Na dnešní téma jsem nechtěla vůbec psát, ale když jsem si tak pročítala vydané články od čtenářek, u některých si i pobrečela dojetím, tak jsem si to rozmyslela.

Nejsem si jistá, jestli kápnu komukoliv do noty, ale to je asi úplně jedno. Jsem od přírody tvor společenský a mé znamení býka to také předurčuje, navíc čínské znamení myši mi dodává jistou dávku péče o druhé, ale také kritičnost. A od toho se odvíjí můj kamarádský život a nejen ten.

Na základní škole jsem měla jednu nejlepší kamarádku a více kamarádek, které jsem ovšem neřadila mezi nejlepší. Stejně tak na gymnáziu. Žádné z těchto přátelství nepřežilo. Umřelo spolu s odchodem každé z nás na rozdílnou střední školu a poté i na vysokou či do práce. Když jsem se po čase snažila opět na staré přátelství navázat, zjistila jsem, že to už nejde. Každá z nich má nový život, nové kamarádky, nové partnery, nové zaměstnání....

Nyní mám kamarádku Janu a věřím, že mohu napsat nejlepší kamarádku. Prožily jsme si každá své. Naše přátelství bylo dokonce na dva roky přerušeno nedorozumněním. Ale i to se vyřešilo a my jsme v kontaktu již více než 10let. Věřím, že se dá navázat na přetrženou nit i po delší době a naše přátelství je toho důkazem.

Dalším nejlepším přítelem je můj miláček, kterému mohu říct cokoliv a přesto mě neodsoudí, má mě rád takovou, jaká jsem. A když ví, že stačí vyslechnout a neradit, je to úplně super kámošská výpomoc, když třeba Jana nemůže.

Vůbec nejlepší "kámoškou" je mi exmanžel. Proč on??? No tak předně mě zná velmi dobře, po vyřešení svazku, který jeho svazoval a mě neuspokojoval, jsme si našli společnou řeč a dokážeme na dané téma debatovat třeba i hodinu. A věřte či ne, bez postranních úmyslů. On má svůj život, já také. Nejcennější je mužský úhel pohledu na danou problematiku, kterého se mi jaksi nedostává. Zároveň hodně diskutujeme o dětech, narozdíl od jiných rozvedených rodičů.

Takže v závěru je celkem jedno, zda je "kámoškou" muž (a nemusí to být nutně gay) či žena, hlavně, že si rozumí, umí si poradit, podržet se, podat pomocnou ruku, pohádat se a opět se usmířit. Stejně jako v partnerském vztahu.

A dva citáty jako tečku za mou úvahou:

"Přítel je někdo, před kým je možné myslet nahlas." R.W.Emerson
"Přátelství má větší cenu než příbuzenství..." Cicero

Hezký víkend všem přeje Elioza

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


Přátelství s expartnery, to by bylo na jedno celé denní téma :)

 • Máte nejlepší kamarádku?
 • Je to spolužačka z dětství, sousedka, nebo dokonce televize?
 • Nebo jich máte více?
 • Jaká je?Vídáte se často?
 • Kde se scházíte?Jak dlouho se znáte?
 • Zná jí vaše rodina?
 • Proč je to právě ona? Čím si to vysloužila?
 • Ví o vás všechno?
 • Mluvíte o všem?
 • Co byste jí nikdy neodpustila?
 • Ztratila jste někdy tu nejlepší kamarádku?

Pište mi na redakce@zena-in.cz

heslo: kamarádka

Jeden z příspěvků, které budeme během dnešního dne zveřejňovat, bude odměněn. Můžete získat krásnou rtěnku a fialový lak na nehty od Avonu pro sebe nebo pro svou nejlepší kamarádku? Dárečky k Vánocům se vždy hodí, je to tak?

Tak pište! Budu se těšit na vaše příběhy, fotografie, postřehy, radosti či stížnosti. :)

lak a rtěnka

Reklama