Trápí vás ekzém? Objevuje se vám i v obličeji? Jak s ním bojujete? Nyní můžete v našem magazínu sledovat aktuální články o tomto zdravotním problému, který je pro mnohé kvůli své houževnatosti noční můrou. Jelikož atopický ekzém trápí velké procento populace, zabýváme se tímto tématem podrobně.

Spolupracujeme s řadou odborníků, kteří nám poskytují rozhovory a přináší nové informace o možnostech léčby. Také jsme rádi, že vám můžeme formou článků přiblížit skutečné příběhy těch, kdo si onemocněním prošli a podělili se s námi o své zkušenosti.

ekzem

Jedním takovým příběhem je zkušenost naší redakční kamarádky Zuzany. My jí moc děkujeme, že reagovala na náš e-mail a odpověděla nám na otázky, které jsme zpracovali do tohoto článku. Pokud podobný problém řešíte, budeme rádi, když nám o něm napíšete.

Jak dlouho trpíte ekzémem?
Od narození. Je to vidět už na fotkách z doby, kdy jsem byla mimino. Drbu se, co si pamatuji.

Trápí vás i ekzém v obličeji? Kde přesně?
V obličeji se mi ekzém začal tvořit až v době kolem 15 let. V dětství jsem ho mívala jen na rukou a v loketních jamkách. V obličeji jsou moje kritická místa kolem rtů, na čele, ale také na krku.

Máte už „vychytané“ období nebo situace, kdy se ekzém zhoršuje?
Vím naprosto přesně, že se mi ekzém zhorší, když jsem ve velkém stresu. Stačí třeba  týden nebo dva větší pracovní zátěže. Pravidelně se mi nemoc zhoršuje také na podzim a brzy na jaře, ale není to tak intenzivní. Pozor si musím dávat také na to, co jím. Bývaly doby, kdy jsem se cpala čokoládou a bílým pečivem. Když jsem pak začala trochu dávat do pořádku jídelníček s cílem zhubnout a tyhle „dobroty“ jsem vypustila, nemoc se mi o hodně zlepšila. Určitě doporučuji dát si pozor na různé čisticí kúry a čaje. Jednou jsem dala na radu své kamarádky a začala jsem pít extrakt ze zeleného ječmene. Stav se mi hrozně zhoršil, ale pořád jsem doufala, že je to jen tím, že se tělo „čistí“ a brzy přijde zlepšení. Po dvou měsících trápení jsem skončila na užívání kortikoidů vnitřně, protože mastičky byly na můj stav krátké. Samostatnou kapitolou pak byly těhotenství a období kojení. Hormony mi stav zhoršily tak, že jsem měla ekzém prakticky po celém těle, což bylo šílené, navíc jsem nemohla užívat ani se mazat žádnými kortikoidy. Budoucí maminky by na tohle měly být připravené. Nyní zkouším nekortikoidní  mast na recept, jsem zvědavá, zda mi pomůže, byla by to velká úleva.

Co na ekzém v obličeji pomáhá, co máte vyzkoušené?
Vyzkoušela jsem všechno možné a mohu potvrdit, že je strašně důležitá prevence. Nejen co se týká obličeje, ale celkově. Jde o pravidelné a časté promazávání. Není den, abych si nenamazala obličej hypoalergenním hydratačním krémem, a to alespoň třikrát denně. Opatrná jsem také s výběrem dekorativní kosmetiky.

Jak se líčíte a odličujete, když vám v obličeji vzplane ekzém?
Protože mám práci, která vyžaduje kontakt s lidmi, líčit se musím. Vybírám si v těchto obdobích hodně krycí make-up, což není ideální, ale jedině tak se dají červené skvrny alespoň trošku zakrýt. Nalíčená pak chodím pouze tehdy, když jsem „mezi lidmi“, doma se nelíčím vůbec. K odličování používám odličovací mléko a vodu od značky, která je hypoalergenní pro citlivou pokožku. Už neexperimentuji, vím, co moji pokožku nedráždí.  

Jak se vám žije s tímto nepříjemným onemocněním?
Člověk si zvykne na všechno a naučí se žít s mnohem horšími problémy. Ve chvíli, kdy se ale ekzém objeví v obličeji, mi není vůbec do smíchu a bývám psychicky dost zdeptaná. Každý na vás civí a prohlíží si vás, navíc kůže pálí, svědí a je napnutá, což je samo sobě hodně nepříjemné. V noci se budíte a drbete se, pořád přemýšlíte, kdy a kam musíte jít, jak se obléknete a nalíčíte, aby nebyl ekzém tolik vidět.

Čtěte náš článek – příběh Markéty, která také měla ekzém v obličeji: Ekzém na obličeji: Byl to boj, ale vyléčila jsem ho, říká Markéta.

Čtěte i naše další články:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin

Reklama