Výchova dětí je velmi často rozebírané téma a stejně tak často se názory různí. Asi začnu u mého dětství, moc si toho nepamatuju. Asi nějaký ochranný blok.

Jen pár útržků vzpomínek, také díky vyprávění a fotkám z té doby. celkově vzato, rodiče sami měli zřejmě tvrdší výchovu, stejnou měrou ji uplatňovali na nás. Na mně a bratrovi o rok mladším. Tak hlavně pravidelně jsem dostávala na zadek i za to, co provedl bratr. Díky bohu rodiče v tomto zas až tak nerozlišovali a tak jsme dostali vždycky oba...najednou nebo jeden po druhém...to si fakt nepamatuju. Také doma platilo pravidlo "Nejdřív povinnosti, potom zábava"

Což o to, tuhle metodu bych taky ráda uplatňovala...někdy ale s velmi slabým účinkem. Hlavně, když synáček příjde ze školy, mrskne batohem do kouta, v lepším případě. V horším nechá ležet batoh s učením už v kuchyni za dveřma a já pak mohu slalomovat, pokud nechci překonat rekord ve skoku dalekém, po zakopnutí o zavazadlo. Když se tedy vyhnu první překážce, zahnu okamžitě do jeho pokoje a hřímám:" Sakra, kolikrát ti mám říkat, že si tu tašku máš uklízet do pokoje..." následuje ticho, protože synův pohled i pozornost je plně soustředěná na monitor pc. Bleskurychle klapající hemžení jeho prstů po klávesnici mi prozrazuje, že právě surfuje či komunikuje na facebooku či icq. "Tak vnímáš mě??? Že já ti ten počítač vypnu a nesedneš k němu celý týden!" To zabírá vždycky, zamlženým pohledem mě sjede pohledem a hlesne:" Jasněěěěěě...."

U něj i mé dcerky jsem kdysi dávno zavedla tzv. pomůcku Počítám do tří, kdy teda už mi dochází trpělivost, ale ještě dávám šanci k urychlené nápravě čehokoliv - chování, úklidu či jen zrychlení přesunu z koupelny do postele. " Takže počítám do tří a jestli to nebude(neposlechneš, neuděláš, nedoneseš), tak dostaneš vařečkou na zadek."

Pamatujte, že toto pravidlo fakt funguje, ale musí se to vždy dodržet....aby děcko vědělo, že to myslíte vážně. Jinak můžete počítat třeba do padesáti a bude vás ignorovat. Mně se to osvědčilo a dodnes to u nás funguje.

Hezký den všem...

Elioza

Pozn. re.: Text nebyl redakčně upraven

Tak z vařečky bych měla respekt, pokud jak říkáte, vždy dokonáte slibované! :)

Reklama