Přiznává čtenářka s nickem Eliana. Ona je naštěstí rozumnější. Více se již dočtete v dalším tematickém příspěvku.

Vánoce na splátky má můj bratr. Pravidelně se chce předvést a rodině dát něco “echt” pohlcen reklamou o hitech letošních, předletošních a poletošních Vánoc... Nechápu to. Když si jeho žena vzala na splátky zázračné hrnce, co přežijí i atomový útok, zuřil jak španělský býk v aréně. Snad už hrnce splatili a možná si je někdo i vyzvedl ve sběrném dvoře k recyklaci, neb nevydrželi a nepřilnavá plocha přilnula nejen ke dnu hrnce, nýbržto i ke krmi v ní vařené.

Ale Vánoce, to je jiná..to je přece důvod si polepšit a dopřát si nejen hmotných statků, ale i kupou poživatin, co základní potraviny viděly jen z jedoucího Pendolina. Stržen předvánoční fašírkou reklam, dětí, toužících po novém mobilu, počítači, značkové mikině, působí dojmem myšáka jdoucího za vůní pravého eidamského sejra.  V každém hypermarketu ochotný a usměvavý přepážkový pracovník nabídne tolik výhod splátkového prodeje či půjčky, že odolat je pro mnohé nesnadné. Šáhnout po tom kousku lákavého voňavého sýru je velmi snadné..jen malý podpis vlastní krví. Podmínky, pche, přece nikdo nečte... úrok, no jasně za všechno se platí..kolik že to je navíc..no jasně, to se nějak zvládne.... A tak mají, jako další české rodiny, spokojené Vánoce...děti dostaly, co chtěly..nová televize se dobře vyjímá na staré skříňce, žlučníku i ledvinám se dostane též zadostiučinění kupou patlanin a pitíčka...Každé Vánoce splácí tak dva tři roky...Mne by to přišlo smutné.

Na splátky jsem nikdy neměla nic. Jen dům máme na stavebko. Moje sestra říká, co nemám, nepotřebuji a když to potřebuji tak si na to našetřím. Vánoční dárky už mám pro všechny. Prostě jsem letos dárky vyrobila nebo spíše našila a něco málo pokoupila, ale Vánoce na splátky by měly být především v tom, že splatíme svým blízkým třeba svou nepřítomnost v průběhu roku. Vánoce nejsou o darech, ale o atmosféře, času k zamyšlení, hodnocení a nepřeberné množství vůní – od vanilky, přes brusinky až k jehličí! Tak neblázněme, dejme si vánoční čaj s vanilkovými rohlíčky, zapalme si svíčku (ne, nic jiného), zazpívejme si (ti obdařeni  hudebním sluchem) a poklábosme s přáteli a rodinou!

Eliana

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

_____________

Vy už máte všechny vánoční dárky?? Tak to jste skvělá. Jéé a vanilkové rohlíčky. Stačí jen zmínka a už se sbíhají sliny. :)
Děkuji moc za pěkný příspěvek.

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

Reklama