.

Egypťani a moře

Cestování

Egypťani a moře

Už jako malá holka jsem toužila na vlastní oči spatřit pyramidy. V mých dvaačtyřiceti letech se mi to konečně, díky cestovní kanceláři Fischer, podařilo.

A musím říct, že zážitek mám opravdu na celý život. A to nejen z pyramid, ale z celkového pobytu v Egyptě.

 

Společně s kolegyní a hlavně kamarádkou Katchabinkou z redakce Ženy-in jsme se chystaly na cestu, která nám tak trochu spadla do klína. Nečekaně a překvapivě. Snad o to větší nadšení a těšení jsme prožívaly již několik týdnů předem. Na internetu jsme hltaly všechny možné informace o zemi našich snů, u CK Fischer zjišťovaly, co všechno můžeme během našeho týdenního pobytu vidět, a v neposlední řadě jsme nakupovaly spoustu věcí, aby nám na naší dovolené nic nechybělo.

 

Konečně nastal den – či spíše brzké ráno – dne D. Mezi druhou a třetí hodinou před rozbřeskem jsme se obě dvě poprvé v životě ocitly na letišti, odkud jsme měly – rovněž poprvé – odletět do naší země zaslíbené.

Navzdory prvotním drobným zmatkům, způsobených neznalostí letištních poměrů, jsme konečně usedly do letadla a napjatě očekávaly start. Když se letadlo dalo do pohybu, vzájemně jsme na sebe zamžikaly, unisono si sdělily, že teď už opravdu vystoupit nemůžeme, a zamířily vzhůru k oblakům.

Cesta letadlem probíhala naprosto klidně a pokojně ... a než jsme se nadály, přistávaly jsme na letišti v Hurghadě.

 

Hned jak jsme vystoupily z letadla, neomylně jsme pocítily, že se skutečně nacházíme v Africe. Svetry jsme okamžitě nacpaly do příruční tašky a plnými doušky jsme vdechovaly horký vzduch. Po naší české zimě to byl tak trochu teplotní šok. Ovšem nikoli nepříjemný.

 

Během vyřizování nezbytných formalit na letišti jsme se hned v úvodu pobavily pohledem na dva celníky, kterým jsme všichni postupně  předkládali své pasy, aby nám do nich nalepili vízové známky.

 

„Máš vízo? Nemáš vízo? Nemáš.“ Tímto proslovem s roztomilou češtinou se celníci ptali každého příchozího a poté bravurně oblízli známku, kterou posléze fortelně nalepili na příslušnou stránku v našich pasech. Byli milí, příjemní a usmívali se, až jsem pojala podezření, že jsou po tom nekonečném oblizování tak trochu zfetovaní.

 

Poté jsme si vyzvedli kufry a zamířili k přistaveným autobusům, které nás rozvezly do jednotlivých hotelů.

Cesta vedla – jak jinak – písečnou krajinou, v dálce se rýsovalo pohoří a nekonečně modré, krásné moře. Míjeli jsme rozestavěné domy a hotely, až jsme se dostali do samotné Hurghady. Postupně se odsypávali cestující u příslušných hotelů, až jsme se konečně dočkaly i my dvě.

 

Vešly jsme do recepce našeho hotelu, byly mile přivítány sklenkou vychlazeného džusu a poté uvedeny do našeho pokojíku.

Po tom, co jsme viděly během naší cesty autobusem, jsme si připadaly, jako když jsme se ocitly v ráji. Vyprahlý písek byl ten tam a celý hotelový komplex byl bohatě osázen květenou. Palmy, kaktusy a další exotické rostliny byly všude, kam se člověk podíval. Skutečný ráj.

 

Honem jsme vybalily a nedočkavě se odebraly na pláž, která byla od našeho pokoje vzdálená asi 30 metrů. Nevěřícně jsme zíraly na tu modrou záplavu a snažily se uvěřit, že se nám to nezdá, že jsme opravdu TAM.

Uvelebily jsme se na lehátkách pod rákosovým slunečníkem a únava z probděné noci byla ta tam.

Když jsme se pokochaly, uklidnily a uvěřily tomu, že na příští týden je tato oáza naše útočiště, počaly jsme plánovat, co všechno hodláme během toho týdne zvládnout.

