Novinky

eli.emanuela: Díky za ty možnosti

Na závěr dnešního tématu si přečtěte příspěvek od maminky eli.emanuely, pro kterou je dnešní téma jako stvořené, protože právě v tuto dobu má doma budoucí školačku.

Dobrý den,
posílám příspěvek k dnešnímu tématu.

Díky za ty možnosti

Jediný zápis, který mi uvízl v paměti, byl zápis mého mladšího sourozence. Ve výtvarce jsme tehdy měly za úkol vyrobit pro budoucí prvňáčky figurky z moduritu. Podařilo se mi vyrobit dle mého nádherné zvířátko a strašně moc jsem si ho chtěla nechat. Doufala jsem, že to naše prtě přemluvím, aby si u zápisu vybralo právě moje zvířátko a já ho tak mohla získat zpět. Co se nestalo? Ta mrňavá zákeřná potvůrka, která mi tak ráda dělala schválnosti, si samozřejmě vybrala něco úplně jiného a já už zvířátko nikdy neviděla.

Jsem zvědavá, jak budou probíhat zápisy u našich dětí. Ale ať už to bude jakékoli, jedno vím už teď. Jsem neskutečně vděčná za možnosti, které dnes máme. Zjišťovala jsem si, jaké alternativní školy existují. Samozřejmě, že je spousta soukromých, ale ne každý může dát měsíčně nějakých pět tisíc (a víc) za školné. Naštěstí jsou i státní školy, nádherné, s úžasně vybavenými třídami. Ale co se mi opravdu líbí, je to, že děti již nemusí sedět celých 45 minut v lavici jako pecky. Že mohou pracovat svým tempem, a jakmile jsou hotové, mohou si ve třídě hrát. Že jsou vedeny k tomu, aby si dokázaly potřebné informace samy vyhledat. Že jsou školy, kde děti nehodnotí známkami, ale slovně - je tu víc prostoru pro vyjádření toho, co dítě umí, i pobídnutí k tomu, co by mohlo do budoucna zlepšit.

Líbí se mi, že přibývá škol s daltonskou výukou, že jsou i státní Montessori školy a další zajímavé alternativy. Rodiče tak mohou vybrat školu, která lépe odpovídá povaze dítěte.

Využili jsme dnů otevřených dveří - je to obrovský rozdíl mezi tím, jak třídy vypadaly za nás a jak vypadají nyní. Doufám, že se našemu dítku bude ve škole líbit. Zatím se těší. Pravda, k zápisu jít nechce, ale do školy se těší. :) Je živější, takže opravdu vítám to, že nebude muset sedět jak pecka v lavici. Doufám, že díky jinému přístupu uvízne v hlavičce více informací. Uvidíme, jak se náš život od září změní.

I když jsem ráda, jak doba pokročila, stále tu zůstává to hlavní - ať je škola jakákoli, vždy je to o lidech, o učitelích a spolužácích. A já našemu budoucímu prvňáčkovi moc přeju, aby měla štěstí na dobré kantory, aby si ve třídě našla kamarádky a byla tam moc spokojená a chodila tam ráda. Přeji to nejen jí, ale i všem ostatním budoucím prvňáčkům.

S přáním pěkného dne
eli.emanuela

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_________________________

No vidíte, jak už nemám děti školou povinné, je pro mě ve vašem příspěvku spousta novinek. To je dnes snad i radost chodit do školy.
Děkuji, že jste napsala a ať se vašemu budoucímu prvňáčkovi ve škole moc líbí :)
Pěkný, zasněžený den
Saša

Téma dnešního dne: Zápisy (a odklady) dětí do školy

 • Máte doma budoucí prvňáčky?
 • Jak jste připraveni na zápis do školy?
 • Žádali jste o odklad?
 • Pište i vy, které máte už dávno odrostlé prvňáčky.
 • Těšily se nebo plakaly? Věděly, co je čeká, byly připraveny?
 • Jak probíhal jejich zápis do školy?
 • Šly v šesti letech nebo jste žádaly o odklad?
 • Nebo snad šly ještě dřív?
 • Jak na vás zapůsobily učitelky při zápisu do školy?
 • Byly pak stejné i během školy?
 • Braly jste (berete) zápis do školy jako slavnostní rodinnou událost?
 • Účastnily se ho třeba i dědečkové a babičky?
 • A co vy samotné? Jak probíhal váš první zápis do školy?

