Zdraví

Elektrický, nebo manuální zubní kartáček? Který byste si vybrali?

Jak jste na tom s péčí o zuby, využíváte dostupné techniky a vhodné pomůcky?

Vlastníte mezizubní kartáčky? Pak jistě víte, že jich je mnoho druhů a vy si můžete vybrat přesně ten, který pasuje do mezer vašich mezizubních prostor. Pokud vás trápí problémy s dásněmi, potřebujete jemnější kartáčky a nejspíš budete používat ústní vody. Nosí vaše dítě nebo vy rovnátka? Pokud ano, o to více je nutné dbát na dobrou hygienu, rovnátka představují v ústech místo, kde se zachycují zbytky jídla a ulpívá plak. Chcete mít bílé zuby? Pak si je speciálními pastami nebo u svého zubního lékaře můžete dle možností vybělit. Díky moderní medicíně a technologiím je kvalita péče zase o několik kroků výše!

zuby

Péče o zuby a ústní dutinu se těší stále většímu významu. Pryč jsou doby, kdy jsme neznali nic víc než obyčejný kartáček na zuby a zubní pastu podivné kvality. Většina z nás si uvědomuje, jak je péče o zuby a dásně důležitá. Jak dobrým čištěním můžeme předejít řadě problémů včetně obávané paradontózy. Proto nám dnes přijde normální, že chodíme na dentální hygienu k odbornicím – dentálním hygienistkám, které nám nejen zuby vyčistí od plaku či zubního kamene, ale také nám poradí, jak správně o zuby a dásně pečovat, jaké použít kartáčky, mezizubní péči, přípravky a jaká technika čištění je nejefektivnější.

Tento posun ve vnímání důležitosti v péči o dutinu ústní vidí i odborníci a výrobci specializovaných produktů, které nám s péčí o zuby a dásně pomáhají. Chceme mít dobře vyčištěné zuby, takže nás zajímají benefity produktů, které můžeme pro péči použít.

Jak jste na tom vy? Jaký problém vás nejvíce trápí? Krvácení dásní? Nepříjemný zubní kámen a nánosy plaku?

Většinu z nás trápí krvácení dásní. Přijde nám to normální, pro mnoho z nás běžná věc. Málokdo si uvědomuje, co se nám díky krvácení z dásní může stát. Odborníci varují – pokud nezlepšíte péči o zuby, tato „běžná věc“ vám může přinést nepříjemné důsledky jako je ustoupení dásní, odhalené krčky, ustoupení kosti, dokonce ztrátu zubu.   Odpovědí na tento problém jsou přitom jednoduché kroky prevence – preventivní prohlídky u zubního lékaře a péče dentální hygienistky alespoň dvakrát ročně a samozřejmostí je již základní čištění chrupu dvakrát denně.

V dnešní moderní době je dostupná celá řada chemických i mechanických prostředků ústní hygieny, které nám péči o dutinu ústní mohou velmi usnadnit.  Kombinací různých druhů zubních past, fluoridačních přípravků, či ústních vod s mechanickými pomůckami jako např.  manuální a mezizubní kartáčky až po sofistikovanou elektroniku jako jsou zubní sprchy a elektrické zubní kartáčky.

Jaký zubní kartáček si nejlépe vybrat?

kartáček

Samostatnou kapitolou je výběr kartáčků na zuby. Jaký si vybrat kartáček na zuby? Manuální nebo elektrický? Zřejmě máte povědomí o existenci elektrických kartáčků, jako jsou rotační, oscilačně-rotační, vibrační nebo sonické zubní kartáčky. Pokud se dále zajímáte o elektrické kartáčky, víte, jak funguje sonický zubní kartáček? Pokud jste se s ním ještě nesetkali, pak se s nimi můžete seznámit ve specializovaných obchodech se zubní hygienou, vybraných drogeriích, a prodejnách elektra (například v obchodech Profimed, drogeriích dm, Electroworld, Datart) nebo přímo u svého lékaře či dentální hygienistky. Pokud se o něj budete zajímat, na některých stomatologických klinikách vám jej může dentální hygienistka i zapůjčit, abyste si jej mohli vyzkoušet. Uvidíte, že po vyzkoušení budete mít dobrý pocit, že vaše zuby a dásně dostaly dokonalou péči!

Proč zvolit sonický zubní kartáček Philips Sonicare?

zuby

Sonický zubní kartáček Philips Sonicare funguje na principu vysokofrekvenčního stírání frekvencí 31 000 stěrů za minutu a zároveň kartáčková hlavice stírá zubní plak v přesně definovaném rozsahu nahoru a dolů. V důsledku této pečlivě vyvinuté a patentované technologie dochází při čištění k rozpohybování tekutiny v ústech (z vody, pasty a slin) a vytvaří unikátní dynamickou vlnu, která okysličuje mezizubní prostory a dásňový žlábek kolem krčku zubu, kde sídlí obávané bakterie způsobující zánět dásní. Tato jedinečná kombinace tedy dosahuje klinicky prokázaného rozrušení vrstvy plaku i v těžko dostupných částech chrupu.

Účinnost patentované sonické technologie je prokázána: sonické kartáčky Philips Sonicare odstraňují více zubního plaku, než manuální zubní kartáčky, což potvrzují mnohé klinické studie.

Podívejte se na video:

Více najdete na www.philips.cz/e/pece-o-ustni-dutinu/consumer/cons-range-toothbrushes.html

Prohlédnout si kartáčky můžete ZDE

Zajímáte se o dokonalou péči o zuby a dásně? Pak sledujte nás seriál článků!

Na téma elektrický nebo manuální zubní kartáček připravujeme rozhovor s dentální hygienistkou, pokud máte k tomuto tématu nějaké dotazy, napište nám je pod tento článek nebo na redakční e-mail klara.krizova@zena-in.cz

   
10.06.2015 - Zuby - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. [11] KamcaPol [*]

  Já mám zubní kartáček OOBrush a musím uznat, že je skvělý. Lepší kartáček jsem v životě neměla, čistí i zadní stranu zubů a prokrvuje dásně.

  superkarma: 0 29.07.2016, 08:51:10
 2. [10] bobani [*]

  Elektrický ráno , manuální ( kvalitní švýcarský) večer .

  superkarma: 0 13.06.2015, 09:40:10
 3. [9] tudlik [*]

  Mám velký problém s citlivými dásněmi, takže podle rady hygienistky čistím zuby přepečlivě a je to znát. Když se na to soustředím a opravdu nevynechám každodenní péči - i mezizubní kartáčky, je to pak vidět. O tomto kartáčku jsem slyšela, video je inspirativní. Díky za tip.

  superkarma: 0 11.06.2015, 12:13:06
 4. [8] Jasmína [*]

  Tak to mě oslovilo. Jdu koncem června k zubaři, zeptám se ho na tenhle kartáček a asi si ho koupím. Sml67

  superkarma: 0 11.06.2015, 10:04:37
 5. [7] Keltka [*]

  Mám oba, klasický i sonický a jsem spokojená. Sml16 U sonického je třeba si trošku zvyknout na zvuk-je to trošku vysoký zvuk jako u zubaře, ale je perfektní!

  superkarma: 0 11.06.2015, 00:47:25
 6. [6] patricia077 [*]

  Mám oboje, ale dávám přednost klasice :-(...

  superkarma: 0 10.06.2015, 12:57:18
 7. [5] Klára Křížová [*]

  alenabl — #4měla jste sonický kartáček? Pokud jste měla například rotační, nemusel vám vyhovovat. Sonická technologie je úplně jiná, jak píšeme ve článku

  superkarma: 0 10.06.2015, 12:15:20
 8. [4] alenabl [*]

  já jsem elektrický měla a nijak mně neoslovil, tak jsem se vrátila ke klasice.Sml67

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #5
  superkarma: 0 10.06.2015, 11:04:56
 9. [3] iřka [*]

  klasiku

  superkarma: 0 10.06.2015, 10:06:34
 10. avatar
  [2] delfi.na [*]

  janavys — #1 Sml30

  superkarma: 0 10.06.2015, 08:58:47
 11. [1] janavys [*]

  Syn má elektrický a je spokojen.Sml22 Já jedu na ruční pohon a jsem spokojena také.Sml22 A pak si vyber Sml30

  1. na komentář reaguje delfi.na — #2
  superkarma: 0 10.06.2015, 07:52:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme