už zcela normální že do movitějších rodin dochází paní na úklid či paní k dětem, večeří se v restauracích a na úklid se objednává firma. Klasický model manželství se trochu mění a jak je vidět, ne všem je to vhod. No ale jak je vidět, diskuse kolem se rozvíjí pěkně.

  superkarma: 0 14.02.2005, 10:26:31
 19. avatar
  [64] Rybulka [*]

  Teda Jamesi, říkala jsem si, že už je to fakt nuda, ale se svou "sofistikovanou teorií" a přirovnáváním se k disidentům jsi mě fakt pobavil

  superkarma: 0 14.02.2005, 09:18:10
 20. avatar
  [62] Mickey Mouse [*]

  *Kotě*: je mi líto, ale slušná dáma ony pozornosti nepovažuje za mužovu povinnost , ale vnímá je jako ocenění své osoby. Jestli tedy některým ženám schází gentlemani, bude to možná tím, že muži na nich nenachází nic k ocenění.
  Ano je to príma hra, pokud se ženy slušného chování nedomáhají urputně. Namísto toho by měly být za dámy. Jistě, u mnoha žen mi dnes schází ženskost. Jakoby s emancipací přijaly drsné chování drsných chlapů, ačkoliv od mužů očekávají gentlemanství.

  superkarma: 0 14.02.2005, 09:12:25
 21. avatar
  [61] Jupíí [*]

  jé ono to tu straší ještě od víkendu

  superkarma: 0 14.02.2005, 07:45:03
 22. avatar
  [60] *Kotě* [*]

  kosmokosmo: ale emancipace není o tom, kdo bude dělat které domácí práce

  superkarma: 0 14.02.2005, 01:29:13
 23. avatar
  [59] kosmokosmo [*]

  Suzanne: ja jsem takova skoro antifeministka....no je pravda, ze to muze byt proste osobnostni rys. Mne "jini"muzi moc nevyhovuji.
  Mam pocit, ze ztraceji pudu pod nohama, ze vlastne ani nevi kudy kam, nevi co se od nich chce, co nechce, najednu stranu chteji zamestnanou zenu, na druhou stranu maj problem , kdyz zena vydelava vic/i kdyz nekdy to nereknou/, nevedi jak byt " hlavou rodiny" i kdyz si mysli, ze by ji meli byt........proste spousta chaosu a zmatku...
  A myslim, ze proste emancipace, prinasi daleko vetsi zatez na zenu, protoze nektere veci ma zena zakodovany v sobe, at se ji to libi nebo ne......a pak mi prijde, ze vlastne ani jedno pohlavi nedela nic poradne a vsichni se v tom placaj.

  Jasne, taky umim pouzivat priklepovou vrtacku a pokladala jsem parkety, muj muz zehli a luxuje........ja nevim, nejsem si jista, ze tim zeny neco ziskavaj, protoze kdyz pak je neco....co by mohli udelat vlastne oba...........z pohledu emancipace, mam pocit, ze kdyz se do toho nechce ani jednomu, dodela to zena.......z nejakeho vnitrniho pocitu, ze to proste ma byt hotovo...
  ale nepovazujte to za nejakou generalni pravdu, proste mi to tak pripada.....pozorovanim cvrkotu kolem sebe....

  superkarma: 0 14.02.2005, 01:19:25
 24. avatar
  [58] Suzanne [*]

  kosmokosmo: ale v Evropě už jsme emancipované skoro všechny. O tom asi není pochyb A muži nejsou o moc horší nebo lepší než před padesáti lety, jsou prostě jiní. I ženy jsou jiné. I svět...

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:57:19
 25. avatar
  [57] kosmokosmo [*]

  Nemuzu si pomoct, ale emancipace mi pripomina komunismus - bylo by to desne prima, kdyby to fungovalo, bylo spravedlive a krasne, jenze ono to nikdy fungovat nebude !

  a tak to mnohym zenam nici zivot a sdira je to,.......
  Co to dela s muzi, o tom ani nemluvim

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:52:56
 26. avatar
  [56] Suzanne [*]

  Mickey Mouse: viz 55 - je to taková hra. Některým mužům to prostě dělá dobře a v podstatě ani nečekají, že za svoji galantnost něco dostanou. Hra - ne dokazování toho, kdo je tu pánem.
  A proč se tu tolik ženských rozčiluje nad tímhle a předchozím článkem - on totiž pořád řeší, kdo je tu pánem, kdo se MÁ jak chovat. Naštěstí jsou to jenom řečičky a mustr na to není. Každá si holt najdeme kolem sebe lidi, kteří nám vyhovují.

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:44:22
 27. avatar
  [55] Suzanne [*]

  to je zvláštní...našla jsem muže, který uznává moji emancipaci, ví, že jsem v podstatě feministka. Přesto mi otevírá dveře, pomáhá mi do kabátu a nikdy mě nenechá tahat těžkou tašku. Docela často mi nosí květiny. Dělá mu to totiž dobře, já to s díky přijímám. To je pro mě fakt chlap

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:41:01
 28. avatar
  [54] *Kotě* [*]

  Mickey Mouse: A ony se k tobě ženy běžně chovají neslušně a nevychovaně?

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:37:16
 29. avatar
  [53] Mickey Mouse [*]

  Feng: Jasně, Guth Jarkovský to psal v době, kdy rovnoprávnost a emancipace znamenaly něco úplně jiného než dnes. A také skutečně ke slušnému vychování patřilo, že muž se choval "galantně" podle těch pravidel, a ženy byly poslušné a sloužily.
  Dnes jako muž budu dál podobně pozorný a galantní, ale od samostatné a rovnoprávné ženy namísto pasivního elementu očekávám pozornost a "galantnost" vůči muži. Nebo snad ženy nemusí mít slušného vychování?

  superkarma: 0 14.02.2005, 00:07:53
 30. [49] Karolina* [*]

  Lenkalara: ale o cisteni bot a davani prednosti ve dverich, o tom, jak kdo vede svou domacnost, je to az v posledni rade. Dulezite jak panove, ale i damy, vidi svou roli, jak maji zadefinovano, co je "skutecny muz" a "skutecna zena". I muz, ktery pomaha v domacnosti a nijak extremne manzelku nesikanuje, muze myslet jako James006. Znam jich mraky.

  superkarma: 0 13.02.2005, 11:27:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme