Dnešní téma je pro mne oříšek. Do oříškových rohlíčků možná tak akorát, ale já si na něm zuby vylámu. Proč? Protože jsem dosud ani netušila, že se peče svatomartinská husa, o rohlíčcích či buchtách ani nemluvím. Také mladé vínko nepopíjím.

Na pekáč nedám nic, protože není víkend a já nemám potřebu kuchtit a následně hodovat. Děti mají oběd ve školce a ve školní jídelně. Miláček si dojde na oběd rovnou z práce, kam se mu zamane a já slupnu nějaký ten zbytek. Dnes si dám brokolicovou polévku a kuřecí kousky na houbách a pórku. Spláchnu to pramenitou vodou a případné žaludeční nevolnosti a křeče rozpustí lehká kola. K večeři si dopřejeme " co dům dá".

Sami vidíte, tedy spíš si můžete přečíst, že domácí nálada ani skladba jídelníčku není slavnostní a dnes ani nebude. Husy si mohou vesele běhat na dvorcích nebo se chladit v mrazácích, zelí dál zůstane v pytlíku či sklenici a knedlíky? Co to je??

Né, vážně...knedlíky jíme jen, když se k tomu a tomu jídlu nic jiného nehodí. A právě k huse se zelím by se nehodily ani těstoviny ani rýže. Brambory asi jen pro gurmány. Takže knedlík v tomto případě by i zvítězil, ale....

Svátek svatého Martina neslavíme. A nevzpomínám si, že by se kdy v naší rodině slavil. Znám sice několik Martinů, o jejich svatosti se však dá dost dobře pochybovat. Svatý Martin dle pranostiky na bílém koni také nejezdí, tak co tedy oslavovat? A proč hodovat? Nestačí snad, že celosvětové obžerství kolem vánočních svátků zvedne nejen krevní cukr, tlak, ale i opakovaně vznikne podtlak v peněženkách?

Kdo chce, ať si slaví, hoduje a popíjí. Ať už na svatého Martina, nebo na jiného svatého. Je to jeho věc. A já nikomu jeho zvyky neberu. Jen prostě tento svátek neslavím.

Tímto přeji vše nej... všem Martinům, ikdyž nejsou a nebudou svatí;-)....Elioza

Pozn. re.: Text nebyl redakčně upraven


Pro mě je to také vcelku normální den, jen o víkendu si neodpustím zkusit některé z moravksých vín! :)

Právě dnešní den je dnem oslav sv. Martina. Tématem dne jsou tradiční oslavy, jak probíhají právě u vás doma.

  • Jak probíhají oslavy sv. Martina u vás?
  • Pečete husu nebo i jiné dobroty? Pošlete nám své recepty!
  • Máte rádi nějaké jiné tradiční oslavy?
  • Které z nich doma slavíte? Jak probíhají?
  • Účastníte se slavnostího ochutnávání vína?
  • Máte rádi mladá vína?
  • Jaký je váš vztah k domácím českým vínům?
  • Věříte v pranostiky?
  • Nazařadíte tento den mezi slavnostní chvíle roku?

Posílejte své příspěvky už na redakce@zena-in.cz

předmět: Martin

Během dnešního dne budeme vaše příspěvky, které do redakce přijdou, zveřejňovat a autorka jednoho z nich bude odměněna. Bude se moci těšit na tělový krém z výtažky z vína a echinacei a tekuté oční stíny od Avonu.

Těším se na vaše příspěvky! Posílat můžete i fotografie jídel či recepty na tradiční svatomartinskou husu nebo jiné dobrůtky.

kréma stíny

Reklama