Domácnost

Echinacea bojuje s chřipkou

Echinacea purpurea má také český název - Třapatka nachová. Většina z nás ji však zná právě pod názvem echinacea. Je to bylinka, která má vynikající léčivé účinky, ale také hezky vypadá, takže se s ní můžete setkat i na našich zahrádkách.

Tuto bylinu používaly už v dávných dobách severoamerické indiánské kmeny. Pomáhala jim při hojení ran, proti uštknutí hadem, při nachlazení, léčili s její pomocí infekce, zažívací potíže, ale i pohlavní choroby nebo špatně se hojící rány.

Pro ostatní svět echinaceu objevil doktor Meyer koncem 19. století. Tomu na jeho cestách prozradila jedna Indiánka, že echinacea, kterou rozdrtí mezi dvěma kameny, vyléčí všechny rány.

Nejvíce účinných látek se nachází v kořenech rostliny, ale využít se dají i okvětní lístky. Zde je však účinných látek méně. Nejméně léčivé jsou listy. Kořen se sbírá na podzim, list a květ se sbírají v době květu rostliny.

Sušením se, bohužel, většina účinných látek vytrácí, proto je nejvhodnější jakékoliv přípravky z echinacei zpracovávat z čerstvé bylinky.

Na co je echinacea dobrá?
Pokud ji použijete zevně, zhojí vám rány i zranění. Působí protibakteriálně. Mastí z echinacei hojíme špatně se regenerující rány, zanícené rány, proleženiny, pooperační jizvy, ekzémy či omrzliny.

Mnohem významnější je ale její vliv při vnitřním užívání.
Vynikající je při léčbě, ale i prevenci virových onemocnění. Pomůže vám poprat se jak s obyčejným nachlazením, tak s těžkou chřipkou. Během krátké doby se vám zvýší tvorba bílých krvinek, a tak se zlepší i obranyschopnost organismu. Vyznačuje se velkou antibiotickou aktivitou.

Okamžitý účinek můžete očekávat, pokud přípravky s echinaceou použije na zbavení se chřipky a nachlazení, pomůže při opakovaných zánětech uší. Vynikajícím pomocníkem bývá při léčbě zánětu horních cest dýchacích.

Máte-li nějaký zánět v ústní dutině, kloktejte echinaceovou tinkturu zředěnou s vodou. A pokud máte vytržený zub, může vám pomoci při hojení a mírnění bolesti.

Další výhodou je to, že příznivě ovlivňuje zažívací ústrojí. Osvědčila se při léčbě žaludečních vředů, hemeroidů a křečových žil.

Ve vyšších dávkách může echiancea pomoci při tlumení bolesti a zajímavé jsou i její mírné afrodisiakální účinky. V dnešní době se dokonce začíná používat i jako podpůrný prostředek při léčbě některých onkologických onemocnění.

Pokud echinaceu užíváte pravidelně, posílí se vaše imunita a uděláte něco pro prevenci proti infekčním onemocněním. Prokazané je také to, že se člověk při pravidelném užívání cítí celkově lépe.

Kdy neužívat echinaceu?
O užívání echinacei byste se měli poradit se svým lékařem pokud máte sklony k alergiím nebo jste těhotné.
Úplně vyhnout užívání by se měli vyhnout lidé nemocní tuberkulozou, cukrovkou, leukemií, roztroušenou sklerózou, AIDS, HIV pozitivní.

Echinacea a chřipková epidemie
V současné době je venku počasí pro chřipky a nachlazení jako udělané. Pokud chcete pro své zdraví něco vykonat, kupte si v lékarně echinaceovou tinkturu a užívejte denně jednu lžičku ráno nalačno.
A pokud jste už nemocní? Užívejte jednu lžičku echinaceové tinktury každé tři hodiny.

V lékárnách můžete zakoupit například vynikající Echinaceový sirup se šípkem a vitaminem C (spolehlivá prevence v období zvýšeného rizika virových onemocnění horních cest dýchacích, při vysoké fyzické zátěži). Echinaceové kapky zvyšují obranyschopnost organismu, buněčnou i hormonální odolnost.

Za zmínku stojí taky jitrocelový a mateřídouškový sirup s Echinaceou a vitaminem C. Oba pomáhají při onemocnění horních cest dýchacích, zklidňují podrážděnou sliznici a průdušky, zklidňují žaludek podrážděný polykáním hlenů a likvidují bakterie.
Z vlastní zkušenosti musím říct, že našemu ročnímu Josífkovi pomohl mateřídouškový sirup s echinaceou, který mu během dvou dní velice zmírnil kašel (děkuji tímto za doporučení, které mi dala Lhasa).

Dále můžete v lékárnách koupit echinaceové tinktury, masti i čaje.

Odborné informace: Mgr. František Červenka - http://www.lekarna.cz

 

                                           
   
21.01.2004 - Dům a byt - autor: elly

Komentáře:

 1. [32] Vanda Konecna [*]

  kriiisten — #31 No já kupuji ty s výtažku z kořene, jsou totiž nejsilnější a na imunitu nejlepší. Vůbec celkově echinacea je snad nejslepší na celou imunitu

  superkarma: 0 25.11.2014, 10:16:00
 2. [31] kriiisten [*]

  Vanda Konecna — #30 A ty echinaceové kapky užíváte jaké ? Teď jsem právě byla v lékárně a jsou z výtažku z kořene nebo pak s hlívou a ženšenem, tak které jsou lepší? Hodně jsem o tom četla a chci vyzkoušet.

  1. na komentář reaguje Vanda Konecna — #32
  superkarma: 0 18.11.2014, 13:52:47
 3. [30] Vanda Konecna [*]

  Hodně jsem trpěla na angíny a takové to virové onemocnění. Pak mi doporučili v lékárně ať si na posílení imunity koupím echinaceové kapky. Zkusila jsem je a te´d na ně fakt nedám dopusit, protože od té doby na mě fakt nic nevlezlo. Dokonce se mi spravil i ekzém, protože kupuji ty s hlívou a ženšenem.

  1. na komentář reaguje kriiisten — #31
  superkarma: 0 17.10.2014, 10:17:29
 4. avatar
  [29] Ťapina [*]

  Ono je to teď moderní, jak se mluví o antibioticích, tak hned každý nejlíp ví, že na viry se antibiotika nedávají a bere to jako obecně platnou věc. Takhle medicína nefunguje. Někdy to potřebné je.

  superkarma: 0 21.01.2004, 23:11:24
 5. avatar
  [28] Ťapina [*]

  emma: Když chytne někdo chřipku a leží s ní dva týdny, tak už tam dávno dělají paseku bakterie, ta chřipka jim jenom otevřela dveře.

  superkarma: 0 21.01.2004, 23:10:20
 6. avatar
  [27] Vivian [*]

  Taky s ní mám ty nejlepší zkušenosti (ačkoliv jsem bývala těžká pylová alergička)

  superkarma: 0 21.01.2004, 20:01:18
 7. avatar
  [26] Charmed [*]

  emma: Ty měly být k té angíně .

  superkarma: 0 21.01.2004, 19:30:06
 8. avatar
  [23] Juana [*]

  Echinaceu mám doma na záhonu, koupila jsem malou rostlinku a další rok se rozrostla a kvetla až do prvních mrazíků. Ještě jsem ji ale nesklízela
  Echinaceové bylinné kapky patří k mému oblíbenému léku, když mi vloni doktor nedal na příšernou angínu antibiotika kvůli kojení, tak jsem si tím potírala mandle a od té doby mi v krku nebolelo. Běžně si je dávám při nachlazení nebo při prochladnutí jako prevenci. Nevím, jestli pomáha echinacea nebo alkohol, ale funguje to.

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:53:21
 9. avatar
  [22] Žábina [*]

  Já mám letos na vyzkoušený přípravek GS-Immunostim, říkají tomu očkování v tabletách - SUPER...

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:50:22
 10. avatar
  [21] sunnynka [*]

  Žábina: já myslím, že s echinaceou je to jako se všema bylinnýma přípravkama. Pokud ti tvůj doktor, který ví jakou máš alergii, echinaceu doporučí, tak si myslím, že není problém

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:25:23
 11. avatar
  [20] kytička [*]

  mam s ni take velmi dobre zkusenosti...na chripku ej uzasna i na celkove posileni organismu..

  superkarma: 0 21.01.2004, 13:16:48
 12. avatar
  [19] emma [*]

  Charmed: chřipka je ale virového původu, ta se antibiotikama neléčí...

  superkarma: 0 21.01.2004, 12:36:04
 13. avatar
  [14] Charmed [*]

  Echinaceu (kapky) mám doma. Podle tohoto článku má stejné vlastnosti jako Aloe Vera gel, který mám také doma. Každoročně jsem trpěla na angíny - ty už jsem nějaký ten pátek neměla. A co se týče výše zmíněné chřipky - když jsem ji "chytla", tak to pro mě znamenalo pobýt si dva tři týdny v posteli s antibiotikama ... teďka mám chřipku tak dva tři dny a je po ní. Užívám oboje a jsem v naprosté pohodě i bez antibiotik .

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:56:02
 14. avatar
  [13] emma [*]

  Fiona: jen jsem četla nadpis článku, vzpomněla jsem si na tenhle ze Zdravotnických novin (www.zdn.cz), je Echinacea je v podstatě placebo.

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:54:47
 15. avatar
  [12] Žábina [*]

  Jana: Šára: Kdy neužívat echinaceu - pokud máte sklony k alergiím - stojí v článku ..

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:54:29
 16. avatar
  [11] Jupíí [*]

  Užívám, při počínajícím nachlazení preventivně a i když t onemohu dokázat, mám pocit, že určitě pomáhá. Užívají ji i děti, taky hlavně preventivně. Např. přijdou -li domů promočené nebo před odjezdem na prázdniny, lyžáky. Užíváme pár dní podle návodu.

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:24:28
 17. avatar
  [10] oxi [*]

  Taky mám s echinaceou zkušenosti, a je úplně perfektní. Trpěla jsem na šílené angíny a od té doby, co ji znám, mám pokoj. Jakmile cítím škrábání v krku, nasadím kapky a je po problému. Doporučuji!!!

  superkarma: 0 21.01.2004, 08:06:16
 18. avatar
  [1] Pajinka [*]

  taky se dopujeme echinaceou a zatím jsme v pohodě.

  superkarma: 0 21.01.2004, 07:18:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme