Jestli jste o něm ještě neslyšeli, pak asi žijete na jiné planetě. Protože kdyby kosmetický průmysl a kosmetičtí mágové vyhlašovali nějakou hitparádu, arganový olej by byl už pěkných pár měsíců na čele všech žebříčků.

Kde se arganový olej vůbec bere? A je to opravdu takový zázrak, jak tvrdí reklamy?  Ledacos napovídá, že ano.

Je nezpochybnitelné, že arganový olej patří k nejvzácnějším olejům na světě. Vyrábí se z argánie trnité. Tento strom roste výhradně na jihozápadě Maroka.  Jinde se mu nedaří.  Jeho kořeny sahají až do hloubky 30 metrů a díky nim argánie dokáže čerpat vodu i ve velmi nevlídných podmínkách polopouštní krajiny. I když žije v podmínkách na vodu skromných, paradoxně patří hydratační účinky arganového oleje k těm nejcennějším.

Plody argánie trnité vzdáleně připomínají olivy.  Z jejich pecek ukrytých ve tvrdé slupce berberské ženy tradičním ručním způsobem získávají vzácný olej.  Je zapotřebí celých 30 kg plodů argánie (tedy úroda z 4-5 stromů) na pouhý jeden litr oleje! Výroba tohoto jediného litru zabere celý jeden den.

A aby toho nebylo málo: na plodech argánie si pochutnává přímo v korunách stromů jeden druh místních koz. Nikdo je nevyhání, protože bez nich by tento strom nemohl existovat. Bylo zjištěno, že argánie se rozmnožuje jedině v případech, že její plod projde trávicím traktem těchto zvířat.

olejEndemický výskyt, náročná ruční výroba ani zajímavost s kozami nejsou tím jediným ani hlavním, co z argánie dělá poklad. Tím jsou především látky, které jádra plodů ukrývají. Obsahují třikrát větší množství vitamínu E než jakýkoliv jiný zdroj, který nám příroda může nabídnout.

Podle času sklizně se arganový olej dělí na potravinářský a kosmetický. Ten první je výborný pro diabetiky nebo pro lidi s vysokým cholesterolem a hypertenzí. Nás však zajímají hlavně účinky arganového oleje používaného v kosmetice. 

Vysoké množství vitamínu E propůjčuje arganovému oleji silné antioxidační schopnosti. Chrání tak pokožku před škodlivými vlivy a tím zpomaluje její stárnutí. V Maroku se mu proto říká „elixír mládí“. A protože za elixíry mládí se platilo a mnohdy stále platí i zlatem, přezdívá se mu také „tekuté marocké zlato.“

A na co a jak arganový olej konkrétně používat? Pleti dodává hloubkovou hydrataci a omlazuje ji. Lze ho použít rovněž na vlasy, které vyživuje a hydratuje, nebo na měkké nehty, které chrání před lámavostí.  

Je samozřejmě nutné vybírat si přípravky s přírodním složením, obsahující opravdu arganový olej, nikoliv jeho chemickou náhražku!

NAŠE TIPY:

Arganový olej se vyskytuje jako složka i v dalších kosmetických přípravcích, například v pleťových krémech.  Ty omlazují a regenerují pleť a poskytují jí hloubkovou hydrataci.

BioVelmi vhodný je arganový olej také v krémech na ruce. Dokáže zvláčnit i velmi suchou pokožku, zabrání jejímu dalšímu vysušování a obnovuje odumírající buněčné struktury.

Což nám připomíná, že na péči o ruce bychom neměli zapomínat, protože ruce kolikrát o našem věku prozradí více, než si přejeme.

A pokud si třeba zakoupíte nějaký last minute do Maroka, můžete posnídat typicky po marocku: amlou - pastu z arganového oleje, drcených mandlí a medu s chlebem. A třeba se vám poštěstí uvidět na vlastní oči argánii trnitou a v její koruně – žíznivou kozu, která si pochutnává na plodech vzácného stromu.

Kosmetika s arganovým olejem je totiž nejen velmi účinná, ale nese v sobě i vzácný, poutavý a tajemný příběh své existence a svého vzniku.

Reklama