 

Z CK Fischer jsme měly nabídku výletů a aktivit, které je možné si během pobytu v Egyptě dopřát: výlet do Káhiry, Luxoru, plavba ponorkou kolem korálů a vraku lodi, odpolední safari vyjížďka do beduínské vesnice, kursy potápění a šnorchlování…

Bylo nám jasné, že všechno stihnout nemůžeme, a tak jsme pečlivě zvažovaly. Nakonec jsme se rozhodly pro Káhiru, kterou jsme měly v plánu „udělat“ dvoudenní, ponorku a beduínskou vesnici.

Když jsme si to všechno tak pěkně naplánovaly, šly jsme se poprvé smočit do moře.

 

Bez ohledu na to, co se mi potom stalo, musím říct jedno. Rudé moře je nádherné! Krásné, modré a průzračné, takže skutečně vidíte při běžném pohledu jednotlivá zrnka písku na dně. Tak čistou vodu jsem skutečně ještě neviděla.

Pláž u našeho hotelu lemovala zátoku, ve které jsme se tedy mínily vykoupat.

Vešly jsme do příjemně chladivé vody  a vydaly se vstříc vlnkám. Po několika krocích jsme ale narazily na kameny. Statečně jsme je zdolávaly, ve snaze proklestit se až ven ze zátoky a dostat se na širé moře. Tehdy mi poprvé došlo, že rady CK Fischer o tom, že je dobré vzít si s sebou boty do vody, nebyly plané a zbytečné. Když jsme se po asi deseti minutách konečně dostaly na hlubší vodu a konečně si mohly vychutnat radost z koupání a zaplavat si, přišla další podpásovka.

Mořský ježek, ukrytý mezi kameny, pravděpodobně čekal přímo na mne. Na nezkušenou a neopatrnou plavkyni a obdařil mé chodidlo po celé ploše dávkou svých ostrých bodlinek.

Okamžitě jsem se sunula k žebříku, abych se dostala z vody, kvílela jsem a úpěla, odbelhala se do pokoje a dobře míněná rada o botách do vody se mi vybavila podruhé.

 

Tam mi Katchabinka jehlou a dezinfekcí trpělivě ošetřovala poraněné chodidlo a já jsem se pomalu loučila se všemi výlety, které jsme si naplánovaly.

Druhý den ráno mě noha bolela opravdu hodně, a tak jsem o pomoc požádala místního číšníka, který mi tlapičku ošetřil teplým olejem a způsobil, že jsem pak celý pobyt mohla v klidu a bezbolestně absolvovat.

 

A tak skončil náš první den  v Egyptě. Den velmi dlouhý a nabitý zážitky, ze kterého jsem si odnesla několik důležitých momentů.

Za prvé, že Rudé moře je skutečně nádherné a že se možná překonám a budu se i potápět, za druhé, že Egypťané jsou lidé nanejvýš milí a vstřícní, kteří mají – opravdu mají – rádi české turisty, a za třetí, že do vody bez bot už opravdu nevlezu.

 

Někdy příště si můžete přečíst o výletě do Káhiry a proč jsme nakonec jely jenom na jednodenní a proč to v konečném důsledku bylo dobře… Co jsme viděly v ponorce… Jak jsme mávaly delfínům… Jak jsme se seznámily s jedním opravdu milým egyptským obchodníkem… Co den před odjezdem skolilo Katchabinku a co dalo zabrat zase mně a co nám zazpíval jeden trhovec v Hurghadě. Dozvíte se, kolika stupňové pivo v Egyptě nejraději pijí, kde se v Káhiře chová drobné domácí zvířectvo, jak jsem se u pyramid seznámila s Jaromírem Jágrem a jestli jsem se nakonec přece jenom potápěla.

 

 

 

 

 

   
01.06.2004 - Zahraničí - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [85] amidala [*]

  katchabinka:

  superkarma: 0 03.06.2004, 20:10:34
 2. avatar
  [84] k@tchabinka [*]

  ami:))) no prakticky to neni Luxor, teoreticky jo :)))

  superkarma: 0 03.06.2004, 19:37:09
 3. avatar
  [83] amidala [*]

  katchabinka: já se nedohaduju,spíš se ti to snažím nějak vysvětlit...fakt nevím jestli to ještě je nebo není Luxor a je to konec konců putna ne?

  superkarma: 0 03.06.2004, 18:45:05
 4. avatar
  [82] k@tchabinka [*]

  ami... nebudu se kvuleva tomuhle dohadovat :) pro me jeto Luxor a basta :) pro tebe ne :)

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:06:23
 5. avatar
  [81] Libča [*]

  no tak az me bude padesat tak taky nekam poradne vyrazim.... teda doufam ze na to budu mit.. :-)

  superkarma: 0 03.06.2004, 07:57:17
 6. avatar
  [79] amidala [*]

  katchabinka: a průvodkyně mluvila o Němcích ale vem čert národnost...

  superkarma: 0 02.06.2004, 22:21:01
 7. avatar
  [78] amidala [*]

  katchabinka: já beru Luxor jako město,pak Údolí králů,Údolí královen,kolosy bůhvíhoho musela bych hledat a to jsem teď líná,pak chrám Hatšepsovet a v Luxoru jako takovém je Karnak ale vozili nás autobusem sem a tam...jo jeli jsme lodí přes Nil a v Luxoru jsme obědvali

  superkarma: 0 02.06.2004, 22:20:09
 8. avatar
  [77] k@tchabinka [*]

  amida.. to mas sice pravdu ale Temple of Queen Hatshepsut je pobliz Udoli kralu a Udoli kralu je u Luxoru :)
  takze v Luxoru.. zjednodusene.

  Turistu bylo 58:
  mezi nimi byli 2 japonske novomanzelske pary, 36 svedu, a tri rodiny z anglie s petiletou holcickou.
  Stalo se tak roku 97:(((
  toliko z novin.

  superkarma: 0 02.06.2004, 20:16:14
 9. avatar
  [76] k@tchabinka [*]

  Libco... jojo.. jen Jagr byl faakt dobrej :)))

  superkarma: 0 02.06.2004, 19:54:06
 10. avatar
  [75] Libča [*]

  coze takhle dlouho musim cekat.. teda Merylko.. a hele fakt jsi potkala Jagra....???????
  Jezisi ja jsem silene moc zvedava.... to je jak serial v telce... ach jo... no jo musim mit trpelivost...

  superkarma: 0 02.06.2004, 18:16:16
 11. avatar
  [74] amidala [*]

  výborný zážitek mám z cesty na letiště (při odletu) když jsme se blížili k letišti,chlapeček Čech co s námi byli v hotelu viděl stany(freeshopy)a hulákal: "cirkus,cirkus"...další Čech to komentoval slovy:"cirkus bude až nám najdou ty mušle"

  superkarma: 0 02.06.2004, 17:45:36
 12. avatar
  [73] amidala [*]

  katchabinka:no konvoj jede přes poušť pak už se mohou autobusy rozdělit...říkali,že konvoj je nutný pouze přes pousť tam i nazpět...

  superkarma: 0 02.06.2004, 17:39:51
 13. avatar
  [72] amidala [*]

  katchabinka: nevím kdy to bylo a podle toho co nám říkali to nebyl Luxor ale chrám faraonky Hatšepsovet nebo Hatšepsut...tam posltříleli německé turisty ze zvrchu ze skal (chrám je vytesaný ze skály),od toho incidentu jsou prý skály plné vojáků,měli jsme tam ošklivý zážitek,byli tam děti dva kluci a holčička a asi kradli a to vojáci je honili a ti z těch skal je navigovali plačící holčičku (tak 5 let)nakonec chytili,bylo mi z toho úzko...ale nechovali se k ní nijak ošklivě,jenom jí jeden držel za ruku a ona usedavě plakala co bylo dál nevím...ale vojáků ve skalách bylo moc moc....

  superkarma: 0 02.06.2004, 17:35:40
 14. avatar
  [71] k@tchabinka [*]

  ami.. no ja vim.. ze znama tam byla predloni ? a jel s ni konvoj az k pyramidam.
  Kdy byl ten Luxor ? 2000?

  superkarma: 0 02.06.2004, 13:40:45
 15. avatar
  [70] k@tchabinka [*]

  aje to dobry byt v normalnim hotylku.. alespon vite, ze tam nikdo nezautoci, protoze jim to za to nestoji :)

  superkarma: 0 02.06.2004, 13:39:53
 16. avatar
  [69] k@tchabinka [*]

  mozna ze v tech vetsich a luxusnejsich hotelech je kontr.hlidka castejsi.. v nasem hotelu pro normalni lidi nikdo nebyl :)

  superkarma: 0 02.06.2004, 13:39:16
 17. avatar
  [65] Libča [*]

  Jezisi Merylko to mi nemuzes udelat... kdy budou dalsi dily... ja chci cist a vedet dal..... prosim zitra uz??? Moc hezke...

  superkarma: 0 02.06.2004, 08:22:02
 18. avatar
  [64] amidala [*]

  a co hotelová ochranka?

  superkarma: 0 01.06.2004, 22:04:34
 19. avatar
  [63] amidala [*]

  Meryl:V Down Townu stáli vojáci loni v létě na 100% ,už jste ani nebyli v hlídaném konvoji na výletech?

  superkarma: 0 01.06.2004, 22:03:01
 20. avatar
  [61] amidala [*]

  katchabinka: loni v srpnu proč?

  superkarma: 0 01.06.2004, 20:27:57
 21. avatar
  [60] k@tchabinka [*]

  amidala.. kdy jste tam byli ?

  superkarma: 0 01.06.2004, 20:01:59
 22. avatar
  [59] amidala [*]

  http://grand-plaza.net/ my naštěsrí měli hotelovou pláž kde se poflakovala jenom hotelová ochranka s vysílačkama,vojáci ale byli jinak všude Hurghádou počínaje,přes Káhiru a všechny památky....

  superkarma: 0 01.06.2004, 17:55:39
 23. avatar
  [56] amidala [*]

  hmura:raději jsme si cenu domlouvali předem než jsme do taxiku vstrčili nos a platili jsme až tehdy když jsme byli komplet všichni venku...

  superkarma: 0 01.06.2004, 17:31:36
 24. avatar
  [54] amidala [*]

  Meryl:uvidíme těším se na to,za mnou běhal šéf číšníků v hotelu,chviličku jsem byla bez chlapa a už jsem ho měla za zády...děs furt se chtěl scházet v hotelovém baru po půlnoci,dokonce na mne číhal v hale hotelu a klepal si na hodinky když jsme asi za 10 minut 12 vcházeli dovnitř(něco jako pane profesore už je čas)...samozřejmě jsme řvali smíchy....

  superkarma: 0 01.06.2004, 16:53:03
 25. avatar
  [53] amidala [*]

  hmura:ježíš jízda taxíkem jenom po Hurghádě připomíná horor,nesvítí,jedou stovkou ke každému retardéru tam zbrzdí na 20 a když ho přejedou zase přidají na stovku...a troubí,troubí,troubí....

  superkarma: 0 01.06.2004, 16:50:05
 26. avatar
  [50] Exupery [*]

  hmura: 8 hodin, jo? tak možná jsme měli pomalej autobus, anebo si to blbě pamatuju a pletu si to s trasou Dahab - Asuán, my jsme tam toho najezdili strašně moc. I napluli. Ale i tak je to záhul, stíhat to za den. My jsme si to tam tak v klidu všechno projeli a užili si takový věci jako třeba že jsem skákala z jedoucího autobusu a rozplácla se na silnici, auta na mě troubily, oni tam vůbec všichni furt troubili.

  superkarma: 0 01.06.2004, 16:06:29
 27. avatar
  [48] amidala [*]

  myslím,že Meryl zapomněla napsat,že domorodci jsou strašně vlezlí chtějí za vše bakšiš,průvodci nedoporučují ani dát fotoaparát z ruky atd...obtěžovali mne v hotelu,na pláži na letišti všude...chtějí se přátelit když řejknete,že j o chtějí pusu atd....

  superkarma: 0 01.06.2004, 15:45:34
 28. avatar
  [47] amidala [*]

  medved:my jsme brali policejní ochranu konvoje autobusů plných turistů jako ulehčení práce teroristům protože nás všechny tak hezky shromáždili,seřadili a deportovali jinak v Egyptě na to člověk asi nesmí myslet ale v chrámu faraony Hatšepsovet mi nebylo nejlépe když jsem si oředstavila masakr německých turistů,prostě mi bylo úzko

  superkarma: 0 01.06.2004, 15:42:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [46] lightblue [*]

  medved: jasně

  superkarma: 0 01.06.2004, 15:13:23
 2. avatar
  [45] k@tchabinka [*]

  jdu setrit na pristi rok.. Egypt ... Hurghada... Geisum village..14 dni.. to jisti.:)))

  superkarma: 0 01.06.2004, 15:11:03
 3. avatar
  [44] k@tchabinka [*]

  hmura.. policejni dozor byl taky.. ale spis zdrzoval nez byl napomocnej :)

  superkarma: 0 01.06.2004, 15:09:37
 4. avatar
  [43] medved [*]

  Suntel: ano, znam lidi, kterym policejni konvoje po celou dobu nesedely...ale kdyz vsichni pisou, ze se jim tam libilo...tak proc kazit trzby cestovkam, ne ? ...JA osobne tam nebyla, takze nemuzu soudit

  superkarma: 0 01.06.2004, 14:57:54
 5. avatar
  [39] Angelina [*]

  Moc hezký článek, přesně takový pocit jsme měla já s manželem z Egypta. Milí lidé, překrásné moře. Akorát jsme místo Káhiry viděli Luxor, to stálo opravdu za to a nakonec pobytu mě manžel požádal o ruku a rok nato (před měsícem) jsme se vzali. Egypt je nádherná země. Kdo tam nebyl, vřele doporučuji:).

  superkarma: 0 01.06.2004, 14:26:41
 6. avatar
  [38] lightblue [*]

  medved: a neříkalas ty tenkrát na tom srazíku, že tam nějak byla tvoje mamča a hromadně je přepravovali snad všude skoro vojáci nebo tak něco?

  superkarma: 0 01.06.2004, 14:17:22
 7. avatar
  [34] medved [*]

  kamoska z CK mi rikala, ze letos je Egypt nejvetsi trhak...ve Spanelsku, Chorvatsku, Italii a Tunisu uz vsichni byli ...a to jeste netusi, jak se zvedne navstevnost diky nasi Meryl

  superkarma: 0 01.06.2004, 13:17:43
 8. avatar
  [32] Alousek [*]

  Meryl:Uz jsem doma prolistovala vcechny cestovni katalogy, nejpravdepodobneji se budu OPICIT !Muj o tom sice jeste nevi ale na spatne zpravy je vzdycky casu dost

  superkarma: 0 01.06.2004, 13:03:11
 9. avatar
  [31] Veruška [*]

  Meryl: Můžu tě potěšit, že i já mám podobné zážitky, když jsem byla poprvé u moře - bylo to v r.1985, všichni se koupali na pláži, jen můj otec zavelel - jdeme na skály , na pláži je to pro starý a ze skal jsme skákali do vody a tak jsme měli nohy plný ježků, hned první den, mě bylo 10 let, máma mu nadávala komedie. Pak mě ještě žahla medůza a poslední den jsem šlápla na dalšího ježka, ostny mi lezly z prstů ještě za rok.

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:59:26
 10. avatar
  [29] Exupery [*]

  Acinka: Jo, leje tu jako z konve

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:36:34
 11. avatar
  [28] Exupery [*]

  Barunka: My teda jeli z Káhiry do Dahábu skoro 14 hodin. daháb je hned vedle Hurgády, takže za 24 hodin tak leda letecky. A do Gízy to byl z centra Káhiry vejlet skoro na celej den. Ty jsi osobně stihla, to co tam píšeš??

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:34:47
 12. avatar
  [27] Acinka [*]

  Mí rodiče právě teď odlétají do Egypta , volali, že letadlo má hodinu zpoždění - v Praze prý prší, ale sedí v salónku, takže je jim to celkem fuk. Budou tam poprví a mají strach, aby nedostali "faraónskou nemoc" -

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:30:34
 13. avatar
  [25] lightblue [*]

  Krize: ale ty ježci jsou fakt hrozně protivný, pak to má člověk v patách ještě 3 měsíce...

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:21:40
 14. avatar
  [24] *daisy* [*]

  Super...

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:19:07
 15. avatar
  [23] Barunka [*]

  Exupery: Za 24 hodin stihneš tam i zpátky, pyramidy, oběd, krám s papyrem, muzeum. Ale je to fuška Taky by se mi víc líbilo jet sama, ale to bych se ztratila

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:18:42
 16. avatar
  [22] Barunka [*]

  Exupery: Za 24 hodin stihneš tam i zpátky, pyramidy, oběd, krám s papyrem, muzeum. Ale je to fuška Taky by se mi víc líbilo jet sama, ale to bych se ztratila

  superkarma: 0 01.06.2004, 12:14:27
 17. avatar
  [20] Žábina [*]

  to by se mi taky líbilo...teda myslím to čistý moře, ne bodlinky v noze....
  vida, i se to rýmuje ...

  superkarma: 0 01.06.2004, 11:20:02
 18. avatar
  [19] Exupery [*]

  My jsme byli s kamarádem v Egyptě před dvěma lety, ale ne s cestovkou, takže jsme byli všude, kromě Hurgády, tam se nám právě nechtělo, věřím, že je to tam krásný, ale my chtěli ten pravej egyptskej Egypt. Jenže do míst, kde je to fakt opravdový, cizince vůbec nepouštěj, takže jsme nakonec byli V Káhiře, Luxoru, Asuánu a Dahábu. V Dahábu jsme taky šnorchlovali a musím potvrdit, že je to neuvěřitelný, krásnější moře snad neexistuje. Ale Z Hurgády do Káhiry na jeden den, to je ostrý (pokud to teda nebylo letecky), cesta trvá aspoň 14 hodin, ne?
  Sarobrouk: Všude ježci nejsou

  superkarma: 0 01.06.2004, 11:05:19
 19. avatar
  [16] klara.kr [*]

  Merylka je prevcelena lidova vypravecka :-))) my jsme v redakci taky poslouchali jednim dechem

  superkarma: 0 01.06.2004, 10:57:28
 20. avatar
  [15] Veruška [*]

  Meryl: jsem napnutá na pokračování, co fotečky? byla by nějaká?

  superkarma: 0 01.06.2004, 10:54:28
 21. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  sarobrouk: byla poprve u more...

  superkarma: 0 01.06.2004, 10:48:33
 22. avatar
  [12] klara.kr [*]

  Taky bych tam jela, tam jsme ještě nebyli....

  superkarma: 0 01.06.2004, 10:44:56
 23. avatar
  [9] lightblue [*]

  Krásný článek, doufám, že se tam také jednou podívám.

  superkarma: 0 01.06.2004, 10:08:07
 24. avatar
  [7] Hanela [*]


  Už se těším na další pokračování

  superkarma: 0 01.06.2004, 09:19:21
 25. avatar
  [6] sarobrouk [*]

  To jsi byla poprvé u moře, že jsi netušila, že v něm žijí ježci?
  Ale my jsme v Hurgadě loni nepotkali ani jednoho. Ale naše plážička byla opravdu v úzkém zálivku a tam nezabloudili, takže jsme plavali bez bot.
  A jak se jmenoval váš hotel?

  superkarma: 0 01.06.2004, 09:01:16
 26. avatar
  [5] Dašenka [*]

  Super, konečně článek o něčem.
  Jinak Egypt je můj tajný sen. Určitě sem dej brzy pokračování.

  superkarma: 0 01.06.2004, 08:08:32
 27. avatar
  [4] Aja [*]

  No konečně! Už jsme to sice kompletně probraly, ale čte se to dobře...
  A ta mast ti pomohla...?

  superkarma: 0 01.06.2004, 07:50:53
 28. avatar
  [3] clarCa [*]

  hehe, Meryl, to je úplná detektivka

  superkarma: 0 01.06.2004, 04:02:37
 29. avatar
  [2] kubikm [*]

  super, tak to jsem zvědavá....

  superkarma: 0 01.06.2004, 01:07:13
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 01.06.2004, 00:44:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme