Rodina

Dyslexie je porucha, nikoliv nemoc

Když dítě přes veškerou vaši i učitelovu snahu píše nečitelně, když pomalu a s chybami čte, když si nedokáže zapamatovat jednoduchou říkanku, je na místě zbystřit pozornost. Může totiž být dyslektické. Rozhodně však není třeba propadat panice. Dyslektických dětí je spousta a dyslexie nemá vliv na inteligenci jedince.

Definice
Dyslexie je vývojová porucha čtení, buď vrozená nebo získaná poškozením mozku. Jde o nejčastější formu specifické vývojové poruchy učení, která se projevuje nesnázemi při učení se číst při současném zachování inteligence a přiměřených sociokulturních příležitostech. Dyslektik je výrazně ohrožen znesnadněním přístupu k tradičním vzdělávacím podnětům. Vyrovnává se zvláštní péčí v dyslektických třídách.

Důležité je co nejdřív stanovit správnou diagnózu, protože jen tak se může dítěti dostat potřebné pomoci. Poté, co se ujistíte, oč se jedná, je nezbytné navštívit s dítětem pedagogicko-psychologickou poradnu. Pedagog, psycholog a logoped stanoví druh a stupeň poruchy, ale také schopnosti dítěte.

První příznaky
Již v předškolním období mohou rodiče rozpoznat charakteristické prvky budoucích obtíží:
• dělá mu potíže správně chytit míč a naopak házet na cíl
• nedokáže si zašněrovat boty a zapnout knoflíky
• nerado si hraje s kostkami či skládačkami, neboť má problémy s kombinatorikou
• nerado kreslí, vystřihuje a nalepuje
• má problémy pamatovat si jména, dny, měsíce
• nedokáže vytvořit složité souvětí
• plete si strany
• není schopné najít rozdíly mezi dvěma předměty či obrázky, které se liší jen v detailech

Rovněž nelze brát na lehkou váhu, pokud dítě komolí názvy, není schopné si zapamatovat tvar některých písmen, nečitelně píše, nerozumí jednoduchým matematickým úkonům nebo se obtížně soustřeďuje a ruší ostatní.

Příčiny
Dyslexie je podmíněna poruchami v základních poznávacích schopnostech, přičemž jejich příčinou je nejčastěji dědičnost. Rodiče dyslektici mají 50% pravděpodobnost, že jejich dítě bude trpět stejnými obtížemi. Dále může být porucha způsobena změnami ve stavbě a funkci centrální nervové soustavy, které často vznikají v období těhotenství nebo kolem porodu, nedostatečným rozvojem některých psychických funkcí. Problém pravděpodobně spočívá v nedostatečné souhře a spolupráci obou mozkových hemisfér.

Čím dříve budou rodiče těmto obtížím dítěte věnovat pozornost, tím rychleji předejdou těžkostem ve škole. U některých jedinců lze poruchu odstranit (přibližně do páté třídy ZŠ), u jiných přetrvává v určité podobě až do dospělosti.

Určitá psychická nerovnováha rodičů z této poruchy u dítěte je pochopitelná, ale měli by se vyvarovat průchodu emocí, pokud je dítě přítomné. Mohli by v něm vyvolat sklony k sebeobviňování. Důležité je nezacházet s dítětem jako s nemocným, protože dyslexie skutečně není nemoc.

Rodiče by měli dávat dítěti najevo, že mají pro jeho problémy pochopení, zároveň by však měli být důslední a vyžadovat, aby usilovně pracovalo. I s dyslexií se totiž dá vést plnohodnotný život. Vždyť dyslexií trpěli i Hans Christian Andersen, Albert Einstein či Winston Churchill. V České republice je dyslektických dvanáct procent dětí mladších patnácti let.

Péčí o dyslektické děti se zabývá v rámci celé republiky kromě pedagogicko-psychologických poraden také BASIC studio.

Související články:
Problémy se čtením - dyslexie

Naučí se dítě pravopis tím, že hodně čte?

Problémové dítě II - co je nemoc?

Je někdo z vaší rodiny dyslektik? Jak se s poruchou vyrovnal on a jak jeho okolí? Pociťuje důsledky i v dospělosti?

   
25.01.2008 - Učení - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] matuszyk [*]

  ne-jsme v poho............Sml16

  superkarma: 0 31.05.2009, 15:15:54
 2. [32] FAXÍK [*]

  můj syn je dysgrafik a má úlevu na český jazyk

  superkarma: 0 20.04.2009, 18:33:00
 3. [31] libuno [*]

  Dyslektika v rodině nemáme. Připadá mi, že je jich daleko více než dříve. Vyplývá to z toho, že rodiče na své děti nemají tolik času (již od útlého dětství). A pokud je dítě diagnostikován jako dyslektik, nechají to na škole. "Učiteli, zblázni se, dělej s dítětem denně i po vyučování." A doma klídek. Nedůslednost, žádné povinnosti... Někdy se toho i zneužívá. Aby měla poradna od rodiče klid, napíše, že je dyslektik. A co pak dál, když dítě dospěje? Před svým zaměstnavatelem již papírem z poradny neustojí!

  superkarma: 0 20.04.2009, 15:00:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Žábina [*]

  lumpici — #24 taky jsem teď byla na vyšetření se synem v poradně a p.doktorka mu doporučila na psaní ve škole notebook...jednoduchý, žádné velké funkce, jen na psaní...

  superkarma: 0 16.04.2009, 11:20:13
 2. avatar
  [29] shb [*]

  Je dobře, že je to pojmenováno a řeší se to a tyto děti mají speciální přístup, dřív to zde nebylo a takové dítě mělo jednoduše špatné známky a rodičům třeba řekli, že je dítě nepozorné atp. Ani se nehledaly nějaké objektivní příčiny, prostě se takové věci neřešily....

  superkarma: 0 28.01.2008, 15:21:10
 3. [28] Bohušb [*]

  Můj syn byl dyslektik a hyperaktivní. Procházeli jsme psychologickými poradnami, nakonec se dostal do dyslektické školy a všechno dopadlo dobře. Dnes má dva výuční listy. Nikdy jsme ho nepřepínali a nedávali jsme mu najevo, že je hloupý. Nebyl, byl nemocný. Záleží na učiteli, který dítě učí, jaký k němu má přístup. Tím mu moc pomůže.

  superkarma: 0 27.01.2008, 21:22:56
 4. avatar
  [27] DanicaH [*]

  femme.fatale: tiež si myslím, že je to pomenovanie celého radu problémov. Môj syn mal po púrode zhmoždený ramenný nervový pletenec, ktorý sme dennodenným cvičením rozhýbali a až teraz v škole sa začínajú pejavovať dúsledky. Na ped-psych poradni určili dysgrafiu, ako dúsledok nie mozgového, ale nervovo- fyzického centras následne zmenenou lateralitou. Pani učitelka je velmi príjemná a dokonca mu upravila i vysvedčko k lepšiemu

  superkarma: 0 27.01.2008, 10:12:42
 5. avatar
  [26] edith1975 [*]

  Osobně jsem se nikdy nesetkala, ale je pravda, že syn kamarádky má hodně spolužáků s tímto problémem. Modlím se, aby se to mých dětí netýkalo.

  superkarma: 0 26.01.2008, 23:02:10
 6. avatar
  [25] Suzanne [*]

  lumpici: tyjo, tak to jsme měli procházku růžovou zahradou. Jsi dobrá a držím palce

  superkarma: 0 26.01.2008, 19:37:47
 7. avatar
  [24] lumpici [*]

  Suzanne: tak tuto připomínku ze školy znám. Dcera je dyslektik, dysgrafik, dyskalkulik, levák, má zkříženou lateralitu, hypoaktivní. V první třídě paní učitelka před celou třídou prohlásila: takhle blbé dítě jsem ještě nikdy ve třídě neměla. Dcera se nervově zhroutila, všechny děti se jí smály. Odcházeli jsme se čtyřkami na vysvědčení. Učitelka celou roční výuku zhodnotila jako že je dcera negramotná a nezvládne ani zvláštní školu. Já jsem z toho byla taky špatná, ale zkusili jsme ještě přestup na jinou školu, běžnou základní, akorát do mikrotřídy pro dys-. Následně se dcera velmi zlepšila, začala mít samé jedničky, letos je v deváté třídě běžné základní školy (do páté třídy byla v mikrotřídě a pak už v běžné třídě) a na vysvědčení bude mít vyznamenání. Je pravda, že nám hodně času zabere učení, psaní sešitů a podobně. Ve škole si píše poznámky na papír a doma je potom společně přepíšeme do sešitu, aby to bylo čitelné a hlavně aby se z toho mohla učit. Protože často má jenom třeba polovinu věty a zbytek už nestihne napsat, tak začne další větu. A já potom podle učebnice vyhledávám co by tam tak mohlo být v druhé polovině věty a dávám to dohromady. Vůbec nelituji toho, že se spolu musíme učit, i když v očích známých jsem cvok, který se dceři nepřiměřeně hodně věnuje. Jsem ráda, že jsme to tenkrát nevzdali a nepřeřadila jsem jí do zvláštní školy. Velký dík patří určitě učitelce, která jí od druhé třídy měla ve třídě, protože ta s ní udělala obrovský kus práce a hlavně k ní měla individulání přístup, který dcera potřebovala. Evka

  1. na tento komentář reaguje Žábina — #30
  superkarma: 0 26.01.2008, 13:34:14
 8. avatar
  [23] Suzanne [*]

  Syn je dle zprávy dysortografik s dyslektickými a dysgrafickými tendencemi ...aby toho nebylo málo.
  Ve třetí třídě dostal novou paní učitelku a ta prohlásila před ostatními dětmi - nojó, Tomík je nejhloupější ve třídě.
  Od té doby byl. Páni, jak lehce takové dítě jde zranit a jak ono snadno přijme program loosera Pak ještě v páté třídě suplovala družinářka a pronesla: Jéžiš, ty hnusně píšeš! cože? Dysortografie? Tak to nemá se psaním nic společnýho, to ti tu pětku klidně dám
  No, dalo to práci, ale dneska je mladej na střední, má jedničky a dvojky a čtyřku z češtiny

  superkarma: 0 26.01.2008, 06:07:00
 9. [22] inka35 [*]

  Syn je dis. Od první do třetí třídy jsem se s ním učila 3-4 hodiny denně a každý týden jsme docházeli do pedagogické poradny. Ted je mu 12 (6 TŘÍDA) , platím mu doučování AJ, ČJ a Matiky. Na vysvědčení bude mít pět trojek, jinak jedničky a stále se s ním doma učím, ikdyž už né tak často. Spíše na písemky.

  superkarma: 0 25.01.2008, 19:04:57
 10. avatar
  [21] femme.fatale [*]

  biancab: dyslexie a odtatní dys- jsou vývojové poruchy, buďto se stím narodíš nebo ne. To znamená, že slučování tříd sice může mít vliv na průběh, ale určitě to nazpusobí jejich vznik

  superkarma: 0 25.01.2008, 16:57:56
 11. avatar
  [20] Ajisa [*]

  biancab: ještě furt ti nějak nerozumím - bratránek chodil do jednotřídky? nebo že by se dyslexie z výuky našich babiček projevila až o generaci či dvě později?
  dyslexie tu byla vždy, stejně jako sex. přirovnávám to k sexu, protže někteří lidé si myslí, že jsme se za prní republiky množily dělením.

  superkarma: 0 25.01.2008, 16:24:09
 12. avatar
  [19] biancab [*]

  Ajisa:
  Já jsem to asi špatně napsala,spíš jsem myslela,že to ktomu možná taky přispívá.

  superkarma: 0 25.01.2008, 15:47:38
 13. avatar
  [18] Ajisa [*]

  biancab: neřekla bych že dys.. je z toho, že na vsi se vyučuje 1. a 2. třída dohromady. Naše babičky vyrostly ve třídách, kde se slučovala 1.- třeba4. třída a nepřijde mi, že by babičky byly roztěkané, nepozorné a pod.
  Dyslexie tady byla vždy, jen neměla pojmenování a přistupovalo se k takovým dětem jako že jsou hloupé a to je špatně

  superkarma: 0 25.01.2008, 15:30:43
 14. avatar
  [17] biancab [*]

  Můj malý bratránek je dyslektik a dysgrafik.Nemůžu posoudit jestli bude mít nějaké následky ale je pravda,že když se třeba dívá na televizi,nedokáže se soustředit na jeden film,každou chvilku přepíná na jiný program.Já si ale rozhodně nemyslím,že by to byl nějaký handicap,někdo má prostě problém s psaním a někdo má zase problém se ovládat.A každé dítě potřebuje pozornost.Já se ani nedivím,že něco takového vzniklo,když třeba na menších vesnicích na prvním stupni slučují třeba 1 a druhou třídu dohromady.To je pak normální,že se ten žáček nesoustředí na svoje učení.

  superkarma: 0 25.01.2008, 15:23:51
 15. avatar
  [16] Beruška1 [*]

  Dcera má dyslexii, dneska je jí 18. A kromě toho, že neuměla vytvořit složité souvětí, všechny ostatnín věci zvládala, takže žádné znaky toho, co ji čeká ve škole, jsme neměli. A dneska školu zvládá dobře, bude maturovat, chystá se na vysokou. A největší problém měla v 1. a 2. třídě s debilní starou učitelkou.

  superkarma: 0 25.01.2008, 14:48:32
 16. avatar
  [15] Gedžitka [*]

  femme.fatale: klidně ať píšou, my si rádi počtem Pokud si opravdu zjistí jak to je doopravdy, myslím je lepší si číst takovýhle věci než kdejakej blábol

  superkarma: 0 25.01.2008, 13:43:46
 17. avatar
  [14] femme.fatale [*]

  Rufo: no, on se někdy pojem dyslexie používá jako nadřazený všem specifickým poruchám učení. A tenhle článek je tak i pojatý

  A jak říká Matinea, rozhodně to není tak, že dítě má tyhle a tyhle problémy a tak je to dys-něco. A navíc existují i poruchy učení, které nejsou specifické vývojové, ale jsou způsobené třeba špatným zázemím atd.
  Ale o tom by se dalo napsat věcí a věcí...

  superkarma: 0 25.01.2008, 13:28:45
 18. avatar
  [13] Gedžitka [*]

  Rufo: jediný co jeblbý poslouchat pořád poznámky okolí, že píšu hrozně, že jako ženská mám mít hezký písmo...
  Ale jinak ano, je daleko horší nemoct si přečíst knížku , taky mám knížky ráda

  kačinka: ano přesně pár facek za to, že hnusně píšu velmi dobře znám

  superkarma: 0 25.01.2008, 13:14:23
 19. avatar
  [12] Kassy [*]

  Moje sestra je dyslektička a dysgrafička. Měla s tím problémy hlavně na ZŠ, kde měla učitelku s odpuštěním krávu. Na gymplu už jí někteří učitelé vycházeli trochu vstříc, ale zdaleka ne všichni. Teď je na VŠ a jednoduché to nemá stále, na každou zkoušku se učí dvakrát déle než spolužáci, protože pomalu čte, občas si nějaký pojem špatně zapíše a pak se ho naučí zkomoleně... Ale je odjakživa dříč a snaží se, nikdy se na dys- nevymlouvala.

  superkarma: 0 25.01.2008, 13:13:03
 20. [11] Rufo [*]

  Gedžitka: Rozhodne se s tim da zit. Kdyz je clovek ve skole, tak se nejak vytrenuje, aby si dokazal psat zapisky a precist je po sobe. A pak uz to nevadi. Dysgrafie je proti dyslexii uplna pohoda.
  Cteni - to je muj nejvetsi konicek.
  Lituju deti, co nemaji velmi dobrou pamet, jsou dyslektici a musi se ucit doma. To je zahul.

  superkarma: 0 25.01.2008, 12:41:28
 21. avatar
  [10] kačinka [*]

  Ještě že už píšu jen na klávesnici. Ale za mých mladých let se dysgrafie řešila pár fackama, a bylo vymalováno. Teď se synek vymlouvá na dysgrafii, fláká školu jak může a do 16 let z toho nevyrost.

  superkarma: 0 25.01.2008, 12:41:04
 22. avatar
  [9] Gedžitka [*]

  Rufo: to znám velmi dobře, taky jsem dysgrafik, bohužel nikdo tohle nikdy neřešil, jen mi nadávali, že hnusně píšu ať sem se snažila, jak chtěla. No píšu hnusně samořejmě doteď, mimoto, že mě přístup okolí mrzí, mě to nijak nepoznamenalo. Žít se s tím dá.

  superkarma: 0 25.01.2008, 11:34:27
 23. avatar
  [8] Matinea [*]

  Článek je směska polopravd. Některé vyjmenované příznaky mohou naprosto chybět, je to daleko složitější nebo někdy naopak jsou ty příznaky jen lehké, dočasné, časem naprosto mizí. Navíc se mi zdá, že do toho autorka trochu plete i LMD

  superkarma: 0 25.01.2008, 11:16:45
 24. avatar
  [7] Ajisa [*]

  a muj kloček vykazuje jisté jmenované příznaky, ale on to má z toho, že je 100% levák a tento svět je pro něj trochu z druhé strany.

  superkarma: 0 25.01.2008, 10:55:15
 25. [6] Rufo [*]

  Ajisa: Chyby pisu, protoze jsem liny ted
  Ale pri psani rukou mam i ja problemy to po sobe precist. A to se muzu snazit jak chci

  superkarma: 0 25.01.2008, 10:42:43
 26. avatar
  [5] Ajisa [*]

  třeba chtěl autor článku psát pouze o dyslexii a volně přešel na dys jako takové aniž by to postřehl .
  pokud píši chyby, tak proto, že jsem byla líá ve škole nikoli dys

  superkarma: 0 25.01.2008, 10:40:28
 27. [4] Rufo [*]

  Přijde mi, že článek slučuje poruchy.
  Třeba já dyslektik nejsem, ovsem dysgrafik jednoznačně ano.

  superkarma: 0 25.01.2008, 10:37:24
 28. avatar
  [3] Ajisa [*]

  je hezké, že se společnost konečně zajímá i o takové děti, jen by o jistých úlevách a jiných učebních postupech měl informovat pí. uč starších ročníků, protože ta zvaná stará škola tuto změnu v přístupu dosud nezaznamenala.
  (prosím starší paní učitelky, které novým formám otevřené jsou, aby to nebraly osobně)

  superkarma: 0 25.01.2008, 10:31:14
 29. [2] FAXÍK [*]

  dyslexii jsem zažila se synem, dnes mu je 17 let a už se učí sám a bez problémů

  superkarma: 0 25.01.2008, 08:41:38
 30. avatar
  [1] Piskotek007 [*]

  Dyslektik je bratr,chodil s tím do poradny ale myslím si že ho to nějak nepoznamenalo.Ve škole ani ve třídš nebyl jediný takže se to třeba mezi děckama nějak neřešilo a třeba při písemkách měl míň věcí atd..Je vyučený zámečník a myslím si že ho to nijak neomezuje

  superkarma: 0 25.01.2008, 08:15:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme