Ovoce a zelenina jsou cennými zdroji živin, které si tělo většinou neumí dlouhodobě ukládat nebo samo vyrobit. Doporučená každodenní konzumace pěti porcí ovoce a zeleniny, z nichž jedna porce může být džus, nebo pyré, poskytuje tělu antioxidanty a vitamíny nezbytné pro jeho správné fungování[1]. Tuto radu odborníků však následuje méně než polovina Čechů (37,2 %), která jí ovoce dvakrát či třikrát denně, pět porcí zeleniny denně konzumuje pouze 4,7 % respondentů[2].

Věda přináší stále více a více důkazů potvrzujících příznivé účinky ovoce a zeleniny na naše těla a tak víme, že konzumace minimálně pěti porcí denně může přispět k efektivní prevenci mnoha onemocnění. Významně snižuje riziko výskytu nádorových nebo kardiovaskulárních onemocnění, vysokého tlaku, diabetu 2. typu a obezitě. To vše díky obsaženým živinám a antioxidantům, které jsou také cenným zdrojem vlákniny, spousty vitaminů (např. C a K), minerálních a mnoha bioaktivních látek.  Živiny v ovoci a zelenině zpomalují stárnutí buněk a urychlují jejich regeneraci, což vede ke zlepšení struktury pleti a vlasů, stejně tak jako k celkové dobré kondici[3]. Podle expertů může být jedna porce ovoce nebo zeleniny bez problémů nahrazena džusem nebo pyré, protože oba produkty jsou 100% přírodní a jejich výživová hodnota je podobná té u čerstvého ovoce nebo zeleniny. Proto určitě stojí za to snídani doplnit sklenicí džusu z vašeho oblíbeného ovoce, bohatého na vlákninu, anebo si vzít s sebou do práce či školy jednu kapsičku pyré.

dzus

„Cesta k obohacení stravy zdravými ingrediencemi je určitě jíst více ovoce a zeleniny. Jestli je pro vás doporučené množství, to znamená půl kila denně, problém zkonzumovat, pyré a džusy přijdou vhod. Ovocné a zeleninové džusy a pyré a zdůrazňuji, že musí jít opravdu o džusy a pyré nikoliv nektary apod., jsou jednoduchými, ale zároveň výživnými svačinkami, potlačují hlad a dodávají tělu potřebné živiny,“ říká nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek.

Všudypřítomný shon se bohužel přenáší i do kvality jídla, které denně konzumujeme. Díky nedostatku času se tak často stravujeme mimo domov a ve spěchu. V tu chvíli je nutné si uvědomit, že naše zdraví závisí na našich volbách. Proto bychom měli vybírání jídla věnovat zvláštní pozornost a volit hlavně to, které má správné výživové hodnoty a pozitivní účinek na naše fungování[4]. Volit jídlo výživné, bohaté na ovoce a zeleninu, a to doplnit sklenicí oblíbeného džusu.

Kampaň „ Džusy a pyré. Vitamíny ve SMART formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.

Pro více informací o kampani navštivte webové stránky www.dzusyapyre.eu nebo FB stránku Žijte Smart.

dzus1

Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu. Více informací o KUPS najdete na webu: www.kups.org.pl.

dzus2


[1] Světový zdravotnický report 2002, Snižování rizik, propagace zdravého životního stylu. Ženeva, Světová zdravotnická organizace, 2002

[2] Studie provedená Institutem Millward Brown v březnu a dubnu 2015 za účasti 300 žen

[3] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs297/en/

[4] Světový zdravotnický report 2002, Snižování rizik, propagace zdravého životního stylu. Ženeva, Světová zdravotnická organizace, 2002

Reklama