Poslanci schválili 5. září 2012 novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, když přehlasovali veto Senátu. „Norma má jednoznačný cíl zlepšit podporu dítěte v přirozené rodině, zlepšit možnost adopce a pěstounské péče“, hájil novelu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Novelu zákona, která má snížit počet dětí v ústavech a naopak podpořit pěstounskou péči musí ještě podepsat prezident Václav Klaus.

kid

Odměna pěstouna se nově posuzuje jako plat, což znamená, že pečující lidé budou důchodově pojištěni. Předloha dále předpokládá zavedení dávky pro děti po ukončení pěstounské péče a státního příspěvku na služby při výkonu pěstounské péče.

Kritika novely se ovšem objevuje i „zprava“. Tedy od lidí, kteří čekali radikálnější řez: třeba zavedení jednoho ministerstva pro dítě a zrušení vícekolejnosti kompetencí, zavedení jasného věkového stropu, do kterého by žádné dítě nesmělo být umístěno do ústavu (podle některých návrhů až do sedmi let) a podobně.

Nejdůležitějš v tomto období ovšem bude způsob, jakým se novela bude dostávat do života. Jak všechny články systému uchopí novou filozofii. Zda všem půjde opravdu o totéž. Což kromě jiného znamená posílit terénní asistenci a změnit přístup k sociálně slabým: úředníci by podle předlohy měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma –a pokud by to ve vlastní rodině nebylo možné, měly by se děti dostat nikoli do ústavů, ale na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin.

Všechno se to hezky napíše i řekne. Ale již toto číslo Edice Otvíráme ukazuje, že to nebude tak snadné. Proto věříme, že i MPS přijde co nejdříve s tím, co slibovalo: s rozumně a vstřícně komponovanou vysvětlovací kampaní.

Michal Růžička

Čtěte také:

Tereza Maxova. Edice Otvirame-Reformní novela přijata, ale to nejdůležitější teprve čeká

Reklama