Zdraví

Elektronická zdravotní knížka jistí letní úrazy

Letní měsíce bývají z hlediska dětských úrazů nejnebezpečnější, přitom řadě zranění by se dalo předejít prevencí a osvětou. Také přesné informace o zdravotním stavu dětských pacientů často rozhodují o tom, zda bude správně zvolena poúrazová léčba a jaké mohou být následky zranění. Právě zde se projevuje unikátnost služby Elektronické zdravotní knížky (EZK), která umožňuje, aby i děti měly neustále při sobě souhrn informací o svém aktuálním zdravotním stavu, což při stanovení diagnózy pomůže zejména lékařům, kteří vidí malého pacienta poprvé v životě.  

  „Elektronická zdravotní knížka představuje informační zázemí jak pro lékaře a zdravotnické pracovníky, lékárny a zdravotní pojišťovnu, tak pro klienty. Naší unikátní službou chceme oslovit také rodiče, kteří se velmi pečlivě starají o zdraví svých dětí. V jejich snaze je rádi podpoříme a umožníme jim mít přehled nad zdravotním stavem jejich ratolestí kdekoli a kdykoli,“ říká Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.   

Každým rokem se dle statistik stane v České republice více než 400 000 dětských úrazů, které si vyžádají ošetření lékaře. Právě během letních prázdnin většinou neřeší zdravotní problémy dětí jejich praktičtí lékaři, ale například zdravotnický personál v zahraničí (dovolená u moře) nebo třeba ošetřovatelé na letním táboře.

V podobných situacích ocení zejména starostliví rodiče výhody Elektronické zdravotní knížky, díky níž můžete mít vy i vaše děti své zdravotní záznamy stále s sebou a kdykoliv neustále dostupné. „Díky Elektronické zdravotní knížce mám pod kontrolou potřebná očkování mého dítěte, různé alergie a její projevy, provedená vyšetření a prodělané nemoci, zkrátka informace o jeho zdravotním stavu. Navštívím-li lékaře, který ode mne požaduje podrobnější informace týkající se jeho zdravotního stavu, tak jsem ráda, že si nemusím všechno pamatovat nebo nosit s sebou, zároveň se nemusím obávat případné ztráty tištěných zpráv, spolu s lékařem snadno a rychle najdeme v EZK vše, co potřebujeme," upozorňuje Barbora Zálohová, předsedkyně MUM-rodinného centra.

Při registraci své EZK může klient zaškrtnout, zda budou nahlížet do jeho zdravotních záznamů všichni lékaři a zdravotní pracovníci zapojení do systému IZIP nebo pouze několik vybraných lékařů. V případě, že je omezen přístup pouze na několik důvěrných zdravotních pracovníků, tak se může stát, že se klient dostane do lékařské péče doktora, který je sice v IZIPu, ovšem nemá právo nahlížet do jeho zdravotních záznamů. Tuto záležitost řeší nová funkce EZK - zasílání SMS hesla pro jednorázový vstup do systému.

Právě při akutním onemocnění či úrazu vašeho dítěte je nyní řešení zcela intuitivní a snadné. Pokud má při sobě mobilní telefon, pak stačí, aby mu na něj ošetřující lékař, využívající systém IZIP, nechal zaslat ze systému SMS heslo. Zdravotnický pracovník se pak v EZK dozví, zda malý pacient například netrpí určitým druhem alergií nebo zda neužívá trvale nějaké léky, jakou léčbu v minulosti prodělal a jsou mu k dispozici i záznamy o provedeném očkování.

 Informace o společnosti

Společnost IZIP, a. s.

Systém Elektronických zdravotních knížek představuje unikátní patentovanou službu v ČR, která je vedena pod patentem "Způsob shromažďování, evidence a zpřístupnění informací o zdravotní péči a jejích výsledcích a jeho použití" z roku 2002 u Úřadu průmyslového vlastnictví. V České republice neexistuje adekvátní systém sdílení zdravotních údajů (mezi lékaři a pacientem a mezi lékaři navzájem) ke službě Elektronické zdravotní knížky (EZK). Systém Elektronických zdravotních knížek představuje vysoce zabezpečený souhrn zdravotních informací pacienta zpracovaný ve formě virtuální EZK. Výrazně zkvalitňuje péči o pacienta samotného, zároveň zefektivňuje poskytovanou péči a šetří finanční prostředky v celém procesu poskytování zdravotní péče. Díky své komplexnosti je velmi kladně hodnocen v rámci Evropské unie, která si jej zvolila jako referenční projekt.

Elektronická zdravotní knížka – průvodce zdravím

Čtyři pilíře vašeho zdraví

 

 

■      Emergentní dataset

Důležitá zdravotní data pacienta nutná pro záchranu života, do kterých, v případě ohrožení, může nahlédnout záchranná zdravotnická služba. Zasahující lékař se tak včas dozví zásadní informace o pacientovi jako je krevní skupina, poslední očkování proti tetanu, rizikové faktory, alergie a trvalá medikace.

 

u

■       Zdravotní informace ve vlastních rukou

Elektronická zdravotní knížka (EZK) slouží k zapisování i čtení, tedy sdílení zdravotních informací mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem. Je dostupná přes internet z kteréhokoliv místa 24 hodin denně. Uložená data jsou vysoce zabezpečena. Díky EZK má pacient přehled o všech vyšetřeních, jejich výsledcích i léčbě. Stává se vlastníkem svých zdravotních dat, která může v případě potřeby poskytnout ošetřujícím lékařům. Ti mohou rychleji a kvalitněji rozhodnout o diagnóze, zahájení cílené léčby, předejít zatěžování pacienta nevhodnou kombinací léků, či opakovaným vyšetřením.

■      Osobní účet pojištěnce

Obsahuje přehledy vykázané zdravotní péče, uhrazených regulačních poplatků, doplatků na léky a umožňuje kontrolovat historii pojištění a plateb pojistného. Pacient je tak informován o nákladech, které byly vynaloženy na jeho léčbu. Součástí zprávy je také identifikace případných nedoplatků na pojistném.

■      Manažer zdraví

Elektronická zdravotní knížka upozorňuje lékaře i pacienty na preventivní aktivity a informuje o zdravotních rizicích. K dispozici je například kalendář preventivních prohlídek, očkovací kalendář, upozorňování formou SMS/emailu, BMI index, měření krevního tlaku a cukru v krvi.

Bezpečnost

Společnost IZIP věnuje maximální pozornost oblasti bezpečnosti dat. Provoz EZK probíhá plně v souladu s platnou českou legislativou. Společnost IZIP je registrována Úřadem pro ochranu osobních údajů a je nositelem certifikace ISO 27001 a ISO 9001.

Registrace

O zřízení Elektronické zdravotní knížky lze zažádat u svého lékaře nebo lékárníka. Pro pojištěnce VZP je registrace dostupná i na vybraných pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech POINT a na 19 pobočkách Pojišťovny VZP, a.s., dále na označených registračních místech. Zaregistrovat se můžete také online na webových stránkách www.izip.cz.

   
14.06.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Tak tenhle "podvod" byl v zahraničí oceněn jako úžasný projekt, jen u nás je to poněkud zkostnatělé... Je v zájmu každého pacienta, aby svému lékaři řekl, že to tam chce napsat. Je to tak složité?Sml58

  superkarma: 0 14.06.2010, 19:01:40
 2. [5] Rikina [*]

  syrrit — #1 Sml22 též jsem si myslela, že tuhle legraci už zarazili, aby se zbytečně dál nevyhazovaly peníze. Sml80 No, asi je jich dost. Sml57 

  superkarma: 0 14.06.2010, 14:19:07
 3. avatar
  [4] Gedžitka [*]

  to by to tam musela MUDr. prvně napsat, aby to k něčemu bylo, už to po ní chci 2 roky - pro děcka a houby houby Sml68

  superkarma: 0 14.06.2010, 13:08:32
 4. [3] Gabka [*]

  je to dobrá věc, můj otec jí má, je kardiak a už ho vezla záchranka a oni si to hned vyhledali

  superkarma: 0 14.06.2010, 12:38:02
 5. avatar
  [2] aiša [*]

  byla by to dobrá věc kdyby tam lékaři psali , ale takto je to k ničemu,

  superkarma: 0 14.06.2010, 12:19:22
 6. avatar
  [1] syrrit [*]

  haha, podvod jménem IZIP se ještě nezdiskreditoval?

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 14.06.2010, 11:42:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme