Zdraví

Ekzém v létě: Jakou léčbu doporučuje odborník?

Pokud vás trápí ekzém, víte dobře, že jsou období, kdy je péče o postiženou pokožku náročnější. Takovým obdobím je léto. Proto se tímto tématem opět zabýváme. Mnoho z vás, které tento problém řeší, nám napsalo do redakce v minulém speciálu milé e-maily, podělily jste se s námi o své zkušenosti a příběhy. Na základě vašich přání jsme nyní opět oslovili odborníka – pana doktora Litvika s prosbou o rozhovor. Zeptali jsme se ho, jaké problémy nám může přinést letní období, na co si dát pozor a jaká je vhodná léčba. Děkujeme vám za další podněty, budeme rádi, když nám napíšete, co aktuálně v létě řešíte.

Připravili jsme pro vás zajímavý rozhovor, na naše otázky odpovídal MUDr. Radek Litvik z dermatologického oddělení FN Ostrava, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

skin

Kvůli kterým vlivům se může ekzém v létě zhoršit?
Někteří pacienti, trpící atopickým ekzémem, v horkém období léta mohou být zhoršeni, a to zejména pokud se kůže zapotí, což vede následně ke zhoršení ekzému. Rovněž může dojít ke zhoršení ekzému koupáním.

Jak bychom měli ekzematickou pokožku v létě chránit?
Měli bychom volit pravidelnou emolienční péči (promazávání promazávaly), v horkém klimatu lehké textury typu pěna nebo mléko. A po každém koupání by se měl atopik osprchovat v syndetu, při pobytu na slunci nezapomenout na přípravky proti opalování (sunscreeny).

Když už se v létě pokožka dostane do nepříjemného stavu, jaká je pomoc?
Pokud dojde ke zhoršení atopického ekzému v létě, je nutno krátkodobě (2 až 3 dny) aplikovat lokální kortikosteroidy ve formě pěny nebo řídkého mléka.

Může ekzematická pokožka na sluníčko? Pokud ano, na co musíme dávat pozor?
Většině atopiků prospívá pobyt na slunci, neboť ultrafialové sluneční záření má protizánětlivý a imunomodulační efekt. Proto se v létě kůže většiny atopiků zlepšuje. Měli bychom ale pamatovat na nutnou ochranu před sluníčkem (sunscreeny) a po oslunění vždy provést sprchu v syndetu a zesílit péči o kůži emolienciemi ve formě pěny či mléka.

Mnoho lidí, kteří trpí atopickým ekzémem, si myslí, že jim může pomoci se zlepšením stavu pokožky pobyt u moře – slunění a hlavně koupání v moři. Jak to vidíte jako odborník?
Ano, pobyt u moře pomáhá, kombinace koupelí ve slané vodě, slunění, psychická relaxace vede ke zlepšení až vymizení projevů atopického ekzému.

Pokud máme doma dítě s atopickým ekzémem, na co si musíme dát u moře pozor?
Aby se především na slunci nespálilo (nutno aplikovat sunscreeny) a nekoupalo se celé dopoledne a odpoledne v moři, aniž bychom kůži pečlivě ošetřili promazávadly.

Vadí pacientům vedlejší účinky kortikoidní léčby?
Dospělým pacientům, kteří trpí atopickým ekzémem od dětství a byli léčeni kortikosteroidními externy, nežádoucí účinky na kůži velmi vadí, neboť kůže je ztenčelá, velmi citlivá k traumatů, prokrvácení do kůže, jsou na ni viditelné posuny pigmentace a cévní kresby. Někteří mají na kůži posteroidní strie.

Zajímají se o prevenci?
Pacienti se obecně velmi zajímají o prevenci. Vědí, že nezbytnou podmínkou je denní aplikace mastí.

Děkujeme za odpovědi.

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin/

   
01.07.2014 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. avatar
  [11] hubajda [*]

  doginka — #7 aj moji kamaradce

  superkarma: 0 03.07.2014, 08:15:02
 2. avatar
  [10] rendvo [*]

  a já si myslela že ta slaná voda je spíš léčivá a né škodliváSml16

  superkarma: 0 01.07.2014, 22:59:53
 3. [9] Leena [*]

  Vendááá — #1 tak to já si teda pobyt u moře ráda odpustim, než abych si to nechala rozjet Sml22

  v Thajsku jsme teda tři dny u moře byli, ale koupala jsem se minimálně a radši jsem chodila po ostrově okukovat kaučukové plantáže.

  Chladnější destinace jsou pro mě lepší. A nebo nevysrkovat čumák z Čech ;)

  superkarma: 0 01.07.2014, 13:03:51
 4. [8] Leena [*]

  Pro někoho dobré rady, pro někoho na prdlačku – mně třeba pobyt u moře vyloženě škodí, za chvíli mam z ekzému úplnou "lepru" Sml68 a Protopic nikomu v rodině nezabírá...

  U mě pomáhá jen fototerapie od zima do června a mazat se krémem se SPF 50.

  superkarma: 0 01.07.2014, 13:00:27
 5. [7] doginka [*]

  Také mi dovolená u moře pomůžeSml67

  1. na komentář reaguje hubajda — #11
  superkarma: 0 01.07.2014, 10:56:08
 6. avatar
  [6] LudPa [*]

  Moře a sluníčko dělá divy, nejhorší je to v zimě.

  superkarma: 0 01.07.2014, 10:34:18
 7. [5] bobulebob [*]

  dobré rady Sml22

  superkarma: 0 01.07.2014, 09:54:43
 8. [4] theplana [*]

  Také se mažuSml16

  superkarma: 0 01.07.2014, 09:16:59
 9. [3] macamala [*]

  Pouzivam Eucerin AtopiControl a jsem spokojena.

  superkarma: 0 01.07.2014, 08:14:07
 10. [2] Nikar [*]

  Mně tedy sluníčko na ekzém pomáhá, moře také. Ale je pravda, že jdu třeba na procházku, začnu se potit (hlavně na krku) a to je pak k nevydržení. Nejhorší to bylo v těhotenství a při porodu. Jak jsem se zpotila v těch vedrech, tak se to nedalo ani vydržet a člověk na to nic nemohl dát, takže jsem hledala pomoc kde se dalo.

  superkarma: 0 01.07.2014, 08:13:36
 11. [1] Vendááá [*]

  tak to já dojedu každý rok od moře ještě v horším stavu než normálně, jelikož k atopickému ekzému mám jako bonus sluneční alergii, ale prostě letní dovolenou u moře si i přes všehcny komplikace nedokáži odpustit Sml24

  1. na komentář reaguje Leena — #9
  superkarma: 0 01.07.2014, 08:01:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme