Bulvár

Dyspraxie - cizí slovo pro nešikovnost

Pořád vám padá něco z ruky? Ani zaboha jste se nemohli naučit jezdit třeba na kole? Pak jste možná dyspraktik… O této poruše, která dovede nepříjemně zkomplikovat život, jsme si povídaly s  PhDr. Václavou Masákovou z pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 2.

Co obnáší porucha zvaná dyspraxie? Dyspraxie je porucha jemné motoriky a její míra se pohybuje od lehčích forem k těm těžším. Ty potom opravdu komplikují "postiženému" život. V průběhu vývoje dítěte si rodiče někdy mohou všimnout toho, že je dítě méně šikovné na ruce, je neobratné při braní drobných předmětů do ruky, při prvních pokusech o grafický projev. Současně se takové dítě někdy brání selhání tím, že ho taková činnost ani netěší a odmítá se jí zabývat.

Jak rodič pozná, že je něco v nepořádku? Co bývá nejčastěji zasaženo - řeč, pohyb? Dyspraxie je porucha zejména pohybová, vada řeči může být součástí širšího vývojového poškození, není však součástí poruchy zvané dyspraxie.

Našla jsem i informace o tom, že u některých dětí může být zasažen zrak či sluch? Platí totéž, co s vadou řeči. Některé děti trpí z různých příčin poruchou spojenou s drobným neurologickým poškozením centrální nervové soustavy a takové poškození se potom může projevovat ve více oblastech. Jsou to tzv. vývojové poruchy a mezi ně patří např. drobnější vady řeči, sluchu, zrakového vnímání. A také celková labilita dítěte - na podněty zvenčí je více citlivé a bouřlivěji reaguje. Při rozsáhlejším poškození je možné pozorovat celkově opožděný vývoj dítěte včetně rozumových schopností.

Navštěvují dyspraktici normální školky a školy, nebo pro ně existují nějaká jiná vzdělávací zařízení? Dyspraktik není diagnóza, která by sama o sobě vylučovala dítě z běžné školní docházky.Teprve při kombinaci více vad může navštěvovat třídu či školu pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami anebo být tzv. integrován v běžné škole s výukovým programem, přizpůsobeným jeho možnostem. Chci zdůraznit, že každé opatření, týkající se práce s dítětem - ať už je to přímo zařazení do školy speciální, nebo tzv. integrace je podmíněna souhlasem (písemným) rodičů. Vždy, kdy se zvažuje o individuálních možnostech dítěte a možnosti řešení jeho problémů, je třeba zvážit všechny okolnosti, týkající se i praktických otázek - jako je např. dojíždění do speciální školy, konkrétní učitel a školní program stávající školy apod.

Jak jsou na tom dyspraktici ve škole oproti „normálním“ dětem? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Ale dyspraktik není tak závažná porucha, aby dítě vyčleňovala z běžného školního programu, pokud je to jediná vývojová porucha samozřejmě. Složitější to je u kombinace více poruch. Tam potom záleží na míře poruchy. Mezi lidmi chodí dypraktiků dost a jsou to pro okolí jen méně obratní lidé, méně šikovné děti. Kteří ale mohou mít úspěchy v jiné oblasti lidského činění, s poruchou se naučili žít a ta jim v pocitu spokojenosti nebrání.

Kam by se měli rodiče obrátit, pokud se domnívají, že jejich dítě má tuto poruchu? U předškolních dětí na pediatra a ten může zprostředkovat psychologické popř. neurologické vyšetření dítěte. Stejně tak mohou kontaktovat příslušnou pedagogicko-psychologickou poradnu. Ta je povinna vyšetřovat děti od tří let věku a tam mohou získat i doporučení, kam se eventuálně obrátit. Buď opět na neurologa v případě podezření na vážnější poruchu, speciální mateřská škola s programem pro obdobně"postižené děti", speciální pedagogické centrum, které v případě potřeby může intenzivně s rodiči spolupracovat při úpravě obtíží.

Jak s takovými dětmi pracujete ve vaší pedagogicko- psychologické poradně? V pedagogicko-psychologické poradně se stanoví především diagnóza a doporučí se rodičům vhodný postup. Některé poradny nabízejí rovněž rozvíjející program pro děti spojený s pravidelnými konzultacemi pro rodiče, jiné doporučí rámcové možné opatření pro další zdárný vývoj dítěte.  

   
21.09.2005 - Společnost - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Andula [*]

  Ťapina: já mám něco podobného, jemná motorika budiž, i když škrábu děsivě, ale s korodinací tělesných pohyb je to bída. Napodobit třeba předcvičující lektorku aerobiku je pro mě nebetyčně těžké

  superkarma: 0 24.09.2005, 18:07:19
 2. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Andula: Já mám asi na prd hrubou motoriku. Umím vyšívat, háčkovat, obstojně malovat, ale na kole jsem se učila jezdit dvakrát, neb jsem to jednou zapomněla, občas se ani ve střízlivém stavu netrefím do futer, při nastupování do auta se vždycky praštím do hlavy.

  superkarma: 0 22.09.2005, 21:37:52
 3. avatar
  [15] Olynth [*]

  taky jsem se narodila se dvěma levejma rukama. Naštěstí můj má zase obě ruce pravé. Ideální dvojka

  superkarma: 0 21.09.2005, 22:30:07
 4. avatar
  [14] Andula [*]

  hanca20: navíc někdy spolu nesouvisí vždy problémy s jemnou motorikou a hrubou motorikou, dítě může bát ztracené ve psaní, ale může třeba dobře jezdit na kole.

  superkarma: 0 21.09.2005, 21:22:53
 5. [13] hanca20 [*]

  Gedžitka: dyspraxie není jen o tom, že se člověk nenaučí plavat nebo jezdit na kole.Ono to dítě je chudák, protože mu nejdou úpně běžné věci, třeba si zavázat boty nebo navléct šňůrku, o dalších praktických věcech ani nemluvě. Dá se to všechno nacvičit, trpělivostí a dlouhodobostí, ale nikdy to nebude dokonalé. Různé poruchy dys mohou být opravdu dědičné.

  superkarma: 0 21.09.2005, 21:04:31
 6. avatar
  [12] Andula [*]

  *Kotě*: nejsi, neboť máš rychlosat 380 úhozů za minutu

  superkarma: 0 21.09.2005, 20:54:36
 7. avatar
  [11] *Kotě* [*]

  A já myslela, že jsem levá jak šavle. Kdepak, jsem dyspraktik!

  superkarma: 0 21.09.2005, 20:39:21
 8. avatar
  [9] Tomíška [*]

  panebože šikovný

  superkarma: 0 21.09.2005, 12:59:31
 9. avatar
  [8] Tomíška [*]

  Ha ha vždycky jsem si myslela že můj nejstarší syn je dys-všechno a vystudoval s jedničkama a je dneska šikulka a má přitom od dětských poraden napsaná všemožná dys-něco....tak nevím není těch dys.. dneska nějak moc? každý jsme holt šokovný na něco jiného...

  superkarma: 0 21.09.2005, 12:58:54
 10. avatar
  [7] Jájja [*]

  zajímalo by mě jaké dys- mám, když jsem schopná ztratit se i ve známém terénu, obzvlášť při jízdě autem. Doma tomu všichni říkají orientační nesmysl.

  superkarma: 0 21.09.2005, 12:46:40
 11. avatar
  [6] Vivian [*]

  Takže já nejsem nemehlo, já jsem dyspraktik

  superkarma: 0 21.09.2005, 12:43:37
 12. avatar
  [5] Meander [*]

  Výborně. Když budu potřebovat omluvu pro cokoliv, na co jsem líná, vymyslím si nějaké to dys-...

  superkarma: 0 21.09.2005, 10:49:45
 13. avatar
  [3] Žábina [*]

  já si myslím, že tohle má můj

  superkarma: 0 21.09.2005, 09:04:42
 14. avatar
  [2] Gedžitka [*]

  rybička: já na kole jezdit už umím, ale dlouho sem neuměla, neuměla sem ani plavat.....píšu hrozně, malování stojí taky za houby....Taky sem netušila, že je to porucha. Mě by zajímalo, jestli se dá porucha i zdědit nebo je to porucha jen u konkrétního člověka.

  superkarma: 0 21.09.2005, 08:33:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme