Zima se nám už konečně přihlásila a my jsme vytáhly svetry. Přiznejme si, že o jejich údržbě a praní toho moc nevíme. Co udělat, abychom zabránily srážení, vytahávání, šmolkování a všemu tomu, co se našim svetrům může stát?

Konečně můžu zúročit užitečnou přednášku paní Elišky Kadlecové, odbornice na textil, kde jsem se dozvěděla vše podstatné o textilních materiálech a jejich údržbě. Popsat všechno by nebylo příliš efektivní, a tak jsem se rozhodla, že své poznatky rozdělím do několika kapitol a poprosím paní Elišku o pár důležitých „detailů“, na které bychom neměly zapomínat.

eliška Kadlecová

Jak je důležité od sebe odlišovat jednotlivé druhy vlny? Jak se v té vlněné „džungli“ vyznat?

Pro určení správné péče je nejprve potřeba vědět, z jakého materiálu je svetr vyroben. Nejpoužívanější je ovčí vlna, která se často používá ve směsi s nejrůznějšími syntetickými materiály. Ty jí buď dodávají lepší vlastnosti – jako třeba elastan dodává pružnost, nebo slouží jako její levnější náhražka – proto pozor třeba na polyamid nebo akryl. Ovčí vlna se také často směsuje s luxusnější kašmírskou a mohérovou vlnou.

Například u ovčí vlny můžeme některým pozdějším neduhům předejít tím, že se při nákupech nebudeme orientovat jen podle barvy svetru, ale i podle řeči symbolů na štítku. Ty nás informují o kvalitě, které se pak přizpůsobuje následná péče. Čím jsou totiž vlákna vlněné příze delší, tím je kvalitnější a bude se méně žmolkovat.

vlna

Poradíte nám, jak se orientovat v symbolech na štítcích?

Jen u ovčí vlny máme hned několik druhů symbolů. Obecně se ve zkratce ovčí vlna značí jako vl, případně W. Kvalitnější čistá střižní vlna pak jako ‚PURE NEW WOOL‘. Dále můžeme na štítcích najít certifikát kvality Woolmark.

Podobně jako Woolmark však vypadá značka Woolblend, která říká, že oblečení je sice vyrobeno z čisté střižní vlny, ale v kombinaci se syntetickým vláknem. V případě, že je na štítku uvedeno pouze WOOL, pravděpodobně se jedná o méně kvalitní a méně trvanlivou recyklovanou vlnu vyrobenou z odstřižků. Vysokou kvalitu naopak vyjadřuje značka ‚LAMBSWOOL‘, říkající, že se jedná o jemnou jehněčí vlnu z prvního stříhání.

foto z přednášky

Děkujeme Elišce Kadlecové( konzultantka Fashion Days a odbornice na zpracování a údržbu oděvů, která vyučuje na několika textilních školách)

A příště si povíme něco o tom, jak se starat o drahé a luxusní druhy vlny, jako je kašmír, angorská vlna a alpaka.

Reklama