Kouzlo vánoční atmosféry si i se svými přáteli vychutnala naše čtenářka Eliana. K příspěvku přikládá také fotografie vánočních suvenýrů :)

Tuto sobotu jsme se vypravili na výlet s našimi přáteli. Vznikaly různé obavy z cesty po větrném úderu předchozí dny, sníh a ledovka také nepřidávali na klidu. Nasadili jsme do auta pořádnou vánoční atmosféru díky vánočním cédečkům, ojínělým stromům a možná i kamarádově živé vodě alias slivovici. Ráno jsme se pokochali zářící Prahou, kterou jsme míjeli po novém obchvatu a pokračovali po D8 a E55. Těšila jsem se, že díky špatnému počasí bude méně lidí, ale když jsme míjeli asi padesátý autobus se zájezdem a projížděli ucpané benzinky, aniž bychom si mohli odskočit, pochopila jsem, že to bude masakr.

Bezpečně jsme dorazili na německé odpočívadlo, kde nás zcela nelogicky málem nabořil jistý áčkař v Oktávii. Naštěstí to dobře dopadlo a my jsme zaparkovali zdarma na našem místečku nedaleko centra. Zima byla pěkná, ale město se teprve probouzelo a my si užívali omrzlých tváří a kochali se výzdobou cestou kolem nádraží a po Prager str., kde pozvolna otvíraly stánky s dobrotami a tradičními dárky.

Proběhli jsme Altmark galerii, kde jsme se drobek ohřáli a pokračovali k Frauen Kirche, kde si muži natankovali první svařák a pozorovali rostoucí návštěvnost. Vydali jsme se do kostela a chvilku tam poseděli- každý se svýma myšlenkami a kochali se tou nádherou.

S kamarádkou jsme se šly projít po památkách a chlapi po stáncích se svařákem a pochutinami. Společně jsme pak pozorovali průvod štoly a řemeslníků na vyzdobených vozech ať motorových nebo tažených koňmi. V ulicích bylo možné spatřit streetové umělce - zlatou sochu, pána s pejskem zamrzlého v čase, množství hudebních uskupení...

Hlavní trhy probíhaly na Altmarktu, kde bylo malé ruské kolo, klasický dřevěný kolotoč, stánky s jakoukoliv různorodou výzdobou od jedoucí mašinky přes kývajícího srnečka, ježka, krtka, kominíka a dalších různorodých bytostí nejasného původu. Nádherné vůně se linuly všude kolem a dotvářely příjemnou atmosféru. Překvapivě frčela pečená jablka nebo jablka v čokoládě, klasický bratwurst, ryby, pečené kaštany, pražené ořechy, svařák, punč...Stánky nabízely svíčky, šperky, svícny, látky, šály, šátky, tradiční ozdoby, malé kolotoče, cinkrlátka...

Po konzumaci několika dobrot a pro pány pár kalíšků svařáků jsme pocítili potřebu navštívit toalety a to už bylo horší..v obchodním domě už bylo tolik lidí a hodinová fronta na toalety (0,50EUR), kde to řídila pěkně protivná fraulein. Kdybychom to bývali riskli na Prager Str. bylo několik ToiToi toalet naprosto bez front, ale kdo to mohl vědět.

Na Prager Str. byly trhy vlastně tytéž, co na Altmarktu, ale mnohem levnější. S kamarádkou jsme se kochaly v Desigualu a obešly i pár obchůdků, zatímco chlapi to vzali ryze vánočně a se zakoupeným hrnečkem tankovali svařáček a pozorovali cvrkot. Bylo mi jasné, že řízení domů je jen na mě..

Koupili jsme jen pár drobností, spíše jsme si užívali to kouzlo vánoční atmosféry. Já si koupila takový ten závěsný kruh na trám-viz foto. Páni měli radost z těch úžasných hrnečků -viz foto.

hrjedna

hrdva

kruh

Ceny:

Bratwurst:  1,80-3,50EUR

Svařák: 1,50-3,- EUR

Pečené kaštany: 3,- EUR

Pečené jablko: 4 EUR

Toalety: 0,50 EUR

Trdelník: 2,50-3,- EUR

Cestou domů si dali chlapi ještě živou vodu a jsem ráda, že nás nestavěli policajti, protože to v autě rozhodně nevonělo po skořici. Nakonec mi posádka auta usnula a já si v klidu vychutnala pohled na zářící Prahu a dovezla je pěkně a bezpečně domů :-)

Eliana

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________

Přátelé mohou děkovat za takovou kamarádku i řidičku – a já vám děkuji za milý příspěvek, včetně „deutsche pucláků“ :)
Přeji pěkný předvánoční čas
Saša

Téma dnešního dne: Vánoční nákupy v zahraničí

  • Jezdíte na vánoční trhy, potažmo vánoční nákupy, do zahraničí?
    do Drážďan, do Vídně, do Londýna, do … …
  • Pokud ano, napište proč. V čem jsou jiné a lepší, než ty naše?
  • Pokud nejezdíte, napište i důvod, proč ne.

Těším se na vaše předvánoční příspěvky.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek (pisatelů) odměníme malým dárkem: výživnou maskou na vlasy Gliss Kur a suchým šamponem zn. Syoss. (obojí ze zahraničí:)

dsyoss

Reklama