Čím je rodina rozvětvenější, tím méně se svátky slaví. A tak čtenářka eli.emanuela slaví v podstatě celý rok. Třeba milým setkáním nebo vzpomínkou.

Dobrý den,
posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

„Je to chlapeček! Jak se bude jmenovat?“ - „Kateřinka!“

Pokaždé, když jsem se rodičů ptala, podle čeho vybírali jména, neuměli odpovědět. Pro kluky bylo jméno jasné, ale co my - holky? Maminka měla svá vysněná dívčí jména, třeba Darina, ale nakonec žádné z nich nedala. U mě měla maminka těžký porod, takže možná pod vlivem uspávadla plácla první, co ji napadlo. Kdoví. Jako malá jsem své jméno neměla ráda, ale dnes jsem spokojená. Můj muž navíc hýří fantazií, s mým jménem se doslova mazlí, vymýšlí nové a nové varianty a z jeho úst mé jméno zní tak něžně, romanticky, láskyplně... :) Věřím, že tak by z jeho úst znělo jakékoli jméno, vždyť důležitější je to, co cítí k mé osobě, jméno zde nehraje roli. Ne nadarmo se říká, že každé jméno je krásné, když se krásně vysloví. :)

Jako není jasné, proč mi rodiče vybrali právě to jméno, které nosím, vznáší se otazník i nad mým mužem. Když ho maminka čekala, toužila po holčičce a byla 100% předsvědčená, že holčičku skutečně čeká. Když konečně po náročné první době porodní děťátko vykouklo na svět, sestřička hlásila takové to obvyklé: „Je to krásný chlapeček, maminko, gratuluji. Jak se bude jmenovat?“ A manželova maminka bez váhání prohlásila: „Kateřinka!“ Proběhlo vysvětlování, že chlapeček se nemůže jmenovat Kateřinka, a asi bylo zvoleno první klučičí jméno, které jí přišlo na mysl. Pěkné, české.

U našich dětí jsme měli jasno, že chceme „normální“ jméno. Nelíbí se nám kombinace českého příjmení a zpotvořeniny jména, vypadá to kolikrát komicky. Co třeba Matthias Bezoušek? Proč mu nemohli dát normálně Matyáš a ušetřit ho vysvětlování, jak se jeho jméno píše? A takových dětí znám víc. Rodiče na ně samozřejmě volají česky Matýsku, Natálko a podobně, ale v rodném listě mají krkolomné zápisy.

Co se slavení svátků týče, mám jeden tip. U nás doma jsme nikdy neměli problém se zapamatováním. Někteří (ti dříve narození) své jméno už v kalendáři neměli, my zbylí jsme měli svátky pěkně pohromadě, s dvoudenním rozestupem. To by si zapamatoval každý. :) Ten první v řadě se vždy připomněl a ostatní stačilo jen odpočítat. :)
Teď už je naše rodina příliš rozvětvená, takže žádné snadné odpočítávání se nedá využít. S manželem jsme se shodli, že svátky slavit nemusíme. My dva si ostatně ani nedáváme dárky k narozeninám či Vánocům, nepotřebujeme to. Zato babičky využívají každé příležitosti, aby dětem něco daly. Příliš radost z toho nemám, neb byt se nám plní hračkami, se kterými si skoro nikdo nehraje. Malé děti nepotřebují přehršel hraček. Např. nejmladší má jednu zamilovanou hračku na spaní, ostatní jen prohlídne a nechá být. Nejraději by si hrál s tím, co je zakázáno - klávesnice, monitor, tiskárna, ... :)

Pokud lidi chtějí slavit svátky, ať je slaví. Já to nepovažuji za důležité a i ostatním říkám, že svátek neslavím. Jednou za čas se ozvat a dát často neosobní dárek, to není nic pro mě. Raději svým blízkým během celého roku říkám, že je mám ráda a co pro mě znamenají, raději jim během roku udělám radost nějakou maličkostí jen tak. Nepotřebujeme svátky k tomu, abychom na sebe byli milí a něco si dávali, my slavíme v podstatě celý rok. :)

S přáním pěkného dne
eli.emanuela

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Děkuji za vtipný příběh, týkající se narození vašeho manžela – „Kateřinky“ :) a také za Váš názor.
Co se týká zkomolení českých jmen, s tím s Vámi naprosto souhlasím, ale jinak jsem na druhé straně tábora, kde se svátky, byť v malém, slaví. :)
Pěkný, zářijový den
Saša

Téma dnešního dne: Slavíte jmeniny?

  • A nemusí jít o žádné okázalé oslavy, stačí jen, jestli si vzpomenete.
  • Anebo častěji zapomenete?
  • Nejen na ty svoje, ale i na jmeniny vašich blízkých.
  • Líbí se vám vaše jméno?
  • Proč si myslíte, že vám rodiče vybrali právě toto jméno?
  • A na základě čeho jste vybírali jména pro své děti?
  • A slavíte s nimi jejich jmeniny?
  • Slavíte ty vaše?

O jmeninách aneb svátku jména pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou od firmy Avon / sadu pleťových krémů Anew Reversalist.

kremy

 

Reklama