Bulvár

Eliza: Labradorit bych upřednostnila

Ahoj co si tohle pošmourné ráno nemohli přispat ;-)
Kamínky jsou nádhera i prokletí. Historek má několik a věřím že další budou přibývat.

Před pár lety nás kamarádi navnadili na kamínky a jejich sběr. První amatérské pokusy s barevnými sklíčky ve výsypkách skláren a valounky z řeky nepočítám.

Tak nás jednou kamarádi vzali na jedno pole, že budeme sbírat chalcedony a kdo bude mít štěstí najde i červený jaspis. Netrvalo dlouho, i našla jsem krásný, sytě červený kámen. Nesu ho pochlubit se a byl náležitě oceněn: " jé, to je krásný kus cihly ...." :-))

Jiná situace, na kanadské pláži. Už na burze drahých kamenů mě silně zaujal labradorit.

Vcelku nenápadný šedavý až černý kámen v sobě ukrývá záblesky v barvách pavího peří. Hledali jsme, dlouho, ale našli jsme asi tři malé valounky, kde se po navlhčení a hledání daly zachytit zelené a modré pablesky.

No, neodolala jsem a za poměrně slušné peníze jsem v místním obchůdku pořídila přívěšek z labradoritu s pocitem "to nikde
jinde neseženu".

O to větší šok jsem zažila při návštěvě pražského hobymarketu, kde se dá pořídit labradoritová dlažba. Prostě veliké dlaždice, vyleštěné a v celkové ceně která rozhodně neodpovídá tomu malinkému přívěšku i když není malá.

Jinak mám doma osobně nasbíranou hrst ametystů, náprstek granátů, kalcitovou drůzu, chalcedony, jaspisy, zkameněliny, pazourek, kamennou sůl a od kamarádů růženíny, křišťál i pyrit.

Několik dalších kamínků mám neúplně identifikovaných a už se těším až zas půjdeme něco sbírat.

Snad se mi neutrhne topení kde prozatím úlovky vystavuju. Ale stejně mě nejvíc přitahují kameny neprůhledné, které v sobě skrývají nějakou zajímavost nebo příběh.

Takže se omlouvám, ale křišťál mi přijde jako kus skla a před karneolem dám přednost hezky žilkovanému jaspisu.
Suverénně u mě vedou české granáty (Turnovsko je můj kraj) a zmíněný labradorit.

Připomíná mi, že i když něco může vypadat šedivě  a nezajímavě, při troše péče se může rozzářit mnoha barvami. Díky Fleru mám dokonce i náhrdelník který kombinuje právě labradorit, granáty a stříbro.

Přeju všem sběratelkám úspěšný lov a ostatním potěšení z kamínků, nakonec to mají blízcí alespoň snadné při výběru dárků :-)

Eliza

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


…tak to by se Ti určitě líbil můj jantar, ve kterém je zkamenělá pravěká včela, nebo co to je. Pokaždé když skrze něho koukám, mám takový zvláštní pocit, že můj život je s ohledem na tohle jen okamžik. :- ) Míša


Dnešní téma je celé věnováno kamenům.

Nejen těm drahým, ale každému kamínku, protože on je vlastně drtivou většinou otcem toho šperku, který vsazen do stříbra, zlata…

Všechno o kamenech, jejich léčivých vlastnostech i magickém použití je předmětem dnešního tématu a námětem pro vaše e-maily.

Co chcete vědět o tom svém kamenném příteli i to, jak o kameny pečovat a jak je nabíjet o tom dnes můžete psát a ptát se na redakce@zena-in.cz.

Cenou pro vylosovaný příspěvek bude jak jinak než kniha o kamenech.

   
06.08.2010 - Blog redakce - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] peetrax [*]

  Sml67

  superkarma: 0 07.08.2010, 21:39:29
 2. avatar
  [4] kačinka [*]

  Taky ho kus mám a k tomu bednu jiných, různé jaspisy a acháty a spoustu krystalů. Nasbírala jsem je v mládí a děti je teď občas tahají do školy.

  superkarma: 0 06.08.2010, 10:55:34
 3. avatar
  [3] Eliza [*]

  gerda — #2 Sml16 nee, opravdu takový kámen je, pojmenován je podle naleziště na polostrově Labrador v Kanadě. Někdy se mu také říká spektrolit Sml58

  superkarma: 0 06.08.2010, 10:43:56
 4. avatar
  [2] gerda [*]

  Labradorit? A já myslila, že to bude nějaká srandička a vyklube se z toho pes.Sml30

  1. na komentář reaguje Eliza — #3
  superkarma: 0 06.08.2010, 10:30:57
 5. avatar
  [1] Eliza [*]

  Sml16 To by se mi určitě líbil Sml67

  superkarma: 0 06.08.2010, 10:21:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme