Proč nazvala čtenářka s nickem eli.emanuela svůj příspěvek Smutek z dárků, to se dozvíte, když si ho otevřete a přečtete.

Dobrý den,

posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

Smutek z dárků
Kdysi (snad před rokem) jsem tady, na ženě-in, četla článek o lidech, kteří zrušili dávání dárků o Vánocích. Počkají si na povánoční výprodeje a nakoupí si za méně peněz a v mnohem větším klidu. Líbilo se mi to. Obzvlášť proto, že mi davy lidí v obchodech strašně vadí.

S manželem jsme párkrát byli před Vánoci bezradní - co si vlastně dáme? Děláme si radost průběžně, během roku, takže řešit nějaký dárek pod stromeček bylo utrpení. Překvapení se nekonalo, vždy jsme věděli, co rozbalíme. A přišlo nám to jako fraška. Dokázali jsme se nad to povznést a na dárky kašleme. Pokud jeden z nás od druhého nedostane dárek, nevadí nám to.

A moc bychom si přáli, aby i naši nejbližší pochopili, že opravdu nepotřebujeme mít pod stromečkem dárky. Bohužel mínění, že o Vánocích se prostě MUSÍ dávat dárky, je v naší společnosti tak hluboce zakořeněná, že rodině to nevymluvíme. I když jsme je mockrát prosili, ať nám nic nedávají, neposlechli. Z obou stran jsme loni dostali obrovský nový spotřebič do kuchyně. Naše kuchyně je maličká, takže ty dvě hrůzy trůní na kuchyňském stole a zavazí. Jednu používáme přibližně jednou do měsíce, druhou jsme použili za celý rok asi 3x. Kdybychom něco takového chtěli, koupíme si to. Možná to bude znít nevděčně (což bych nerada), ale mrzí mě, že nám to dali. Mohli ušetřit takových tisíc! (Pořád od nich slýcháme, jak nemají peníze.)

Stejně tak u dětí. Dcera je velký živel a divoch. Bohužel jí nejde vysvětlit, že hračky nemá ničit. Vždy opáčí, že to buď spravíme, nebo že dostane nové. Od babiček totiž pravidelně dostává takové hromady plyšáků, panenen, kostiček, ..., že už si ničeho neváží. Doma to jen zavazí, já trpím, když něco najdu zničené, a dcera si stejně hraje jen s pár oblíbenci. Hračky postupně protřiďuji a zřejmě je odnesu do charity.

V tomto směru se na Vánoce hrozně netěším. Naši blízcí nedokážou pochopit, že chceme mít klidné svátky, strávené v rodinném kruhu. Pořád si myslí, že když nám nedají hromadu darů, nebudou to správné Vánoce. Při každém setkání od nich slyšíme, jak na dárky nemají peníze a že letos toho pod stromečkem moc nebude. Jenže říkají to každý rok a každý rok to přeženou. Nechci znít nevděčně, ale je mi z toho smutno. Proč ty peníze radši neinvestují do sebe? Proč nedokážou pochopit, že mi největší radost udělají oblíbenou čokoládou? Proč neposlouchají, když jim říkáme, co by nás opravdu potěšilo?

Doufám, že se jednou dočkám doby, kdy Vánoce budou tím, čím mají být - klidnými svátky v rodinném kruhu, plnými lásky a pohody.

S přáním pěkného dne
eli.emanuela

Pozn.red. : Text nebyl redakčně upraven

_____________

Taky bych si to přála, bohužel ta společnost už je nastavena tak, že to asi hned tak nebude. Udělejme si takové svátky plné pohody a lásky alespoň v kruhu své rodiny. To také není málo.
Děkuji za Váš hodnotný příspěvek.

Téma dnešního vydání zní: Vánoční půjčky neboli peníze na cokoliv

 • Vzala byste si půjčku na Vánoce?
 • Pokud ano, z jakého důvodu?
 • Znáte takový případ ve svém okolí?
 • Naletěla jste někdy bankám či spořitelnám s „výhodnou“ půjčkou?
 • Jste schopna koupit svým blízkým cokoliv, i kdybyste si na to měla půjčit?
 • A co vánoční pobyt na horách?
 • Našetříte nebo půjčíte?
 • Měl by se vůbec člověk na Vánoce zadlužovat?
 • Naštvaly by se vaše děti, kdyby měly pod stromečkem méně dárků?
 • Vyrábíte dárky?
 • Zastáváte názor, že i malý dárek potěší a na ceně nazáleží?
 • Jaký je váš všeobecný názor na půjčky v období Vánoc? (na cokoliv)
 • A co případně dárky na splátky? Jsou některé výhodné? A jsou vůbec nutné?

Děkuji za všechny příspěvky a komentáře
piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměním malým dárkem (bez půjčky)
kosmetikou pro krásné ruce - v „luxusním balení“ :)

darecek

Reklama