Musím znovu podotknout, že si moc toho z dětství nepamatuju. Ale pokusím se zašátrat v paměti a věřím, že něco vyšátrám.

Když jsme jezdívali s bráchou k babičce do Lysé nad Labem, těšívali jsme se na jablečný pohár. Dělávala nám ho jednou za čas, ale byla to mňamka.

Rozvařila jablečný kompot s vanilkovým pudinkem a nalila do misek, kde už se válely na dně piškoty slepené marmeládou. Když jablečná hmota trochu vychladla, nalila vrstvu čokolády, která ztvrdla chladem. Než se tak stalo, nasypala do ní nasekané vlašské ořechy a dala do lednice vychladit. Před podáváním ozdobila šlehačkou. Dodnes si na tuto dobrotu pamatuji, přestože babička už není mezi námi živými.

Sama jsem schopná pohár vyrobit a vždycky, když lžičkou doluju čokoládovou hradbu, abych se dostala k jablíčkám, vzpomenu si nostalgicky na mou bábi. A taky na dětství.

Co vařila moje mamka je pro mne záhadou, pokud se jí přímo nezeptám. Snad jediné jídlo, které dělávala, ve mně vzbuzuje příjemné nostalgické vzpomínky na ty bezstarostné chvíle. Asi to znáte taky... Když bylo k obědu klasické knedlo-vepřo-zelo nebo knedlo-kuřo-zelo nebo taky knedlo-kachno-zelo, ať už s knedlíkem bramborovým ( ten já raději ) nebo jen s kynutým, tak pak následovala večeře zhotovená ze zbytků této obědové krmi.

Knedlíky nakrájela na kostky, maso obrala a nakrájela též, vše hodila na pánev a ohřála, opekla, osmažila, přidala zbylé zelí a zamíchala. Horké to rozdělila na talíře, my se na jídlo vrhli a pak už se jen olizovali. Nevzpomínám si, že by mi tak chutnal oběd předtím jako poté večeře ze zbytků:-)

Když z tohoto něco zbylo, měli jsme báječnou večeři;-)

knedlo

Na závěr bych uvedla sladkosti, které mi hodně asociují má mladá léta. Za doby totality naši jezdívali do Německa a odtud vozili nám dětem sladkosti, které u nás tehdy nebyly k dostání, ba ani k vidění.

Např. žvýkačky jiné než Pedro a Bájo...čokolády, lízátka, "práskací" prášek ( říkali jsme tomu "práskací bonbony" )...proč? To nevím, rozhodně to nemělo tvar bonbonů, nemělo to žádný tvar. Lentilky v megavelkých tubách, želatinové bonbony, karamely (u nás tehdy byly k sehnání Sisinky a možná i nějaké ty mléčné ). Ale ze všeho nejvíc mi chutnaly arašídky v čokoládě a cukrové polevě.

Díky těmto laskominám jsme tehdy byli s bratrem u dětí v kurzu. Vše je už dnes běžně k dostání i k vidění. V kurzu jsme nyní díky něčemu jinému;-) Takže, když mě přepadne nostalgická nálada a chuť, koupím si barevné oválky anebo Deli, pistáciové ( to bylo k dostání i u nás ) a mlsám. Mlsáte taky?

Arašídky mají i barevné;-)
arasidy

Hezký páteční den a prima víkend všem...Elioza

Text nebyl redakcí upraven.

Jojo, zbytky knedlíků, zelí a maso takhle upravené znám. Nevím, jestli to bylo jenom rodinné označení, nebo to používají i jinde, ale my jsme tomu říkali „bordel v kastrolu“. Už vím, co budu dělat zítra. :)

Dnes si povídáme o jídlech, která provázela naše děství. Na která vzpomínáte vy? Pište na adresu

redakce@zena-in.cz

Reklama