Rodina

Edice Otvíráme: Česko si klepe na rameno, ostatní na čelo

V dětských domovech se snad každý den diskutuje to samé. „Co se s námi stane, až nám zavřou děcák?“ Jak vysvětlit, že se jediný domov kluka a holky bez rodičů zavře. Přečtěte si příběhy dětí, které mají strach, co s nimi bude dál

děti

Vychovatelé se tedy v mnoha případech uchylují k trochu jednoduššímu vysvětlení: „Tady se to zavře a půjdete jinam, už nejsou peníze a šetří se všude.“ Od doby, co ty baráky napěchované dětmi existují, se stát chová ke klukům a holkám jako k majetku, který může kdykoli zabavit rodiči a prostě odvést. Klepe si na rameno, jak dětem pomáhá. Západní země si zase klepou na čelo, jak se z Česka vytváří Země zabavených dětí.

Já pokládám za smutný ještě jeden fakt. Příběhy dětí, které si můžete přečíst, jsem napsal na základě rozhovorů s nimi. Není to proto, že by kluci a holky z dětských domovů neuměli psát. Je to proto, že se bojí uvést své jméno a svůj domov. „Abych neměl problém, víš?“ shodli se všichni. Jejich strach je nebezpečný. Může totiž znamenat, že by bylo dítě potrestáno vychovatelem za svůj názor.

Gracián Svačina, DD Jemnice

Bojím se, co se mnou bude

U nás v domově se máme dívat na zprávy, protože paní vychovatelka říká, že musíme vědět, co se děje. Jednou ve zprávách ten pán říkal, že se budou zavírat dětské domovy a kojenecké ústavy. Úplně jsem se vyděsil. Prej do roku 2016 už nebude žádný dětský domov. Dostal jsem strach a rychle šel za vychovatelkou. „Teto, víte, jak v té televizi kecají? Jako oni tam říkají, že nás zavřou,“ řekl jsem tetě Marušce a doufal jsem, že mi řekne, že fakt kecají. „No, Petře. Zavřou. Ti na hoře se fakt už úplně zbláznili.“ Odešel jsem do pokoje a začal jsem počítat. Je mi 12 let a v roce 2016 mi bude 16. A já nemůžu domů k mámě nebo tátovi. Oni se furt bijou a nemají mě rádi. Já jsem vlastně v děcáku rád. Škoda, že ten pán v televizi už neřekl, kam mám jít a co se mnou bude. Teď nad tím musím furt přemýšlet a bát se.

Luky

Teta říkala, že budou plný pracáky vychovatelů

O víkendu můžeme spát déle než přes všední dny. To je jasný, protože nemusíme chodit do školy. Já ale vstávám brzy ráno a tajně chodím poslouchat vychovatelky. Vždycky si dají kafe a povídají si. Je to zajímavý. To, co si vykládají, by mi nikdy neřekly. „Hele, slyšelas toho Drábka a Macelu?“ ptala se jedna vychovatelka. „Ani mi o těch chlapech nemluv,“ odpověděla druhá teta. A když jsem poslouchal dál, tak jsem se dozvěděl, že ti chlapi budou zavírat domovy. „To zase budou plný pracáky. Já nevím, kam půjdu. Mám to čtyři roky do důchodu, tak to ještě nějak doklepu,“ říkala teta. Já jsem nepřemýšlel o tom, kam půjde teta pracovat, ale říkal jsem si, co se mnou bude. Kam půjdu já. Odpoledne jsem všechno řekl mým kámošům a oni mi nevěří. Prej si vymýšlím. Ale já to opravdu slyšel a mám strach. Když jsem byl malej a dostal jsem se do děcáku, chtěl jsem co nejdřív domů. Ale teď jsem si tady zvykl. Mám nové spolužáky a ve škole mi to jde líp než doma. Celou dobu, co jsem v domově, si říkám, že mně sice pomohli, ale mámu nechali na holičkách. Ta je doma a chybím jí. Vím to, protože i když nemá peníze, tak za mnou jezdí skoro každý víkend. Ale když se zavře náš domov, kam půjdu? A řekne někdo mojí mámě, že jsem jinde?

Michal

Teď žiju u pěstounů a žiju normálně

Já jsem v pěstounské péči od svých šesti let. Tátu jsem nikdy nepoznal a na mámu si nepamatuju, protože když jsem byl malej, dala mě do kojeneckého ústavu. Pak jsem šel do dětského domova a odtud si mě vzali moji noví rodiče, kterým říkám mami a tati. Já si myslím, že pro kluky a holky v dětských domovech je lepší, když budou u hodných lidí, tak já říkám všem pěstounům. Když jsem chodil do první třídy, paní učitelka se mě furt ptala, jestli něco nepotřebuju a kdyby mi v domově nemohli dát na výlet peníze, že to za mě zaplatí. Ona byla hodná, ale spolužáci si ze mě dělali srandu a to se mi nelíbilo. U nás v děcáku ve skupině nás bylo osm a teta na mě neměla pořád čas. Musela se učit i s ostatníma. Ale když jsem teď u pěstounů, tak mám pocit, že žiju normálně. A dokonce mám i lepší známky. Kdyby zavřeli dětské domovy a děti by šly k hodným lidem, bylo nám všem líp. Moc si přeju, aby těch hodných lidí bylo dost.

Tomáš

Kdyby mámě pomohli, tak bych se k ní vrátila

Mě zachránily tety v dětském domově. Kdybych tady nevyrůstala, tak bych byla úplný spratek. Doma jsem kradla a do školy jsem nechodila, protože mě to tam nebavilo. Bydlela jsem jenom s mámou a tý to bylo jedno. Někdy jsem se o ni i starala, hlavně když byla opilá. Jednou si vzala moc prášků a já jsem zavolala záchranku. Mámu odvezli do nemocnice a mě do děcáku. Ze začátku jsem to v tom velkým baráku nesnášela. Všechny ty děcka a vychovatelky, které se chovaly, jako by mě znaly od malinka, a přitom mě viděly poprvé v životě. Nesnáším ten jejich řád a režimy a vadí mi taky to, že musím vychovatelkám vykat. Na druhou stranu ale už mám klid. Nemusím čekat doma do noci, jestli máma přijde, nebo nepřijde. Nemusím si ve škole (když jsem tam náhodou šla) vymýšlet historky o tom, že jsem spadla ze schodů. Tety mě naučily, jak se mám o sebe starat, a taky říkají, abych nebyla jako moje máma. Vychovatelé teď neustále řeší, kdy se zavře náš domov. Já to řeším taky a nemám z toho vůbec radost. Nelíbí se mi to, protože zase půjdu za mámou. Já jsem teď už ale větší a zvyklá na klid a aspoň nějakou pohodu. Chtěla bych mámě pomoct, ale nevím, co mám udělat. Já už jsem v klidu, ale máma není, kdyby mámě někdo pomohl, tak bych se vrátila.

Pavlína

Mistr prodá dětské domovy a bude bohatej

Naše teta nám řekla, že náš barák, na kterém je napsáno Dětský domov, se musí prodat. Není to můj domov. Já svůj domov nemám, protože mě mámě a tátovi ukradli dva divní chlápci a odvezli mě do děcáku. Přemýšlel jsem nad tím, kolik by asi ten náš děcák stál peněz. Možná i milion. Je to luxusní vila. Z těch pokojů, co tady máme, by mohl být docela dobrej hotel. Akorát by si Maruška musela pořádně uklidit, protože má na pokoji každý den bordel. Já bych si tenhle domov ale nekoupil, protože bych musel myslet na to, jak jsem se poprvý popral nebo jak jsem třeba tetě vynadal a ona mi dala zaracha. Bylo by mi smutno.

Teta říkala, že nějaký mistr práce, kterýmu patří všechny domovy, chce děti vyhnat ke svým rodičům. A ty baráky potom prodá a bude hodně bohatej. Já toho mistra nemám rád. Ale teta říkala, že on může všechno.

Jindřich

Podle zákona zavřou náš děcák, nepomůže ani moje kapesný

Já fakt nesnáším, když náš ředitel něco organizuje. Nikdo nesmí ven a musíme poslouchat ty jeho kecy. Nechápu, jak může mluvit tak strašně dlouho a třeba se ani nenadechnout. Jednou nám asi dvě hodiny vysvětloval, že podle nějakýho divnýho zákona se zavřou dětské domovy. A prej i ten náš. To bylo asi poprvý, co jsem na těch jeho sešlostech nespal a poslouchal. Koukali jsme jako blbý, když nám vysvětloval, že už nemáme žádný peníze. Já jsem mu navrhl, že teda nemusíme jíst řízky a klidně ať si nechají moje kapesný. Myslel jsem si, že to pomůže, aby třeba náš domov mohl ještě nějak přežít, ale ředitel říkal, že jsem blbej, že mi snad jasně vysvětloval, že podle nějakýho zákona se náš děcák zavře. Vůbec tomu nerozumím. Nevím, co se mnou bude a kam půjdu.

Jarda

V sérii článků Edice Otvíráme už jste si v magazínu žena-in mohli přečíst:

   
22.08.2012 - Děti - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [35] 1021965 [*]

  Je mi líto dětí, které vyrůstají v dětských domovech bez rodičů.

  superkarma: 0 27.08.2012, 16:26:24
 2. avatar
  [34] Kytinkak [*]

  tohle téma je opravdu děsné, lituji děti, které nevědí jak to s nimi bude v budoucnosti....

  superkarma: 0 22.08.2012, 21:56:39
 3. [33] PEPI11 [*]

  U malých dětí by to možná šlo, zvykli by si na úplnou rodinu, pokud budou mít štěstí. Horší to bude s těmi většími, ty si budou těžko zvykat, a ani myslím o ně v rodinách není zájem. Mají oprávněný strach, co s nimi bude.

  superkarma: 0 22.08.2012, 19:23:33
 4. [32] Rikina [*]

  No, aby to nedopadlo tak, že ve snaze sehnat dost pěstounů se zvýší státní příspěvek, načež se bude chtít stát pěstounem kdekdo kvůli prachům, ne kvůli dětem a vznešeným ideálům. Stát na tom nic neušetří, děti na tom budou hůř než v děcáku, ale jako stát budeme v Bruselu evropskounijně pochváleni. Sml24 Těm, kdo mají plno řečí o tom, jak chudinky v dětských domovech trpí, bych doporučila nějaký navštívit. A jestli i poté budou přesvědčeni, že tam není ubohým dítkům dobře, nechť si tedy dvě tři vezmou domů, nebo radši mlčej... Sml57 

  superkarma: 1 22.08.2012, 16:24:39
 5. avatar
  [31] hubajda [*]

  ladouch — #27 to si myslim aj ja ne vsichni se dostanou k pestounum jen me zarazi ze nemyslel aj na zadni kolecka co bude dal s detma co se neumisti cacorka chodi do tridy s divenkou co ji rodice nechteji a ona to dost zle nese utekla nekolikrat domu k rodicum a ty ju hned vyhodi ted chudak holka je v napravnem zarizeni

  superkarma: 0 22.08.2012, 15:22:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] Evuš [*]

  Je to opravdu smutné čtení, společnost asi není připravená na tak velké změny, na jedné straně peníze unikají, a na těch co se neumí bránit, se šetří.  Nedivím se, že děti i zaměstnanci dětských domovů mají strach z budoucnosti.

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:42:06
 2. avatar
  [29] ToraToraTora [*]

  Dimsy — #28 uááá, no to je tedy studie. Já tady žiju několik desetiletí v takovém bludu, že chlapi jsou takoví zmetci z nedostatku lodních katastrof, kde by mohli dát na odiv své dobré vychováníSml52

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:39:29
 3. avatar
  [28] Dimsy [*]

  ToraToraTora — #26 Zřejmě se na lodích gentlemani nikdy neplaví. Sml23http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zeny-a-deti-prvni-pri-lodnich-nestestich-se-casteji-zachrani-muzi_241656.html

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #29
  superkarma: 0 22.08.2012, 13:22:33
 4. avatar
  [27] ladouch [*]

  Nemyslím si, že se najde dost ochotných pěstounů, keří si děti vezmou, nevím jak to s dětmi dopadne.Sml22

  1. na komentář reaguje hubajda — #31
  superkarma: 0 22.08.2012, 13:02:18
 5. avatar
  [26] ToraToraTora [*]

  Dimsy — #23 To jsou mi novinky. já myslela, že je to taková gentlemanská dohoda Sml52

  1. na komentář reaguje Dimsy — #28
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:37:40
 6. [25] Trefa [*]

  Trefa:jsou to smutne pribehy.jsem zvedava jak to vsechno dopadne.vlada ma na vse dost casu.

  superkarma: 0 22.08.2012, 12:32:30
 7. avatar
  [24] Lukáš Čejka [*]

  ToraToraTora — #22 to je ten problem, ze se o nem jen uci a nikdo ho neni ochoten zavest v zivot Sml32Sml54

  superkarma: 0 22.08.2012, 12:20:04
 8. avatar
  [23] Dimsy [*]

  ToraToraTora — #20 Tuhle jsem četla, že ten povel  "ženy, děti a starci první" funguje pouze tehdy, drží-li se ostatní dál od člunů nabitou zbraní.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #26
  superkarma: 1 22.08.2012, 12:17:23
 9. avatar
  [22] ToraToraTora [*]

  Lukáš Čejka — #21 řezničina sem nebo tam, ale zabíralo to. a jak  to byl slavný systém. Dodneška se o něm učí Sml57 Sml52

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #24
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:11:58
 10. avatar
  [21] Lukáš Čejka [*]

  ToraToraTora — #20 to nemuzes oddelovat - ti pracovnici musi delat svoji politiku, protoze hraji o zachovani stavajiciho stavu (a zrejme nejake to prilepseni - valorizovat se musi Sml54), takze pouzivaji nastroje, ktere jsou v tomto boji treba a jak lepe ziskat verejne mineni na svou stranu  Sml80

  Jedno obdobi bylo, kdy hra na city nezabirala - ve starem Rime - tam naopak zabirala reznicina Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #22
  superkarma: 0 22.08.2012, 11:31:16
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Lukáš Čejka — #19 hra na city je stará jako politika sama, ale laciná hesla očekávám většinou od politiků. Od odborných pracovníků to celkem zamrazí. Obrácená strategie potápějící se lodi. zatímco dřív by seniory, děti a ženy nahnali do záchranných člunů mezi prvními, nyní jsou vyvěšeni na hlavní stěžeň. zajímavé.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #21
  2. na komentář reaguje Dimsy — #23
  superkarma: 0 22.08.2012, 11:23:51
 12. avatar
  [19] Lukáš Čejka [*]

  ToraToraTora — #11 Tak to ma byt, pokud chces vytvorit spravny spolecensky tlak, tak nemuzes pouzit nejakeho managera v obleku za 30 000. Musis sahnout pro ty kteri z podstaty pretahnou mineni na tvou stranu - deti, seniory, zdravotne postizene.Tim se spolehlive zazdi jakekoli ratio v debate a jede se podle citu a emoci Sml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #20
  superkarma: 0 22.08.2012, 11:16:33
 13. avatar
  [18] Suzanne [*]

  ToraToraTora — #16 Musím naprosto souhlasit. Vidíš, to je vlastně na článku velmi alarmující - jak můžou pracovníci DD vůbec dopustit, aby děti žily v takové nejistotě, nota bene je do té nejistoty takhle navézt? To, co píše pajda níže, to zní taky logicky.

  superkarma: 0 22.08.2012, 10:55:24
 14. avatar
  [17] femme [*]

  Dimsy — #9  no asi takhle, pochybuju, že by mě, jako skorodůchodce, chtěli Sml58

  superkarma: 0 22.08.2012, 10:34:05
 15. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  magic11 — #13 No tak pokud nebude pěstoun, pochybuji, že se zavře domov a děti prostě vykopnou. trochu logiky  do toho mediálního poprasku, bych prosila. Odpovědi výše popsané dětmi jsou absolutně od odborného pracovníka nepřijatelné, neprofesionální a poškozují zájmy dítěte.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #18
  superkarma: 1 22.08.2012, 10:16:11
 16. avatar
  [15] femme [*]

  carmi — #7 jj, to vím, je nutné, aby stát lidem pro pěstounskou péči udělal podmínky Sml22

  superkarma: 0 22.08.2012, 10:05:22
 17. [14] doginka [*]

  Pěstounská péče je rozhodně lepší,ale zajímalo by mě kde chtějí sehnat ty pěstouny,když i těm současným házejí klacky pod nohy

  superkarma: 0 22.08.2012, 10:03:52
 18. [13] magic11 [*]

  ToraToraTora — #11 jenže oni sami asi taky neví, co se stane s dětmi, když se zavře dětský domov a pěstouni se pro některé nenajdouSml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #16
  superkarma: 0 22.08.2012, 10:01:09
 19. [12] zzandaa [*]

  Jasně, pěstouni jsou lepší, nahradí normální rodinu, ale když pěstouni nejsou? Není jich tolik, aby si vzali všechny děti. A s těma pak bude co? Myslel na to někdo? Vrátí je do rodin alkoholiků a tyranů? To zase bude vypadat. Vymyslel to nějaký chytrák, který prožil celý život v luxusu...

  superkarma: 0 22.08.2012, 09:49:22
 20. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Z výše zveřejněných rozhovorů vidím, že naprdnutí pracovníci dětských domovů velmi neochotně vysvětlují dětem, co pro ně tato změna obnáší a namísto aby je uklidnili, jsou rádi, že našli parťáka, se kterým můžou nadávat u zpráv.

  1. na komentář reaguje magic11 — #13
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #19
  superkarma: 2 22.08.2012, 09:45:24
 21. [10] Saritka [*]

  Těch problému je u nás hodně.Sml31

  superkarma: 0 22.08.2012, 09:37:51
 22. avatar
  [9] Dimsy [*]

  femme — #6 Hanula — #8 To je od vás hezké, že jste pro pěstounskou péči. A koli dětí si do péče vezmete?

  1. na komentář reaguje femme — #17
  superkarma: 2 22.08.2012, 09:31:17
 23. avatar
  [8] Hanula [*]

  Sml67 pro pěstouny

  1. na komentář reaguje Dimsy — #9
  superkarma: 0 22.08.2012, 09:08:58
 24. avatar
  [7] carmi [*]

  femme — #6 To jo, pěstounská péče je určitě lepší než dětské domovy. Ale zatím není tolik pěstounů!

  1. na komentář reaguje femme — #15
  superkarma: 0 22.08.2012, 08:49:25
 25. avatar
  [6] femme [*]

  znám pár mladých z DD, jsou absolutně nesamostatní Sml15 já jsem pro pěstounskou péči Sml22

  1. na komentář reaguje carmi — #7
  2. na komentář reaguje Dimsy — #9
  superkarma: 0 22.08.2012, 08:19:11
 26. [5] lidicka [*]

  Uvidíme, jak to dopadne. Akorát dle zkušenosti, vše co schválí naše vláda stojí za...NIC!!!!!!!!!!Sml30Sml22Sml80

  superkarma: 0 22.08.2012, 06:50:27
 27. avatar
  [4] pajda [*]

  Zajímavý je, že když nám na jaře přednášela přímo dlouholetá zaměstnankyně pasťáku, tak tvrdila, že se děcáky mají transformovat, nikoliv zavírat. Mají se přizpůsobit tomu, co už západně od hranic funguje a co funguje částečně i u nás - totiž namísto obřích ústavů mají být asimilační domky, něco na způsob SOS vesniček. A nijak se netajila tím, že personálu bude zapotřebí pořád stejně, jenom ředitelů a jejich zástupců rapidně ubyde. A to je možná důvod, proč tak řvou...

  superkarma: 0 22.08.2012, 06:43:25
 28. avatar
  [3] Jindriska8 [*]

  tajnostii — #2 Jsem zvědavá,jak to všechno vyřeší.

  superkarma: 0 22.08.2012, 00:57:09
 29. avatar
  [2] tajnostii [*]

  Je to smutný-velký problémSml22

  1. na komentář reaguje Jindriska8 — #3
  superkarma: 0 22.08.2012, 00:53:18
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml15

  superkarma: 0 22.08.2012, 00:44:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme