Objevte s námi EKOZAHRADU - nový pohled na zahradničení a pěstitelství - a vytvořte si pro sebe a svou rodinu svůj vlastní ráj.

ekozahradyNejde o žádný „moderní" přístup. Naopak, vychází z přírodních procesů a principu permakultury, což je logický a zodpovědný přístup k životu, při němž myslíme nejen na nás, ale i naše potomky. Je určen pro každého, kdo si chce vypěstovat vlastní biozeleninu nebo na balkoně zasadit bylinky, touží po vlastním ovocném sadu nebo jezírku uprostřed záhonů kvetoucích květin. Ale také všem, kteří si myslí, že chemická hnojiva nejsou pro zahrádku to pravé a které nebaví nekončící „uklízení" vlastní zahrady - zdolávání plevele a sekání trávy.

Autor srozumitelně vysvětluje základní pravidla fungování přírody, při jejichž dodržení je velmi snadné vytvářet krásné jedlé a přírodní zahrady. Tyto zahrady vyžadují minimální údržbu a přitom poskytují maximální užitek - bohatou úrodu a bujnou přírodu, v níž si můžete užívat života. Nezáleží na tom, jak velký prostor máte k dispozici - můžete si osázet balkon, zahrádku, ale i založit rodový statek.

Kniha obsahuje podrobný návod na vytvoření vlastního zahradního designu, který vychází z populárních autorových kurzů. Najdete také informace o málo známých a opomíjených, ale přitom původních českých druzích zeleniny, tradičních a odolných odrůdách ovocných stromů, nechybí kapitola o zvířatech a jejich významu pro přírodní rovnováhu v zahradě nebo o tom, proč je pro děti pestrá louka zajímavější než golfový trávník.

● Permakultura a její principy ● Plodící balkony ● Biozelenina a vlastní bezúdržbové polykultury ● Jedlý trávník a plody lesa na zahradě ● Přírodní jezírka a kořenová čistírna ● Pralesní zátiší a tajemná zahrada pro děti ● Praktický návod pro vytvoření zahradního designu

O autorovi:

Jaroslav Svoboda (1977) získával své znalosti z oblasti permakultury a přírodních zahrad během zahraničních cest. Po návratu do Čech se začal věnovat designu ekozahrad. Protože o jeho návrhy a realizace byl nečekaně velký zájem, začal roku 2005 pořádat kurzy o metodách ekozahradničení a návrzích ekozahrad.
Vede webové stránky www.ekozahrady.com, které pravidelně obohacuje o nové praktické informace lidem i přírodě pro radost, píše články a fotografuje zahrady pro časopisy a jiná média. Své teoretické znalosti i praktické zkušenosti zúročil během dvouleté práce na přípravě této knihy, která je dobrou a zajímavou odpovědí pro ty, kteří se na cokoli ohledně ekozahrad chtějí zeptat.

Obchodní informace

Formát 172 x 240, pevná vazba, 352 stran, 599 Kč
Celobarevné, mnoho fotografií a ilustrací
Termín vydání: listopad 2009
ISBN: 978-80-87049-28-0

Nakladatelství Smart Press, s. r. o. se zaměřuje na vydávání úspěšných původních českých kuchařek s výjimečnou grafickou úpravou a atraktivními fotografiemi (např. Biokuchařka Hanky Zemanové, Kuchařka pro dceru, Kuchařka Zpátky domů, kuchařky z edice Jídlo jako lék. Vydává také beletrii (knihy Josefa Formánka), knihy o hubnutí v edici Hubneme s rozumem a další. Novou řadou jsou knihy pro rodiče a o mateřství (Manuál pro začínající maminky).

Bez vize je krize

ekozahradyV „moderní" zahradě si připadá jako v naaranžované výkladní skříni luxusního obchodu. Nikde nic praktického, všechno je dražší, než by mělo, nejlépe dovezené z ciziny, a hlavním motivem je vzbudit zdání přepychu. Cílem péče o zahradu je dokonalá upravenost. A samotná péče se skládá vlastně jenom z uklízení. Jako by to nestačilo doma.
Přijde první vedro a všechno schne, jako by si příroda bez hadice a rozprašovačů neuměla poradit sama. A všechny ty rostliny pořád rostou, vždyť to jen přidělává práci se stříháním a řezáním! Zelenina se musí okopávat, hnojit a zalévat, padne na to spousta chemických přípravků - to už je přeci levnější si ji koupit v obchodě a je klid, ne?
Někdy se člověk velmi snadno chytí do pasti a ze zahrady si udělá místo potěšení nepříjemné drama. Člověk v pasti už nepečuje o zahradu pro sebe, ale pro uznání od svého okolí. Bojí se, že přerostlý trávník plný pampelišek se nevejde do šablony vymezené pro slušné a úctyhodné lidi, proto jde, a aniž by sám přemýšlel proč, stráví odpoledne vydloubáváním nebo chemickou genocidou těchto nádherných léčivých rostlinek. Ale kde je radost ze života? Paradoxem je, že sousedé vlastně nesnášejí ten řev travní sekačky za plotem a rozprašované jedy odlétávající po větru do jejich bazénu jim možná také neprospívají. Tak pro koho se vlastně všichni tak snaží?

Ráj pro děti

Tak nějak se ví, že děti by měly běhat venku, být na čerstvém vzduchu, na slunci, lézt po stromech, hrát na schovávanou a žít v ekologicky čistém prostředí. Vytvořit jim takové prostředí je to nejkrásnější, co mohou rodiče udělat. A to i pro sebe. Pokud je venkovní prostředí tvořené betonem, nudným trávníkem, nevyužitelnými keři a stromy, na ulicích není bezpečno a do opravdové přírody je daleko, pak se nemůžeme divit, že virtuální realita počítačů a zábavních center děti přitahuje více než běžný život. Základem spokojených dětí jsou spokojení rodiče a báječné místo pro život, na kterém žít je radost. Dětství člověka formuje a garantuji vám, že každého malého lidského tvora silně ovlivní, když má vlastní strom, který byl vysazen na oslavu jeho narození, vlastní ryby v jezírku, houpačku visící z větve, ořechy padající do listí, vůni květin u okna do ložnice, štěbetání ptactva, louku na postavení stanu, energii přírody v plné síle a rodiče či prarodiče žijící v souladu s přírodou jako vzor.

Řešení existuje!

Vytvořte zahradu, která se stará sama o sebe a příliš vás k tomu nepotřebuje (samozřejmě kromě prvních let práce po založení, než „vyroste"). Takovou, která je daleko hezčí než všechny ostatní a nechce po vás žádné peníze na údržbu. Zahradu, která kvete, plodí ovoce a obsahuje spousty jedlých rostlin, čistí se a voní úplně sama, zdravě a esteticky. To jsou základní pravidla přírody, která vždycky fungovala a fungovat budou, když se podle nich budeme řídit, a ne s nimi bojovat. Hmyzí škůdce zbaští jejich přirození hmyzí a ptačí predátoři, plevel bude utlačen bujnými trvalkami a mulčem a v chytře kombinované zeleninové zahrádce pro něj nezbude moc místa. A krom toho si ještě uvědomíme, že nic takového jako plevel vlastně neexistuje (viz jedlý trávník).
Majitel této zahrádky si může vybrat mezi slastným odpočinkem se sklenkou domácího moštu ve stínu krásných stromů nebo pomáháním přírodě na své zahrádce k ještě větší dokonalosti, neboť dobře založená ekozahrada po pár letech od založení uvítá vaši pomoc, jen pokud ji nabídnete rádi a dobrovolně. Necháte za sebe většinu času pracovat přírodní zákony. Pracují totiž s radostí, automaticky, zdarma a elegantně.
Každý keř i strom potřebuje čas k růstu, proto začněte co nejdříve. Zahrada k dosažení svého potenciálu potřebuje minimálně 10 let, ale už za rok či dva bude hezká, funkční a plodící. Řešení tímhle způsobem nabízí nově se rodící styl zahrádkaření a nový pohled na život na této planetě celkově, který ale vlastně vůbec není nový. Zkomponujme svou zahradu z prvků, které se vzájemně doplňují ve svých funkcích už po tisíce let, zamysleme se nad potřebami a vzájemnými vazbami rostlin, živočichů a nás, a můžeme si ušít zahradu přímo na míru. Máme přitom volné ruce při zohledňování všech svých vlastních potřeb a osobitého estetického cítění.
Samozřejmě jsou k tomu potřeba znalosti určitých přírodních funkcí a také trocha intuice a představivosti, ale nakonec každý objeví, že je to mnohem snazší, než se zdálo na začátku. Daleko snazší než se starat o špatně zkomponovanou klasickou zahrádku alias „vadnoucí trávníkovou prázdnotu". Příroda nám ráda pomůže. Úplně v klidu to zvládala ještě předtím, než každý její kousek dostal latinský název.

Reklama