Téma je to pěkné,
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: balíčkem pro prvňáčka od firmy Stabilo

j

d

t

www.stabilo.cz

   
15.01.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [6] Rikina [*]

  Nejsem si jistá, že tohle je ta správná cesta. Sml80 Je hezké, že děti nemusí "sedět jak pecky", ale pak tu máme spoustu dětí, které se neumí zklidnit, soustředit, jsou roztěkané, nic pořádně nedodělají a už jdou od toho, a svádí se to na nejrůznější poruchy či hyperaktivitu. Je hezké, že se naučí si informace samy vyhledat - ale když nemají kde hledat, nevědí nic. Bez PC, internetu a google nic nenajdou, bez kalkulačky nespočítají psovi nohy, a dneska už se ani neučí pořádně psát, jenom jakési podivné tiskací písmo, aby si ubohé děti neunavily ručičky a hlavičky. Napsat delší text rukou je pro leckoho velký problém. Nevím, jestli je dobře, že si děti mohou ve škole hrát... vědomosti do hlavy samy bez práce nenalezou, a kdy jindy se má člověk naučit tu hlavu používat, než když je mlád a jde mu to "skoro" samo? Sml80

  superkarma: 0 15.01.2013, 22:27:00
 2. avatar
  [5] macasev [*]

  No nevím, alternativní školy jsou o penězích a pokud pak dítě z jakýchkoliv důvodů musí přestoupit na běžnou školu je z toho na větvi(osobní zkušenost s dcerou kamarádky), no a státní školy to je kapitola sama pro sebeSml31.

  superkarma: 0 15.01.2013, 20:53:51
 3. avatar
  [4] pajda [*]

  Přiznám se, že jsem se letos poprvé setkala s ústním hodnocením a bylo mi z toho na zvracení. Obě učitelky si zřejmě vylívaly na žácích svoje mindráky a i když známky nebyly nijak špatné, tak podle ústního hodnocení bych do kluků nerýpla ani dlouhým bidlem. A přitom ani jeden z nich není problémový ani zlý. A podle škol kam jsme pro jistotu zavolala) tahle snůška špíny "odrážela skutečné vlastnosti žáků, nepodchytitelné klasifikací"Sml31Sml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 15.01.2013, 17:13:35
 4. avatar
  [3] Milea [*]

  Taky jdeme k zápisu, ale už s druhým synem. Když jsem byla před dvěma roky na Dni otevřených dveří na obou školách, co jsou vlastně nejblíže, tak jsem taky zírala. Už to zvonění mě hodně překvapilo, místo starého hnusného CRRR, zněla hudba z filmů nebo z pohádek. Výběr obědů ze dvou či tří jídel, to doma vždy předem vybereme, může si to i ve škole vybrat, ale doma to je v klidu. Je to jiné než před xx lety. A měl pár taky pár kamarádů ze své třídy ze školky, úplně sám tam nebyl s cizími dětmi. Ony se stejně moc nevnímají v 1. třídě, přátelství vzniká mezi jinými až od té druhé třídy.Sml73

  superkarma: 0 15.01.2013, 16:26:36
 5. avatar
  [2] SNÍŽEK [*]

  přeju hodně štěstí ve škole a samé jedničky.Sml58

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:59:22
 6. [1] Trefa [*]

  Trefa:dneska maji maminky velkou moznost,vybrat si skolu jakou chteji.to drive nebylo.hodne stesti preju prvnackum.

  superkarma: 0 15.01.2013, 15:53:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme